Skocz do zawartości

Przestroga dla zakupów w dziale giełda


mar_io
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,


Zamieszczam ten post dla przestrogi dla osób używających giełdy na forum.
Chcę przestrzec kolegów przed ogłoszeniami użytkownika „helikopter”

Przy okazji sprzedaży przez w/w użytkownika jednego z modeli, po rozmowie na PW doszło do transakcji dotyczącej sprzedaży silnika benzynowego Rcgf 20cc. Otrzymałem na PW zdjęcia w małej rozdzielczości, przedstawiające silnik wraz z osprzętem zdjęcia poniżej (nr. 1,2,3,4)
 

 

Po pytaniach o stan silnika, jego kondycję, nalot, wiek nie zostałem poinformowany o żadnych wadach ukrytych, naprawach bądź innych usterkach czy uszkodzeniach sprzedawanego przedmiotu.
Zrobiłem przelew na podany nr konta (otrzymując imię oraz nazwisko przedającego, przelew na konto mbank).

Taki oto towar otrzymałem: (zdjęcia nr 5,6,7)
 

Silnik posiada naprawy w okolicach mocowania czujnika halla – wykonany w sposób spartański, tłumik klejony na silikon, rury wylotowe pokrzywione. Ewidentnie widać iż silnik zaliczył konkretnego kreta i został naprawiony pod sprzedaż. Można powiedzieć że to nie wiele jednak jako inżynier jestem w stanie ocenić poprawność naprawy oraz stan części mechanicznych. Przeprowadzone naprawy nie pozostawiają złudzeń iż sprzedający ukrył ten fakt specjalnie, nie informując mnie o ich przebiegu. 
Krótko mówiąc  padłem ofiarą oszustwa.  Piszę ten post i przestrzegam Was koledzy, aby kupując coś nawet w dobrej wierze z forum  - na odległość żądać wyraźnych dokładnych zdjęć, pełnych danych kontaktowych.  Ja niestety mimo iż wykonałem wiele udanych i bardzo pozytywnych transakcji na tym forum, dałem się zaślepić.

Nadmienię również że zaproponowałem sprzedającemu odesłanie silnika za pobraniem, jako najuczciwszą formę rozwiązania sporu (Nie jestem w stanie wtedy oszukać w żaden sposób - odsyłam towar, sprzedający płaci kurierowi, sprawdza przesyłkę). Jednak zostałem w wiadomościach PW od sprzedającego tylko informację iż mam silnik najpierw wysłać do paczkomatu a potem oczekiwać na przelew. Być wierny obietnicy że do przelewu dojdzie.  Na to oczywiście nie mogę się zgodzić z uwagi na to iż mogę takiego przelewu nigdy nie otrzymać, a dane do paczkomatu można bardzo łatwo sfałszować. Tym bardziej że zostałem już przez sprzedającego oszukany. Mimo moje dobrej woli, chęci załatwienia sprawy poza upublicznieniem tej sprawy nie otrzymałem żadnego wsparcia ze strony sprzedającego. Mało tego powiem że sprzedający ewidentnie nie chce podać swoich danych teleadresowych co jest dodatkowo podejrzane i w tej chwili układa się w całość. Powołanie się na RODO w przypadku kiedy kupujący chce zwrócić towar niezgodny z opisem na podany adres sprzedającego za pobraniem jest co najmniej podejrzane i bardzo wygodne. Tym bardziej że ta forma przesyłki najlepiej zabezpiecza zarówno kupującego jak i sprzedającego. Pierwszy raz spotykam się z takim podejściem sprzedającego że nie chce oddać pieniążków za pobraniem powołując się na RODO.


Nie wiem czy ten człowiek jest znany w środowisku modelarskim w Lublinie. Wiem że sprzedaje w giełdzie kilka rzeczy, więc tym samym przestrzegam. Powoływanie się na zakup z drugiej ręki, bądź łaskę ze strony sprzedającego, zaufanie itd... nie może oślepić potencjalnych kupujących. Zdrowy rozsądek przede wszystkim.  Pełne dane teleadresowe do przelewu i do kontaktu to podstawa. 
W najbliższych dniach zostanie  poinformowana Policja . Przygotowuję materiał dowodowy w postaci zarchiwizowanych wiadomości PW oraz danych adresowych i bankowych dla dla jednostki policji właściwej dla mojego miejsca zamieszkania. Dla mnie to przestępstwo. 

