Skocz do zawartości

FSR STANDARD FORMUŁA ASP


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 30.12.2023 o 15:43, AndrzejC napisał:

Jak na zdjęciu: WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO DLA WSZYSTKICH FSRowców, MODELARZY

Dzięki ,również przyjmij najserdeczniejsze życzenia od modelarzy lotniczych 🙂.

Tak naprawdę nieważne czy kochamy latać czy pływać łączy nas wspólna pasja modelarska i to jest najpiękniejsze. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

W dziale silników, rozwinęła się dyskusja o wyższości samolocików, nad łódkami:)

Stwierdziłem tam podczas dyskusji zwłaszcza z Kolegą Jarek996, Że nasze łódki to zwykłe "kowalstwo" jest.

Ale ja bym tego kowalstwa nie zamienił na te finezyjne balsowe letadełka .

Moja " bandziornia" modelarnię przypomina tyle ,o ile.

Bardziej z wyglądu przypomina warsztat mechaniczny. Tokarka, frezarka, szliferki, wiertarki, gilotyna do blachy, nożyce, prasy, ostatnio nowy super nabytek-porządne imadło- Od Pawła Praussa (Wielkie dzięki) I wiele innych specjalistycznych narzędzi...

 

Jak dziś wygląda praca nad łódką, pokazuję na zdjęciach.

W zeszłym sezonie zbudowałem nową łódkę (Tosi się podobało).

W zasadzie prototyp, bo tylko kilka takich łódek zostało stworzonych. Otrzymali te kadłuby tylko niektórzy zawodnicy. Dwie trafiły do Polski,

Konstrukcja szwedzka.

 

Ale nauka  pływania prototypu, to nie jest prosta sprawa. Uczyłem tą naszą łódkę pływać przez cały sezon.

Wnioski zostały wyciągnięte i teraz zmiany zostają wprowadzane na stole za pomocą tzw "rzeźbienia". Czyli szlifowanie, szpachlowanie, malowanie, znów szlifowanie itd aż do skutku.

 

I żeby nie było... Czasem np Balsy, czy innych lotniczych materiałów używamy, ale przede wszystkim, materiały kosmiczne... I metale także. Być może uda się zdobyć zupełnie nowy materiał ,który może zastąpić węgiel... ale to piosenka przyszłości. Rozmowy trwają🙂

A.C.

 

Boudicca teraz.jpg

Boudicca teraz2.jpg

Boudicca teraz3.jpg

Boudicca teraz4.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.01.2024 o 18:35, AndrzejC napisał:

W dziale silników, rozwinęła się dyskusja o wyższości samolocików, nad łódkami

A widzisz bo wszystko zależy co kto lubi.

Myślę,że również bardzo duży wpływ na pasje ma to co mieliśmy okazję chłonąć jako dzieci lub młodzieńcy.

Mnie tata zawiózł na lotnisko do Leszna jak mialem 14 lat i zakochałem się w samolotach i szybowcach🙂potem zobaczyłem modele latajace i postanowiłem że będę takie budował.

Ty zapewne miałeś podobnie z FSR.

Kiedyś nie było gier i komputerów itp.  Wyścigi szybkich łódek  ,ryk motorków i pryskanie wody musiało robić wrażenie.

Ja pracuję w weekendy więc zawody w każdej klasie dla mnie odpadają.

Sory ,że wjechałem w temat.Trochę.mnie na wspomnienia wzięło.

Wrzuć kiedyś zdjęcie swojej  modelarni.

Chętnie zobaczę maszyny👍

 

  • Lubię to 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa,że mnie nigdy nie pociągały samoloty

Raczej od małego interesowały mnie okręty i wszystko co z tym związane.

Być może zaważyło na tym zwiedzanie  niszczyciela Burzy w Gdyni we wczesnych latach sześćdziesiątych.

Do tej pory mam kompletne roczniki miesięcznika MORZE z tamtych lat i dużo książek o wojnach na morzu,

I to przeszło na moje modelarstwo.

FSRy wzięły mnie , kiedy jeszcze raczkowały na początku lat 70-tych i to my z kolegami z ówczesnej modelarni MDK we Wrocławiu tworzyliśmy je w zasadzie od podstaw.

Mamy z synem  trochę samolotów, w tym trzy w wykonaniu samego ŚP JANA OCHMANA, które mamy, ale nie latamy.

