Skocz do zawartości

zgrzewanie ogniw superkondensatorem


mayster8405
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

to już lepiej, zrobić zgrzewarkę  z transformatora z mikrofalówki .

Trzeba tylko usunąć, uzwojenie Wtórne i nawinąć 3- 4 zwoje (przewodem ) grubą linką  miedzianą w izolacji .

Jak przerobiłem uszkodzoną kuchenkę mikrofalową na zgrzewarkę do blach - YouTube

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca do grubych blach. Mam zgrzewarkę z trafo mikrofali i jest słaba. Przy blaszce niklowej 0,2mm zgrzew wygląda słabo. Bo albo niedogrzewa, albo przegrzewa jak ustawię dłuższy czas, po prostu jest za mały impuls.
Kolega przerabia tak, że przerabia obydwa uzwojenia (tak przynajmniej mowił), ale wtedy zabezpieczenie 16A potrafi wybić i zgrzewa na zabezpieczeniu 32A. Wtedy nawet blaszki zgrzewane na krzyż są dobrze zgrane, a ja mam z tym spory problem (mówimy cały czas o blaszce 0,2mm z "czystego niklu")
Naprawiałem koledze aku milewakuee i tam blacha jest jeszcze grubsza, i moja zgrzewarka prawie w ogóle nie zgrzewała jej z ogniwem.
Taki kondensator może się nadać jak chcesz zgrzać małą bateryjkę z "papierową" blaszką, ale do zgrzewania nawet słabych pakietów z ogniw liion IMHO się nie nada.

W filmie powyżej zaciekawił mnie jeden fragment:
"Usunelismy zworę magnetyczną"
Wiecie co to? I jak to usunąć? Jeżeli faktycznie ogranicza prąd, to może jak usunę w swoim trafo, to będzie lepiej działać?



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, dimmus napisał:

W filmie powyżej zaciekawił mnie jeden fragment:
"Usunelismy zworę magnetyczną"
Wiecie co to? I jak to usunąć? Jeżeli faktycznie ogranicza prąd, to może jak usunę w swoim trafo, to będzie lepiej działać?

Jeśli nie usunąłeś zwory to rzeczywiście będzie słabo.

Zwora to pakiet blach owiniętych papierem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Transformator dostałem, a raczej zamieniłem się z kolegą. Jak widać, zworki nie ma. Prąd na wyjściu wychodzi 3,6v przemiennego, sterowanie prosty układ na atmedze. Wygląda partyzancko, ale jakoś nie mam weny żeby go ładnie upakować. Jeszcze pomyślę o grubszych kablach i miedzianych przyłączach.
eea129511c18c656e58c174311adcf79.jpg
Blaszki stalowe niklowane zgrzewa przyzwoicie, z czystym niklem już ma problem.

Wracając do tematu zgrzewarki z kondensatorów, zastanawiam się czy jest możliwe stworzenie układu sterującego taką zgrzewarką. W grę wchodzi sterowanie niskim napięciem, ale dużymi prądami.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, dimmus napisał:

Wracając do tematu zgrzewarki z kondensatorów, zastanawiam się czy jest możliwe stworzenie układu sterującego taką zgrzewarką. W grę wchodzi sterowanie niskim napięciem, ale dużymi prądami.

oczywiście, pisałem o zasilaniu łuku akumulatorem samochodowym 12v czy lipolem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy że zgrzewarka będzie miała 2kW, to wówczas przy 12V wyjdzie niecałe 170A, czy układ załączający będzie w stanie "Na dłuższą metę" wytrzymac takie strzały? Zakładam że układ nie będzie kilka razy droższy od zgrzewarki transformatorowej.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóżmy że zgrzewarka będzie miała 2kW, to wówczas przy 12V wyjdzie niecałe 170A, czy układ załączający będzie w stanie "Na dłuższą metę" wytrzymac takie strzały? Zakładam że układ nie będzie kilka razy droższy od zgrzewarki transformatorowej.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka




Nawet mam takie mosfety które wytrzymują 70A a przewody są tak dobrane żeby ograniczać prąd.

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.10.2021 o 20:55, dimmus napisał:

No nie do końca do grubych blach. Mam zgrzewarkę z trafo mikrofali i jest słaba

Coś chyba musiało być zrobione nie tak, dla porównania test zwarciowy mojego trafo GAL-800(W), miernik czerwony - prąd wtórny, miernik żółty - prąd pierwotny (zabezpieczenia gniazdek instalacji w warsztacie typowe B20A)

https://www.cnc.info.pl/budowa-zgrzewarki-do-ogniw-li-ion-t100844.html

A można zastosować jeszcze mocniejszy GAL 900..

 

Moje wtórne jest nawinięte przewodem uziemiającym który ma nieco cieńszą izolację, dlatego przy identycznej liczbie zwojów można w "okienko" trafo upchnąć większy przekrój niż przy zastosowaniu typowego spawalniczego.. Tylko wolne jego końce prowadzone w kleszczach mają dodatkowe koszulki izolacyjne

P1040815.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napięcie 3,6v na wtórnym wydaje mi się trochę wyższe od tego które widziałem w innych postach o zgrzewarkach. Może jest wciśnięte więcej zwojów o mniejszym przekroju. Jak dorwę trafo z jakiejś mikrofali, to zrobię po swojemu i porównam efekt zgrzewania.

Żeby było jasne, nie ma problemu w tym sensie że nie chce zgrzać, tylko czas impulsu jest za długi i przegrzewa całe ogniwo (zgrzewalem chyba na 0,6s), co chyba sugeruje że energia impulsu jest za mała.

EDIT:
Jaki przekrój ma przewód w Twojej zgrzewarce ?
Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.