Skocz do zawartości

Relacja z budowy Corsair 1200 mm depron


dawid.1234
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Temat będzie się tyczył budowy depronowego Corsaira o rozpiętości 1200 mm. Plany i wątek z budowy znajdują się na

https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?2348401-Scale-F4U-Corsair-1200-mm-with-Plans

 

Wyposażenie jakie planuje:

Bateria Turnigy LiPo 3 s 2200 mAh 25C

 

Regulator Turnigy Plush 30 A

 

Silniki mam dwa do dyspozycji:

1. https://hobbyking.com/en_us/propdrive-v2-2836-1000kv-brushless-outrunner-motor.html

2. https://hobbyking.com/en_us/d2830-11-1000kv-brushless-motor.html

Mam zamiar zamontowac ten drugi ze smigłem 10x4,5 lub 11x4,7

 

Serwa na wysokosc, kierunek i lotki. Klap poki co nie zamierzam robic:

https://hobbyking.com/en_us/corona-929mg-metal-gear-servo-2-2kg-0-10sec-12-5g.html

 

Zamówiłem sobie rowniez chowane podwozie. Mam nadzieję ze będzie ono w miare pasowac lub się dopasuje zeby działało:

https://hobbyking.com/en_us/turnigy-90-degree-all-metal-retract-system-models-2kg-auw-max.html

 

Sam model mam zamiar okleic tasmą białą/bezbarwną i na koniec prysnac farba w spreju a w jakim malowaniu to jeszcze nie wiem ale na dzien dzisiejszy skłaniam się ku temu:

post-21265-0-49594400-1544569048.jpg

Pierwsze elementy wycięte i zacząłem sklejac, na dniach wrzucę zdjecia.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W F4U podczas składania podwozia obraca się ono o 90* żeby schować się do wnęki na płasko. Podwozie, które zamówiłeś nie skłąda się w ten sposób. Powinno udać się je przerobić za pomocą takiego mechanizmu

https://hobbyking.com/en_us/twist-and-turn-retract-mechanism-suits-3mm-mounting-pin-2pcs.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę jeszcze jeden problem. Jeżeli planujesz pokryć model taśmą pakową białą/przezroczystą to weź pod uwagę, że tego nie trzyma się absolutnie żadna normalna farba... Tzn na początek tak - potem złazi od byle dotknięcia. Jedyna opcja malować styropan i to pokryć taśmą bezbarwną. Lub pokryć model papierem pakowym - pomalować i dopiero zabezpieczyć taśmą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie silnika to autorowi wątku wyszło 1152 g do lotu. znalazłem pod linkiem poniżej informację odnośnie ciągu silnika z pierwszego linku:

https://kamami.pl/parkfly/224292-ntm-prop-drive-28-36-1000kv-400w-brushless-motor.html

Faktycznie mogę zastosowac pierwszy silnik, przy smigle 12x6 starczy moj 30 A regulator.

 

Odnośnie podwozia to chyba sie pospieszyłem ale najwyżej bedzie na nastepny model a ten bedzie bez podwozia bo specjalnie z zamawiac tego mechanizmu nie bede.

 

A w takim razie co znaczy to "90 degree" w nazwie tego podwozia ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A w takim razie co znaczy to "90 degree" w nazwie tego podwozia ???

Ze składa się o 90 st. Np samoloty ze wzniosem musza mieć podwozie składane np o 87st aby uwzględnić 3st wznios. Inaczej po rozłożeniu koła będą albo sterczały na boki albo będą skośne do środka, a to by wyglądało bardzo głupio...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, szkolny błąd. Podwozie pójdzie do szuflady i na pewno prędzej czy później będzie zamonotwane w innym modelu a ten będzie bez podwozia.

