Skocz do zawartości

Graupner - antena odbiornika /budowa/


matmax
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Podzielę się pewnym odkryciem. 

Rozebrałem antenę odbiornika Graupner 2,4Ghz. Byłem ciekawy jak sprytnie zbudowany jest promiennik. I rzeczywiście

warto było. Liczyłem że będzie to jakiś specjalny materiał, jakoś specjalnie wyspecjalizowany w swojej 

specjalnej specjalizacji... a tu co? Zwykła żyła obrana z ekranu :blink:

Domyślam się że nie odkryłem ponownie koła, jednak prostota tego rozwiązania mocno mnie zaskoczyła. Mam takie antenki z

rozebranych laptopów a chciałem kupować z Graupnera po 26zł/sztuka ;)

Długość promiennika: 31mm

 

Zamieszczam to jako ciekawostkę. Wcześniej nie odważył bym się zniszczyć antenę by poznać jej budowę.

 

 

post-15316-0-78814100-1455221823.jpg

 

 

post-15316-0-85647600-1455221825_thumb.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś przypadkiem rzucając szybowca, mój graupner z modulem frsky 2,4 zakręcił mi się ma pasku, coś tam ,,pykło,, ale latałem dalej. Po wylądowaniu znalazłem kawałek jakiejś rurki, włożyłem do kieszeni myśląc że ktoś to zgubił. Nie mogłem uwierzyć że to ,,antena,, z mojego nadajnika. Wystawał tylko kawałek kabelka długości może 6cm. Nic podczas lotu niepokojącego się nie działo. Nowa antenka kosztowała mnie 11zł. Ale spokój po założeniu nowej anteny bezcenny.

A czy tą z laptopa można bez obaw dopasować np. do odbiornika i czy to się opłaca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielę się pewnym odkryciem. 

Rozebrałem antenę odbiornika Graupner 2,4Ghz. Byłem ciekawy jak sprytnie zbudowany jest promiennik. I rzeczywiście

warto było. Liczyłem że będzie to jakiś specjalny materiał, jakoś specjalnie wyspecjalizowany w swojej 

specjalnej specjalizacji... a tu co? Zwykła żyła obrana z ekranu :blink:

Długość promiennika: 31mm

 

 czyli z grubsza ok ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Prawda jest taka, że "druty" to najlepsze anteny dookólne pod słońcem i nie ma potrzeby "dziwienia" czegoś specjalnego, jeśli nie trzeba uzyskać charakterystyki kierunkowej. Mnie nie dziwi to, że Graupner zrobił taką właśnie antenę. Za pomocą długości ekranu można regulować jej pojemność (aczkolwiek nie wydaje mi się, aby była krytyczna, bo to są ułamki pF), a wystająca końcówka to po prostu antena nadawczo-odbiorcza. A przy okazji, koszt takiej anteny to dosłownie grosze. Piszesz, że chcą za nie po 26 złotych za sztukę? Zapewne nie kosztuje nawet złotówki... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.