Skocz do zawartości

Powiększenie zsięgu


aldik79
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka

Jaki masz kolorek na antenie TX?

"Rozminelismy sie w odpowiedziach... Latalem caly czas na 868 z oryginalnymi antenami."

 

Antena odpowiednia do hercow?

Godzinę temu, Patryk Sokol napisał:

Ogólnie anteny dorzucane do R9 nie są jakieś wspaniałe. Sam ich używam tylko w quadach, jeśli naprawdę mi zależy na zasięgu to używam anten z ProDrone.

Niemniej - różnica nie jest jakieś drastyczna, bez siłowania się z zasięgiem raczej nie zauważy rozstrojenia anten. Wnioskuje to też po tym, że w quadzie bardzo często mam krzwyą, nieraz naderwaną antenę i wciąż R9 ma wystarczająco zasięgu, nawet na latanie za betonem itp.

Absolutny rekord to było 3km zasięgu na połowie anteny :)

 

Co do Flexa zaś - podobno starsze wersje były słabe. Ale to musiało być zanim ja się zaczęło w to bawić, bo dwie ostatnie wersje softu działają bez żadnych problemów.

 

Offtop: Czym karmisz te R9? Taranisem?

3 godziny temu, wojtek-a napisał:

Mam wersje 2019. Kupilem troche niechcacy no EU w zestawie z odbiornikiem. Nie wiem czy to ma znaczenie?

Zmienilem na flex bo slyszalem, ze to jedyne sluszne firmware...

 

Masz ACCESS?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 93
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

1 godzinę temu, Patryk Sokol napisał:

Ogólnie anteny dorzucane do R9 nie są jakieś wspaniałe. Sam ich używam tylko w quadach, jeśli naprawdę mi zależy na zasięgu to używam anten z ProDrone.

Niemniej - różnica nie jest jakieś drastyczna, bez siłowania się z zasięgiem raczej nie zauważy rozstrojenia anten. Wnioskuje to też po tym, że w quadzie bardzo często mam krzwyą, nieraz naderwaną antenę i wciąż R9 ma wystarczająco zasięgu, nawet na latanie za betonem itp.

 

Co do Flexa zaś - podobne starsze wersje były słabe. Ale to musiało być zanim ja się zaczęło w to bawić, bo dwie ostatnie wersje softu działają bez żadnych problemów.

Większośc z Taranisa. Jeden używany jest jako przekaźnik przy trackerze antenowym (tego karmię czystym ppmem z odbiornika 2,4GHz).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, pjk11 napisał:

Próbowałes CRSF?

 

Pozdrawiam

Nie.

 

Kupiłem trochę dla hecy R9, bo był taki moment, że zestaw był w cenie odbiornika 2,4GHz do quada i już tak zostało.

Tzn. Nie miałem jeszcze nigdy żadnego problemu, ani nigdy nie brakło mi zasięgu, więc zwyczajnie zostałem.

 

Później jeszcze wszystkie samoloty, które latały mi na eLeReSie przerzuciłem na R9 i tutaj wnioski też były nad wyraz pozytywne.

 

Kiedyś ciekaw byłem jaki jest maksymalny zasięg R9, to przetestowałem moduł na FLEXie i Moxonie z Prodrone z odbiornikiem SLimem+ w taki sposób, że kolega był na lotnisku w Głębinowie koło Nysy, a ja z odbiornikiem na szczycie wieży widokowej na Kopie Biskupiej (jest to fajna próba, bo z Głębinowa teren bardzo szybko opada, a Kopa ma widoczność optyczną, bez przeszkód terenowych na Nysę). Mimo 26km odległości w linii prostej, to udało się osiągnąć koło 30RSSI, z zastrzeżeniem, że całość była już czuła na położenie anten (kwestie polaryzacji). Podejrzewam, że podniesienie odbiornika o parędziesiąt metrów do góry by jeszcze RSSI poprawiło, ale nie mam tak długich rąk ;)