 

Nie chcę wywołać burzy oraz dyskusji na temat tego czy mam rację czy nie, nie o to chodzi w tym poście. Przestrzegam tylko przed takimi sprzedającymi. Normalną uczciwą dla człowieka praktyka jest iż jeśli towar wysłany na odległość nie odpowiada kupującemu to zwraca go sprzedającemu pokrywając koszt wysyłki, a sprzedający zwraca pieniążki płacąc przy odbiorze. Wykonałem dziesiątki takich zwrotów w swoim życiu i smutne jest że na forum kolegów modelarzy zostałem pierwszy raz oszukany.

 

Pozdrawiam i jeszcze raz przestrzegam chłopaki. Uważajcie co kupujecie. 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Widzę, że nie jestem sam. Swego czasu też miałem wątpliwą przyjemność dokonać z osobnikiem o nicku Helikopter z Lublina wymiany PLN na moduł Jeti Duplex, 2 odbiorniki, vario..... Korespondecja z tym osobnikiem do wglądu na moim koncie.  Widać jest w dużej potrzebie finansowej ?

Przestrzegam !

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko układa się w całość. Mam nadzieję że Pan Andrzej przemyśli swoje położenie i będzie chciał załatwić sprawę polubownie bez udziału Policji. Czekam do poniedziałku. Może zdecyduję się na moich warunkach zwrócić silnik. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli towar Ci nie odpowiada to odeslij go do paczkomatu a Pan Andrzej z pewnoscia cie nie oszuka. Tak. Pan Andrzej jest bardzo dobrze znanym i szanowanym modelarzem z 40 letnim stazem w srodowisku w Lublinie i nie tylko. Znam Andrzeja, robilem z nim rozne dile i nigdy nie bylo problemow. Mysle, ze zbyt pochopnie napisales ten watek i oczerniasz uczciwego czlowieka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest to tak uczciwy człowiek jak piszesz to dlaczego nie chce zgodzić się na odesłanie towaru pod wskazany adres za pobraniem? .

Wybacz ale straciłem zaufanie jeśli ktoś na dzień dobry mnie oszukuje, a później chce abym zaufał mu w kwestii przelewu. Zresztą widzę że nie jestem jedyny. 

Ponadto nikogo nie oczerniam napisałem to aby ostrzec ludzi, ja jestem tutaj poszkodowany, gdyby Pan Andrzej był ucziciwym człowiekiem zgodziłby się na sposób zwrotu, o którym pisałem. 

 

Pozdrawiam 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaden sklep nie przyjmie ci zwrotu za pobraniem. Najpierw trzeba sprawdzic towar czy nie zostal uszkodzony przez kupujacego a dopiero po weryfikcji nastepuje zwrot pieniedzy. Druga sprawa to pobranie od firmy kurierskiej wiaze sie zawsze z ryzykiem kupna cegly w srodku. Kurier najpierw przyjmuje pieniadze a nastepnie wydaje przesylke,  a gdy okaze sie, ze jest cos nie tak to juz pieniedzy ci nie odda. Inaczej dziala PP gdzie jest opcja otwarcia przed zaplata i rezygnacja gdy cos nie tak. Piszesz, ze zostales oszukany a gdy proponuje ci sie zwrot towaru to nie chcesz go odeslac bo boisz sie oszukania. Chcesz isc na policje szantazujac sprzedawce aby zgodzil sie na twoje warunki. Osmieszasz sie i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw się w mojej sytuacji jeśli uważasz że się ośmieszam. 


Kupujesz przez forum towar, przelewasz uczciwie pieniądze na konto sprzedającego, podajesz swoje pełne dane kontaktowe. Otrzymujesz towar niezgodny z ustaleniami, niezgodny z opisem,  z ukrytymi wadami. Żądasz od sprzedającego zwrotu pieniędzy proponując wysyłkę za pobraniem (forma kurier, paczkomat, PP mogę wysłać czymkolwiek). Sprzedający chce zgodzić się tylko na odesłanie towaru do paczkomatu a potem ja mam oczekiwać na przelew. Ty zgodziłbyś się na takie warunki? nie mając żadnej pewności czy dostaniesz przelew? kiedy go dostaniesz? nie mając żadnych danych kontaktowych oprócz imienia i nazwiska? 

W jaki sposób szantażuję sprzedawcę? prosząc go o zgodzenie się na formę odesłania uczciwą dla obydwu stron? Ja się ośmieszam? zastanów się kto się teraz ośmiesza. 

Piszesz o sklepie... zakup w sklepie to zupełnie co innego, jest paragon, faktura, dowód zakupu. Sklep ma NIP itd. Nie porównuj tych dwóch rzeczy. A tak poza tym to piszesz nieprawdę że sklepu nie przyjmują zwrotu za pobraniem. 

