Skocz do zawartości

RWD-5 BIS wg.Schiera czyli to już było wiele razy


mirolek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak masz ustawiony skłon silnika ?

Mój RWD-5 potrzebuje do lotu bardzo małej prędkości a podrywa się z ziemi po kilku metrach rozbiegu. Nie spodziewam się innego zachowania Twojego modelu, skoro wykonałeś go z tych samych planów.

 

Jedyne co mnie niepokoi to duży wznios i jednoczesne skręcenie geometryczne końcówek. Nie pamiętam jak to było rozwiązane w planach ale mam złe doświadczenia z takim połączeniem o czym pisałem w temacie o budowie kingfisher-a. Pierwsze loty tym modelem były bardzo nerwowe i miał tendencję do przepadania na skrzydło. Dość to podobnie chyba wyglądało jak u Ciebie bo na pełnym gwizdku leciał ale gdy tylko próbowałem zmniejszyć mu ciąg miał ochotę do złożenia się korek. Lądowanie tym modelem powodowało zimne poty na czole. Po kilku lotach człowiek traci początkową czujność i model się zwinął.  Przy odbudowie modelu skrzydło wyprostowałem i zostało tylko skręcenie geometryczne a model lata teraz pewnie i statecznie.

 

Reasumując, rację ma Atomizer, że prędkość startowa jest zbyt mała ale jednocześnie coś jest nie tak ze statecznością poprzeczną całej konstrukcji.

Sprawdź najpierw skłon silnika, bo przy " małej ilości powietrza pod skrzydłem" model zawsze traci stateczność , możesz też zwiększyć nieco skok śmigła co powinno poprawić parametry w pierwszej fazie lotu ale ostatecznie i tak moim zdaniem, konieczne będzie zmniejszenie tego sporego wzniosu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie popełniłem błąd ze nie zmniejszyłem wzniosu bo w planach jest 6 stopni ale tamten RWD nie miał lotek.W moim Wicherku zmniejszyłem wznios do 2 stopni oraz zastosowałem róznicowe wychylenia lotek i wicherek lata znakomicie.Tak że muszę wykonać bagnety ze wzniosem 2 stopni i powinna ulec poprawie statecznosc poprzeczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Dzis tj, 24/09/22 odbył sje oblot RWD -5 przy bezwietrznej pogodzie.Start po kilkunastu metrach,niewielkie trymowanie lotek i model lata.Jedno mnie niepokoi ze na wznoszeniu zadziera i niewiem czy skłon silnika zmienic czy wywazenie cos nie tak ale jest zgodnie jak na planaxch. Mam nagrany filmik z oblotu to jutro wrzucę na yotube.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, ikar61 napisał:

na wznoszeniu zadziera

Poprawność skłonu możesz sprawdzić rozpędzając model w locie poziomym ustabilizowanym z ew. kontrą SW (pewnie z oddaniem) i gwałtowne odjęcie gazu bez zmiany wychylenia SW. Jeśli model zanurkuje, to powinieneś zwiększyć skłon.

Co do oblotu, to omal go nie przeciągnąłeś zaciągając ster wysokości do momentu startu. Staraj się doprowadzić do samoistnego uniesienia się ogona i dopiero potem lekko zaciągnij SW. Tylko stabilności poprzecznej modelu zawdzięczasz brak korka. Chyba, że kontrowałeś sterami - to zwracam honor ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje udanego oblotu 👍

Ten moment przy starcie był bardzo niebezpieczny ale się udało.

 

Moim zdaniem, model zbyt szybko "wyrwał" w górę z uwagi na złe zaklinowanego statecznika poziomego.

Model mocno zadziera w locie i na pewno trymowałeś SW. Po locie ster prawdopodobnie  masz ustawiony w doł ( czy możesz zrobić zdjęcie ustawienia steru po trymowaniu?) W kolejnym starcie powinno być lepiej, trymując ster sytuacja uległa poprawie.

 

Sprawdź skłon jak radzi Bartek, spróbuj też na dużej wysokości lotu na wyłączonym silniku. Szybując model nie może pompować ani zbyt gwałtownie opadać - to kwestia wyważenia którego już "matematycznie" nie poprawisz, trzeba korygować już teraz według obserwacji lotu.

Kolejny lot-kolejny film ... i na pewno uda się poprawić parametry lotu  🙂

 

ms

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.