EDIT: Gdyby ktoś miał takie podwozie rotacyjne coś w stylu:
https://hobbyking.com/en_us/twist-and-turn-electric-retract-with-3mm-landing-gear-leg-2pc-29-0g.html
To chętnie kupie

 

 

EDIT:

 

Poniżej zdjecia z prac nad kadłubem

post-21265-0-41337200-1544871042_thumb.jpg

 

post-21265-0-04422200-1544871057_thumb.jpg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pojawiło się na HobbyKing podwozie pasujące do mojego corsaira wiec długo sie nie zastanawiając zamówiłem nowe podwozie także wszystko wskazuje na to że zrobię go z podwoziem. Teraz tylko poczekac pewnie z dobry miesiac a moze i dłuzej az przyjdzie przesyłka. Link do zamówionego podwozia poniżej:

 

https://hobbyking.com/en_us/twist-and-turn-electric-retract-with-3mm-landing-gear-leg-2pc-29-0g.html

 

A poniżej to co na dzień dzisiejszy udało się posklejac:

post-21265-0-81150100-1545171381_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, ze w planach tego nie ma, ale przydałoby się trochę wzmocnić. Chociażby pociągnąć listewki prez kadłub, bo łączenie poszycia depronowego na styk na wręgach nie wygląda zbyt solidnie. Wręgi przy skrzydłach można by też wzmocnić balsą. Skrzydła planujesz stałe, czy odejmowane? To będzie jednak nie taki mały model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Karambolis imo ma racje. Chyba, że będziesz model laminował po ukończeniu budowy np. papierem na Wikol albo klejem polimerowych na tkaninę.

Podkłady są bardzo kruche i model po glebie albo nawet twardym uziemieniu pójdzie na marnację, a nie poskladasz go tak łatwo jak EPP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Święta się kończyły także powoli trzeba będzie kleic dalej.

 

Na chwilę obecną myślę że depron pomaluje farba w aerozolu a później okleje to taśma bezbarwna. Nie wiem jak to wygląda z papierem na wikol ale z taśmą konstrukcja z depronu znacznie się usztywnia i na pewno będę chciał całość taśma okleic. Wszelkie znaczki i inne elementy malowanie zrobię w postaci naklejek.

 

Co do wzmocnienia to na pewno wytnę z balsy i wzmocnienie tą jedną wręgę na wysokości której depronu sklejony jest na styk i chyba puszczę z lewej i prawej strony kadłuba po długości listewki sosnowe

 

Co do skrzydeł na pewno chce żeby były składane ale nie na żadne gumki. Myślę o śrubkach ale koniec końców wyjdzie to w praniu.Jesli ktoś ma jakieś fajny sprawdzony patent to chętnie obejrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj ze farba nie może być na rozpuszczalniku inaczej wyżre Ci styropian. Zrób test na kawałku czy farba jest kompatybilna z modelem.

 

Składanie skrzydeł można zrobić na wiele sposobów. Kolki lub rurka alu 6mm i na gumki. Ala 3d print na gumę schowaną w maskownicy kadłuba. A jak na śruby to najlepiej na nylonowe. Łatwiej wymienić zerwaną śrubę niż naprawiać wyrwane mocowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sobie jak  u mnie wyszło klejenie na wikol, moim zdaniem wyszło  bardzo dobrze. Wikol rozrabiałem  tak aby konsystencja była rzadka (mleczna) jednak trzeba uważać przy klejeniu, ponieważ podczas schnięcia może powyginać model. (oklejaj jednocześnie z dwóch stron)

Jeśli chcesz aby model był składany to pomyśl o rurkach aluminiowych wpuszczanych jedna w drugą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem składane ale chyba źle się wyrazilem. Chodziło o to że chciałbym żeby płat był w całości i żebym mógł odczepiać go od kadłuba.

 

Wydaje mi się że koniec końców okleje go taśmami pakowymi bo jakoś nie mogę się przekonać do klejenia na wikol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną myślę że depron pomaluje farba w aerozolu a później okleje to taśma bezbarwna. Nie wiem jak to wygląda z papierem na wikol ale z taśmą konstrukcja z depronu znacznie się usztywnia i na pewno będę chciał całość taśma okleic. Wszelkie znaczki i inne elementy malowanie zrobię w postaci naklejek.

