Skocz do zawartości

Piaggio Aero MPA 1:8


Rekomendowane odpowiedzi

Tomek zrób coś w tym stylu:

NS_podwozie_01.jpg

 

kiedyś gdzieś widziałem jeszcze prostszą konstrukcje, na tej samej zasadzie działania, ale nie mogę znaleźć. 

element ruchomy z osią dla kółka, to był płaskownik wygięty w U.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co pokazał Rafał "noker", to moje rozwiązanie z NorthStara. Sprawdzało się bardzo dobrze. Miało tylko jeden mankament: zastosowałem drut o średnicy 3mm, który po wjechaniu modelu z asfaltu na trawę (na tyle wysoką, żeby skończył się zakres amortyzacji), giął się jak chciał (model ważył niecałe 4kg). Tak więc grubszy pręt (4mm) i podwozie super działa, zrobione z ogólnie dostępnych elementów, do wykonania podstawowym zestawem narzędzi.

 

Model generalnie był na wodę, więc podwozie tylko jako dodatek, łatwo demontowalny. Od drugiej strony pręta tworzącego goleń, orczyk z tuleją blokowaną wkrętem.

 

Na nosie miałem jakieś 150 gram ołowiu, nic nie podskakiwało przy lądowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wykorzystując dobrą pogodę polatałem drugi raz.

Zamontowany żyroskop Futaby (sterujący przednim kółkiem) sprawdził się przy starcie znakomicie. Model rozpędza się praktycznie po prostej, żadnych problemów z utrzymaniem kierunku.

Podczas lotów zapoznawałem się z modelem, coraz bardziej mi się podoba. Robiłem próby przeciągnięcia - zgodnie z założeniami nie wali się na skrzydło, lecz opuszcza dziób, rozpędza się i wraca do normalnego lotu. Nauczyłem się już sprowadzać go do lądowania z odpowiedniej wysokości - 4 starty, 4 lądowania, wszystkie idealne na 3 kółka :)

Wzbudza w locie sporą ciekawość kolegów modelarzy swoją nietypową sylwetką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pięknie.

... Nauczyłem się już sprowadzać go do lądowania z odpowiedniej wysokości - 4 starty, 4 lądowania, wszystkie idealne na 3 kółka :)

Gdzie jest film z naocznymi dowodami, hę? Kamery natenczas nie instalował?

 

Wzbudza w locie sporą ciekawość kolegów modelarzy swoją nietypową sylwetką.

I słusznie, bo jest wyjątkowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmontuję 3 starty i 3 lądowania, bo tyle mam nakręcone, ale dopiero późnym wieczorem, bo za chwilę jest pierwszy odcinek dziewiątej serii serialu RANCHO :-)

 

Na razie macie na szybko jeden lot w całości.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmontuję 3 starty i 3 lądowania, bo tyle mam nakręcone, ale dopiero późnym wieczorem, bo za chwilę jest pierwszy odcinek dziewiątej serii serialu RANCHO :-)

 Widzę że mamy wspólne zainteresowania i problemy (ehh miałem statecznik szlifować) :D

 

PS 

Pisze się ''Ranczo'' ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przednim kółku założyłem żyroskop Futaba. Nie dotykałem wajchy od SK zanim nie osiągnąłem prędkości VR czyli "rotation" :-)

Przeprogramowałem fazy lotu, obecnie działa to tak, że dopóki drążek od SK nie przekroczy +5%, to działa tylko żyroskop na przednim kółku, po poderwaniu dzioba żyroskop się wyłącza i zaczyna działać stabilizator 2D. Po oddaniu drąga SW stabilizator się wyłącza i dalej lecę na manualu.

Jak widać ma to sens. 

 

Skrzydło pracuje masakrycznie :-) Boję się, że jak będę szalał, to w końcu strzeli. Być może zrobię nowe konstrukcyjne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzydło pracuje masakrycznie :-) Boję się, że jak będę szalał, to w końcu strzeli. Być może zrobię nowe konstrukcyjne. 

Co masz w środku, rurkę, czy pręt? Rurka strzeli, pręt nie. Betopodobne wożą duże ciężary :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrzydło pracuje masakrycznie :-) Boję się, że jak będę szalał, to w końcu strzeli. Być może zrobię nowe konstrukcyjne. 

 

Tomek ja w swoim Bixlerze miałem podobny problem - skrzydła pracowały jakby ktoś nimi machał.

Zastosowałem patent - rurka Alu 8mm a w nią węglowa 6mm i sztywność jest mega zadowalająca. 

Jeśli nie chcesz powiększać otworu w skrzydłach możesz zastosować alu 6mm a w nią mniejszej średnicy węgiel.

Miałem wklejać jedną w drugą ale samo włożenie bardzo pomogło i klejenie odpuściłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JA mam po całości i lepszą sztywność uzyskałem z rurki węglowej niż pręta.

Spróbuj przedłużyć alu i wymienić pręt na węgiel powinno pomóc.

Mi wcześniej machał skrzydłami jak ptak teraz jest sztywno 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.