Skocz do zawartości

Frsky Horus w drodze.


wiesniak

Rekomendowane odpowiedzi

Dostane jakieś z radiem zobacze jak to będzie działało . Szkoda tylko że jest mało poradników op Polsku aż się boje tej apki. Podstawy ustawie ale z reszta będzie horror. Przesiadka z i10 z zamkniętym systemem na kombajn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy potrzebuję sugestii odnośnie ustawienia Horusa 

Oprogramowanie zainstalowane to OpenTX 2.3.7

 

Kanał 8; w aparaturze aktywny przełącznik obrotowy S1.

Na tą chwilę mam to ustawione tak, że od ustawienia pokrętła na godzinie ”12,00” zaczyna się ruch serwa. Serwo obraca się o 90 deg – w takim przypadku pokrętło znajduje się na godzinie ”3,00”

Od lewego skrajnego położenia do położenia do położenia pokrętła na godzinie ”12,00” brak ruch serwa i od położenia pokrętła na godzinie ”3,00” do położenia prawego skrajnego brak ruchu serwa

 

Chcę zmienić to ustawienie tak, by ruch serwa zaczynał się lewego skrajnego połączenia pokrętła S1 i trwał do prawego skrajnego położenia S1. W tym całym zakresie serwo ma się dalej wychylać jedynie o 90 deg – czyli chcę mieć większą precyzję w sterowaniu serwem.

 

Jak coś takiego ustawić w aparaturze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Dprawdzasz czy masz dobrze wykalibrowany S1
2. Jako źródło kanału w zakladce mixer ustawiasz S1 (bedzie pracowal w calym zakresie)
3. W ustawieniach wyjść kanałów w zakładce outputs ustawiasz dla kanału min i max, tak aby odpowiadały porządanym przez Ciebie wychyleniom. Możesz też wcześniej ustawić sobie centrum modyfikując ppm center.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, robo123rob napisał:

... Chyba będę wyzywał to radio od najgorszych

 

Mam takie radio (dodam, że z odbiornikiem):

105357.jpg

zamienimy się?

Będę Cię wychwalał pod niebiosa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To super. Generalnie open tx ma swoją filozofię przetwarzania sygnałów z wejścia na wyjście - na pierwszy rzut oka jest skomplikowane, ale ma swoją logikę. Po zapoznaniu się z nią idzie dużo sprawniej. Polecam zapoznać się z podstawowymi danymi z open tx university - bardzo pomocne i po kolei wytłumaczone. Na internetach jest też wiele dostępnych gotowych programów na różne typy modeli - warto sobie pooglądać - są w nich fajne rozwiązania. Niestety poza dość ograniczonym kreatorem modeli, bardziej skomplikowane rzeczy trzeba pisać samemu (tu przydaje się oglądanie cudzych programów - niezalżnie na którą aparaturę z opentx były pisane - programy działają na tej samej zasadzie tylko róznią się adresami i ilościami gałek i przełączników). Powodzenia!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, robo123rob napisał:

Wszystko pięknie tylko dla mnie z tego linku co podałeś zbyt wiele opcji i robi mi się masło maślane. Może znajde krok po kroku coś. Chyba będę wyzywał to radio od najgorszych

Możesz wrócić do tego co znasz, prawdopodobnie nie będziesz wyzywał od najgorszych i będzie średnio fajnie, jak było. Możesz podjąć wyzwanie i zadać sobie trochę nowego trudu. Będzie potrzebne troszkę "dupogodzin" i eksperymentów. Powinno Ci się spodobać.  Masz wybór, musisz określić na ile i co Ci się chce. To co jest świetne wymaga wysiłku, jeśli coś nie wymaga, jest słabe i daje lichy krótkotrwały efekt.

PS. Obejrzałem ostatnio świetny film "Idiocracy" (2006 rok, 80 min.). Rewelacja. Bardzo polecam wszystkim, to komedia z przesłaniem. Mamy trochę tego już na co dzień dziś.  Związek z powyższym postem jest bardzo bardzo luźny, ale skojarzyło mi się. Niczego nie będę wyjaśniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, robo123rob napisał:

Wszystko pięknie tylko dla mnie z tego linku co podałeś zbyt wiele opcji i robi mi się masło maślane. Może znajde krok po kroku coś. Chyba będę wyzywał to radio od najgorszych

 

Spójrz na PDFy podlinkowane w tym wątku https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?2416552-Taranis-Plus-DLG-Programming-for-Beginners

