Skocz do zawartości

Kuter torpedowy M.A.S


Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszą informację o zbudowanym modelu zamieściłem w dniu rejestracji na forum. Było to foto, dzisiaj więcej tutaj.

Po raz pierwszy powstał z wycinanki ''MM'' w 1966 r.-niestety żadnej fotografii nie mam /pierwszy aparat Smiena miałem w 68/

W ubiegłym roku zaliczyłem z wnukiem  piknik modelarski /on wcześniej zaczął przygodę z budową modeli w zielonogórskiej modelarni/ zobaczyłem kilka modeli .

Zachęcił mnie do tego by ''coś'' zbudować - po 50 latach ! Nie...Padło na pływający i na MAS-a. Kupiłem wznowienie MM z 91 z tym modelem i zacząłem budowę.

Jestem emerytem, mam dużo wolnego czasu i codziennie po 10-12 godzin byłem w stoczni. Stocznia mocno powiedziane- europaleta pod gołym niebem z małym imadłem i zestawem podstawowych narzędzi, które kupowałem w miarę jak były potrzebne. Model powstawał w szybkim tempie, gorzej było z silnikami, servami, regulatorem obr.- sklep przyjął pieniądze i moje zamówienie w czerwcu a towar po wielu perypetiach spływał do mnie do września / znany sklep z Lublina / dzisiaj omijam go szerokim łukiem i ostrzegam innych...W październiku - pierwsze wodowanie.  W międzyczasie szukałem planów modelarskich - otrzymałem je gratis od człowieka któremu podziękowałem ale nasza wirtualna znajomość nie rozwinęła się - szkoda. / Dzisiaj plany są dostępne na włoskiej stronie - ale realizacja może nastąpić dopiero w październiku - odpisali mi że teraz mają wakacje...ach ci włosi/.  Zbieram materiały /sklejka, listewki, blacha, itp./ i 31 października rozpoczynam kolejną budowę. 3 miesiące intensywnej pracy w domu  i 1 lutego kolejne wodowanie. Model waży ok 6 kg, dł 1040 X 260, napęd w tym modelu - 2 silniki.

Od stycznia buduję modele - depronowe /F22, B2, SU 27/ - jak pływamy i latamy można obejrzeć na YT

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Fajny kuterek torpedowy, widać że solidnie wykonany - gratuluję modelu ! ?

Ta jednostka zawsze mi się podobała - też miałem go wykonanego z Małego Modelarza, a powiem że i teraz chodzi mi po głowie w wersji RC !!?

A co Kolega zapakował pod pokładem do napędu jednostki - to że 2 silniki to widać, ale jakie mają parametry przy tych gabarytach modelu i z czego są zasilane  ?

Edytowane przez kaszalu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tom Tech - niestety nie da się zawrócić czasu - powinienem zacząć 20 lat temu, ale wtedy były inne obowiązki, dzisiaj dla zabicia czasu dziergam też takie maskotki...

Aktualnie w modelach zainstalowane są silniki SWIFT 550 i Mabuchi 550

 

a1.jpg

a2.jpg

a3.jpg

a4.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Jan Marczak- Kutry torpedowe

Mały Modelarz- były wydane bardzo dokładne rysunki  -lata 60-te

https://from-paper.com/en/news/marine-fleet/2601-maly-modelarz-1966-02-kuter-torpedowy-typu-mas-italian-torpedo-boat-of-the-second-world-war.html

 

edit

była reedycja w 1991 roku

picture_ea0b2959f4ae4f0f1011f1800d914899.jpg

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Co do konstrukcji modelu. Te czerwone śruby nie nadają się. Muszą być konkretne o dużym skoku. Model powinien pływać szybko i ja, bym nie robił progów w dnie modelu. Mogą być niespodzianki. Przedstawiasz różne zdjęcia i nie wiadomo co budujesz. Jeżeli model ma 1040 mm dlugości to potrzeba dużej mocy do osiągnięcia wymaganej prędkości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadłub chyba nieźle "gra" na tych silnikach. Widać że silniki są raczej wysoko obrotowe i maja trochę mocy. Samochodowe silniki tego rozmiaru mogą mieć nawet 200 Watt.

Żeby go wyciszyć jeżeli wałów już nie da się wkleić na silikonie to może chociaż łoża silników odizoluj gumą od drewnianego kadłuba może będzie trochę ciszej i dostojniej.

Ładny modelik.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.