Skocz do zawartości

Drukarka 3D TEVO Tarantula Pro


czarobest
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak pisałem w temacie z promocją LINK zakładam temacik odnośnie drukarki HOMERS/TEVO Tarantula Pro. Może się komuś przyda, a mi na pewno gdybym miał jakieś problemy czy pytanie, myślę że to lepsza opcja niż ewentualnie pytać osobno czy męczyć niektórych na priv :).

Moja drukarka jak sądziłem spędziła cały weekend już w Łodzi, ale dopiero dziś kurier przywiózł ją do mnie, łącznie 3 dni robocze.

Więc chwalę się :D. Wygląda to wszystko jak na moje oko bardzo fajnie i solidnie, ale oczywiście to tylko subiektywna opinia, do której trzeba wziąć poprawkę, że się jaram pierwszą stycznością w ogóle z drukarką 3D :). Ładnie popakowane i wszystkie elementy nie wydają się totalną chinszczyzną, a nawet wręcz przeciwnie. Ale co z tego będzie to się okaże :).

 

Parę fotek z przed chwili:

 

801732956_TevoTarantula(1).thumb.jpg.772250198475cce9457d58a6d5d2685d.jpg

910056518_TevoTarantula(2).thumb.jpg.9bce348ddfb8b9aecb82245217899329.jpg

1059497108_TevoTarantula(3).thumb.jpg.e529f29fbf482ff9ca19b700b13362cb.jpg

77669317_TevoTarantula(4).thumb.jpg.8a151b4235b07025c41b2df241eb3b30.jpg

1642796440_TevoTarantula(5).thumb.jpg.29999dc448fe5f45071b3b38bf3735cc.jpg

2083446356_TevoTarantula(6).thumb.jpg.bc91e7e48c08977bab8de6ddcab6576f.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Też się załapałem na tą drukarkę. Powinna być w tym tygodniu u mnie. Pomyślałem że na stare lata zrobię sobie prezent . Zobaczę co z tego wyjdzie.

Jest tutaj dużo kolegów ze znajomością tematu drukarek wię myślę że będzie dużo łatwiej to wszystko zmontować i zrobić pierwszy wydruk 3D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Bodzioch napisał:

Też się załapałem na tą drukarkę. Powinna być w tym tygodniu u mnie. Pomyślałem że na stare lata zrobię sobie prezent . Zobaczę co z tego wyjdzie.

Jest tutaj dużo kolegów ze znajomością tematu drukarek wię myślę że będzie dużo łatwiej to wszystko zmontować i zrobić pierwszy wydruk 3D.

 

No to fajnie, oby nam się wszystkim wszystko udało :D.

 

29 minut temu, noker napisał:

Przydałby się jakiś poradnik jak to wogole poskładać. Gdzieś na YT trafiłem ale się zapodziało.


Mnie najbardziej do gustu przypadło jak na razie to:  

 

Jest też takie składanie, ale troszkę chyba mniej widać (choć jeszcze całego nie ogarnąłem ;)):

 

Instrukcja na karcie SD nie działa, a ta na stronie produktu jest do nieco innej wersji (chociaż pewnie poza tym pudełkiem z zasilaczem i płytą główną nie powinno być różnic - lecz jeszcze na 100% nie wiem), ale pewnie jeszcze będę szukał. Na razie jednak czekam na tatę żeby sobie razem poskładać, bo też lubi :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, noker napisał:

Przydałby się jakiś poradnik jak to wogole poskładać. Gdzieś na YT trafiłem ale się zapodziało.

Moją drukarkę składałem w/g Instrukcji z karty SD i posiłkując się tym filmem z YT. 

 

Widzę, że Czarek"czarobest" dostał już drukarkę z tą lepszą 32bit płytą Makerbase MKS SGen_L V1.0 , to na plus mniej będzie do modernizacji.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego akurat ta drukarka, jeśli jako laik w tym temacie mogę zapytać? Ma jakieś właściwości wyróżniające ja od innych, czy motywacja kupna była jedynie jej cena?

