Skocz do zawartości

Szybowiec DLG MiMi


songo78
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Drugą połówkę dowazyłem monetą ma taśmę prawie nie widać

A czy to aż taki problem? Ile waży ten kołek? Przy takim wzniosie zapewne nie będzie czuć tak małego niewyważenia poprzecznego.

No chyba, że kołek ołowiany.

 

Krzysiek - kibicuję od początku i czekam na oblot i wrażenia :)  Dziwi mnie, że nie widać w tym modelu np. serw 3,6g, mniejszych odbiorników i pakietów. Czy to z powodu i tak za lekkiego nosa? Jeśli tak, może ktoś wpadnie na pomysł przedłużenia nosa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli to prawda co widzę, że dałeś stalowe popychacze z bowdena czyli drut 0,8 mm, to już dalej nie buduj... :)

 

To ci ZMASAKRUJE wyważenie. Modele typu MIMI robi się tylko ze sprężynkami w sterach i albo nitki z kevlaru, ostatecznie żyłka (cięgna a nie popychacze)

 

Ja dałem drut stalowy ale 0,15 mm !!!  A potem się dziwicie że trzeba dołożyć ołowiu w nosek.

 

Instrukcje do sprężynek znajdziesz u Adama Siamy na stronie - wie co robi :)

 

Belki ogonowej szukałbym w wędkarskim. Można coś dobrać z końcowych segmentów wędek... Zwężane.

 

Edit - odbiornik chociaż wyjmij z obudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to prawda co widzę, że dałeś stalowe popychacze z bowdena czyli drut 0,8 mm, to już dalej nie buduj... :)

 

To ci ZMASAKRUJE wyważenie. Modele typu MIMI robi się tylko ze sprężynkami w sterach i albo nitki z kevlaru, ostatecznie żyłka (cięgna a nie popychacze)

 

Edit - odbiornik chociaż wyjmij z obudowy.

Sama prawda zrób tak jak kolega pisze - nie inaczej. Ja już tego doświadczyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie będzie aż tak źle:

- kadłub z serwami, odbiornikiem i statecznikami waży niecałe 50g

- połówki skrzydła widoczne na zdjęciu to 45g

- podpierając kadłub w miejscu wyważenia całości wychodzi, że około 30g będzie potrzebne z przodu - tyle co mały pakiecik 2s

Te druty to z tego co pamiętam 0,6mm - autor podaje w liście materiałów strunę 0,3mm. Pozbawienie odbiornika obudowy - świetny pomysł, chyba tak zrobię  ;) ale mniejszych do TG9x nie ma - ten jest 3 kanałowy. Serwa można było dać mniejsze ale są duuużo droższe, a zyskać można 3g.

Nie poddaję się i kończę skrzydło - wtedy będę znał dokładne wyważenie:

 

mimi12.jpg

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałem kołek mocujący płat, wywierciłem otwór na śrubę nylonową i zrobiłem przymiarkę:

 

mimi15.jpg

 

Wyważenie wygląda w porządku - z 25g z przodu (2 baterie AAA) wypada 6cm od krawędzi natarcia przy kadłubie:

 

mimi16.jpg

 

I na koniec ważenie całości:

 

mimi17.jpg

 

Pozostało oklejanie folią, zawiasy i orczyki sterów oraz uchwyt na skrzydle do rzucania - myślę, że w 140g się zmieszczę czyli zgodnie z planem.

Czy można podłączyć do odbiornika (zasilanie 4-6V) bezpośrednio pakiecik 2S (7,4V) czy się zjara? Nie chcę BECa, a 3 baterie AAA są trochę za ciężkie i mają tylko 4,5V?

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek,
 
ze względu na zaawansowanie projektów oraz niesprzyjającą pogodę obowiązuje nowy kalendarz konkursu:

Kalendarz konkursu:

1. Zgłaszanie modeli: do 31 lipca 2015. Rozpoczęcie relacji z budowy modelu pod tematem Konkursowym jest traktowane jako zgłoszenie się do konkursu i akceptację jego warunków.
2. Zakończenie konkursu: przedłużono do 30 października
3. Ogłoszenie wyników: do 9 listopada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już miałem zaplanowane wyrobienie się ze wszystkim do środy :)

Powoli zbliżam się do końca budowy, okleiłem skrzydło i zamontowałem kołek do rzucania DLG:

 

mimi18.jpg

 

Jutro powinienem się uporać ze statecznikami i sterami, a w niedzielę coś porzucać  ;)

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okleiłem folią stateczniki i wkleiłem zawiasy ze starej dyskietki:

 

mimi20.jpg

 

