Skocz do zawartości

Ku przestrodze.


mazur

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś istniała w sieci strona poświęcona wyłącznie zdjęciom skutków bliskich spotkań z naszymi "maluszkami".

Zdecydowanie nie do oglądania przy jedzeniu. Był to zbiór zdjęć i opisów zdarzeń, jakie modelarze wrzucali na zachodnich forach.

Wydaje mi się, że była francuskojęzyczna.

 

Walor edukacyjny jednak miała. Jak ktoś nie mógł zrozumieć, czemu się coś robi, tak, a nie prościej i szybciej, mógł sobie obejrzeć, jak wygląda sytuacja, kiedy właśnie robiło się coś szybciej i prościej, a nie tak jak trzeba.

Niestety zniknęła po paru latach. A zasoby jej były imponujące, jeśli chodziło o liczbę udokumentowanych incydentów. Włącznie z kilkoma przypadkami śmiertelnymi.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, nie ma się czym chwalić, ale już zdarzyło mi się jechać z lotniska zamiast do domu na kolację to do szpitala na dyżur chirurgiczny. A to był tylko OS 46FX pracujący na wolnych obrotach. Śmigło zatrzymało się na kości palca wskazującego. To było około 13 lat temu, a do dziś czasami mnie ten paluch boli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś istniała w sieci strona poświęcona wyłącznie zdjęciom skutków bliskich spotkań z naszymi "maluszkami".

Zdecydowanie nie do oglądania przy jedzeniu. Był to zbiór zdjęć i opisów zdarzeń, jakie modelarze wrzucali na zachodnich forach.

Wydaje mi się, że była francuskojęzyczna.

 

Walor edukacyjny jednak miała. Jak ktoś nie mógł zrozumieć, czemu się coś robi, tak, a nie prościej i szybciej, mógł sobie obejrzeć, jak wygląda sytuacja, kiedy właśnie robiło się coś szybciej i prościej, a nie tak jak trzeba.

Niestety zniknęła po paru latach. A zasoby jej były imponujące, jeśli chodziło o liczbę udokumentowanych incydentów. Włącznie z kilkoma przypadkami śmiertelnymi.

Tak sobie myślę, może bardziwj doświadczeni koledzy spisali by coś w rodzaju 10 czy 20 podstawowych zaleceń RC :-) Może dzięki temu ktoś uniknie wizyty w szpitalu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę, może bardziwj doświadczeni koledzy spisali by coś w rodzaju 10 czy 20 podstawowych zaleceń RC :-) Może dzięki temu ktoś uniknie wizyty w szpitalu?

 

Ja pamiętam taką zasadę, którą wpajał nam wiele lat temu instruktor na modelarni aby po odpaleniu silnika zawsze stać za śmigłem. Pęknięte śmigło leci do przodu lub w bok, nigdy do tyłu. Może teraz śmigła pękają rzadko ale kiedyś w modelach F2B zdarzyło mi się to nie raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasady bezpieczeństwa można znać i nawet je stosować. Czasami jednak sytuacja bywa zaskakująca i niespodziewanie robimy coś głupiego. W moim przypadku MYŚLENIE_MODE_OFF nastąpiło już po uruchomieniu i rozgrzaniu silnika, gdy ten pracował na wolnych obrotach. Zauważyłem, że zatyczka wlewu paliwa leży w trawie i paliwo powoli wycieka z modelu. I wtedy zachowałem się jak idiota. Jedyną myślą było podniesienie zatyczki i umieszczenie jej we właściwym miejscu. Gdy po nią sięgałem dostałem strzała w łapę, silnik zgasł - od razu było MYŚLENIE_MODE_ON i wiedziałem, co nabroiłem. Koledzy obecni na lotnisku zaopatrzyli mi palucha i pomogli się spakować. Musiałem jechać na założenie czterech szwów.

Co mi to doświadczenie dało? Nabrałem szacunku do pracujących śmigieł i teraz nawet benzynowego boksera 60cmodpalam rozrusznikiem, co czasem budzi zdziwienie u kolegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rozmawiałem z kolegą po odpaleniu silnika, odpowiadałem mu na pytania dotyczące OS MAX 46, i chciałem podregulować obroty, łapkę włożyłem prosto w śmigła... 3 paluchy prawej ręki dostały po paznokciach, które były fioletowe przez pół roku, a przez rok jak ruszałem małym palcem to czułem ból w łokciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem w mieszkaniu serwa w niewielkim elektryku i sprawdzałem czy jest wszystko O.k. śmigło było na miejscu. Pasek od aparatury zahaczył o dźwignię ciągu i model ruszył. Żona dostała w palce stopy. Krwiaki, płacz i ciche dni przez następny tydzień. Kwiaty drogie perfumy (w cenie turnigy 9x)i te sprawy. Głupio mi jest o to do dzisiaj. Teraz do testów w domu śmigło jest zdejmowane. Do tego zaprogramowane jest uzbrajanie silnika.
Testowałem w mieszkaniu serwa w niewielkim elektryku i sprawdzałem czy jest wszystko O.k. śmigło było na miejscu. Pasek od aparatury zahaczył o dźwignię ciągu i model ruszył. Żona dostała w palce stopy. Krwiaki, płacz i ciche dni przez następny tydzień. Kwiaty drogie perfumy (w cenie turnigy 9x)i te sprawy. Głupio mi jest o to do dzisiaj. Teraz do testów w domu śmigło jest zdejmowane. Do tego zawsze zaprogramowane jest uzbrajanie silnika (Throttle Cut).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem w mieszkaniu serwa w niewielkim elektryku i sprawdzałem czy jest wszystko O.k. śmigło było na miejscu. Pasek od aparatury zahaczył o dzwignie ciągu i model ruszył. Żona dostała w palce stopy. Krwiaki, płacz i ciche dni przez następny tydzień. Kwiaty drogie perfumy (w cenie turnigy 9x)i te sprawy. Głupio mi jest o to do dzisiaj. Teraz do testów w domu śmigło jest zdejmowane. Do tego zaprogramowane jest uzbrajanie silnika.

Testowałem w mieszkaniu serwa w niewielkim elektryku i sprawdzałem czy jest wszystko O.k. śmigło było na miejscu. Pasek od aparatury zahaczył o dzwignie ciągu i model ruszył. Żona dostała w palce stopy. Krwiaki, płacz i ciche dni przez następny tydzień. Kwiaty drogie perfumy (w cenie turnigy 9x)i te sprawy. Głupio mi jest o to do dzisiaj. Teraz do testów w domu śmigło jest zdejmowane. Do tego zaprogramowane jest uzbrajanie silnika.

Ja w podobny sposób uszkodziłem nogę w praktycznie nowym stole zrobionym na zamówienie, a więc nie tanim. Od tej pory pierwszą rzeczą którą programuję w KAŻDYM nowym modelu to Throttle Cut. Nawet w EDF, choć te wydają się być względnie bezpieczne dla mieszkania

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.