Skocz do zawartości

Mała piła tarczowa


robertus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja moge wiecej powiedziec o wersji FET, a wiec tej wiekszej. Bez dwoch zdan, silnik mocny, oryginalne tarcze doskonale. Ta pila da sie w okreslonych warunkach uzyskac dokladnosc ciecia rzedu 0.1mm, ale raczej nie z oryginalnymi prowadnicami. Jak juz wczesniej pisalem, mocowanie oryginalnych prowadnic i ich regulacja sa do chrzanu. Dla uzyskania w miare dobrej dokladniosci ciecia trzeba wiec wykonac nowe prowadnice, albo po prostu posluzyc sie obustronnie przymocowana do stolu, sztywna listwa, ktorej dokladne ustawianie jest jednak uciazliwe. Podobnie szablon do ciecia pod katem - ten ma zbyt wielki luz w prowadnicy. Jest, bo jest, ale chyba bardziej w celach reklamowych, gdyz do precyzyjnego ciecia sie raczej malo nadaje. Moge tylko powtorzyc - kupilem, wiec mam, ale drugi raz bym tej pily nie kupil i to nie ze wzgledu na cene, a wlasnie ze wzgledu na te prowadnice i kilka innych drobiazgow.

Jesli chodzi o te mniejsza pile Proxxona, u nas sporo ludzi na nia narzeka, ale ja dokladnie tego tematu nie sledzilem.

 

Jesli mialbym jeszcze raz kupowac pile tarczowa do zastosowan modelarskich, zdecydowanie szukalbym troche wiekszej od FET Proxxona, celujac w kierunku pily stolowej jakiegos znanego producenta, ktora nadawalaby sie takze do innych zadan, a nie tylko ciecia cienkich  listewek. Nawet, jesli bylaby troche drozsza. Takie pily stwarzaja po prostu duzo wiecej mozliwosci. Ale to jest wylacznie moje zdanie.

 

A, jeszcze jedno. Ja na Waszym miejscu nie kojarzylbym automatycznie malej pily z wieksza dokladnoscia ciecia tylko dlatego, ze urzadzenia te wedlug (prawdopodobnie opartego jedynie na malych rozmiarach pily) twierdzenia producenta mialaby sie szczegolnie dobrze nadawac do zastosowan modelarskich. Juz nawet pomijajac fakt dokladnosci (lub jej braku) wykonania poszczegolnych komponentow, male pily sa zwykle wyposazone w cieniutkie i przez to dosyc wiotkie tarcze, a ta wlasciwosc wydatnie obniza dokladnosc ciecia.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Panowie,.... Koledzy....temat piły czy wielopiły do cięcia listewek i nie tylko,  był juz dogłębnie  opisany przez Kol.Yaruna ( Kamila)...nawet są fotografie

1 godzinę temu, mr.jaro napisał:

A, jeszcze jedno. Ja na Waszym miejscu nie kojarzylbym automatycznie malej pily z wieksza dokladnoscia ciecia tylko dlatego, ze urzadzenia te wedlug (prawdopodobnie opartego jedynie na malych rozmiarach pily) twierdzenia producenta mialaby sie szczegolnie dobrze nadawac do zastosowan modelarskich. Juz nawet pomijajac fakt dokladnosci (lub jej braku) wykonania poszczegolnych komponentow, male pily sa zwykle wyposazone w cieniutkie i przez to dosyc wiotkie tarcze, a ta wlasciwosc wydatnie obniza dokladnosc ciecia.

i to jest oczywista oczywistość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

        Piłę tarczową Proxxon w wersji "wypasionej" (FET) używam od 4-ech lat. 

Uważam, że ten produkt jest bardzo drogi (przynajmniej dla mnie), ale spełnia moje oczekiwania i nie znalazłem nic tańszego.

         Zakup tej piły wynika to z faktu, że jestem modelarzem z czasów kiedy regulamin FAI nie dopuszczał startu zawodniczymi modelami ARF, RTF czy "tartak"

Proszę się wczytać się w kartę katalogową dobrego producenta tarcz tnących, to być może doczytacie się, że tarcza tnąca powinna znajdować  na 3/4 wysokości zęba nad materiałem (szczególnie drewnem). W mojej pile można tą odczuć różnicę.