Po tym teście stwierdziłem, że raczej więcej zasięgu nigdy nie będę potrzebował :D

 

Jedyny powód dla którego miałbym się interesować CRSF to mniejsze opóźnienie, ale to też nie jest takie proste. Tzn. wystarczy parę przeszkód i opóźnienie już jest podobne jak w R9, a później w obu systemach rośnie podobnie. Jakbym się bawił w racing, to może wtedy by mnie to interesowało.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niedlugo bede mogl porownac w praktyce i cos powiedziec... Nie pochwalilem sie, ale zalamany historia z R9, w przyplywie desperacji i chwili zamowilem Crossfajera. Teraz R9 znowu dziala, wiec systemow nadawania mam do wyboru i koloru (+2.4 Hott i Acct + 35 Mhz). Zeby bylo smieszniej latam generalnie bardzo malo?.

 

Nie wglebialem sie jeszcze ale zastanawiam sie czy sa i jakie roznice w protokolach, systemie pracy  miedzy FrSky a CRSF? Czy w tych samych warunkach terenowych z Crossfire polece dalej? Latencja akurat dla mnie nie jest arumentem przy moim stylu latania...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R9 i Crossfire są zrobione na tej samej elektronice (te same chipy do LORA wykorzystują), więc jest bardzo mało prawdopodobne, żeby były jakieś znaczące różnice w zasięgu.

Aczkolwiek - jeden z modułów crossfire dobija 2W mocy, więc przez to powinien osiągać 1,4x większy zasięg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy az tyle mi potrzeba chociaz jakis plan w glowie gleboko siedzi?.

 

Co do samego latania FPV czy long range, to sam gdzies kiedys na tym forum powiedzialem, ze uwazam to za troche dyskusyjne, Mam tego swiadomosc. Chociaz z drugiej strony nie mozna tego tez demonizowac. Dopuki nie robia tego wszyscy i wszedzie a ci co robia, robia z glowa, wielkiego niebiezpieczenstwa nie ma (chociaz jakis procent ryzyka zawsze bedzie). Sam mam to "szczescie", ze mam blisko do holenderskiego wybrzeza i latam w kierunku morza. W przypadku draki troche styropianu spadnie do wody a w najgorszym razie jakas ryba polknie serwo czy kontroler lotu...

 

Mnie chyba najbardziej w tym kreci czysto techniczna kwestia. To, ze dysponujac w sumie tanimi srodkami, materialem, elektronika na poziomie hobbistycznym, nadajac bezposredio, stosunkowo malymi mocami, optymizujac wyposazenie i parametry urzadzen, mozna uzyskac stosunkowo ciekawe rezultaty; szukajac granic mozliwosci sprzetu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E nie nawet nie o to mi chodziło ;)

 

Po prostu interesuje mnie scenariusz w którym 25km zasięgu R9 to mało, ale 1,4x więcej zasięgu na CRSF to będzie w sam raz ;)

 

Gdyby mi brakowało zasięgu na R9, to bym szedł w stronę 433MHz, bo 1,4x więcej to żaden upgrade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Godzinę temu, Kamyczek_RC napisał:

 z tego co czytałem 

System lora w RC ma się dobrze a nawet coraz lepiej. Nie ma problemów ze sterowaniem modeli chociaż prędkość telemetrii nie powala z nóg ale jest wystarczająca.

Wystarczy poczytać o systemie qlrs. A na dodatek to polski wynalazek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Panowie, nie chce zakładać nowego tematu rozważam zakup modułu dalekiego zasięgu. Ze względu na cenę brałem pod uwagę R9 od Frsky ale dokładając niewiele można mieć TBS Crossfire Micro TX.

Co było by lepsze?

 

Zasięg chcę zwiększyć do lotów FPV latającym skrzydłem i pewnie wykorzystam w dronach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.