 Jeżeli chodzi o moją pracownię, to w sumie nie ma się czym chwalić. ZAGRACONA do bólu

Podstawowe maszyny ( mała tokarka i frezarka OUS-1) do doraźnego wykonywania elementów naszych łódek..

Mam w planie zakupić trochę większą frezarkę, ale to musi jeszcze poczekać.

Bez tych maszynek w ogóle bym się nie brał za wyczynowe modelarstwo.

 

Większe poważniejsze projekty są realizowane poza modelarnią, z powodów wiadomych

Mam w tej mojej zagraconej "bandziorni" także kompresor, bez którego nie wyobrażam sobie pracy w modelarni. Wiertraki, szlifierki, w nadmiarze także także mały palnik gazowy na tlen i gaz, bo to także jest mi nieodzowne zwłaszcza w lutowaniu aluminium.

 

Moja pracownia składa się z dwóch pomieszczeń i małego magazynku na materiały potrzebne do budowy.

Na pierwszym zdjęciu jest miejsce drugim pomieszczeniu gdzie naprawiam nasze motorki.

O łódkach będzie Właśnie przygotowuję FSR 15 do nowego sezonu.

A.C.

 

modelarnia6.jpg

modelarnia5.jpg

modelarnia4.jpg

modelarnia1.jpg

modelarnia2.jpg

modelarnia3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są, ale jeszcze nie mogę podać, ponieważ nie do końca potwierdzone są dwie lokalizacje.

Myślę, że w tym tygodniu wszystko będzie jasne.

Będą minimum  trzy imprezy NAVIGA być może nawet cztery..

Jeszcze kilka dni i wszystko stanie się jasne.

A.C.

 

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam foto swojej modelarni: podobnie jak u Andrzeja jest trochę bałaganu ale to normalne jeśli się coś robi.

Pomieszczenie na poddaszu ma 2x5m. Czasem jest trochę wąsko w przypadku budowy większych elementów ale nie ma co narzekać , jest to bardzo dobry warsztat.

Niemniej jednak ograniczam się do budowy raczej mniejszych modeli (samoloty 1,2 do 1,5m oraz elektroszybowce do 3m) 

 

20240207_150309.jpg

20240207_150256.jpg

  • Lubię to 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.02.2024 o 17:08, AndrzejC napisał:

Są, ale jeszcze nie mogę podać, ponieważ nie do końca potwierdzone są dwie lokalizacje.

Myślę, że w tym tygodniu wszystko będzie jasne.

Będą minimum  trzy imprezy NAVIGA być może nawet cztery..

Jeszcze kilka dni i wszystko stanie się jasne.

A.C.

 

 

Widać, że nic nie dzieje się z kalendarzem imprez, minęło 10 dni i nie ma żadnej informacji. Czyżby w tym roku nowy zarząd nic nie planuje???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, pacyfic_77 napisał:

Widać, że nic nie dzieje się z kalendarzem imprez, minęło 10 dni i nie ma żadnej informacji. Czyżby w tym roku nowy zarząd nic nie planuje???

Możesz mi wierzyć,że to wszystko nie jest proste.

Czasy kiedy zawody można było zorganizować z pieśnią na ustach i radośnie minęły bezpowrotnie

Walczymy o pozwolenie na zorganizowanie dwóch imprez (jedna we Wrocławiu, druga jeszcze w innym miejscu.)

Za wynajęcie akwenu chcą olbrzymie pieniądze, I dlatego próbuję to jakość obejść, ale to trwa.

Pisma poszły już dawno

Terminy w zasadzie są ustalone, ale jeszcze nie do końca wiadomo, które zawody  w którym terminie.

Na razie pewny jest Skoroszów i Brzeg.

Pragnieniem zarządu jest zorganizowanie min trzech imprez. Jak pozostałe dwa miejsca wypalą, to będziemy mieli cztery imprezy.

Dwie na wiosnę, jedna w lecie i jedna na jesień.

Jutro jestem umówiony z jednym z dyrektorów UM. O drugim miejscu będę wiedział w poniedziałek

Dlatego jeszcze kalendarz nie jest dopięty.

Jeszcze trochę cierpliwości.

Mam nadzieję,że niedługo wszystko się wyjaśni.