Po wielu eksperymentach zacząłem używać tylko tarcz widiowych Proxxon 60x 1,6 x 10mm  36Z. Przy cięciu balsy czy sosny nową tarczą można uzyskać dokładność, około 0,05 mm.

          Taką samą tarczę używam do laminatu, szklanego, węglowego, modelarskiej sklejki wielowarstwowej, dość grubego poliwęglanu, plexy itp. Aluminium nie tnę, bo opiłkami można zniszczyć silnik komutatorowy.

Po cięciu powyższych materiałów tarcza wydaje się być bardzo ostra, ale już nie trzyma wymiarów przy cięciu precyzyjnych listewek drewnianych.

        Kupowanie stalowej tarczy Proxxon, dedykowanej do balsy, jest wielką porażką. Listwa balsowa cięta tą tarczą wygląda jak z tartaku epoki Gomułki.

pozdrawiam

Staszek

  • Lubię to 1
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Stanisław z Gdańska napisał:

 Po wielu eksperymentach zacząłem używać tylko tarcz widiowych Proxxon 60x 1,6 x 10mm  36Z. Przy cięciu balsy czy sosny nową tarczą można uzyskać dokładność, około 0,05 mm.

 

Tez najchetniej uzywam te sama tarcze. Mialem jednak szczescie, gdyz nie musialem eksperymentowac - polecili mi ja koledzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Podepnę się pod temat i zapytam: 

Skąd koledzy biorą dobre deski (suche, stabilizowane, długie min 2 m ) do wykonywania listew ? 

Niedługo będę musiał wykonać kilkanaście szt.

Proszę o porady. 

Nie wyobrażam sobie ciąć kantówki np 10 cm na listewki np 3x5mm.

Jakieś Wasze doświadczenia poproszę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stare ławki szkolne, te z otworem na atrament....  Jak wynosili do kotłowni celem utylizacji.... Przygarnąłem kilka nóg. 6x6cm i rozcinam. Mimo, ze to wczesny Gomółka ale jakość !! Dziś już takich nie uświadczysz ! I 60-70 lat sezonowania !

Ale to nie spełnia wymiaru 2m !

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, young napisał:

Skąd koledzy biorą dobre deski (suche, stabilizowane, długie min 2 m ) do wykonywania listew ? 

skład  drewna...strategiczne rezerwy  magazynowe w każdym skladzie powinny być takowe + szczera rozmowa z zarządzającym takowym składem

Mariusz, sklad na Okęciu - masz blisko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, young napisał:

Post pod postem ale nie wytrzymałem - dziś 6 grudnia a do mojego warsztaciku zawiał proxon FET ( z drugiej ręki ) ale za to w idealnym stanie 

Wypasiony sprzęt i kosztuje walizkę pieniędzy, czy na prawdę jest wart tej ceny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to praktycznie nówka () za 50 % ceny rynkowej. Czy jest dobra (precyzyjna) to dopiero określe jak nabiorę wprawy i zdobędę materiał do pocięcia na listewki a i z tym jest problem.

Mam kilka rzeczy proxona i najbardziej zadowolony jestem z miniwiertarki na 220 v . Bardzo precyzyjna. 

Co do piły to raczej na pewno nie nazwałbym jej że jest wypasiona.

Po prostu mała poręczna. Dam znać jak coś potnę .

 

Ps mam małą piłę wgłębną skila i myślałem do niej dorobić stolik i prowadnice ale nie chciało mi się w to bawić więc wybór padł na proxona no i mikołajki :). Ta skila jest bardzo precyzyja. 

