Skocz do zawartości

Budowa skrzydła styro + balsa...


kacper515

Rekomendowane odpowiedzi

Patryk to tak jak z laminowaniem tylko że zamiast tkaniny używasz balsy lub forniru. Tutaj trzeba dać możliwie mało kleju ale powinna to być taka ilość aby okleina dobrze się przykleiła do rdzenia. Więc jak zagęścisz żywicę to jak ją cienko rozprowadzisz?

Dodatkowo jak polakieruje się balsę to żywica w nią nie wsiąka i można jej dać jeszcze mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagęszczanie żywicy stosuje się, nie nadmierne oczywiście, np. wtedy kiedy nie wkłada się tkaniny pomiędzy styropian a pokrycie.

Trochę trzeba się przyłożyć do rozprowadzenia żywicy, i daje się. :wink:

 

Zabezpieczenie balsy czy forniru przed nadmiernym wsiąkaniem żywicy to podstawa.

Rozcięczanie żywicy to pomyłka, są wystarczająco płynne, chyba że ktoś stosuje żywice nie do laminowania. Rozprowadzamy wałkiem i wychodzi bardzo lekko. Tajemnicą jest docisk musi być równomierny i duży, ale nie na tyle aby odkształcić rdzeń i odpowiednie docięcie, wyszlifowanie pokryć. Idealne jest stosowanie worka próżniowego, no chyba że ktoś lubi nosić ciężary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Polecam kleje poliuretanowe, jak pisali koledzy wcześniej ,skrzydła wychodzą lżejsze i mocniejsze. Warstwa kleju poliuretanowego jest cieńsza ale pod wpływem wilgoci zawartej w powietrzu i materiałach klejonych spienia się przez co wchodzi w pory styropianu i wiąże pokrycie z rdzeniem solidniej niż żywica. Przetestowane przez wielu kolegów z naszego lotniska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Chciałem się poradzić w następującej sprawie, a mianowicie po oklejeniu skrzydeł styro+balsa na klej Soudal waga płatów wyniosla około 850g (przy rozp. 2600mm i cięciwie przy kadłubie 220mm). W płatach brakuje jeszcze lotek i krawędzi natarcia no i oczywiście folii na pokryciu.Czy waga nie jest za duża? Kończyć te płaty czy dać sobie spokój?Dodam jeszcze, że w tym stanie i kadłubie laminatowym (bez stateczników)waga wacha się w granicach 1kg. :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje skrzydło już całkowicie wykończone( oklejone + serwa standardy) o rozp. 190cm i cięciwach 320 - 210 waży ok 1300g. Twoje jest jeszcze dłuższe ale nie podajesz grubości profilu, u mnie wynosi to oj 4,2cm. Skrzydło od Fokker'a D.VIII możesz zobaczyć w odp wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytania, może głupie, ale styropian do tej pory pokrywałem tylko taśmą pakową :oops:.

1. Balsa jest w formatkach 100x1000. Te poszczególne pasy balsy kładzie się na styk?

2. Domyślam się, że taką technologią nie da się pokrywać żadnych powierzchni nierozwijalnych?

3. Jakiej grubości balsy użyć do pokrycia modelu zagi o rozpiętości 160 cm? 1 mm wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.