Skocz do zawartości

Quantum - czyli trochę mniejsza F5Jtka


Patryk Sokol
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Juz prawie skończony. Zostało jeszcze wyważyć model, zakryć serwa oraz wytrymować. Na łące powalczyć z ustawieniami mix-ów.
Pomimo tego że starałem się to wyszedł paskudnie, estetyka wykonania słaba. Głównie chodzi o cięcia pod snapy. Dla tego model będzie musiał być więcej w powietrzu jak na trawie by nikt nie zauważył

 

20210419_205637.thumb.jpg.3aac479d6d954a74dfb28b070bdbc4c4.jpg

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dzis ważenie i ustalanie położenia bateri SLS 1000 mAh. Bateria przesunięta na max w stronę silnika. Czyli mam jeszcze zapas jak bym chciał mieć większy pakiet.

20210421_202213.thumb.jpg.e408adc031a921616e388fce451487ef.jpg
 

20210421_202112.thumb.jpg.b390db1993113eca7a33b81493a7df74.jpg

 

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka

Quantum już gotowy do oblotu. Podstawowe mix-y zrobione, reszta na łące. Serwa prowizorycznie i tymczasowo zaklejone przy pomocy denka od kubeczka.

Wychylenia lotek do góry ustawiłem na 20st, czyli ok 1,5cm wychylenie. W tym celu stworzyłem super nowoczesny i dokładny sprzęt pomiarowy, a co za tym idzie bardzo drogi.
Prezentuje go na poniższym filmiku

[/url]




20210423_100137.thumb.jpg.97055d68da3b8024b40ced83989dfed6.jpg


.



P.S.

Niestety nie do końca jestem zadowolony z serw kst. W porównaniu do BlueBird, które ma w Silencie to śmiało mogę powiedzieć że są słabe. Nie trzymają neutrum. Przy każdym podłączeniu bateri muszę poklikać aby wyrównać powierzchnie sterowe co nie ma miejsca w Silencie. Zaznaczam że na popychaczach i dźwigniach nie mam luzów.









 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że umieszczam post pod postem. Ale z radości ukończenia i w miarę ustawienia modelu  wrzucam jeszcze jedno foto modelu. Niestety dziś nie udało się go oblatać. Zbyt duży wiatr. Mam nadzieje, że w najbliższym czasie będę mógł pochwalić się filmem z oblotu oraz podzielić wrażeniami.  

20210423_083019.thumb.jpg.e96b8ddac488a3e3469bb9dbcc3b6c53.jpg

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na razie jestem na etapie wykonania otworów pod kable i wtyczki.

Gniazdo przedłużacza jest wklejone na klej epoksydowy 5min z mikrobalonem i wystaje ok. 1,5-2mm nad żebro kończące centropłat.

W ten sposób mogłem nałożyć klej również od zewnątrz. Plastik gniazda został przed nałożeniem kleju zmatowiony papierem ściernym.

 

 

IMG_2271.thumb.JPG.008f234d085b0b03b932a251628ee4a1.JPG

 

 

 

 

IMG_2274.thumb.JPG.9346f989c926fbfbd96f6cabcb81fd1c.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś pierwsze wzbicie w powietrze. Niestety z powodu wiatru loty krótkie. Ciężko coś powiedzieć o locie. Nie dało się wytrymować modelu. Pomimo tego model i tak szybował w górę.
Jaki powinien być SC? 20210427_104940.jpg.f9691dd7a1f736856212664999746e1d.jpg

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka

Po konsultacjach z Panem Krzysztofem SC ustawiłem na 1cm za dźwigarem. W moim przypadku to ok 75mm od natarcia. A reszta okaże się w trakcie kolejnych lotów.


20210427_142001.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze ,że poleciał.Wiadomo aby wyregulować model szczególnie szybowca potrzebna jest bezwietrzna i atermiczna pogoda .Dopiero wtedy jest sens cokolwiek zmieniać . Jednak wiem sam po sobie ,że trudno czasem wytrzymać z nowym modelem;).Jednak nie polecam nikomu przy silnym wietrze czegokolwiek regulować. 

Modelik piękny i ma ładne malowanie.

Jeśli można prosić to napisz na PW cenę zestawu i gdzie (u kogo ) zamawiałeś: być może kiedyś się skuszę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.04.2021 o 12:33, dekooral napisał:

Dziś pierwsze wzbicie w powietrze. Niestety z powodu wiatru loty krótkie. Ciężko coś powiedzieć o locie. Nie dało się wytrymować modelu. Pomimo tego model i tak szybował w górę.