Te farby nie zeżrą Ci pianki

post-11729-0-60719800-1546456280.jpg

Jednak jeśli miałbym wybierać, to nie oklejałbym na końcu taśmą (efekt raczej taki sobie), tylko okleiłbym papierem na wikol a potem skorzystał z ogromnego wyboru farb, nie martwiąc się, że mi zeżrą piankę. O korzyściach wytrzymałościowych nie wspomnę.

Oklejaj na wikol małymi kawałkami (mniejszy skurcz) i symetrycznie.

P.S.

Jest cała masa farb modelarskich nie niszczących pianki, o wielu odcieniach. Wymagany aerograf. Choć są tez gotowe spraye.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dawno nie pisałem, może nie dużo ale coś przez ten czas posklejałem.

 

W sumie przez ten czas stwierdziłem że jednak spróbuje okleic go papierem na wikol. Pewnie w sieci znajde wiele poradników i instrukcji ale jeśli ktos ma jakis godną polecenia instrukcję klejenia papieru na wikol to może podesłac, chętnie poczytam/obejrze.

 

Przy okazji zapytam, czy ktos z ogladajacych jest badz zna modelarzy z Legnicy ??? Najbliżej mi tego miasta i dobrze byłoby kogoś z okolic poznac.

 

Poniżej zdjęcia stanu obecnego:

post-21265-0-33358400-1552941059_thumb.jpgpost-21265-0-14422600-1552941097_thumb.jpgpost-21265-0-29712700-1552941047_thumb.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie przez ten czas stwierdziłem że jednak spróbuje okleic go papierem na wikol. Pewnie w sieci znajde wiele poradników i instrukcji ale jeśli ktos ma jakis godną polecenia instrukcję klejenia papieru na wikol to może podesłac, chętnie poczytam/obejrze.

Panele widzę już masz, to jeden problem z głowy.

 

W ramach testu, weź odpad tego zielonego paskudztwa, Sidolux do drewna/parkietu, mały wałek do malowania, papier śniadaniowy lub inny (np. japoński).

Pomaluj depron Sidoluxem, "na mokre" przyłóż kartkę papieru (jeżeli śniadaniowy to błyszczącym do góry). Pociągnij jeszcze raz wałeczkiem aż przemoczysz papier.

Poczekaj aż wyschnie, możesz przeszlifować delikatnie drobnym papierem, maźnij Sidoluxem jeszcze raz.

Pancerne to nie jest, ale przypuszczam, że lżejsze od Wikolu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, element który masz zamiar okejac powinien być wyszlifowany i zmatowiały ( depron) docinasz sobie jakiś kawałek papieru śniadaniowego- ciężko jest okleic kadłub z np. dwóch kawałków papieru, i moczymy go w jakimś pojemniku z wodą wkładasz i zabierasz sie za smarowanie kadłuba wikolem rozcienczonym w wodzie, najlepiej patex express, co do gęstości to sam musisz wyczuć jakie proporcje będą najlepsze gdzieś miedzy 1/2-1/3.

Wyciagasz dociety kawałek papieru, nadmiar wody niech sobie spłynie i nakladasz go sobie na kadłub ( nawet pare razy zeby dobrze leżał) nastepnie małym gabkowym wałeczkiem wyciskasz nadmiar kleju i powietrza z pomiedzy depronu i papieru, ( wałek ma być wilgotny) trzeba uważać żeby robić jak najmiej niechcianych zagięć (a na pewno jakieś powstaną ) i najważniejsze oklejaj całe elementy np. całe skrzydło od góry potem od dołu, papier jest wredny i bedzie sie kurczył podczas schniecia co może powodować skręcenia i zwichrzenia no chyba ze ,,przygwoździsz" skrzydło do deski montażowej do całkowitego wyschniecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.