Skocz do zawartości

Ustawienia nadajnika modelu DLG


Bizon3D
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Pytanie kieruje do bardziej doświadczonych pilotów jak to fajnie ustawić model na poziomie zawodniczym :)

Mam Oriona i z grubsza chyba jest ustawiony ale jakoś do końca nie spełnia moich oczekiwań...

Nie wiem od czego zacząć...

Po pierwsze (tu akurat nie chodzi o nadajnik) jeśli model po trymowaniu ma lekko uniesioną wysokośç tak że góra jest na płasko a to będzie 2mm wyżej od neutrum to mogę przyjąć ze dziób jest za ciężki czy to norma ze coś tam może być delikatnie do góry?

Druga sprawa to nie wiem kompletnie jakie fazy poustawiać...Rzut,termika,lądowanie na drążku gazu i tyle? Czy może też jakieś fazy typu speed? Wiadomo wszystko zależy od potrzeb na zawodach ale ten wie kto na nich lata...

Trzecia sprawa to do czego ten mix aileron-rudder? Używacie? Różnicowość lotek zrobiłem 15mm-góra 10mm-dół a jeśli faktycznie potrzebny to ile milimetrów ten kierunek do tych lotek domiksować?

Nie wiem kompletnie też jak załatwiacie fazę krążenia w bąblach lub większej termice. Czy robicie stałą wartość na przełączniku klap do dołu o te 3 czy 5mm czy jest to umiejętne operowanie klapami w krążeniu drążkiem gazu czyli tym samym co do lądowania...Ktoś mi kiedyś powiedział ze jak jest jakiś bąbel to klapy max do dołu 45 stopni lub wiecej z drązka gazu i jazda w ciasne krązenie a model wznosi sie lepiej niż przy tych marnych 3-5mm...prawda to?

Do głowy przychodzi mi jeszcze rzut ale tu chyba podstawą są klapy do góry o 2mm i wysokość do dołu. Zastanawiam się czy model nie poleci wyzej na zerowych kapach i wiekszym wychyleniu wysokości do dołu lub na większych klapach do gòry bez wysokości...

Na chwilę obecną nic do głowy mi więcej nie przychodzi ale to pewnie dlatego że widno zaczyna się robić i trzeba iść spać :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Środek ciężkości 82mm,start 1mm(lotki) do góry,0mm przelot,2mm do dołu termika.Wychylenia lotek dół 5mm ,8mm góra ,mix lotki kierunek 25-30%. Wychylenia wysokości  5mm góra dól(w fazie start max dół)Ustawienia steru wysokości w fazach lotu trzeba ustawić doświadczalnie.Fazy lotu i ich przypisanie do przełączników lub suwaków to sprawa indywidualna,zależy od np aparatury.Oczywiście opisałem podstawowe ustawienia ponieważ temat jest bardziej rozbudowany lecz na tym poziomie powinno wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Pytanie kieruje do bardziej doświadczonych pilotów jak to fajnie ustawić model na poziomie zawodniczym :)

Mam Oriona i z grubsza chyba jest ustawiony ale jakoś do końca nie spełnia moich oczekiwań...

Nie wiem od czego zacząć...

Po pierwsze (tu akurat nie chodzi o nadajnik) jeśli model po trymowaniu ma lekko uniesioną wysokośç tak że góra jest na płasko a to będzie 2mm wyżej od neutrum to mogę przyjąć ze dziób jest za ciężki czy to norma ze coś tam może być delikatnie do góry?

Druga sprawa to nie wiem kompletnie jakie fazy poustawiać...Rzut,termika,lądowanie na drążku gazu i tyle? Czy może też jakieś fazy typu speed? Wiadomo wszystko zależy od potrzeb na zawodach ale ten wie kto na nich lata...

Trzecia sprawa to do czego ten mix aileron-rudder? Używacie? Różnicowość lotek zrobiłem 15mm-góra 10mm-dół a jeśli faktycznie potrzebny to ile milimetrów ten kierunek do tych lotek domiksować?

Nie wiem kompletnie też jak załatwiacie fazę krążenia w bąblach lub większej termice. Czy robicie stałą wartość na przełączniku klap do dołu o te 3 czy 5mm czy jest to umiejętne operowanie klapami w krążeniu drążkiem gazu czyli tym samym co do lądowania...Ktoś mi kiedyś powiedział ze jak jest jakiś bąbel to klapy max do dołu 45 stopni lub wiecej z drązka gazu i jazda w ciasne krązenie a model wznosi sie lepiej niż przy tych marnych 3-5mm...prawda to?

