Skocz do zawartości

Stół krzyżowy


AndrzejC
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

https://www.banggood.com/Miniature-Precision-Milling-Machine-Bench-Multifunction-Drill-Vise-Fixture-Worktable-p-1027924.html?rmmds=category&cur_warehouse=CN

Czy któryś z kolegów używa tego stolika?

W Lidlu w sobotę maja się pokazać tanie wiertarki stołowe

https://www.lidl-sklep.pl/PARKSIDE-Wiertarka-stolowa-z-elektroniczna-regulacja-obrotow-710-W-PTBMOD-710/p100279427

Jak za 300 zł to dla mnie jest to warte kupienia. Zwłaszcza,że ma płynną regulację obrotów ma być w sklepach od tej soboty.

Jeżeli do tego dołożyć ten stolik z BAANGOODa to mamy malutką frezarkę do frezowania malutkich elementów

Tylko obawiam się co do jakości tego  stolika.

Opinie  posiadaczy mile wskazane:)

A.C.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Andrzej, a maksymalna predkosc obrotowa tej wiertarki nie jest przypadkiem za niska, by jej uzywac w roli frezarki?

Fachowcem w tej dziedzinie nie jestem, ale taki Kress na przyklad "kreci" do 25000 obrotow/min, co ponoc ma zalety przy uzyciu frezow o niewielkich srednicach.

No i plastikowa obudowa wiertarki raczej nie rokuje duzej obciazalnosci/dokladnosci w kierunku poprzecznym do osi obrotu wrzeciona. Urzadzonko to jest zapewne stworzone do przenoszenia obciazen wzdluz osi obrotu wrzeciona (typowa wiertarka), a nie w poprzek (jak we frezarkach).

Czy moze cos pomieszalem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie obroty w tej wiertarce sa nawet za duże. Na moim OUS ie mam ustawione jakieś 800 obrotów i to w zupełności wystarcza. Tyle,że ustawianie OUSa jest dość upierdliwe kiedy trzeba właśnie jakąś małą "pierdółkę" wyfrezować.

Mam zamiar frezować  małe elementy z duralu PA6 takie jak np rumpelki do sterów, czy jakieś drobne dźwigenki, podstawki pod serwa itp.

 

Przy użyciu zwykłych frezów palcowych do metalu używanie wysokich obrotów jest niepotrzebne, a wręcz nie wskazane.

I mam nadzieję,że taki zestaw wystarczy, jako malutka podręczna frezareczka.

Tylko, żeby nie okazało się, że ten stolik to taki bardziej zabawkowy jest.

Nie wyobrażam sobie   "cudu na kiju" za tą cenę, ale też nie chcę, żeby to było jakieś badziewie.

A.C.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KOl.Andrzeju,

zbieraj  jak już to na PROXONA z elektrowrzecionem...  jak  dobrze poszukasz na eBay.de  tanio kupisz  , (do tego  silniki krokowe  na trzy osie+sterowniki+ oprogramowanie= ~~ 140 euro)

ten "stół krzyzowy  " to z profili alu jest

jedyna zaleta to silnik 710 W

 

ps.

uchwyt wiertarski do frezów to  średni pomysł

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Używam już jakiś czas tego stolika, i jest zupełnie OK. Ale trzeba go trochę podszykować. Dać na końce śrub pociągowych łożyska oporowe (z Allegro)-koniecznie i wymienić elementy gwintowane, mosiężne, (pod stolikami , w których obracają się śruby ciągnące stoliki) na zrobione (w jednym kawałku dla obydwu śrub) na np. z poliamidu, gdyż mosiężne mają za duże luzy. Po tej przeróbce można używać stolika nawet do CNC (mam tak zrobione, uwzględnić skok śrub). I jeszcze jedno-zmienić płaskowniki do kasowania luzów jaskółczego ogona na mosiężne. Stawiają dużo mniejszy opór. Po tych przeróbkach stolik staje się b. precyzyjnym narzędziem. Dużo frezuję w mosiądzu, PA6, w żeliwie, trochę w stali. Sprawdza się wyśmienicie.

Używam kolumny i wrzeciona  PROXXON BFW 40/E PR20165

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KOL. Jacku ja doskonale wiem, że ten uchwyt nie do końca się nadaje do frezowania, ale też nie mam zamiaru frezować większymi frezami niż 3, max 4 mm, więc na takie freziki uchwyt 13 który dała fabryka, wystarczy.

Nie chcę za dużo inwestować w tą w sumie większą zabawkę, zwaną przeze mnie szumnie frezarką, ponieważ zbieram kasę na większą frezarkę, która zastąpi mój kombajnik OUS-1. I wtedy pomyślę o CNC.

 

Kol. Bogdanie moje pytanie: a czy te silniki od PROXXONA nadają się do tego stołu o którym piszę? Może jakieś zdjęcie Kol. wstawi?