 

Co rozumiesz przez nie dało się wytrymować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, dekooral napisał:

Przy wietrze ciężko było trymować tak aby leciał proso, nie zadzierał lub za bardzo opadał.

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka
 

Z tego wiele powiedzieć nie można, ale sprawdź, czy napęd steru wysokości chodzi lekko i bez zacięć oraz czy prawidłowo wraca co neutrum.

To co opisujesz to najczęściej, albo zbyt tylny ŚC, albo właśnie problem z napędem.

 

Niemniej - oblot w wietrze to nie jest dobry pomysł :D

Za to wyregulowany model powinien bez problemu radzić sobie z podmuchami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że na wietrze się nie lata modelem, którego się jeszcze nieznane. No ale...
SW I SK bardzo ładnie czymaja centrum i chodzą płynnie. Przy najbliższej okazji ( wolne + bezwietrzna pogoda) będę go ustawiał do lotu. Za punkt wyjścia przyjmę płaski i prosty lot z wyrzutu z ręki, tak aby model sam wylądował. Od tego będę ustawiał fazy lotu oraz szukał prawidłowego SC.
Chyba, że się mylę, to proszę o wskazówki jak prawidłowo wyregulować model.

Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, ja się z oblotem tak nie babram...

Rzucam z ręki, leci z grubsza prosto to włączam silnik.

 

Regulacja w locie z kolei, to zacznij od tego:
http://www.charlesriverrc.org/articles/supergee/CGMarkDrela.htm

 

A jak dograsz ŚC to następna w kolejności jest różnicowość lotek.

 

No i przede wszystkim pamiętaj o podstawach w tym modelu:
-Klapy idą w stosunku 1:2 lotek (czyli jak lotka do góry, to klapa o połowę tego też w górę)

-Miks klap do SW jest tu kluczowy. Tzn. kiedy zaciągasz SW, to klapy idą w dół i vice versa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u mnie pomalutku do przodu.

Serwa lotek i klap przyklejone. Dokleję jeszcze klocki drewniane z 2 stron każdego serwa aby było mocniej. Choć i tak jest bardzo mocno - wnęki serw są solidnie wylaminowane węglem, więc jest do czego kleić.

 

 

IMG_2300.thumb.JPG.647ae23b386f75e216b6567c89aa749c.JPG

 

 

 

 

IMG_2302.thumb.JPG.6a3956ac05cc69f4a893f0be9b701de0.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobiłem krótki filmik z quantum w roli głównej. Niestety muszę się jeszcze dużo nauczyć w obróbce i montażu filmu. Ale pierwsze koty za płoty. Mam nadzieję że następny będzie już z lotów.



Wysłane z mojego SM-A715F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.05.2021 o 09:14, wojcio69 napisał:

Jak wklejacie serwa, to zamiast oklejać je taśmą można "otulić" je koszulką termokurczliwą

 

 

Można, ale ścisłe owinięcie taśmą ma również swoje zalety. Taśma dobrze przylega do powierzchni serwa dzięki klejowi i pełnej kontroli w trakcie oklejania. Oczywiście jej brzegi nie przylegają, ponieważ mają zadanie chronienia obudowy serwa przed klejem, którym go przyklejamy. Wadą oklejania taśmą jest to, że w razie przyklejenia serwa w ciasnej wnęce będzie go trudniej wymienić - koszulka termokurczliwa po przecięciu uwalnia serwo błyskawicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mię sie podoba jak modelarze strasznie zabezpieczają się przed wymianą uszkodzonego serwa. Mi po kilkutysiącach godzin lotów tylko jeden model serwa sie palił - ale już ich nie ma w produkcji :) Poza tym mie sie nigdy serwo nie zepsuło, spaliło, uszkodziło. Co najwyżej wymieniałem ząbki, bo sie zużyły.

A serwo najprościej się wymienia wykręcając dwie śrubki z dwóch klocków sklejkowy mocowanych na "żywice" 5-nimutową z balonem. Jak ktoś sie boi, że takie 5cio minutowe klejeni sie rozleci to może solidniej te dwa klocuszki przykleić. Powiem wam w tajemnicy, że można taki demontaż zrobić wszędzie bo każdy ma jakiś śrubokręcik, ale co najzabawniejsze, tam serwo można od razu zamontować - bez klejenia :D korzystając z tego samego śrubokręcika i śrubeczek. Oczywiście pewnie pojawi sie głos że śrubeczki można zgubić jak się je odkręci....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.