Do głowy przychodzi mi jeszcze rzut ale tu chyba podstawą są klapy do góry o 2mm i wysokość do dołu. Zastanawiam się czy model nie poleci wyzej na zerowych kapach i wiekszym wychyleniu wysokości do dołu lub na większych klapach do gòry bez wysokości...

Na chwilę obecną nic do głowy mi więcej nie przychodzi ale to pewnie dlatego że widno zaczyna się robić i trzeba iść spać :)

Pozdrawiam

A było na EasyGliderze się pouczyć zamiast kupować od razu Oriona? Z tego co piszesz to jesteś bardzo...początkujący. Nie wiem czy jest ktoś chętny do pisania elaboratów nt ustawienia modeli dla przedszkolaków.

W sumie pytania są dość banalne i dotyczą w dużej części rzeczy podstawowych i na większość znajdziesz odpowiedzi na forum. Pozostałe odnośnie ostawień modelu Orion przedstawił ci Adam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku najważniejsza jest przejrzystość i prostota ustawień nadajnika. Inaczej się zamieszasz.

Trzy fazy: start, przelot, termika na przełącznikach. Najlepiej na jednym 3-pozycyjnym, łatwo dostępnym, pod palcem ręki, którą nie rzucasz. Ustawienia klap w tych fazach na sztywno, tak jak podaje Adam. Hamulce proporcjonalne na drążku gazu.

mix aileron-rudder jak we wszystkich modelach, żeby kadłub nie uciekał na boki, kiedy ruszasz lotkami.

 

A "potrzeby na zawodach" są takie same, jak w lataniu rekreacyjnym. Nie wierz w mity. "Ustawienia modelu na poziomie zawodniczym" to po prostu prawidłowo wyregulowany model. Tyle i nic więcej. Mechanika lotu obowiązuje wszędzie taka sama. Nawet w Smoleńsku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Możesz ewentualnie ustawić fazę rzut pod jakimś przyciskiem bezpozycyjnym. W sensie wciśnięty - ustawienie do rzutu, jak kończysz wznoszenie - puszczasz przycisk i przechodzisz do poziomego lotu. A cruise/thermal na dwu pozycyjnym dźwigienkowym....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do cZyNo...

Zapomnałem wczoraj napisać że jak Ktoś ma ochote napisać taki nieproduktywny post jak Twój (ale Ty musisz wszędzie bo nie przeżyjesz) aby zamilczał i się w tym temacie nie udzielał...Proszę nie zaśmiecaj tego wątku przecież to takie proste....

Tak niech Ci będzie jestem bardzo początkującym przedszkolakiem...Ostatni raz szybowca programowałem jakieś 19 lat temu ale na Flashu 4 nie było co programować...Co do easyglidera to też nie trafiłeś bo przypadkiem mam vento...A czy Orion Comet Virgos Hero lub Next to chyba moja sprawa od czego zaczynam...

Pytanie do bardziej doświadczonych...

Termika stała wartość klap do dołu OK...Czyli z tym krążeniem DLG na klapach 45 stopni dół w temice to bajkę ktoś mi sprzedał ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tę bajkę to ja pisałem, lecz Biozonie nie mówiłem aż o 45st na klapach stałych. Latający wówczas Cometem Krzysztof miał klapy do krążenia 2mm co nie owocowało żadna praktycznie zmianą prędkości, dlatego powiedziałem żeby klapy wrzucił na drążek gazu i miał je płynnie pracujące do wychyleń max 20st chyba że od razu z hamulcami to na 45st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze dzisiaj jeździłem SC od niecałych 80 do ponad 82mm od natarcia czy to na wietrze czy bez wiatru (pawie 4 godziny zabawy)

i zawsze ta wysokość musiała być w mniejszym lub większym stopniu podniesiona...Nie wiem o co tu chodzi...Może być coś źle zaklinowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

O nadajniku T18SZ sport złego słowa nie dam powiedzieć. Ale w jego miejsce kupiłem sobie model Fireblade II z fajnymi serwami :) Mam jeszcze 8 kanałową Futabę z modulacją TFHSS/SFHSS i odbiornikami o zasięgu 500m (inne z grupy cenowej do 240pln nie wejdą mi do DLG) i pewnie ten zestaw zostanie użyty do pierwszych lotów. Wcześniej testowałem go z Virgosem F3K i dawał radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedałeś 18sz? Kurcze nie widziałem na forum... Za ile?no chyba że tajemnica;)

A co do Fireblade 2 to i tak wiedziałem że wcześniej czy później na nim zakończysz przygody poszukiwania dobrego dlg.. Gratuluje zaj.... modelu...

Co tam masz za serwa?

Ps. FB 2 mam i ja ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.