Skocz do zawartości

Elektryfikacja Bociana Oldgliders 3.6m


kuba r.
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kuba, uważaj z przeliczaniem masy ołowiu i akumulatora na masę samego aku. Ołów ma bardzo dużą gęstość i masa jest skupiona w niewielkiej objętości np. w samym dziobie, a masa aku jest rozłożona na jego sporej długości ok. 17 cm. Ja też tak zrobiłem. Wyrzucilem ołów i kupiłem aku z masą ołowiu i starego aku. I klops. Wróciłem do ołowiu i lżejszego aku. Mam za to problem ze sterowaniem wysokości z podwójnego bowdena. Bardzo ciężko chodzi. Niestety taki model kupiłem i muszę z tym żyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

Udoskonalenia i drobne poprawki w Bocianie trwają.

Chciałem wziąć teraz na tapetę zasilanie/regulator. Obecne 3 ampery z BECa wydają mi się zbyt małym natężeniem (obecnie regulator Turnigy Plush 60A) - w modelu jest sporo serw (2x lotki, 2x wysokość, kierunek, 2x hamulce + Pitlab i planuję zamontować wyczep do holu za samolotem, więc docelowo będzie 8 serw i Pitlab). Druga sprawa, że producent silnika pisze o prądzie max. 57A (chcę założyć teraz 17-calowe łopaty zamiast 16, bo się trochę wlecze przy wznoszeniu, może będzie ciut lepiej).

Czy znacie jakieś godne polecenia regulatory z porządnym BECem?  Wstępnie myślałem o YEP 80A (6A SBEC)  (https://hobbyking.com/en_us/yep-80a-2-6s-sbec-brushless-speed-controller.html) lub RAY 80A (https://sklep.modelarnia.pl/p17683,regulator-80a-ray-r-80sb-sbec-pelikan.html) , ale nie wiem jak wygląda ich jakość i niezawodność.

Jest jeszcze Jeti SPIN PRO 80A (https://modelemax.pl/pl/jeti-model/29105-jeti-spin-80-pro-jsp-80) - zależy mi na niezawodności, ale pytanie czy ten regulator jest aż tak dobry, że kosztuje ponad 2 razy więcej niż dwa wcześniejsze.

Mam regulator Jeti SPIN PRO 66A w termicznym modelu 3.5m rozpiętości (sporo ponad 2kg wagi) i faktycznie nie było z nim nigdy problemów, ale z drugiej strony w Soliusie Multiplex'a mam RAY 40A i również działa bez zarzutu ;)

 

Będę wdzięczny za podpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ventusie mam yepa (12 serw) i zero problemów, uważam że to bardzo fajne regulatory ale wyłącznie w połączeniu z kartą to programowania ?

Jak nie oglądasz każdej złotówki i chcesz mieć wiekszą pewność (nie wiem jak to zmierzyć ?) to lepiej dołóż osobnego beca, np jeti maxbec 2d ew z dualsky też są spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się, że problemem jest też odbiornik przez który puszczasz taki prąd. Może lepiej zasilać serwa bez jego pośrednictwa? Choćby tanią płytką, którą swego czasu sprzedawał kolega z forum? Oczywiście odrębne zasilanie elektroniki ma same plusy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zewnętrzana płytka ma sens gdy chce się zasilać z dwóch źródeł po taniości (wiem, można jeszcze taniej) ale tu przy jednym aku nie ma sensu jej stosować - ścieżki odbiornika poradzą sobie tu bez problemu.

 

Problem się pojawi gdy np jedno z serw zostanie na dłużej zablokowane ale wtedy prędzej zgrzeje się bec i go odetnie lub spali się serwo niż padną ścieżki w odbiorniku.

 

Najbezpieczniejsze rozwiązanie to dobry manager zasilania z monitorowaniem każdego wyjścia osobno lub miniaturowe beci przy każdym serwie (stsowane czasem np w f3f) ale odchodzimy już od słowa tanio.

 

Lepszym wg mnie rozwiązaniem od płytki jest zrobienie instalacji podobnej do tej

 

 

1587576269433.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w HobbyKingu YEP 80A jest 'out of stock', a w PL go nie widzę nigdzie. 

W takim razie zastanawiam się nad tym RAY 80A, ewentualnie regulator z wrzuconego zdjęcia artykułu, czyli Hobbywing Skywalker 80A - https://allegro.pl/oferta/regulator-bezszczotkowy-hobbywing-skywalker-80a-8306014866. Zastanawiam się tylko, czy ten RAY i Skywalker dadzą radę pod kątem niezawodności, bo cena jest dość niska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie zapomniałem, że mam takiego UBECa Turnigy (8-15A) - https://hobbyking.com/en_us/turnigy-8-15a-ubec-for-lipoly.html?___store=en_us . Chyba faktycznie zrobię tak jak sugeruje Wojtek - zostawię obecny regulator, a dodam tylko tego UBECa.

 

[Edit]

Teraz doczytałem, że ten UBEC jest na 2-3 lipole ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o tak tak!

Zapomniałem całkiem o tym rozwiązaniu, które kiedyś stosowałem gdy miałem więcej miejsca w kadłubie a i modelowi to nie przeszkadzało! Ja swego czasu dawałem bezpieczne pakieciki LiFe gdzieś tam głęboko schowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie mam pakiet Lipol 3S Tattu 1800mAh, w którym jedna cella padła - jakbym go przelutował na 2S z wtyczką JST to powinno grać jako zasilania UBECa. Chociaż trochę boję się jakości mojego lutowania ;) Kiedyś tak już robiłem, ale wtedy powstały pakiet 2S wykorzystałem do zasilania samochodu rc, więc w razie awarii nic by się nie stało, tutaj skala zagrożenia jest inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym UBECu mam wtyczkę JST (czerwona na zdjęciu), więc o ile nie ma pakietów 2S z taką wtyczką to i tak będę musiał kombinować z przelutowaniem wtyczek, albo zrobieniem jakiejś przejściówki :) Chyba, że są takie pakiety?

20210324_092217.thumb.jpg.4bd269cf7c26787ea9f3a7bd17270a03.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.