A.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, AndrzejC napisał:

Kol. Bogdanie moje pytanie: a czy te silniki od PROXXONA nadają się do tego stołu o którym piszę? Może jakieś zdjęcie Kol. wstawi?

A.C.

 

Pewnie Bogdan cos takiego mial na mysli, jak na pierwszym obrazku. Ale koszt znacznie wyzszy. Samo wrzeciono mozna u nas kupic za okolo 160-170 Euro. Szyjka wrzeciona posiada znormalizowana srednice 43mm, wiec powinna pasowac do zamocowania w kazdym stojaku od wiertarki lub podobnych urzadzen.

Czy sie oplaca, czy nie, musisz juz sam osadzic, Andrzeju.

 

Ja Ciebie nie chce odciagac od wczesniej upatrzonych urzadzen, bo jestem przekonany, ze to sobie przemyslales. Moge jedynie dorzucic przyklad urzadzenia, jakim ja sie posluguje. Jest to mocny stojak ze stolikiem Firmy Wabeco. Wielkiego szalu nie ma, ale funkcjonuje dosyc dobrze. Sam stolik ma zasadniczo tylko jedna wade - troche za duze luzy na gwintach srub posuwu. Wybieranie tego luzu zanim zacznie sie ruch posuwu jest troche irytujace. Do tego stojaka posiadam wrzeciono Kress. Czy to wszystko lepsze od chinszczyzny, tego nie wiem, bo Chinczycy staraja sie jak moga, by nieustannie poprawiac jakosc ich produktow.

 

20165.png

BF_24558_2_32937_720x600.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nie chcę inwestować w takie małe zabaweczki, bo jak pisałem jest w planie zakup frezarki bardziej przydatnej do moich celów. Mam już upatrzoną:)

Tylko kasę muszę dozbierać.

A to ma być podręczne narzędzie do wiercenia i drobnego frezowania i ewentualnie gwintowania, bo zaraz po zakupie będziemy próbować zrobić coś co pozwoli uzyskać lewe obroty w tej maszynce.

A.C.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol .Andrzeju, to co na pierwszej fografii jest to nie jest taka sobie zabaweczka ;) , daje się na niej robić całkiem skomplikowane i dośc duże  elementy,  najwazniejsze że  jest  precyzyjna i stabilna.https://www.ebay.de/itm/Proxxon-Frase-komplett-mit-Zubehor-wenig-benutzt-sehr-gut-siehe-Fotos/274060035061?hash=item3fcf4043f5:g:d1QAAOSw7Z5drAvs ....lub  nówka sztuka  https://www.ebay.de/itm/Proxxon-Set-20000-Bohr-und-Frasbank-BFB-2000-20150-20165/202067579961?_trkparms=aid%3D1110001%26algo%3DSPLICE.SIM%26ao%3D1%26asc%3D225078%26meid%3Dc906a5a6eb6c4164a5abb8ca3aa3df45%26pid%3D100010%26rk%3D2%26rkt%3D12%26sd%3D124094773060%26itm%3D202067579961%26pmt%3D0%26noa%3D1%26pg%3D2047675&_trksid=p2047675.c100010.m2109 W  Chronosie .uk  kupiłem do niej  za rozsądne pieniądze stół  obrotowy, uchwyty 3 i 4 ro szczękowe i imadło. Max frez jakiego używałem  to fi 8 mm. A koszt zestawu  CNC to tak jak pisałem.

 

edit.

stojak  WABECO  , którego uzywa Jarek to koszt ~~150 Euro ( Niemcy),  w Polsce ~~1050 zł

stojak Proxxon (precyzyjna regulacja)-https://www.ebay.de/itm/Proxxon-Micromot-BFB-2000-Bohrstander/372962723333?hash=item56d64f8605:g:j~kAAOSwsQJeOyxo

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, uzywasz Proxxona, wiec niezaleznie od Andrzeja pozwole sobie zapytac, jak precyzyjna jest regulacja posuwu w tym Proxxonie? Czy na srubach sa wyrazne luzy oraz czy istnieje ich regulacja?

Ja generalnie lubie narzedzia firmy Proxxon i mam ich troche, bo uwazam, ze sa w wiekszosci dosyc dobrze przemyslane, choc niektore nie calkiem pozbawione pewnych wad. Ale ani frezarki, ani tokarki jej firmy nie posiadam, dlatego pytam. Moze bylaby to interesujaca alternatywa dla mojego Wabeco.

 

Edit:

Powyzsze pytanie juz sie zdezaktualizowalo. Znnalazlem informacje w sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku, posuw pionowy to jest 0,05 mm, luzy stołu krzyzowego  kasowane tak jak w suportach tokarek,   elektrowrzeciono BFW 40E, no i płynna regulacja obrotów... np..bez problemu wierci się otwory  fi o,1 mm  , Poprzedni właściciel  zastosował patent  z przerobionymi  suwmiarkami cyfrowymi-genialne w swej prostocie  a super przydatne- czyli mam odczyt cyfrowy dwóch osi.

