Jump to content

Modelarstwo rakietowe :-)


TeBe
 Share

Recommended Posts

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jaka żyroskopowa stabilizacja toru, wysokość udanych prób też imponująca, przy tych nieudanych adrenalina wśród publiczności niezła... :D

Zastanawia mnie co to za silniki tak długo działające...?

Link to comment
Share on other sites

Tak czytam ten wątek i z podziwu wyjść nie mogę. Dyskutanci doświadczeni życiowo (nikomu do metryk nie zaglądając), a takie "mądrości prawią". Co roku z okazji nowego roku trafiają do szpitali (ostatnio wyraźnie mniej w związku właśnie z różnego rodzaju regulacjami prawnymi i tym rzekomym brakiem wolności) pacjencji z poważnymi urazami rąk, nierzadko amputacjami, z których część zostaje kalekami, a pozostali nierzadko nie odzyskują pełnej sprawności, albo uzyskują tylko niewielką sprawność ręki lub rąk. Nie zapominajmy też o oparzeniach rąk, twarzy i oczu. Już nie wspomnę o znanym mi przypadku człowieka, który zapragnął zostać modelarzem rakietowym i przy próbie wystrzelenia pierwszej zbudowanej przez siebie rakiety stracił rękę.

Nie mam nic przeciwko fajerwerkom, ale niech to robią profesjonaliści, a nie każdy domorosły pirotechnik. No chyba że rzeczywiście będziemy rozmawiać w kategoriach wolności, to proszę bardzo niech bawi się kto chce, ale później niech płaci z własnej kieszeni za leczenie i ewentualne szkody, no bo skoro ma być wolność to ja też w ramach mojej wolności nie widzę powodu by płacić z moich podatków za skutki czyjejś głupoty.

Link to comment
Share on other sites

Zapewne każdy z nas (lub prawie) praktykował w młodości różne mniej lub bardziej udane eksperymenty z silnikami rakietowymi na paliwie "karmelkowym" lub innym. Po to też były książki dla "rakietników", np Pawła Elszteina - "Młody modelarz rakiet" z 1963r, ( http://freedisc.pl/aleksandra-20,f-3586535,pawel-elsztein-mlody-modelarz-rakiet-1963-pdf )

post-3384-0-06566000-1495148802.jpg 533687702_1_261x203_mlody-modelarz-rakie

więc nie ma się co zżymać na politechniczne ciągotki współczesnej młodzieży, kiedy internet dostarcza prawie każdej wiedzy gdy ktoś szuka, a dostęp do różnej maści gotowych podzespołów (silniki kadłuby czy RTF-y) z całego świata jest praktycznie nieograniczony, A i forum odpowiednie się znajdzie http://forum.rakiety.org.pl/index.php?sid=efccca2d79b97d2ea7967c8a7b169462.

Młodych zawsze do wiedzy ciągnie, a jeszcze kiedy jest trochę "tajemna" i pachnie przygodą... 

A co do bhp... cóż, jak ktoś chce sobie zrobić kuku, to i widelcem może... (i zapewne dlatego Autor wolał w miarę możności skanalizować rakietowo-chemiczną wiedzę młodych zapaleńców by przy okazji choć trochę tego bhp przemycić ;) )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

My tu sobie pitu pitu, a za chwilę będziemy sobie mogli do woli pogadać w jednej celi....

 

To by jeszcze nie było takie najgorsze. Obawiam się, że jako szczególnie niebezpieczni terroryści każdy dostanie osobną celę ;)

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze jedna rakieta w/g MT (wraz z cofaniem się w czasie widać na tym przykładzie jaki był wówczas dostęp do materiałów modelarskich.. ;)  )

http://mlodytechnik.pl/files/hmz/63-mt-10-rakieta_dk-16.pdf

 

 

http://mlodytechnik.pl/files/ajq/62-mt-09-abc_rakietnictwa.pdf

http://mlodytechnik.pl/files/emz/62-mt-10-abc_rakietnictwa.pdf

http://mlodytechnik.pl/files/gyt/62-mt-11-abc_rakietnictwa.pdf

http://mlodytechnik.pl/files/kql/62-mt-12-abc_rakietnictwa.pdf

 

Onych czasów czar...

http://mlodytechnik.pl/files/dez/60-mt-05-rakieta_z_napedem_wodnym.pdf

(chłopaki w mundurkach Służby Polsce, i "łepki od zapałek"... :rolleyes: )

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.