Uprzedzałem Pana Helikoptera że czuję się oszukany tym że zataił naprawy i sprzedał mi towar z wadami ukrytymi. Pisałem że upublicznię to jako przestrogę i pójdę na policję jeśli sprawa nie zostanie rozwiązana uczciwie dla obu stron. Niestety nie mieszkam na tyle blisko Lublina żeby odwieźć towar i załatwić sprawę "na lotnisku". 

Dla mnie nie ma znaczenia przez jaką firmę kurierską czy PP wyślę towar za pobraniem. Ważne abym miał pewność że po moim uczciwym oddaniu towaru odzyskam pieniądze. A sposób proponowany przez "Helikoptera" mi tego nie zapewnia. Tutaj chodzi o zdrowy rozsądek a nie zaufanie jak pisał mi wielokrotnie w PW.  Równie dobrze mogę na przelew czekać pół roku bo nigdzie nie mam napisane że otrzymam przelew dnia następnego po otrzymaniu towaru. 

Swoje uwagi napisałem tutaj publicznie, co zrobi zainteresowany to już jego decyzja. Byłem na policji i zostałem pouczony o moich prawach jak i możliwościach Policji w walce z oszustwem internetowym. Tak jak napisałem powyżej jeśli do poniedziałku sprawa nie zostanie rozwiązana na korzyść dla nas obu, na policji zgłaszam zawiadomienie o przestępstwie. 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ret1911 napisał:

Zaden sklep nie przyjmie ci zwrotu za pobraniem.

ale to nie jest sklep.....gosciu sprzedał coś co nie było zgodne  z opisem ani fotografiami

kiedyś tak  kupiłem  silnik na Allegro, w opisie  "stan super " a w realu  silnik  bez tłoka, 

Mariusz  ma absolutnie rację

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie sprzedajacy jako osoba prywatna nie musi przyjmowac towaru a silnik byl uzywany i gadanie o jakichs wadach ukrytych o ktorch piszesz to ponury zart. Tym bardziej, ze sprzedajacy z dobrej woli zgodzil sie na zwrot towaru. Pieniadze masz na malucha a zadasz mercedesa. Oszustwa zadnego nie bylo bo dostales towar a nie cegle a i masz mozliwosc zwrotu pieniedzy (co zreszta napisales) po odeslaniu silnika jak ci cos sie w nim nie podoba. Troche sie chyba zagalopowales o tym przestepstwie oszustwa. W srodowisku lubelskich modelarzy sa za powazni ludzie na jakies drobne przekrety na male pieniadze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, d9Jacek napisał:

ale to nie jest sklep.....gosciu sprzedał coś co nie było zgodne  z opisem ani fotografiami

kiedyś tak  kupiłem  silnik na Allegro, w opisie  "stan super " a w realu  silnik  bez tłoka, 

Mariusz  ma absolutnie rację

A to ten silnik nie miał tłoka ? Mariusz nie do końca ma rację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swój rozum i swoje wnioski wyciągnie z tej przestrogi. Jeśli wadami ukrytymi nie jest pospawany silnik, poskładany na silikonie to nie wiem co może nią być. Zresztą mam obszerną dokumentację fotograficzną. Nie było tego widać na zdjęciach ani nie poinformował mnie nikt o naprawach, a pytałem o stan silnika. Skoro nie widzicie problemu okej, Brońce dalej tego człowieka. Dla mnie cała ta historia to jedno wielkie oszustwo. Dobrze Andrzej wiedział co wysyła i myślał że trafi na dzieciaka co może nie zauważy. Sory chłopaki ale takie zachowanie jest nazywane oszustwem.

Najlepiej o tym świadczy niechęć sprzedającego przed wysłaniem za pobraniem paczki. Nie mówcie tutaj o małej wartości sprawy. Ja zostałem oszukany na 600zł, dla mnie to sporo. Jeśli Wy w tym nie widzicie problemu że ktoś na tym portalu w taki sposób postępuje to Wasza sprawa.  Nie mam możliwości zwrotu towaru z zabezpieczeniem mnie jako kupującego. 

Zobaczymy co na to powie policja czy będzie podzielała Wasze zdanie. Jestem pewien że jakbym wysłał paczkę jak to Andrzej chciał, to kasę zobaczyłbym tylko wtedy kiedy mu by się to spodobało i byłbym uzależniony od jego widzimisię. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, bupir napisał:

to ten silnik nie miał tłoka

czytaj ze zrozumieniem....silnik który kupiłem parę lat temu na Allegro miał w opisie "stan super-mało chodzony",  a w realu okazał sie być  bez tłoka. A Mariusz ma  racje bo zozstał po prostu oszukany, a w tym momencie broni się  przed  powtórnym ( potencjalnym ) oszustwem. A pan "sprzedający" niech skonsultuje się z prawnikiem w co potencjalnie  może sie władować..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, latacz napisał:

 A mnie zastanawia jedno... dziwnym trafem za "potencjalnie uczciwym inaczej" sprzedającym ujmują się tylko Jego  koledzy z lublina ... -dziwnym trafem obydwaj mają bardzo mały dorobek reputacji -i to w części  wystawiany sobie wzajemnie. I obydwaj piszą głównie w Hyde Park   (czyżby nabijanie postów ?)   koledzy wzajemnie się wspierający -nic nie sugeruje ale trochę to dziwne...