Pytam, bo mam przeczucie, ze mnie kupno podobnej drukarki w mniej lub bardziej odleglej przyszłości nie ominie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Wojtek Sz napisał:

Widzę, że Czarek"czarobest" dostał już drukarkę z tą lepszą 32bit płytą Makerbase MKS SGen_L V1.0 , to na plus mniej będzie do modernizacji.

 

Tak, tak to wygląda, zauważyłem ale nie dopisałem w pierwszym poście. Nie wiem czy to trochę farta, czy po prostu takie teraz wkładali, bo w opisie na Banggood jest ta 8-bitowa, ale już na tych fotkach od producenta jest mowa o tej 32-bitowej. Wiem doskonale czym różnią się architektury i jak działają i jak się emulują, ale nie do końca wiem co mi to da w drukarce, bo chyba z tego co mi się wydaje mógłbym drukować szybciej ale to i tak raczej mało realne z przyczyn fizycznych i to samo z dokładnością :). W każdym razie jest więc fajnie :P.

A na razie sobie powoli składam, jakoś idzie z filmem który linkowałem i instrukcją :). Nie wiem do końca jak mocno naciągać pasek i kółka w wózku, ale wydaje mi się że zrobiłem to na razie chyba okej (pasek stosunkowo mocno, a wózek tak by nie miał luzów na boki). 

 

TevoTarantula(7).thumb.jpg.ddd01f40cd360e397646578d488872c4.jpg

 

TevoTarantula(8).thumb.jpg.c13a36422d7ae89caa911351df847a73.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32bitowa płyta ma więcej pamieci na rożne fajne funkcje poprawiające jakość wydruku - np S-curve, LinearAdvance itd itp. I nie chodzi o to ze ich nie ma na 8-bitowej platformie - ale często tam brakuje miejsca aby włączyć wszystkie na raz. Np można dodać czujnik poziomowania - ale już nie styknie miejsca na S-curve i wznowienie druku po zaniku napięcia.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Bodzioch napisał:

Właśnie odebrałem drukarkę. Będzie co składać. Problem jest z instrukcją na karcie bo nie chce się otwierać. Rozwiązał może już ktoś ten problem?

 

Czarek podał 2 linki do filmów na YT gdzie pokazują jak to złożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wiem :P. Poradziłem sobie z instrukcją ze strony sklepu + pierwszy linkowany przezemnie film. Oba mają nieścisłości, ale udało mi się przed obiadem (koło 15, zaczynając składanie od godziny 10) odpalić drukarkę, a po nim wydrukować pierwszą kostkę :).
Więc ogólnie poszło dość szybko i gładko. Oczywiście gapiłem się całe 20 minut jak drukarka pracowała, co fajne i tata i mama też się ciekawili i było "o ale fajne", "ale to chodzi" więc nie będą za bardzo marudzić na kolejny mój klamot :D. No i mnie też jarało jak to fajnie się porusza i pracuje - aż byłem w szoku :D.
Co do pierwszego wydruku jestem bardzo zadowolony, minimalnie coś tam ustawiłem w Cura i poszło, jak na pierwszą w życiu styczność to fajnie, jak rodzice zobaczyli to też byli w szoku jak to ładnie wyszło po wydruku. Oczywiście jest pewnie sporo do poprawienia, ale chyba kierunek dobry. A i moim zdaniem chodzi całkiem cicho, co prawda oś Z jest troszkę bardziej słyszalna, ale ona nie chodzi tak jak X i Y - a one chodzą gładziutko i tak całkiem miło dla ucha, choć oczywiście co innego przy tym spać :P.