Poradnik pokazuje programowanie modelu DLG, ale nie ma to większego znaczenia, ponieważ na podobnej zasadzie można ustawić również inne modele. Mi pomogło to zrozumieć podstawy i logikę ustawiania opentx'a. Do tego informacje zawarte tutaj na forum i trochę filmów na YouTube. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze spostrzeżenia,companion ver 2.3.7 symulator radia nie pokazuje prawidłowo pracy kanałów . Przykład - Kompensacja wysokości na klapach. Na radiu działa jest prawidłowo-symulator niestety nie pokazuje, na klapach trzeba ruszyć wyłączniki żeby symulator się obudził i pokazywał prawidłowe ustawienia. Tak więc Komarkus na razie jest licho pomimo trudu,soft średnio daje rade chyba że mój komp zbyt słaby na tak poważny soft

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz z góry założyć, że Companion w tym zakresie działa prawidłowo, a komp masz wystarczająco dobry. Zauważ, że sygnały sterujące dla serw przechodzą długą drogę i w wielu miejscach mogą być przetwarzane.   W OpenTX w uproszczeniu masz kolejno:

"inputs" (drążki, ich krzywe, waga i offset, potem przełączniki, tryby lotu, trymy);

"mixers" (mieszanie różnych źródeł, kolejne krzywe, wagi, offset i tryby lotu, przełączniki, opóźnienia i spowolnienia);

"outputs" (wszystko o serwach:  zakresy wychyleń, subtrymy, kierunek działania,  funkcje specjalne, centrowanie PPM).

A na końcu w tym torze sterowania zamieszanie może jeszcze wprowadzić odbiornik ze stabilizacją.

Na serwach widzisz efekt końcowy, a na monitorze kanałów możesz obserwować stan wcześniejszy sygnału, który jeszcze czegoś nie uwzględnia.

Na monitorze kanałów "systemowym" OTX są po dwa równoległe paski na kanał, jeden to "outputs" (stan na serwach), drugi "mixers" (stan na wyjściu miksera), masz podgląd na dwa różne miejsca w torze przekształcania sygnału.

Poznanie i "czucie" programowania w OpenTX wymaga czasu, trzeba wyczuć ideę i możliwości, żeby w pełni zapanować nad tym. Potem będzie już dużo łatwiej i nie będzie ograniczeń.

A po zimie ... będziesz się uczył od nowa ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy model chyba ustawiony. Mam pomysł ale nie wiem jak go w tym sofcie wykonać. Na 6 poz chciałbym mieć expo na każdym inne jak to zmotać bo nie mam pomysłu.Przesiadka nie jest łatwa . Model zaprogramowany w oparciu o wzór gdyż nie ogarniam co tu do czego jest. Większość oznaczeń w sofcie nic mi nie mówi, większości się jedynie domyślam. Model to termik silnik,klapy,SK,SW. Lotki zmixowane z kierunkiem żeby SK był na prawym drągu mode2. Jakieś sugestie

screenshot_20200524_160306.jpg

screenshot_20200524_160355.jpg

screenshot_20200524_160435.jpg

screenshot_20200524_160509.jpg

screenshot_20200524_160535.jpg

screenshot_20200524_160624.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że powinieneś na początek skrupulatnie przestudiować "biblię" OpenTX. Tam jest wyłożona cała filozofia programowania, wszystko staje się dużo prostsze.

 

Inne EXPO na każdej fazie lotu możesz zrobić np. za pomocą zmiennych globalnych. Na szybko można by np. tak:

- zakładka "wejścia", edycja drążka (np. wysokości), na pozycji "Krzywa" wybrać EXPO, ptaszek na ZG (Zmienna Globalna), obok wybrać np. GV1 (Global Variable 1);

- zakładka Fazy lotu, wybrać kolejno używane fazy i w nich: w linii ZmGl1 (bo wybraliśmy GV1) z rozwijanego menu wybrać "własna wartość", obok w "wartość" wpisać ile expo ma dla tej fazy wynosić.

Tak będziesz miał załatwione różne expo dla np. wysokości w kolejnych fazach lotu. Analogicznie dla innych sterów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze schdy po podpięciu czujnika napięcia akumulatora nie mam wskazań. znalazłem jak zrobić żeby pokazywał napięcie najsłabszej celi ale za cholere nie wiem jak ustawić wartości żeby cały pakiet pokazywało . Podpowie jakaś dobra dusza co gdzie wpisać 

 

edit już zrobiłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CELS - napięcia całego pakietu

CELL - napięcie najsłabszego ogniwa.

Oba parametry dostępne po wykryciu czujnika napięcia.

Oba parametry do wyświetlenia np. w oknie telemetrii.

Oba parametry trzeba sobie "skonfigurować"

Wujek Google ma ścisłą kwarantannę?

https://www.google.com/search?client=opera&q=opentx+konfiguracja+czujnika+napięcia&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8

 

Edyta:

Możesz napisać co autor ma na myśli tak "konfigurując" wejścia?

W dniu 24.05.2020 o 16:11, robo123rob napisał:

Pscreenshot_20200524_160435.jpg

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.