Skocz do zawartości

Telemetria - z czym to się je?


Marek:D
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Jako, że powoli zaczynam próbować rozwijać swoją zabawę w szybowcach DLG niezbędną dla mnie informacją jest wysokość na jaką wyrzucam model, aby mieć odniesienie co do różnych konfiguracji modelu/profili itp. a w kwestiach telemetrii jestem dinozaurem.

 

Ale do rzeczy:

Mam w zestawie nadajnik i odbiornik Futaby(odbiornik bez telemetrii). Czy jest możliwość zakupu czujników telemetrii i jakiegoś nadajnika innego producenta tak, aby odczytywało mi to niezbędne dane? Potrzebuję wsadzić coś niedużego co pokaże mi na żywo na jaką wysokość wyrzuciłem model.

Interesuje mnie rozwiązanie w miarę przyjazne budżetowo.

 

Pozdrawiam,

Marek

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Konrad dzięki za stronkę, ale nadal nie wiem co z czym się je :( Rozumiem, że mając odbiornik bez nadajnika telemetrii nie jestem w stanie odczytywać na bieżąco informacji? Muszę mieć jakiś drugi typowy nadajnik albo nadajniko-odbiornik innej firmy w modelu i urządzenie odczytujące dane na ziemi? Powoli się gubię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtańszy jest chyba variometr FRSky  + aparatura z modułem FrSky  i odbiornik . sensor  o taki :

 

https://hobbyking.com/en_us/frsky-variometer-sensor-w-smart-port-high-precision-version.html

 

Gdzieś widziałem i variometr do aparatury Turnigy I-10 . trzeba by poszukać .

 

Możesz jeszcze poszukać variometru polskiego producenta pitlaba  , do niego potrzebujesz odbiornika krótkofalówki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie są odbiorniki z wbudowaną telemetrią, ale wymagają dodatkowych czujników.

Futaba również takimi dysponuje, ale ceny jakich żąda za dodatkowe wyposażenie, to lekkie przegięcie.

Za wario z czujnikiem wysokości, cena w okolicy 1000 pln, lekko odstrasza.

Jest też kłopot z odczytem - musisz odrywać wzrok od modelu i patrzeć na mały, wypełniony wieloma informacjami ekranik, a potem odszukać model na niebie. 

Powstaje wtedy ryzyko utraty kontroli lub zgubienia modelu.

 

Z tanich i prostych rozwiązań, najlepsze do twoich zastosowań byłyby tzw. "pikawki".

Wario z głośnikiem na pokładzie, o donośnym dźwięku, po którym poznajesz jakim zmianom wysokości model podlega.

Tu np. jak zrobić coś takiego samodzielnie:

https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?1749208-DIY-simple-and-inexpensive-Arduino-based-sailplane-variometer

 

Dla szybowca to wystarczająca informacja, co się z nim dzieje.

 

Co do wysokości, to niekoniecznie potrzebujesz aktywnej telemetrii. Zresztą i tak będziesz miał problem z odrywaniem wzroku od modelu i odczytywaniem wysokości na dodatkowym ekranie.

Przydałby ci się natomiast tzw. logger. 

https://hobbyking.com/en_us/hobbykingr-tm-altimeter.html?___store=en_us

 

Zapisuje on zmiany wysokości w funkcji czasu, w pamięci.

Po lotach, możesz z niego odczytać na komputerze (można zabrać laptop na lotnisko) co się działo z modelem w trakcie lotów.

Jeżeli połączysz to z zapisem o konfiguracji modelu w każdym z lotów, masz to co potrzebowałeś.

 

Aktywną telemetrię potrzebowałbyś w wypadku wykonywania lotów szybowcowych na wysokościach uniemożliwiających słyszenie pokładowego wariometru.

Wtedy jednak musisz się pogodzić ze sporymi kosztami.

 

Inną odmianą telemetrii, choć już dodającą masy do modelu, byłby lot FPV, z kamerą wyposażoną w system OSD + GPS (lub/i barometr).

Wówczas na podglądzie z kamery masz widoczną wysokość, kurs, odległość od miejsca startu (z wektorem do bazy), wariometrem i sztucznym horyzontem.

