Skocz do zawartości

Jaką wybrać aparaturę ? [NIEmoderowany-poddałem się - mod.]


AndyCopter

Rekomendowane odpowiedzi

Nawet jeżeli byłoby Cię stać na taki nadajnik to wyobraź sobie, że je zostawiasz na lotnisku, podczas pikniku itp. tak jak robią to inni właściciele nadajników i idziesz pogadać albo coś przekąsić. Byłbyś niewolnikiem nadajnika, musiałbyś go wszędzie nosić ze sobą żeby Ci nikt go nie ukradł lub chociażby nie zniszczył bawiąc się nim ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to bardzo dobra aparatura. A tu hasła kogo stać , podrobić, niewolnik aparatury. A zerknął ktos na instrukcje i możliwości aparatury? "Rzeczowy temat" i "rzeczowe odpowiedzi". Niestety...

A poczytał ktoś wyobraź sobie, nawet więcej robił przymiarki i pomagał kumplowi co szukał jakiegoś rozwiązania z wyższej półki - nie całą aparaturę ale dostawkę 2,4GHz do MC 4000.

Na koniec dnia wyszło ze jest 3-4 razy drożej niż porównywalne rozwiązanie JETI.

Zatem komentarz "kogo na to stać" jest poparty kilkoma dupogodzinami nad analizą radia.

Nie każdy krótki, dosadny komentarz jest robiony na "odwal się".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W danym zastosowaniu i potrzebach pilota. I tu sie nie dziwie. A porównaj je w opcji Andego czyli ma byc super do wszystkiego. Moze wyjsć inaczej. Dosadny komentarz tez mozna skomentować czy uzupełnić tym co napisałeś powyżej, wtedy był by nie dosadny a rzeczowy.

Acha-i tu piszemy o nadajniku a nie module nadawczym. To istotna różnica. Czyli komentarz by na ....

Cena radia Weatronic od Jeti nie jest nawet dwa razy wyższa, a jest lekko porównywalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej:

 

Ja wybieralem moje radio 15 lat temu.

Kryteria ktorymi sie kierowalem mozna przyblizyc do:

1. pulpit (kryterium subiektywne - 100 punktow za pulpit, 50 punktow za kciukowca)

2. liczba kanalow (12kanalow - 100 punktow, 9 - 80 punktow, 6 - 50 punktow)

3. dowolnosc programowania (totalna dowolnosc - 200 punktow, zdefiniowane miksery - 50, brak - 0)

4. Liczba pamietanych modeli (10+  - 100 punktow, 3 - 50 punktow, brak - 0)

5. Stosunek sumy punktow 1 - 4 do ceny

Tym trafem skonczylem na Multiplexie MC3010 i na razie nie widze godnego nastepcy - chyba ze MC4000 lub RoyalEvo...

 

Po czesci spowodowane to bylo lektura artykulu Jarka Hajduka w Modelarzu odnosnie sterowania latajacym skrzydlem z lotkami krokodylowymi i juz wtedy wiedzialem ze nie bylo drugiego radia na tamte czasy, ktore pozwalalo na takie programowanie jak Multiplex serii MC... 

 

Teraz dodalbym jeszcze (wzgledna liczba punktow oznacza waznosc/wage krytetium)

6. wymiennosc modulow nadawczych (tak - 100, nie - 0)

7. liczba dodatkowych przelacznikow (8+ - 100, 5 - 50, 3 - 30, brak - 0)

8. popularnosc radia na lotnisku (liczba uzytkownikow 5+ - 100, 3+ - 50, 0 - 0 tutaj)

9. Mozlosc zmiany mode (tak - 50, nie - 0)

10. zasilanie (pakiet - 50, paluszki - 0)

11. serwis w PL (tak - 100, nie - 0)

mozna dodawac wg uznania i konkretnych INDYWIDUALNYCH potrzeb ... (suwaki, potencjomatry, obudowy do latania w deszczu, oslony termiczne, akcesoria,..) Inaczej mowiac kazdy uzytkownik sam sobie powinen okreslic wage punktow - moje sa w punktach 1 - 4

 

Natomiast niedawno cwiczylem kwestie zakupu roweru dla syna. Przeczytalem kilkadziesiat forow odnosnie wyboru wyposazenia wyboru firmy itd... A w firmie mamy klub rowerzystow - i glownym kryterium doboru roweru jest - MA CI SIE PODOBAC. Bo nawet jezeli jest super kosmiczny, a nie podoba Ci sie to nie ma przyjemnosci z jezdzenia na nim...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego! Przecież to Ty zakładając wątek nie podałes zadnych kryteriów!!!! I przypominam - zanim wymedytowałeś pierwszy post pytanie brzmiało - JAKA JEST NAJLEPSZA APARATURA. bez zadnych informacji do czego i po co. Dostałeś przykład .... I nic :)

 

AndyCopter napisał:

Zastanawiam się, czy sa kryteria (poza handlowe) jakimi można by się kierować przy wyborze aparatury lub porównania jej z inną.