 

Jednym z moich ulubionych programów TV były audycje autorstwa brytyjskiego historyka James Burke pt. „Connections”. Fajnie że są ludzie dociekliwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Może to co napiszę jest lekką przesadą, ale odnoszę wrażenie, że giełda stała się miejscem do robienia drobnych interesów. Tanio kupić-drogo sprzedać.  Co wsamo w  sobie nie jest złe. Ale nasz giełda to nie platforma zakupową... A tak na marginesie to z p. Helikopterkiem miałem drobną utarczkę słowną. Cytat z tej konwersacji "... myślałem,  że to forum służy do rozwijania pasji i współpracy. A staje się miejscem "drobnych interesów " z dorobioną ideologią.... cytat - nie pasuje do mojej stajni.... Pozdrawiam  i życzę nieudanych interesów. "

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kropka napisał:

 

Jednym z moich ulubionych programów TV były audycje autorstwa brytyjskiego historyka James Burke pt. „Connections”. Fajnie że są ludzie dociekliwi.

No i co wynika z tej pseudo dociekliwosci? Nasze znajomosci sa oczywiste bo nalezymy do tego samego klubu modelarskiego wiec sila rzeczy musimy sie znac. To, ze ktos ma malo punktow reputacji to nie znaczy, ze jest od razu oszustem nabijajacym posty aby uwiarygodnic sie i zarabiac miliony na walkach w dziale gielda. Wielu wartosciowych modelarzy ma malo punktow reputacji bo sie nie udzielaja we wszystkich watkach, pisza rzadko ale za to merytorycznie. Jezeli o mnie chodzi to pisze tylko jakie mialem doswiadczenia z Andrzejem jesli chodzi o wspolprace sprzedazowa i jak pisalem nie bylo zadnych problemow. Kupowalem od Andrzeja jak i sprzedawalem. Widze, ze tu sie dorabia jakas teorie spiskowa stawiajac mnie i uzytownika bupir w zlym swietle sugerujac wspolprace w przestepstwie jak to niektorzy nazwali. Sprzedalem troche gratow na gieldzie i nie mialem reklamacji ale nawet jesli by byla lub ktos sie nawet rozmyslil to bez problemu bym oddal pieniadze bo zalezy mi na tym aby obie strony byly zadowolone - na tym polega dobry deal. Prosze nie wiazac mnie z ta sprawa sugerujac udzial w pseudo przestepstwie. Ja tylko bronie kolege z lotniska bo mam o nim dobre zdanie - to bardzo dobry modelarz jesli chodzi o budowanie, robilem z nim interesy i wszystko bylo ok. My nie jestesmy oszustami, w naszym klubie sa naprawde ludzie na poziomie i nie w glowach im jakies zatargi czy oszustwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, ret1911 napisał:

Sprzedalem troche gratow na gieldzie i nie mialem reklamacji ale nawet jesli by byla lub ktos sie nawet rozmyslil to bez problemu bym oddal pieniadze bo zalezy mi na tym aby obie strony byly zadowolone - na tym polega dobry deal

 

 

Erwin skoro się kumplujecie to poproś kolegę o szybkie załatwienie sprawy, bo nie ma co kruszyć kopii jak sprawę można załatwić od ręki. 

 

Kupiłem i sprzedałem na naszej giełdzie ogrom rzeczy nigdy nie miałem żadnych uwag, a paczki pakowane po "modelarsku" mogłyby robić za czarne skrzynki. Giełda jest miejscem gdzie za darmo i sprawnie możemy kupować i sprzedawać przedmioty od ogromnej ilości osób z naszego podwórka, dlatego proszę o szanowanie tego wszystkiego ... a przede wszystkim kontrahenta. 

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, ret1911 napisał:

bronie kolege z lotniska bo mam o nim dobre zdanie - to bardzo dobry modelarz jesli chodzi o budowanie.....

no właśnie i to jest w tym co napisałes kluczowe....

"czeciaosoba w Państwie " tez jest znakomitym specjalistą, operatorem....a  nad reszta jego działalności unosi się , że tak powiem smrodek , 

więc  zanim cos wyedytujesz to przeczytaj ,  zastanów się co napisałeś i rzeczy bez sensu usuń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • temat został zablokowany
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.