Jump to content

Akumulator 12V do ładowania pakietów.


Ryszard_I
 Share

Recommended Posts

Ogniwa LiFe PO4/100Ah oraz BMS  SMART100A zakupione na AliExpress. Zmontowałem prowizorycznie i potestowałem w zeszłym sezonie. Jeździłem z tym akumulatorem na 3 do 5 dniowe latanie. Ładowanie z dwóch paneli solarnych połączonych szeregowo o mocy max. 200W.  W słoneczne dni prąd ładowania około 10A. Non stop zasilana sprężarkowa lodówka turystyczna, wieczorem telewizorek 19" oraz oczywiście cały dzień ładowanie różnych pakietów napędowych. Akumulator sprawdził się idealnie więc postanowiłem zrobić go na gotowo.  

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

11.png

10.png

9.jpg

5.jpg

6.jpg

8.jpg

7.jpg

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Wow! świetna robota. :) Jeszcze dodać mały generator z niedużego czterosuwowego benzyniaka spiętego z alternatorem samochodowym i można zapomnieć o prądzie z gniazdka w każdą pogodę. :)

 

Moja bateria do motocykla ma coraz większe szanse powstania. Wszystko jest tylko poskładać ale priorytet to uruchomienie tokarki, frezarki i ogarnięcie miejsca do spawania tigiem. W ostatnim kwartale byłem mocno wyjechany i wszystkie projekty leżą.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli chodzi o koszty to ogniwa kosztują około 500zł/sztuka. Natomiast BMS około 350zł. Do tego doliczyć trzeba drobny szpej niezbędny do sklejenia tego wszystkiego w całość. Warto wiedzieć, że markowy akumulator LiFePO4 12V/100Ah  SMART kosztuje około 8000zł. Można również kupić akumulator za 2500zł ale nie wiadomo z jakich i z ilu ogniw jest zbudowany. Można trafić na akumulator 4S20P. Dla wygody podłączania ładowarek wyrzeźbiłem malutką rozdzielnię z pomiarem prądu, napięcia i zużytych Ah. W razie "W" jest przetwornica 230V AC o mocy ciągłej 1000W. 

20210702_201427.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Akumulator razem z pudłem oczywiście waży 18kg. Jedno ogniwo waży 3,3kg x 4=13,2kg. Do tego doliczyć skrzynkę, BMS, zwory, śruby, tekstolit, zaciski laboratoryjne i przewody połączeniowe. Z wagi jestem bardzo zadowolony ponieważ akumulator AGM o takich parametrach waży 30kg.  

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Ryszard_I napisał:

Akumulator razem z pudłem oczywiście waży 18kg. Jedno ogniwo waży 3,3kg x 4=13,2kg. Do tego doliczyć skrzynkę, BMS, zwory, śruby, tekstolit, zaciski laboratoryjne i przewody połączeniowe. Z wagi jestem bardzo zadowolony ponieważ akumulator AGM o takich parametrach waży 30kg.  

Fajne i ciekawe ale......jak dla mnie to bardzo drogie rozwiązanie. No ale jeśli kogoś stać to spoko. Wnioskuje ,że dużo latasz elektrykami i to chyba dużymi więc z pewnością elektrownia się przyda. Ja ładuję pakiety z 12V Pb z auta a na wyjeździe zawsze jakieś gniazdko się trafi ( tylko mój priorytet to jest aby było jak najtaniej :))

Tak sobie myślę czy nie oszczędniej by było kupić mały agregat prądotwórczy? Czy chciałeś mieć "czyste źródło energii"?

Urządzenie ciekawe i wykonane z wysoką kulturą techniczną.

Gratuluję i pozdrawiam

 

Link to comment
Share on other sites

Do tej pory używałem różnych akumulatorów kwasowych z ciekłym elektrolitem o pojemności od 80Ah do 115Ah. Rozwiązanie najtańsze ale z pewnymi wadami. Pierwsza i zasadnicza wada to waga takich akumulatorów. Druga rzecz to szczelność. Trzeba w transporcie uważać aby nie zalać samochodu kwasem. Te niby szczelne akumulatory mają odpowietrznik którym kwas jednak się wydostaje na zewnątrz. Akumulatory żelowe i AGM są szczelne ale ważą jeszcze więcej. Litowe ogniwa mają wyższą gęstość energii,  są znacznie lżejsze i można je ładować dużymi prądami. Zastosowanie agregatu zamiast akumulatora jest mało praktyczne. Dobry agregat, mały i cichy to koszt około 5 tys. zł. a waga to ponad 20kg. Do tego dochodzi transport paliwa, smród i hałas. Mówisz, że Twój priorytet to jest aby było najtaniej. Powiem Ci, że mój priorytet był identyczny jednak z biegiem lat zauważyłem, że ten sam akumulator z roku na rok jest jakby coraz cięższy ?. To wymusiło zmianę priorytetu.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

No tak. Po wartościach pojemności o jakich piszesz wnioskuję że latasz bardzo dużymi elektrykami. 

