Jump to content

Telemetria - z czym to się je?


Marek:D
 Share

Recommended Posts

Cześć,

Jako, że powoli zaczynam próbować rozwijać swoją zabawę w szybowcach DLG niezbędną dla mnie informacją jest wysokość na jaką wyrzucam model, aby mieć odniesienie co do różnych konfiguracji modelu/profili itp. a w kwestiach telemetrii jestem dinozaurem.

 

Ale do rzeczy:

Mam w zestawie nadajnik i odbiornik Futaby(odbiornik bez telemetrii). Czy jest możliwość zakupu czujników telemetrii i jakiegoś nadajnika innego producenta tak, aby odczytywało mi to niezbędne dane? Potrzebuję wsadzić coś niedużego co pokaże mi na żywo na jaką wysokość wyrzuciłem model.

Interesuje mnie rozwiązanie w miarę przyjazne budżetowo.

 

Pozdrawiam,

Marek

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Konrad dzięki za stronkę, ale nadal nie wiem co z czym się je :( Rozumiem, że mając odbiornik bez nadajnika telemetrii nie jestem w stanie odczytywać na bieżąco informacji? Muszę mieć jakiś drugi typowy nadajnik albo nadajniko-odbiornik innej firmy w modelu i urządzenie odczytujące dane na ziemi? Powoli się gubię...

Link to comment
Share on other sites

Najtańszy jest chyba variometr FRSky  + aparatura z modułem FrSky  i odbiornik . sensor  o taki :

 

https://hobbyking.com/en_us/frsky-variometer-sensor-w-smart-port-high-precision-version.html

 

Gdzieś widziałem i variometr do aparatury Turnigy I-10 . trzeba by poszukać .

 

Możesz jeszcze poszukać variometru polskiego producenta pitlaba  , do niego potrzebujesz odbiornika krótkofalówki .

Link to comment
Share on other sites

Obecnie są odbiorniki z wbudowaną telemetrią, ale wymagają dodatkowych czujników.

Futaba również takimi dysponuje, ale ceny jakich żąda za dodatkowe wyposażenie, to lekkie przegięcie.

Za wario z czujnikiem wysokości, cena w okolicy 1000 pln, lekko odstrasza.

Jest też kłopot z odczytem - musisz odrywać wzrok od modelu i patrzeć na mały, wypełniony wieloma informacjami ekranik, a potem odszukać model na niebie. 

Powstaje wtedy ryzyko utraty kontroli lub zgubienia modelu.

 

Z tanich i prostych rozwiązań, najlepsze do twoich zastosowań byłyby tzw. "pikawki".

Wario z głośnikiem na pokładzie, o donośnym dźwięku, po którym poznajesz jakim zmianom wysokości model podlega.

Tu np. jak zrobić coś takiego samodzielnie:

https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?1749208-DIY-simple-and-inexpensive-Arduino-based-sailplane-variometer

 

Dla szybowca to wystarczająca informacja, co się z nim dzieje.

 

Co do wysokości, to niekoniecznie potrzebujesz aktywnej telemetrii. Zresztą i tak będziesz miał problem z odrywaniem wzroku od modelu i odczytywaniem wysokości na dodatkowym ekranie.

Przydałby ci się natomiast tzw. logger. 

https://hobbyking.com/en_us/hobbykingr-tm-altimeter.html?___store=en_us

 

Zapisuje on zmiany wysokości w funkcji czasu, w pamięci.

Po lotach, możesz z niego odczytać na komputerze (można zabrać laptop na lotnisko) co się działo z modelem w trakcie lotów.

Jeżeli połączysz to z zapisem o konfiguracji modelu w każdym z lotów, masz to co potrzebowałeś.

 

Aktywną telemetrię potrzebowałbyś w wypadku wykonywania lotów szybowcowych na wysokościach uniemożliwiających słyszenie pokładowego wariometru.

Wtedy jednak musisz się pogodzić ze sporymi kosztami.

 

Inną odmianą telemetrii, choć już dodającą masy do modelu, byłby lot FPV, z kamerą wyposażoną w system OSD + GPS (lub/i barometr).

Wówczas na podglądzie z kamery masz widoczną wysokość, kurs, odległość od miejsca startu (z wektorem do bazy), wariometrem i sztucznym horyzontem.

Takie wyposażenie to jednak spora masa, co dla szybowca nie jest bez znaczenia.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Myślę że jednak z tej strony co podałem spokojnie coś dobierzesz + wyświetlacz.