Jak ocenić, która aparatura jest bardzo dobra, dobra, słaba czy beznadziejna ?

 

 

Ja zrozumiałem wątek jako poszukiwanie owych kryteriów :D - Bardzo ładnie to przedstawił Przemek - japim

 

Andrzeju, zgłoś wypowiedzi do przeniesienia do HP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie wiem czemu nie chcecie zrozumieć ze podstawowym kryterium doboru aparatury jest do czego ma byc zastosowana. I od tego zależy co ma mieć. I to powinen określić pytający. Nie ma aparatur doskonałych i uniwersalnych. Krytria typu ile aparatur jest na lotnisku, mozlowosc zmiany mode (kto zmieniał gdy sie nauczył jednego?), wymiennośc modułów (czasami ważne jesli ktos ma wiele rożnych odbiorników, ale tracimy możliwości telemetrii co bywa bardzo istotne) czy serwis w PL sa całkowicie nieistotne jesli chodzi o jakość i możliwości radia. I mozna rak dalej wymieniać. Miksery "wolne" sa fajne, ale "wbudowane" znakomicie upraszaja ustawienia i regulacje modelu.
Dobór aparatury jest mocno subiektywny. A pytając na forum w tak ogólnym wątku na pewno nie uzyska sie optymalnej i dobrej odpowiedzi. Przykład z rowerem czy wcześniejsze z pralka były jak najbardziej na miejscu.

 

 

cZyNo, dnia 01 Gru 2014 - 08:10, napisał: snapback.png

(...)
Cena radia Weatronic od Jeti nie jest nawet dwa razy wyższa, a jest lekko porównywalna.

Zanim przejdę do metod "porównywania" ze wstępu, należy określić kryteria. Chyba że dla Ciebie to nie ma żadnego znaczenia ?

Akurat informacje o Weatronic i Jeti nie była do Ciebie pisana....Ty będziesz podrabiał Weatronica, więc to Ciebie nie dotyczy...oj-wyrzuciłeś swój wpis o podrabianiu ;) wstydzisz się go czy co?!?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurek,

 

Co do jegnego moge sie z Toba zgodzic - kryteria dobierane sa SUBIEKTYWNIE do potrzeb i okolicznosci.

Co do calej reszty niestety nie.

Moge spokojnie podac argumenty pod kazdym z przytoczonych kryteriow - i podpisac sie pod nimi obydwiema rekami.

Dzieki nim wybralem 15 lat temu radio, ktore sluzy mi bezawaryjnie i z ktorego jestem zadowolony kazdego dnia kiedy ide latac modelami. Moge je rozbudowywac i latalem juz na nim na 35, na 40 a obecnie na 2.4 Ghz. Bede potrzebowal telemetrii - tez no problem - kupie FRSKy i bede mial telemetrie, w radiu sprzed 15 lat!

Serwis - tez z doswiadczenia (akurat aparatu fotograficznego) - jak kupisz radio i czekasz 3 miesiace na naprawe to moze czlowieka szlag trafic.

Wsparcie srodowiska - latwiej czasami poprosic kolege na lotnisku zeby dopomogl w programowaniu.

Miksery - seria MC bylo jednym z pierwszych dowolnie programowalnych nadajnikow. Serwo gazu podlaczyles pod kanal 7 - no problem...

I jeszcze Mode - nie ma w sklepie Mode 2? - przekladasz srubke, czy cala manetke? I mozna tak dalej... Co nie zmienia faktu ze to sa subiektywne kryteria. Sam pisales ze Tobie wystarcza, ze nadajnik jest i ze siegasz palcami do przelacznikow... co nadal nie tlumaczy pod jakim wzgledem porownasz i w jaki sposob dokonasz wyboru miedzy HK4 a np Taranisem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek, Jesli szukasz nowego radia to wsparcie środowiska bywa ograniczeniem, często bardzo dużym bo powielasz błędy innych (a tak jest-widzę to na co dzień).  Moduł wymienny - no fajnie, ale szukamy nowoczesnego radia z bardzo dobrym torem transmisji-po co proteza i 'obce moduły'? Dodana telemetria to często kolejny wyświetlacz - może ale nie musi przeszkadzać. A i tak często nie pozwala na wykorzystanie pełnych możliwości jakie daje nowoczesna telemetria (wielu sie zdziwi, ale wartości napięć czy prądów są dla mnie sprawą drugorzędną - istotniejsze dla mnie sa inne dane podawane przez telemetrie). Seria MC to BYŁA pierwsza. Teraz taką opcje zmiany kanału ma wiele, wiele nadajników, banał i standard. Co co mikserów - ja w niektórych modelach używam kilku/kilkunastu mikserów wbudowanych + 12 wolnych mikserów. I wbudowane miksery uważam za bardzo pożyteczne i ułatwiające życie. Mode-dobry i nowy nadajnik kupujesz z takim mode jakim latasz. I jesteś w stanie poczekać na nie-to zakup na lata. Masz Jeti a tam niestety trzeba kupić jedna opcje (więc tracisz punkty zgodnie z Twoja listą). Ja mam każdą do wyboru-ale to nie świadczy o jakości radia. I można tak dalej :)