A.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co tu czytam wnioskuję że nie będzie JaworaWielka szkoda. Bardzo dobrze wspominam te imprezy. Szczególnie dobrze wspominam zawodników, którzy przyjeżdżali z całej Europy

Wysłane z mojego M2006C3MNG przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
 
 
Informacja dla zainteresowanych zawodami FSR NAVIGA POLSKA:
Koledzy.
Mamy olbrzymi problem z zorganizowaniem imprez w tym roku.
Mamy potwierdzone na 100% dwie lokalizacje
Jedna to SKOROSZÓW druga BRZEG DOLNY.
Próbujemy jeszcze z dwoma miejscami:
Wrocław Glinianki choć to będzie trudne, bo komercja i żądają 3 tysie za dzień+150 pln z przyczepę za dobę. Pisma poszły. Zobaczymy co się urodzi
Z Jaworem jest problem o tyle, że teren idzie do remontu kapitalnego i może w tym roku Jawora nie być, choć nadal walczymy...W końcu mamy tam na terenie naszego ofiarnego zasłużonego Działacza. Będzie walczył Może się uda.
Terminy naszych zawodów:
18-19 maj
15-16 czerwiec
21-22 wrzesień
23-24 październik. (Ewentualny termin  zakończenia sezonu)
Jeszcze na razie nie mogę podać gdzie co gdzie się odbędzie ponieważ cały czas nad tym pracujemy.
Na pewno we wrześniu będzie BRZEG jako finał MP.
Tak czy inaczej te terminy mamy zaklepane.
Jak dobrze pójdzie to zrobimy jeszcze jedne zawody w lecie także w Skoroszowie ( I to nie jest ten sam Skoroszów,który pamiętamy z dawnych lat) TAM ZMIENIŁO SIĘ WSZYSTKO. Jest restauracja, prąd, pole kempingowe itd
Więcej informacji wkrótce.
A.C. komandor...
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sezon wyścigów  już wkrótce  się  zacznie🙂. Wielu już  się nie  może doczekać. Dla nas pierwsze zawody w tym sezonie chyba w  Stuttgarcie, pod koniec kwietnia. Wcześniej na początku kwietnia będzie  Gonzaga w Italii, ale to trochę  za daleko.

Puki co to  trochę wspominek ze starych imprez:

I  jak się tak przyjrzeć dokładnie to, to jest czysta walka na wodzie. I te łódki na prawdę zapierd..ją. A na tych filmikach pływają łódki najlepszych zawodników  w Europie.

My w Polsce będziemy mieli takie wyścigi W SKOROSZOWIE w  czerwcu. Już się z  Europy  zapisują, choć jeszcze nawet informacji oficjalnej o zawodach nie ma🙂

A.C.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Święta świętami, a nowy sezon zbliża się błyskawicznie.

teraz na tapecie jest nasz FSR 7,5

Przechodzi całkowity przegląd okresowy:

Wymiana łożysk w układzie napędowym, wymiana cięgien od serw do gaźnika

Sprawdzenie szczelności przedziału radia.

Sprawdzenie działania serw (jedno na przepustnicy zostało wymienione na szybsze)

Sprawdzenie jakości przewodów anten  i zasilania.

I jeszcze parę innych rzeczy.

Silniki od tej łódki przeczekały zimę zakonserwowane i zabezpieczone przed wilgocią.

Na jesieni zostały rozebrane na części, łożyska wymienione, tuleje i tłoki sprawdzone, wały sprawdzone pod względem tzw "bicia"

(jeden wał wymagał centrowania)

I teraz wszystko jest montowane w łódce.

Na razie jest nieład, ale szybciutko wszystko wróci o stanu używalności🙂

A.C.

 

 

 

7,5 przygotowanie do sezonu.jpg

7,5 przygotowanie do sezonu2.jpg

  • Lubię to 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sezon wyścigów FSR V H O się zbliża,  więc musimy popracować nad tym, żeby wszystko "grało".

Mamy nowy,stary akwen w SKOROSZOWIE do organizacji zawodów FSR. Wszystko uzgodnione z  właścicielem terenu.

Możemy na stałe ustawić trasę. Właściciel terenu wyremontował  dla nas pełnowymiarowy pomost startowy.

Możemy pływać  kiedy chcemy, ale w sumie ( po uzgodnieniach) są  ograniczenia. O tym będzie.

Zainteresowani mogą  kontaktować się ze  mną

Na razie ruszyła produkcja bojek . Jeszcze trzeba popracować

Bojki na Skoroszów🙂A.C.

bojki1.jpg

bojki2.jpg

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.