Uważam ,że  narzędzia Proxxona   to jest naprawdę najwyzsza półka (  nie dlatego że ja je mam :) ). Tokarka  moim zdaniem trochę  mała, ale ...

Proxxon jak dla mnie ma generalnie tylko jedna wadę.......jest  nią cena

 

edit

podobny stojak jak Twoje  WABECO robią Rosjanie ;), ja taki patent kupiłem za 50 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Grzesiek napisał:

Jacku a mógłbyś pokazać ten patent z suwmiarek ?

Może za nim Jacek pokaże to ja pokażę ten patent zrobiony na imadle krzyżowym. Zrobiłem to właśnie za radami i z pomocą Jacka, mogę wiercić teraz z naprawdę dużą dokładnością, a i frezować w drewnie całkiem szybko, czy w PA9 choć sporo wolniej ale daje radę :).

(Jacku mam nadzieję, że nie jesteś zły, że tak długo ta pewna rzecz trwa (przez którą mam to fajne narzędzie, które przydaję się do wszystkiego), obiecuję że skończę ;))

 

Tak to wygląda u mnie:

 

 


msg-18299-0-78470900-1574599057_thumb.jpgmsg-18299-0-90606100-1574599096_thumb.jpg20191227_195448.thumb.jpg.1d2467b859a879fff84288f4c499a061.jpg20191228_185849.thumb.jpg.d731972ee9bf70e0488758524e1e601f.jpg
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, czarobest napisał:

Może za nim Jacek pokaże to ja pokażę ten patent zrobiony na imadle krzyżowym. Zrobiłem to właśnie za radami i z pomocą Jacka, mogę wiercić teraz z naprawdę dużą dokładnością, a i frezować w drewnie szybko w PA9 dość wolno ale daje radę :).

(Jacku mam nadzieję że nie jesteś zły że tak długo ta pewna rzecz trwa (przez którą mam to fajne narzędzie, które przydaję się do wszystkiego), obiecuję że skończę ;))

 

Tak to wygląda u mnie:

 

  Pokaż ukrytą zawartość

 

 


msg-18299-0-78470900-1574599057_thumb.jpgmsg-18299-0-90606100-1574599096_thumb.jpg20191227_195448.thumb.jpg.1d2467b859a879fff84288f4c499a061.jpg20191228_185849.thumb.jpg.d731972ee9bf70e0488758524e1e601f.jpg
 

 

 

no właśnie  dokładnie to chciałem pokazać :)... Czarek mnie wyprzedził.. Czarku, ależ skąd, są rzeczy ważne i ważniejsze jak to w życiu

 

a to jest  właśnie  jeden z takich "patencików" bardzo przydatnych w pracy modelarskiej....polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, d9Jacek napisał:

Kol .Andrzeju, to co na pierwszej fotografii jest to nie jest taka sobie zabaweczka ;) , daje się na niej robić całkiem skomplikowane i dośc duże  elementy,  najważniejsze że  jest  precyzyjna i stabilna.

 

Ja nie naśmiewam się z tej pięknej maszynki. Tyle, że jak już mam wydawać kasę to wolę np coś takiego:

https://allegro.pl/oferta/frezarko-wiertarko-wiertarka-frezarka-gwinciarka-6508164904

Przy cenach tego PROXXONA razem z wyposażeniem to jak mi się zdaje ta frezarka jest bardziej funkcjonalna i chyba może więcej:)

Jak już ją zakupię, to będę się rozglądał za zestawem CNC.

A na razie po prostu chcę sobie zakupić w LIDLU tą wiertarkę gdyż mi się spodobała. A w międzyczasie jeden z dobrych kumpli zaproponował mi bezpłatne przekazanie swojego stołu krzyżowego, którego nie używa, więc moje pytanie o ten chiński stolik może się stać bezprzedmiotowe?

Ale  szczegóły będę znał w przyszłym tygodniu. i się pochwalę.

 

A przy okazji tam w LIDLU ma być też w promocji sprzedawana maszynka do ostrzenia noży, wierteł... NIE RADZĘ. To akurat nie jest udany wyrób. Mam to coś i zastanawiam się nad przerobieniem na piłę do cięcia desek balsowych na listewki, bo akurat do ostrzenia narzędzi nie bardzo się toto nadaje:unsure:

A.C.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzesiek napisał:

No muszę przyznać że patent ciekawy.Zastanawiałem się kiedyś nad zastosowaniem tego do TSA 16 na dwie osie ale jest problem z montażem.

Grzegorzu, mam TSA16 i nie ma żadnego problemu z montażem......jest patencik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.