Skocz do zawartości

Mała piła tarczowa


robertus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tarcza 100 - 110mm to do styropianu chyba ?

Panowie - zasilacz 24V, 4A - czyli maks. obciążalność to 96 VA ??  Czyli na wale optymistycznie 50 VA ??  Co chcecie tym ciąć ? 

Mam tą zieloną, "ordynarną podróbkę Proxxona". Swoją opinię o tym dziadostwie już tu zamieściłem. To nie jest żadna podróbka - proszę porównać wymiary. Natomiast zgoda - oglądając zdjęcia  można odnieść takie wrażenie. I właśnie to wrażenie ma wywołać chęć posiadania. Wydasz 50$, utniesz kilkanaście listewek i wyrzucisz do śmieci razem z wiórami.

Miłego wieczoru - Jurek

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jurek, nie bardzo wiem, gdzie Ty roznice wymiarow widzisz. Obie pily maja idendyczna konstrukcje, wymiary tez.

Tutaj wycinek instrukcji oryginalu KS230:

oryginal.thumb.jpg.e2ea54279ce1331d157e09ae814b0f55.jpg

 

A tutaj (z innej perspektywy widzane, ale mimo tego podobienstwo da sie rozpoznac), obrazek z linku zamieszczonego przez Blazeja:

plagiat.thumb.jpg.77271526540e4ff0fed694a064422dd8.jpg

 

Wszystkie elementy identyczne chyba co do ostatniej srubki. Jedynie srednica tarczy sie rozmi: 58mm oryginal, 60mm plagiat, jesli "chinaman" nie zawyzyl tego wymiaru w ofercie. Istotna roznica moze, choc nie musi wystepowac w jakosci tarczy i materialow uzytych do wykonania obu pil. Pod wzgledem jakosci tarcz (w moim przypadku do tej wiekszej pily FET), frezow, wiertel firmy Proxxon jeszcze mialem powodow do nerzekania. Inna sprawa, ze Proxxona oryginalny odpowiednik podlinkowanej przez Blazeja pily tez nie grzeszy moca - to juz jest bardziej zabawka, a nie pila z prawdziwego zdarzenia. Do cienkiej sklejki i balsy wystarczy, ale nic poza tym. U nas wielu narzeka na te KS230 od Proxxona, wlasnie ze wzgledu na zbyt mala moc i srednice tarczy. Chinski plagiat z pewnoscia nie bedzie lepszy.

 

Ja bym sie na Waszym miejscu na takie male pily nie podpalal baz wzgledu na to, czy oryginal, czy plagiat. I to z prostej przyczyny. Kazda pila tarczowa, bez wzgledu na to, czy niemiecka, ruska, chinska, japonska, juz z samego zalozenia powinna miec troche mocy i tarcze o pewnej wielkosci. Inaczej bedzie, jek Jurek napisal: z wiorami od pierwszego pilowania powedruje do kosza.

 

Blazej, jest tak, jak Jacek wczesniej napisal. Jesli Proxxon zleca produkcje urzadzenia w Chinach, to jeszcze dlugo nie oznacza, ze "chinaman" ma prawo do sprzedazy identycznego wyrobu pod inna nazwa, czy w innym kolorze.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku - ze 2 lata temu ciąłem u kolegi na Jego 230 (Proxxon).  I była wyraźnie większa niż ten chiński badziew.  Tą chińską trzeba przykleić do stołu, bo po włączeniu sama wędruje.... Jedną ręką trzymać piłę, żeby nie uciekła, drugą - materiał. Po 5mb bambusa frez zaczął palić materiał. W instrukcji - fi tarczy: 6mm. Zamówiłem, sprowadziłem, rozebrałem prawie do ostatniej śrubki, wyjąłem stępiony frez i zonk ! Frez ma otwór na wał 8mm ! Poskręcałem (przy okazji wymieniłem drugi raz, mocno postrzępiony już pasek) I.... stoi na stole jako dekoracja tła do kolejnych zdjęć z pracowni. O czym My tu dyskutujemy ? O wydanych (lub - nie ?) 50 $ ?

Pogodności ducha - Jurek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jerzy Markiton napisał:

Jarku - ze 2 lata temu ciąłem u kolegi na Jego 230 (Proxxon).  I była wyraźnie większa niż ten chiński badziew.

Daj spokój, Jurek. Jak się ktoś zacietrzewi, to nie przetłumaczysz.