Po przyklejeniu ich do kadłuba i zamontowaniu napędu sterów szybowiec jest gotowy do próby lotu:

 

mimi21.jpg

 

Zanim kupię odpowiedni wagowo i rozmiarowo pakiet zlutowałem sobie 3 baterie AAA. Model jest z nim trochę za ciężki na przód i w sumie przytył do 155g:

 

mimi19.jpg

 

Poniżej podsumowanie zakupów (bez pakietu zasilającego i odbiornika):

 

mimi22.jpg

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja będzie na 2S 220mah (waga 16g), zlutowałem sobie przejściówkę z regulatorkiem 7805, powinno być OK:

 

mimi23.jpg

 

Poza tym czekam na taki loggerek, bo zabrakło http://hobbyking.com/hobbyking/store/__22630__HobbyKing_174_8482_Altimeter.html - będzie umieszczony pod skrzydłem.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś po pracy podjechałem na chwilę oblatać model. Na razie próbowałem rzut oszczepem pod wiatr zamiast rzutu dyskiem  ;) Wyważenie jest OK, kilka razy udało mi się utrzymać w powietrzu około 10 sekund  :) Filmu na razie nie ma, bo byłem sam. Przy ostatnim lądowaniu spadłem na beton i pękł kadłub - do naprawienia ale chyba wzmocnię go taśmą szklaną posmarowaną CA:

 

mimi24.jpg

 

mimi25.jpg

 

Następnym razem spróbuję rzutów DLG.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj odbył się rejestrowany telefonicznie oblot. Zamieszczam zdjęcie. Na filmik muszę uzyskać zgodę Krzyśka i mieć troche czasu na jego wrzucenie.

 

Byliśmy na Czyżynach, niestety wiatr był znaczący dla tak małego i lekkiego modelu co uniemożliwiło jego dobrą regulację. Krzysiek rzucał wielokrotnie modelem w sposób tradycyjny i tutaj model pomimo wiatru dawał radę choć rzucało nim i były to loty bardzie na bezpieczny lot i lądowanie niż dla przyjemności. Następnie ja dokonałem próby wyrzutu typowego dla DLG, czyli za skrzydło i niestety podczas wyrzutu coś chrupnęło w konstrukcji i w efekcie model po osiagnięciu wysokości spadł. Po oględzinach okazało się, że stateczniki trzymają się dobrze, skrzydło całe ale kadłub jest strzaskany więc ciężko było ocenić co nie wytrzymało w trakcie wyrzutu. Podejrzewam mocowanie skrzydła. Krzysiek na szczęście mnie nie zabił za ten rzut a nawet obiecał, że odbuduje kadłub i wzmocni belkę ogonową, która jest trochę zbyt elastyczna i będą dalsze loty :-)

 

post-1402-0-58115700-1444211187_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadłub to chyba najsłabszy element tego modelu, najlepszy byłby laminatowy - na razie próbuję jeszcze jeden balsowy ale oklejony dla wzmocnienia. Mimi wyszła lekka ale belka ogonowa tak jak pisał Piotr trochę się wygina. Dodatkowo po zmianie pakietu na lżejszy muszę doważyć przód. Po poprawkach mam nadzieję, że będzie lepiej.
W niedzielę lecę na wakacje i wracam po zakończeniu konkursu więc zmontowałem na szybko filmik z tego co miałem:
 
https://www.youtube.com/watch?v=9Ylq3-B2IFU

 

Dziękuję Piotrowi za pomoc, jak zdążę to jeszcze coś wstawię. Kolejne loty na pewno przy słabszym wietrze  :)

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tyle zainteresowałeś mnie tym modelem, że postanowiłem też go zbudować. Plany od Holendrów już otrzymałem i jestem na etapie kompletowania materiałów i przerabiania rysunków pod frezarkę CNC. Chcę zbudować tę wersję co Ty: BuildUp. Jako belkę ogonową zastosowałeś rurkę węglową 4mm, bo jak piszesz w planach jest pręt 3mm. Na moim planie jest rurka SkyShark 2P, która ma ok. 6,5mm średnicy. Więc może lepiej zastosować podobną np. 6/5? Fakt, że wagi przybędzie. Zauważyłem jeszcze jedną niezgodność z planami: te beleczki balsowe 3x3 wklejone na krawędzi kabiny to powinny być przyklejone do klapki. Mają w opisie "hatch", czyli klapa. Inna sprawa: ten krążek od kołka (tego do rzucania) powinien być przyklejony bezpośrednio do konstrukcji płata a nie do folii. Chyba, że zdjęcie kłamie :) Poza tym gratuluję konstrukcji i życzę wysokich i dłuuuuuugich lotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.