Jump to content

Figurka pilota - DIY


idfx

Recommended Posts

Witam !

 

Swego czasu na pokazach modelarskich zauważyłem stoisko z drukarką 3D, gdzie "od ręki" można było zamówić figurkę pilota z własną sylwetką. Dziś jak widzę można to zrobić w warunkach domowych, co mnie podkusiło i nakręciło do działania.

 

Chciałbym zaprezentować efekty :)

 

Do zeskanowania siebie użyłem aplikacji Scandy Pro, potem model oczyściłem i odbudowałem w Meshmixerze. Przyznam, że efekty przerosły moje oczekiwania.

 

Figurkę wydrukowałem ze srebrnego ABS  - wydruk właśnie przechodzi proces wygładzania w oparach acetonu.

 

W zasadzie robiłem to by się czegoś nowego nauczyć, miała być zwykła rzeźba itp., ale z góry mi przyszło do głowy - "Przecież tak można drukować figurkę pilota" :) no i następny wydruk już będzie typowo w tym kierunku ... 

 

Dla zainteresowanych podam parametry wydruku :

 

Temp hot end - 250 stopni

Bed - 90 stopni

Temp w enclosurze 35 - 36 stopni stabilizowana 

 

skanfront.jpg

 

skanglowafront.jpg

 

meshfront.jpg

 

meshlewa.jpg

 

meshlewagora.jpg

 

wydrukfrontprofil.jpg

 

wydrukfront.jpg

 

wydrukglowatyl.jpg

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

haha no rozumiem doskonale ;) ta ma 33% wypełnienia, ale można wydrukować samą "skórę" o grubości np. 1.2 mm i w środku będzie puste. Takie wydruki są również bardzo lekkie.

 

Bartku .. czy Ty się podlizujesz za ten Radawiec ? ;) byłem z żoną a Ty zapadłeś się pod ziemię. Teraz nie mam pojęcia kiedy będziemy w PL .. tak samo jak i z lataniem modelami .... po ślubie sporo się zmienia, sam nie wiem czy się cieszyć czy płakać ;)

 

Wracając do tematu, zakończyłem wygładzanie w oparach acetonu, wygląda fajnie według mnie.

 

68438781_1986248734809850_7853753742649196544_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tez się kiedyś sklonowalem. Pisałem o tym w dziale figurek. Wstyd się przyznać ale swoje dziecko też podałem temu procesowi. Do skanowania użyliśmy kinecta. Nie trzeba wypasionego sprzętu. O ile wiem reconstructme do skanowania selfie jest za free.

 

Tu link do wpisu z forum: http://pfmrc.eu/index.php/topic/62186-popiersie-figurki-do-modelu-w-skali-14/?p=628133

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

hmmm myślałem nad tym Przemku, niektórzy nawet suszarki do włosów odpalają w środku i sterują by utrzymać temp. jednak z kilku względów odpuściłem.

 

Bez problemu udaje mi się utrzymać obecnie wewnątrz 32 - 40 stopni, ABS się drukuje bez żadnych "ale" i chwilowe powolne otwarcie drzwiczek by coś skorygować w ustawieniach drukarki czy levelu stołu nie powodują kłopotów. 

 

Przy upalnych dniach, temp wzrastała powyżej 40 stopni i zaczynał się kłopot. Nawet delikatne otwarcie drzwi powodowało odrywanie się tu i tam od stołu, co nawet przy pozytywnym zakończeniu powodowało jakieś dziwaczne rozstępy. Większość takich wydruków jednak nie kończyło się pozytywnie. Skończyło się na uchylaniu drzwiczek niczym w wędzarcze by utrzymać jednak temp leciutko poniżej 40.

 

Kolejny plus, nie muszę się pierniczyć z wywalaniem elektroniki na zewnątrz, obecnie zasilacz ma własne chłodzenie pobierane z zewnątrz, ale elektronika drukarki wciąż pracuje w takich warunkach, jakie panują w zabudowie. 

 

To takie moje krótkie spostrzeżenia 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Piotrze, jak postępy z Kinectem ? :)

 

 

W temacie zabudowy. Do mojej drukarki dokupiłem sobie taką nagrzewnicę: 

https://pl.aliexpress.com/item/32815382637.html

 

Mam do tego oczywiscie termostat sterujacy.

 

potestowałeś coś już może nagrzewnicę ? Chyba mi się jednak coś takiego przyda hehe. ABS mi stygnie za szybko co czasem powoduje rozwarstwienie. Temperatura w zabudowie jest w miarę stała i stabilna, jednak gdy wydruk się zakończy drukarka przechodzi w "cool down" co powoduje zbyt szybki spadek temperatury w zamknięciu. Pomyślałem by wykorzystać taką nagrzewnicę i zrobić prosty sterownik na Arduino by temperatura po zakończeniu wydruku spadała zgodnie sz jakimś algorytmem, byle tylko nie za szybko.

Link to comment
Share on other sites

Niestety milion innych spraw powoduje, że nagrzewnica leży i na razie zbiera kurz...

A do uruchomienia właściwie potrzebuje tylko poprowadzić kilka kabelków od termostatu który już mam zamocowany i dołożyć wentylator...

Link to comment
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.