17 godzin temu, mr.jaro napisał:

Obie pily maja idendyczna konstrukcje, wymiary tez

Identyczne i koniec! ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Jerzy Markiton napisał:

Jarku - ze 2 lata temu ciąłem u kolegi na Jego 230 (Proxxon).  I była wyraźnie większa niż ten chiński badziew.  Tą chińską trzeba przykleić do stołu, bo po włączeniu sama wędruje.... Jedną ręką trzymać piłę, żeby nie uciekła, drugą - materiał. Po 5mb bambusa frez zaczął palić materiał. W instrukcji - fi tarczy: 6mm. Zamówiłem, sprowadziłem, rozebrałem prawie do ostatniej śrubki, wyjąłem stępiony frez i zonk ! Frez ma otwór na wał 8mm ! Poskręcałem (przy okazji wymieniłem drugi raz, mocno postrzępiony już pasek) I.... stoi na stole jako dekoracja tła do kolejnych zdjęć z pracowni. O czym My tu dyskutujemy ? O wydanych (lub - nie ?) 50 $ ?

Pogodności ducha - Jurek

 

 

Jurku, nawet jesli obie pily roznia sie wymiarami, widoczne na zdjeciach i rysunkach uderzajace podobienstwo konstrukcji wyraznie wskazuje na to, ze ta chinska to plagiat. Juz nawet nie chce porownywac jakosci wykonania i cen, bo zawsze bylem i nadal jestem zdania, ze kupujac dobre narzedzie trzeba za nie odpowiednio wiecej, czasem nawet duzo wiecej zaplacic.

Moj duch jest jak najbardziej pogodny.

 

O pilach mialo byc. A te generalnie raczej nie naleza do tanich urzadzen. Jak juz wczesniej pisalem, posiadam Proxxona FET i choc dostepne do niej tarcze sa bardzo dobre, to sama pila nie jest pozbawiona wyraznych wad. Drugi raz bym jej nie kupil i gdybym ponownie szukal pily stolowej, wolalbym dolozyc i nabyc cos lepiej przemyslanego. Ale jesli kto dysponuje wolnym czasem, moze sobie te pile wydatnie usprawnic samodzielnie budujac sanki i prowadnice, a nawet montujac skale z cyfrowym pomiarem - w sieci istnieje wiele filmikow pokazujacych, jak to zrobic. Oczywiscie nie chce twierdzic, ze to rozwiazanie najlepsze z mozliwych, ale przynajmniej jako godny rozwazenia kompromis cenowo.jakosciowy.

 

Ale jesli porownam wspomniana FET (obecnie okolo 280 Euro) na przyklad z niewiele drozsza (mozna znalezc juz za okolo 360 Euro) Bosch GTS 635-216 (wielokrotnie wyzsza moc, dwuipolkrotnie wieksza srednica tarczy), to pusty smiech mnie ogarnia na mysl o tak zle dokonanym wyborze.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, mr.jaro napisał:

O pilach mialo byc

no więc dobrze...będzie o piłach...od  14 lat eksploatuję  piłe tzw stołowa..NN lub Yato...nazwa nie istotna...stól 450x600, uchylny, pochylny, tarcza fi 200mm, mam ich kilka  o róznej ilości  zębów i grubości...mam również  dorobione do pilarki  tarcze ścierne o róznej gradacji ścierniwa. Czyli  mogę i pilować i szlifowac. Silnik piły ma moc 450W , a sama piła kupiona za ~~ 150 czy 200 Pln

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, d9Jacek napisał:

... tarcza fi 200mm

...moc 450W...

 

To juz jest rzad wielkosci, z ktorym mozna cos zrobic. A jesli stolik w miare duzy, to prowadnice mozna z byle czego zrobic i przykrecac. Proxxon FET na to raczej nie pozwala, bo nie tylko mniejsza, ale tez mozliwosci przykrecenia czegokolwiek do stolu stosunkowo ograniczone. Jest to jedno z niewielu narzedzi, ktorego zakupu niestety nie przemyslalem.

Mam też propozycje: niechaj kto dokladniej zdefiniuje pojecie "malej pily tarczowej". Mianowicie w moim mniemaniu pily stolowe spokojnie do takowych mozna zaliczyc, a wlasnie o pilach stolowych tutaj od dluzszego czasu mowimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką piłę można zrobić za parę groszy samemu w domu. Np wg takiego projektu: (akurat tutaj potrzebna drukarka 3d)
 



Jeśli by mieć dostęp do maszyny tnącej wodą czy laserem i blachy nierdzewnej gdzieś rzędu 3mm to już można zrobić blat roboczy pod konkretne podzespoły i pewnie sporo dokładniejszy niż te chińczyki, na które tak ludzie narzekają. Chciałem nawet popełnić taką samoróbkę. Jednka firma, która wyceniała mi wycięcie takiego blatu (przy okazji innych rzeczy) zażądała takiej kasy za taki element że jest to po prostu nie opłacalne. (koszty robocizny jak twierdzą poszły tak do góry że podnieśli ceny). Także dla kogoś kto się chce pobawić idealna sprawa. Można zastosować dowolny silnik jaki komu pasuje. A samo wrzeciono na upartego z mocowaniami można dobrać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu tych małych pił stołowych oglądałem dzisiaj taką pilarkę do glazury w castoramie:

https://www.castorama.pl/pp-pilarka-do-glaz-450w-180mm-id-1093495.html?store=0&exactc=7b548adcd9a73a19fecbfd33750c36b8&keyword=pla_wszystkie_smart_pm&gclid=Cj0KCQjw5oiMBhDtARIsAJi0qk1CCNVd6VIvKhxIwz6D_td5u9EEHLoPEwhkLgO-2u953R5QLewcqiYaAtZ3EALw_wcB