Dodam też, że wprowadziłem też mikro modernizację/poprawkę, nie podobało mi się to tak jak na filmie, a w instrukcji silnik ekstrudera jest przykręcony tylko na 3 śruby, do tego jedna z nich musi być lekko, bo ekstruder się wygina (i stawia po dokręceniu opór).
Chodzi o to:
image.png.f2e695c40fefc7e6daed9aa25a5567d9.png

 

Z tatą uznaliśmy żeby rozkręcić ekstruder i wkręcić śrubkę z poza zestawu (M3 z modelarskich rzeczy chyba 8mm) w to miejsce (trzeba wysunąć plastikowe wsunięte elementy nad i nie przeszkadza to sobie) :
844951658_TevoTarantula(7).thumb.jpg.638198f1cf8274724e7961bd3a9b3400.jpg

Reszta śrubek już jak w insrukcji po złożeniu :). Tak jest chyba porządnej, a inaczej by mnie wkurzało :P.

Kolejna rzecz to to, że na filmie nie została przykręcona druga strona z prowadnicami osi Z, więc zrobiłem to prawie jak w instrukcji tyle, że wykorzystując jeszcze plastik do mocowania drugiej śruby trapezowej - i tak będzie gdzieś leżał, a nie przeszkadza jak jest zamontowany :).

1243454411_TevoTarantula(9).thumb.jpg.b4449d96354539faad227f501a7b3602.jpg

 

No i tak wygląda złożona drukarka :) moim zdaniem poza działaniem jest też całkiem ładnie:
178930837_TevoTarantula(8).thumb.jpg.0c4359a5f67c874eded9436de82c538d.jpg

 

Pasek od osi Y obróciłem po stronie łożysk jak to w filmie od Garage Maker Zone - żeby nie jeździł ząbkami po łożyskach, a drugą stroną. W przypadku osi X już tak nie zrobiłem z powodu tego, że pasek idzie właściwie w profilu i mógłby tam się nie układać.
 

No i pierwsza kostka, zdjęcie zrobione bardzo blisko (to ma 2x2cm) i dodatkowo obrobiłem specjalnie tak aby widać było jak najlepiej wszelkie warstwy:
Kostka2.thumb.jpg.27219361a11d8acb874f38bc2c1cf422.jpgKostka1.thumb.jpg.0c5e13abd59263ef2531f73b825d5d3c.jpg


Na rogach "bocznych" są takie jakby zaokrąglenia i to główna wada tego wydruku, ale jak pisałem jak na totalnie pierwsze odpalenie to jestem zadowolony :D.
 

4 godziny temu, japim napisał:

32bitowa płyta ma więcej pamieci na rożne fajne funkcje poprawiające jakość wydruku - np S-curve, LinearAdvance itd itp. I nie chodzi o to ze ich nie ma na 8-bitowej platformie - ale często tam brakuje miejsca aby włączyć wszystkie na raz. Np można dodać czujnik poziomowania - ale już nie styknie miejsca na S-curve i wznowienie druku po zaniku napięcia.

 

Oki, dzięki za naprowadzenie do czego się to może przydać, kumam :), może kiedyś do tego dojdę, ale w takim razie jeszcze fajniej, że jest już taka płytka. 

I może takie pytanie, jaki (i czy w ogóle to dobry pomysł) użyć smar do śruby trapzowej i czy jest coś jeszcze o co wypadało by zadbać (poza luzami i naciągiem)?

PS: O firmware będę jescze myślał :).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Bodzioch napisał:

Filmiki oglądam ale chciałem zobaczyć jak to wygląda na karcie SD.

 

Andrzeju w załączniku kopia pdf-a z orginalnej karty SD dołączonej do mojej Tarantuli.

 

4 godziny temu, czarobest napisał:

czy jest coś jeszcze o co wypadało by zadbać (poza luzami i naciągiem)?

 

Pierszą i konieczną rzeczą którą trzeba zrobić to klibracja extrudera.

Kalibracja ekstrudera ma kluczowe znaczenie dla drukowania 3D FDM z wielu powodów. Celem kalibracji ekstrudera jest upewnienie się, że drukarka przepycha dokładnie odpowiednią ilość filamentu przez hotend podczas drukowania. " cytat ze strony.

 

 

 

Druga rzecz to jak zakończyć bowden, żeby odpowiednio przylegał do dyszy extrudera.

 

 

tarantula pro.pdf

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.