Skocz do zawartości

PZL Ts-11 Iskra EDF


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Uporałem sie dzisiaj z kanałem dolotowym :D

 

Biała przegroda pelni tez funkcje rozporki

post-12314-0-78530100-1459184879_thumb.jpg

 

Troche "głebiej"

 

post-12314-0-40823600-1459184915_thumb.jpg

 

Zamkniety

post-12314-0-90914300-1459184963_thumb.jpg

 

 

Niestety nie moge zakleić gornej pokrywy dopoki nie zamontuje turbiny. Znowu turbiny nie zamontuje dopoki nie wywaze wirnika :P a zeby bylo ciekawiej to nie posiadam wywazarki wiec sie zejdzie :P :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj wymyśliłem ze wyważe silnik i wirnik jako jeden element. Metodą na trytke i taśme (lub jakiś klej). Jedyne na co bede musial zwrocic uwage to skrecenie silnika i wirnika turbiny w tym samym polozeniu wzgledem siebie (marker zalatwi sprawe). A poza tym ta metoda nie jest tak inwazyjna jak szlifowanie łopatek czy wirnika w silniku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 3 godzinach skapitulowałem, nie widzialem na wykresie akcelerometru zmian w wiekszosci polozen. Raz tylko bylo gorzej niz fabrycznie...

 

Wiec skreciłem wszystko do kupy i poczekam jednak troche az skombinuje wywazarke

 

Piotr,

Co to jest metoda "na trytke"?

A takze jakiego uzywales akcelerometru?

 

Czolem

A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest metoda polegająca na zacisnieniu opaski zaciskowej na wirniku silnika i szukaniu balansu metoda "prob i bledow"

Tak to wyglada w praktyce

https://m.youtube.com/watch?v=OgvayWfey78

 

Akcelerometrem byl telefon z aplikacja o szokująco zawiłej nazwie "akcelerometr" (doslownie nazwa app) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast trytki można użyć drucika. Okręcałem tą pętelkę i sprawdzałem, gdzie drgania są najmniejsze. Wtedy po przeciwne stronie trochę zeszlifowałem silnik.

U mnie to on najwięcej psuł, bo nawet jak sam się kręcił to było czuć drgania na obudowie EDF. Potem sam wirnik statycznie wyważałem.

Potem metodą zegarka ustawiałem wirnik tak aby były najmniejsze drgania zespołu, a na koniec to samo kołpakiem.

A i tak idealnie nie jest ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywazylem dynamicznie metoda zegarka i jestem zadowolony :P wykres nieznacznie odchyla sie od prostej a sama turbina nie wprowadza Iskry w taki rezonans jak wczesniej ;)

 

No i wlozylem turbine do iskry ale jej nie przykrecilem, po czym wlaczylem i rozkrecalem az poczulem palony styropian. Otwieram a tam kołpak turbiny wypalił ścianke kanałów... Turbinie nic sie nie stalo ;)

 

post-12314-0-35777500-1459589026_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rozmiar całkiem słuszny, wygląd tez baba, ciekaw jestem efektu po malowaniu!!! Widywałem iskierkę na żywo niemal dzien w dzien podczas służby wojskowej , była nasza pogodynka, mimo upływu lat konstrukcja nadal bardzo ładna, twoja nie odbiega od orginalu. Powodzenia!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Z dupki wystaje dysza kierujaca strumien z turbiny lekko w dol, zeby samolot nie zadzieral podczas zwiekszania ciagu ;)

Środek ciezkosci mam ustawiony na 80mm od natarcia wzdluz zewnetrznej scianki wlotow. Przy tym wywazeniu Iskra jest minimalnie za ciezka na tyl. Dzisiaj przesune pakiet 5mm do przodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polatane :D

 

Bartek klapy bez wysokosci dzialaja idealnie, nic nie zadziera ;)

 

Kamerzysta byl, kamera byla tylko z bledu operatora nagraly sie tylko 3s :(

Wczorajsze latanie - duzy wiatr, zbyt tylne wywazenie, brak expo

 

Iskra od 12minuty ale polecam obejzec cale ;)

 

https://m.youtube.com/watch?time_continue=720&v=bfbiFvjWF0k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.