 

Zastanawiam się nad przystosowaniem jej do potrzeb modelarstwa. Piła jest przede wszystkim budżetowa, tania ale co ważne ma płaski stół roboczy beż żadnych plastikowych osłon w rejonie samej tarczy i wystarczająco mocny silnik. Otwór na tarcze (jak deklaruje producent) 22.2mm czyli standardowy pod tarcze w normalnej cenie. (na oko od 120mm średnicy) przy zmianie tarczy na taką z gęstymi zębami i dopracowaniu stołu (druk jakiegoś kątomierza przymocowanego na stałe do stołu) można mieć alternatywę. Prowadnica, która tam jest dokręcona po obwodzie z obydwu stron co daje przynajmniej pozornie w miarę pewne prowadzenie. Oczywiście o dokładności rzędu 1mm nie ma tutaj co pisać ale myślę że już 3mm są realne. Zastanawiam się nad właśnie taką przeróbką. 
Co o tym myślicie? może ktoś z Was używa takiego wynalazku? Oczywiście piła koniecznie musi być zamocowana do stołu (ma tam nawet jakieś dziurki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką piłę. Kładłem kafelki u siebie, tylko kupiłem tarczę, która kosztowała drugie tyle. Mój egzemplarz lekko ściąga przy cięciu długich płytek. Mocowo na pewno się nada, ale nie jestem przekonany co do precyzji cięcia np długich cienkich listew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że tutaj jeśli zachowana jest osiowość wrzeciona (nie bije) to przy dobrej jakości tarczy z jak najmniejszymi zębami powinna się nadać. Wydrukować kątomierz i ewentualnie poprawić prowadnicę. 
Co do płytek to powiem Ci szczerze że ja używałem znacznie, znacznie większej i droższej (wypożyczyłem) i też nie była idealna, płytki to trudny materiał i tak jak zauważyłeś bardzo dobra tarcza to połowa sukcesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, mar_io napisał:

jest osiowość wrzeciona

tu nie ma wrzeciona....tarcza mocowana bespośrednio na osi silnika

co do cięcia dłuższego materiału..no to znakomicie ułatwia sprawę pomoc drugiej osoby, jako strony odbierającej.

Stół piły można bardzo łatwo powiększyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, d9Jacek napisał:

co do cięcia dłuższego materiału..no to znakomicie ułatwia sprawę pomoc drugiej osoby, jako strony odbierającej.

Stół piły można bardzo łatwo powiększyć

 

Dokladnie w tych dwoch stwierdzeniach tkwi sedno precyzyjnego ciecia pila tarczowa!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy odrobinie wprawy każdego modelarz można samemu wykonać taką pile.A za cene proxona nawe 5.Oto moja:

Silnik z kosiarki 1000W za 20zl na złomie.

Troche profili 20x20

Pasek od owerloka 

Koła pasowe i walek pily wytoczyłem sam.

Piła fi 80mm Zobacz ofertę: https://allegro.pl/oferta/pila-tarczowa-do-drewna-80x0-9x10-90z-pilana-nv-8962472468

Blat blacha 2mm kwasiak.

Bez problemu tnę balse sklejke 12mm ,beleczki bukowe 12x12mm listewki sosnowe.Najmniejsze jakie moge uciąć to 1,5x1,5mm.

20211103_154639.jpg

 

20211103_154602.jpg

 

 

 

20211103_154516.jpg

20211103_154543.jpg

20211103_154524.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, d9Jacek napisał:

co do cięcia dłuższego materiału..no to znakomicie ułatwia sprawę pomoc drugiej osoby, jako strony odbierającej.

To słuszna uwaga ale osoba odbierająca nie może być z przypadku i musi być ogarnięta w temacie.

Na co dzień widziałem na zakładzie jak jakiś "nowy" pracownik proszony był o odbieranie i czasem wychodził z tego dramat. O ile może nie całkiem przy cienkich listwach ale np .cięciu z kantu klejonki czół do szuflad mebli .Lepiej było omijać szerokim łukiem...;) . Nieumiejętne odbieranie cienkich listew czyli nie dociskanie do prowadnicy skutkuje z reguły poszarpaną krawędzią listwy. W tym wypadku optymalne jest stosowanie tzw. grzebieni i można samemu sobie poradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piła Grzegorz zacna, ja też zacząłem jakiś czas temu robić piłę w podobnym klimacie, jednak zrezygnowałem bo ceny poszczególnych części nawet jakbym na złomie szukał i tak są większe niż te 180zł z casto, o której pisałem a zawsze tam są już gotowe podzespoły, które można dostosować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.