Takie wyposażenie to jednak spora masa, co dla szybowca nie jest bez znaczenia.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że jednak z tej strony co podałem spokojnie coś dobierzesz + wyświetlacz.

Chłopaki Markowi chodzi przede wszystkim o informację o wysokości wyrzutu czyli informacja z pierwszych sekund od wyrzucenia z ręki. Vario czy FPV na pewno do DLG nie wejdzie chyba, że podczepi pod skrzydło jak w bombowcu.

 

Marek pewnie chciałby od razu po wylądowaniu znać wysokość. To ma być pewnie tylko na treningi. Wyrzut ze dwa kółka i lądowanie i znów wyrzut ze dwa kółka i lądowanie i za każdym razem odczyt wysokości.

 

To co zaproponował na samym początku Mariusz czyli Altis do F5J. Standardowy jest spory i ciężko go będzie wepchnąć w kadłub ale są już tzw. mikro Altisy i to na pewno wejdzie.

Problem jest tylko taki że mierzy wysokość dopiero po 30s.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adrian, dzięki za wytłumaczenie, bardzo konkretne z resztą.

Konrad ma rację, mi chodzi głównie o optymalizację ustawień wyrzutu tak, aby osiągać powtarzalne wysokości i sprawdzać jak wysoko model poleci w zależności od np pozycji lotek.

Myślę, że najlepszy będzie rzeczywiście logger. Wykonam po 10 rzutów i z laptopem na szybko sprawdzę co i jak. O to właśnie chodzi, żeby testy przeprowadzać w miarę jednolitych warunkach i zapisywać jak zmienia się wysokość w zależności od ustawień. Będę też eksperymentował z profilami i to też pozwoli mi porównać je do siebie i mieć jakiś poziom odniesienia.

Dzięki wielkie za rzeczową pomoc.

Myślę, że logger z Hobbykinga nie będzie za bardzo odbiegał od oryginalnego altisa, także wybiorę tańszą opcję. No chyba, że rzeczywiście macie wyrobione zdanie o loggerach i macie do polecenia lepszy czujnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie przecież Altis ma soft do F3K co moim zdaniem załatwia calkowicie Twój problem Marek. Do tego Altis zapisuje sporo parametrów które i tak pewnie nie będą przydatne oraz obraz w 2D toru lotu.

Coś takiego.

Oczywiście jest to log z F5J ale podobne pewnie będą z F3K

40.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może rzeczywiście altis będzie urządzeniem rozwojowym, bo powoli jakiś duży motoszybowiec też chodzi mi po głowie i raczej dostosowałbym go do regulaminu f5j. Z tego co wcześniej czytałem to pomiędzy czujnikiem a odbiornikiem będę jeszcze musiał dokupić przejściówkę na futabę, dobrze rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

 Z tego co wcześniej czytałem to pomiędzy czujnikiem a odbiornikiem będę jeszcze musiał dokupić przejściówkę na futabę, dobrze rozumiem?

Nie Altisa podłącza się między regulatorem a odbiornikiem.

To jest nano a nie mikro :)

http://aerobtec.com/altis-nano/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłączenie Altisa do dowolnego kanału odbiornika daje funkcję loggera. Jak dodatkowo zostanie podłączony złączką (ustawionego programowo w Altisie) do kanału telemetrii odbiornika to działa jak vario.

proponuję przegląd instrukcji - jest szczegółowy opis podłączeń i funkcji. Futaba potrzebuje przejściówki, ale tylko do funkcji vario. Altis podłączony do obiornika futaba bezpośrednio do wolnego kanału będzie spełniał funkcję loggera. Programowo w wersji firmware 2.2 można ustawić działanie w roli F3K.

AltisV4manual_en.pdf

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie bardzo dziękuję za poświęcony czas i pomoc.

Wybór padł na Altis Micro - urządzenie zaproponowane przez Krzyśka też byłoby dobre, ale stwierdziłem, że warto mieć całość w postaci wykresów, zawsze będę mógł sprawdzić jak przebiegł mi lot i może się przydać w normalnych szybowcach, także sprzęt jest rozwojowy. Była też mała różnica cenowa, więc dałem zarobić Polakowi :)

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.