W mojej sytuacji nie ma problemu gdyż największe pakiety jakich używam to 3s 3600mAh.Do tak małych pojemności akumulator "matka" nie musi być duży w związku z tym u mnie nie istnieje problem ciężaru. 

Natomiast, na pewnym etapie życia nie warto dźwigać i z pewnością inwestycja się zwróci a i plecy "zaoszczędzisz". Projekt sam w sobie jest ciekawy i nawet podczas eksploatacji można sobie poeksperymentować. 

 

Link to comment
Share on other sites

Nie latam bardzo dużymi elektrykami. Mój największy model to Thermik XXL o rozpiętości 5m. Pojemność akumulatora "matki" nie musi być duża tylko i wyłącznie ze względu na wielkość modelu. Duża pojemność jest niezbędna przy ładowaniu równoległym i na przykład przy ładowaniu równoległym Twoich pakietów 3S 3600mAh w ilości 6 sztuk prądem 1C z akumulatora "matki"  popłynie prąd ponad 20A. Zaletą takiej metody ładowania jest to, że w czasie 25min masz naładowanych 6 pakietów i potem latasz, latasz, latasz ?. Wadą jest duży i ciężki akumulator. Wracając do wagi to mój aku o pojemności 100Ah waży 18kg. Trzeba by teraz porównać jakiej pojemności byłby akumulator ważący 18kg wykonany w technologii AGM. Przypuszczam, że miałby 50 do 60Ah.

Link to comment
Share on other sites

Pomysł i wykonanie jest super, niestety relatywnie drogi ale rozumiem że używasz nie tylko do latania bo chyba masz kampera sądząc po opisie i tu to doskonałe rozwiązanie.

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Bardzo ładne "stanowisko". I do latania i do serwisu modeli no i do spania . Super.

Wracając do ładowania to ja i tak nie ładuję na raz kilku pakietów bo po locie akumulator musi ostygnąć i dopiero po dłuższej chwili ładuję. A idąc na loty wszystko co można ładuję w domu. Jak to wylatam na polu to wtedy ładowanie w warunkach polowych. Do samolotu mam 3 szt. 3s 3600. Na każdej baterii robię 2 loty. Po wylataniu tych baterii zaczynam ładowanie pojedynczo od akumulatora który był używany pierwszy danego dnia (jest już wystudzony) itd. Powiem szczerze ,że nie widzę narazie potrzeby dokupowania pakietów . Dziennie robię około 6 do 8 lotów i to jest dla mnie optimum. Do motoszybowców moje sztandarowe pakiety to od lat 3s 2200mAh  . Tutaj to w ogóle problemu nie ma bo korzystając z termiki nie zawsze nawet zabieram na lotnisko ładowarkę. 

Ale po fotce widzę ,żę Ty Ryszardzie latasz dosć intensywnie i nocujesz na lotnisku tak więc źródło prądu musisz mieć pewne i o dużej pojemności. Tu nie ma o czym mówić :akumulator Pb przy tej pojemności to trzeba by na przyczepce ciągać za autem albo dwóch silnych chłopów do noszenia tego:)Zresztą jeśli jest możliwość to trzeba korzystać z nowych osiągnięć techniki.

Również planuję zrobienie sobie nieco podobnej "stacji ładowania" ale oczywiście będzie to żródło mniejszej pojemności , ponieważ latam często na przygodnych lądowiskach i autem nie zawsze da się wjechać na pole wzlotów: przydałby się jakiś akumulator zintegrowany w walizeczce z ładowarką aby móc wziąć to w rękę i z modelem na własnych nogach dojść na miejsce startu.Nie będzie to rzecz jasna tak zaawansowane urządzenie jak Twoje ale idea podobna.

Link to comment
Share on other sites

Czy w tle to jakiś model Reincharda ?

Poza tym to pełna profeska tak trzymaj, a kamper zbędny koszt :)

 

!!! Ja pierniczę tam jeszcze na zdjęciu jest samochód !!! Wow szok !!

Link to comment
Share on other sites

3 minuty temu, young napisał:

Czy w tle to jakiś model Reincharda ?

Stawiam na:

9 godzin temu, Ryszard_I napisał:

Mój największy model to Thermik XXL o rozpiętości 5m

 

Link to comment
Share on other sites

2 minuty temu, young napisał:

Konrad a auto widzisz :)

Przyczajone ale widać.:)

 

 

PS

2 minuty temu, young napisał:

Czyli Valenty :)

Ja tylko tak się domyślam bo pewności nie mam.

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.