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podkreślę jeszcze raz jedną sprawę bo piszecie o listewkach. przy cenie listewki 1m sosnowej rzędu 2-3złotych ile ich musicie naciąć i czy uzyskacie precyzję taką jak te kupne ze sklepów np 5x2mm przy użyciu takich maszyn? nawet tego proxona? Listwy sprzedawane do sklepów modelarskich aby miały powtarzalny wymiar są dodatkowo obrabiane po cięciu. (mówię o sprawdzonych dostawcach) dochodzi jakaś grubościówka, heblowanie. Bardzo trudno idealną jakość cięcia uzyskać na maszynach typu ten proxon. Chyba że komuś nie przeszkadza dodatkowa obróbka po cięciu (np. przeszlifowanie). Ja akurat listewki kupuję i będę kupować w sklepach. Nie ma sensu bawić się w ich wycinanie, chyba że ktoś obdaruje mnie materiałem, który wykorzystam i będzie lepszy niż te kupne (jakieś sezonowane kantówki sosnowe czy tak jak pisał Jurek jakieś komunistyczne zasoby).  Albo prowadzi modelarnię i zużywa tego kilometry. Ale powiedzmy sobie szczerze ile tego metrów na jeden model można zużyć? 10-20? chyba że ktoś stare okna tnie i robi z nich listewki to okej.

Ja akurat piłę potrzebuję do cięcia sklejki i bardziej wręg czy innych elementów modelu jak np laminaty czy balsę. Mam już prototyp zrobiony i zapowiada się bardzo dobrze. Pewnie w okresie świątecznym go skończę, bazuje na pile do glazury 600W. Próby cięcia na szybko bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły. Wiele, a nawet bardzo wiele zależy od tarczy. Wiem po retrospekcji jedno że nie ma sensu bawić się w maszyny po pierwsze z prowadnicą mocowaną tylko z jednej strony, bez lub z ograniczonym odciągiem trocin, bez możliwości montażu tarcz o ilości zębów większej niż 80, o małej mocy rzeczywistej. Moją największą obawą były obroty silnika rzędu 2950 obr/min na tarczy. Okazały się najmniejszym problemem. Po testach powierzchnia zupełnie zadowalająca.

 

Jak skończę to pochwalę się rezultatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.11.2021 o 19:01, young napisał:

Podepnę się pod temat i zapytam: 

Skąd koledzy biorą dobre deski (suche, stabilizowane, długie min 2 m ) do wykonywania listew ?

 

Kupuje gotowe listewki o dlugosci 1m i kleje ze soba. Wspolczesne kleje daja spoine mocniejsza od wytrzymalosci drewna. Jesli model (albo cokolwiek innego z drewna) wlasciwie skonstruowany, przedluzanie listewek nie wplywa ujemnie na wytrzymalosc konstrukcji. Tak jest szybciej, taniej i dokladniej od szukania dlugich desek oraz ich ciecia, czy tez strugania do potrzebnego wymiaru przekroju.

 

W marketach budowlanych mozna kupic listwy o dlugosci 2m, ale ich przekroje to juz raczej do innych zastosowan sie nadaja, a nie do modelarstwa.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, mar_io napisał:

Chyba że komuś nie przeszkadza dodatkowa obróbka po cięciu (np. przeszlifowanie)

Mariusz.

 z tym się absolutnie nie zgodzę, nie chcę  tu rozwijac  a w zasadzie wracać do wątku  który już był wałkowany na Forum, długo i namiętnie- nie ma żadnej dodatkowej obróbki trzeba tylko użyc  właściwego  narzędzia- słowo kłuczowe -piła strugająca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, d9Jacek napisał:

Mariusz.

 z tym się absolutnie nie zgodzę, nie chcę  tu rozwijac  a w zasadzie wracać do wątku  który już był wałkowany na Forum, długo i namiętnie- nie ma żadnej dodatkowej obróbki trzeba tylko użyc  właściwego  narzędzia- słowo kłuczowe -piła strugająca

 

Czym jest dla Ciebie Piła strugająca? 

 

Ja znam noże strugające bądź głowice strugające ale piła strugająca? Chętnie  się czegoś nauczę. 

 

W celu wykonania na pile stołowej jak najbardziej gładkiej powierzchni cięcia wystarczy używać dobrej jak najbardziej cienkiej tarczy z jak największą ilością zębów. Jak taka tarcza jest firmowa i dobrej jakości można uzyskać taką powierzchnię, gorzej później. Stąd ja się w listewki nie bawię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mar_io napisał:

najbardziej cienkiej tarczy z jak największą ilością zębów

oczywista prawda.....ale i  w tym "ale " tkwi tajemnica super gładkiej powierzchni

odkopałem temat  z którym głos zabierał Kamił i wyjasnia na przykładach co i jak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.