Doczytaj co jeszcze napisałem w moich preferencjach. Są jeszcze dwie istotne rzeczy...

HK u mnie nigdy nie wchodziło u mnie w grę, a Transis co najwyżej aktualnie mogę traktować jako rozrywkę. Ale nie jako podstawowe radio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Kryteria są 3 :

1 inteligencja operatora

2 wymagania sprzętowe

3 dostępne fundusze

 

1 "hołota techniczna" nie nauczy się obsługi zaawansowanego nadajnika

2 zbyt prosty nadajnik nie obsłuży zaawansowanego modelu

3 "golas" nie kupi radia za 15 tysięcy

 

Jak zerkniecie na allegro , Ebaya i ogłoszenia jest wiele nadajników prawie nowych które ktoś sprzedaje w okazyjnej cenie bo zmienił plany , bo kupuje inny sprzęt , bo ... Większość przeliczyła się z umiejętnościami i nie potrafi obsłużyć i zaprogramować prostego modelu bo to jest zaawansowana technika do której trzeba mieć banię na karku . Jeśli pilot nie korzysta i nie wymaga zaawansowanych mikserów faz lotu 16 serwomechanizmów w modelu powinien kupić sobie najprostszy możliwie nadajnik z podstawowymi funkcjami tak żeby go sobie sam ustawił zaprogramował i się cieszył z latania a nie przez pół roku czytał fora i nie potrafił zaprogramować nadajnika . Producenci prześcigają się w tytanowych obudowach , programach z kosmosu 30 kanałach tylko czy to cokolwiek zmieni w tym że przy lataniu używa się 2 drągów i może 2 przełączników .

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurek,

 

I znowu sie z Toba jednoczesnie zgadzam i nie :)

 

Kryteria Twoje sa inne, moje dawno temu byly inne i cale szczescie ze nie musze ich formulowac ponownie... Co prawda jakis czas temu kupowalem nadajniki dla synow - jeden dostal TGY X9 (bo poslugujac sie mozliwosciami/ceny + troche opinii) bylo ok. A drugi Futabe 6x z modulem 2.4Ghz - bo znowu trafila sie okazja i mozliwosci/ceny byly bardzo atrakcyjne.

 

W sumie podsumowujac moje wypociny - to kryteria powinny byc ustawione tak aby odzwierciedlaly nasze aktualne i ewentualne ekstrapolowane na 3 lata w przod potrzeby i to porownac do ceny jaka jestesmy w stanie zaplacic za ich spelnienie. Jest tez pewna kategoria elementow nietechnicznych jak np podoba/nie podoba sie, firma (opinia o marce) - ktore wplywaja na ostateczna decyzje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kryteria są 3 :

1 inteligencja operatora

2 wymagania sprzętowe

3 dostępne fundusze

 

1 "hołota techniczna" nie nauczy się obsługi zaawansowanego nadajnika

2 zbyt prosty nadajnik nie obsłuży zaawansowanego modelu

3 "golas" nie kupi radia za 15 tysięcy

 

Jak zerkniecie na allegro , Ebaya i ogłoszenia jest wiele nadajników prawie nowych które ktoś sprzedaje w okazyjnej cenie bo zmienił plany , bo kupuje inny sprzęt , bo ... Większość przeliczyła się z umiejętnościami i nie potrafi obsłużyć i zaprogramować prostego modelu bo to jest zaawansowana technika do której trzeba mieć banię na karku . Jeśli pilot nie korzysta i nie wymaga zaawansowanych mikserów faz lotu 16 serwomechanizmów w modelu powinien kupić sobie najprostszy możliwie nadajnik z podstawowymi funkcjami tak żeby go sobie sam ustawił zaprogramował i się cieszył z latania a nie przez pół roku czytał fora i nie potrafił zaprogramować nadajnika . Producenci prześcigają się w tytanowych obudowach , programach z kosmosu 30 kanałach tylko czy to cokolwiek zmieni w tym że przy lataniu używa się 2 drągów i może 2 przełączników

 

.

 

Święta prawda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.