Chłopaki Markowi chodzi przede wszystkim o informację o wysokości wyrzutu czyli informacja z pierwszych sekund od wyrzucenia z ręki. Vario czy FPV na pewno do DLG nie wejdzie chyba, że podczepi pod skrzydło jak w bombowcu.

 

Marek pewnie chciałby od razu po wylądowaniu znać wysokość. To ma być pewnie tylko na treningi. Wyrzut ze dwa kółka i lądowanie i znów wyrzut ze dwa kółka i lądowanie i za każdym razem odczyt wysokości.

 

To co zaproponował na samym początku Mariusz czyli Altis do F5J. Standardowy jest spory i ciężko go będzie wepchnąć w kadłub ale są już tzw. mikro Altisy i to na pewno wejdzie.

Problem jest tylko taki że mierzy wysokość dopiero po 30s.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Adrian, dzięki za wytłumaczenie, bardzo konkretne z resztą.

Konrad ma rację, mi chodzi głównie o optymalizację ustawień wyrzutu tak, aby osiągać powtarzalne wysokości i sprawdzać jak wysoko model poleci w zależności od np pozycji lotek.

Myślę, że najlepszy będzie rzeczywiście logger. Wykonam po 10 rzutów i z laptopem na szybko sprawdzę co i jak. O to właśnie chodzi, żeby testy przeprowadzać w miarę jednolitych warunkach i zapisywać jak zmienia się wysokość w zależności od ustawień. Będę też eksperymentował z profilami i to też pozwoli mi porównać je do siebie i mieć jakiś poziom odniesienia.

Dzięki wielkie za rzeczową pomoc.

Myślę, że logger z Hobbykinga nie będzie za bardzo odbiegał od oryginalnego altisa, także wybiorę tańszą opcję. No chyba, że rzeczywiście macie wyrobione zdanie o loggerach i macie do polecenia lepszy czujnik.

Link to comment
Share on other sites

Można Altisa ustawić w trybie F3K - wystarczy właściwy firmware. Problem to tylko potrzebna przejściówka do Futaby. Całość nie wyjdzie finansowo z kosmosu. zernij na stronę Bocianmix lub mixmodel.

Link to comment
Share on other sites

Faktycznie przecież Altis ma soft do F3K co moim zdaniem załatwia calkowicie Twój problem Marek. Do tego Altis zapisuje sporo parametrów które i tak pewnie nie będą przydatne oraz obraz w 2D toru lotu.

Coś takiego.

Oczywiście jest to log z F5J ale podobne pewnie będą z F3K

40.png

Link to comment
Share on other sites

Może rzeczywiście altis będzie urządzeniem rozwojowym, bo powoli jakiś duży motoszybowiec też chodzi mi po głowie i raczej dostosowałbym go do regulaminu f5j. Z tego co wcześniej czytałem to pomiędzy czujnikiem a odbiornikiem będę jeszcze musiał dokupić przejściówkę na futabę, dobrze rozumiem?

Link to comment
Share on other sites

Altis - jest sprawdzony, kwestia czy z wyświetlaczem czy bez. Mam obydwa i sprawują się b.dobrze. dokładniejsze moim zdaniem niż telemetria spektrum którą też używam.

Mam też skayasytenta ale to do "grubych' zastosowań.

Link to comment
Share on other sites

podłączenie Altisa do dowolnego kanału odbiornika daje funkcję loggera. Jak dodatkowo zostanie podłączony złączką (ustawionego programowo w Altisie) do kanału telemetrii odbiornika to działa jak vario.

proponuję przegląd instrukcji - jest szczegółowy opis podłączeń i funkcji. Futaba potrzebuje przejściówki, ale tylko do funkcji vario. Altis podłączony do obiornika futaba bezpośrednio do wolnego kanału będzie spełniał funkcję loggera. Programowo w wersji firmware 2.2 można ustawić działanie w roli F3K.

AltisV4manual_en.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Panowie bardzo dziękuję za poświęcony czas i pomoc.

Wybór padł na Altis Micro - urządzenie zaproponowane przez Krzyśka też byłoby dobre, ale stwierdziłem, że warto mieć całość w postaci wykresów, zawsze będę mógł sprawdzić jak przebiegł mi lot i może się przydać w normalnych szybowcach, także sprzęt jest rozwojowy. Była też mała różnica cenowa, więc dałem zarobić Polakowi :)

Pozdrawiam,

Marek

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.