Skocz do zawartości

Jak obniżyć napięcie zasilające serwo?


piotr jet
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich.

Potrzebuję pomocy w następującym temacie:

Jak w miarę prosty i lub nie specjalnie kosztowny sposób obniżyć zasilanie serwa pomiędzy

odbiornikiem a serwem.

Główne zasilanie 2xLi-Jon czyli w szczycie 8,4V .

serwa "starej generacji" czyli 5,9-6,0V

pozdrawiam Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledze chyba chodzi o coś innego. Ma 2 ogniwa liion i chce tym zasilić serwo. Pytanie jakie i ile tych serw. Po prostu trzeba zastosować BEC. Dość tanio wychodzi z HobbyWing (chyba 5A), są też np Castle za 10razy tyle, albo przetwornica step down z możliwością regulacji, albo bez regulacji z wyjściem USB, które ostatnio kupowałem za 3 zeta i z powodzeniem mam zainstalowane w modelu DLG.
Pytanie zasadnicze do czego

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie odbiornika oryginalne Jeti 2xLi-Jon 2600mAh

https://rc-team.pl/pakiety-odbiornika/91899-pakiet-zasilajacy-do-odbiornika-power-ion-rb-2600-8595245910792-pi-rb-2600.html

Do odbiornika chcę podłączyć serwa na wysokie napięcie , jak i serwa na stary standard czyli 6.0V.

Są gotowe układy(https://www.lindinger.at/de/RC-Elektronik/RC-Anlagen/Servos/EMCOTEC-SERVO-V-LIMITER-5-9V/9708236)

ja potrzebowałbym 6-7szt.

Trochę drogo to wychodzi , więc pytam?

Jak w miarę prosty i lub nie specjalnie kosztowny sposób obniżyć zasilanie serwa pomiędzy

odbiornikiem a serwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, piotr jet napisał:

 

Trochę drogo to wychodzi , więc pytam?

Jak w miarę prosty i lub nie specjalnie kosztowny sposób obniżyć zasilanie serwa pomiędzy

odbiornikiem a serwem.

 

Najtaniej i najprosciej to wpiac w szereg jedna albo dwie diody np: Schottkiy'ego w zasilanie obwodu serw o mniejszym napieciu. Albo kupic jakis BEC/przetwornice o wystarczajacym pradzie dla ilosci serw.

 

Tzn:

Serwa HV wpiac bezposrednio do odbiornika a pozostale zasilic przez przez BEC z odczepu baterii (Y kabel czy cos w tym stylu). Do odbiornika wpiac tylko wtyczki z kablem sygnalowym serw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, piotr jet napisał:

Zasilanie odbiornika oryginalne Jeti 2xLi-Jon 2600mAh

Do odbiornika chcę podłączyć serwa na wysokie napięcie , jak i serwa na stary standard czyli 6.0V.

 

 

49 minut temu, Marcin K. napisał:

Wg mnie lepiej odwrotnie, zasilić HV przed odbiornikiem, i dać bec na odbiornik, szkoda ścieżek w odbiorniku na tak wysokie napięcie

 

Tylko Piotrek napisal, ze odbiornik jest przystosowany do HV, wiec nie ma problemu...

 

ps:

Jako ciekawostka ekstremalny przylkad rozwiazania.

Kazdemu serwu LV wlutowujesz po diodzie o odpowiednich parametrach (lub dwoch w szereg w zaleznosci od tego jakiego spadku napiecia potrzebujesz) i wpinasz po bozemu do odbiornika?.

1425391643_servodioda.thumb.jpg.d2a23cb36b990d8c6ddd20c78b08f547.jpg

 

edit: Wiesiek szybszy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No!!!!!! i to jest Super pomysł!!!!!

Teraz "tylko" informacja jakiej lub jakich diodek użyć.

 

Chyba znalazłem:

https://botland.com.pl/diody-prostownicze/2728-dioda-prostownicza-p1000-10a-1000v-10szt.html

Wstawię jedną w linię "+" zobaczę jaki będzie spadek napięcia jak będzie dalej za wysokie wstawię 2 szt.

Mam nadzieję że mocy wystarczy(nie przekroczę Amperów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, enter1978 napisał:

3 diody połączone szeregowo i wstawione w przewód zasilający serwo zbiją napięcie do 6v i zamkną się w 3zł

Niezależnie od zastosowanych diod (prostownicze, schottky)  nie ma możliwości uzyskania napięcia 6V. Pomijając inne wady takiego układu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wojtek-a napisał:

edit: Wiesiek szybszy...

Ale dokładnie o to mi chodziło co pokazałeś na zdjęciu.

9 godzin temu, RobertK napisał:

Niezależnie od zastosowanych diod (prostownicze, schottky)  nie ma możliwości uzyskania napięcia 6V

Ja elektronikiem nie jestem więc oczywiście mogę nie miec racji, ale z tego co wiem to jedna dioda prostownicza urywa 0,8V ,  dioda schottky sporo mniej bo 0,3V,  ale montowałem diody tak jak pokazał wojtek-a  i sprawdzałem miernikiem i uzyskiwałem około 6V.

I jedno serwo zasilane max 6V  bez problemu pracowało w modelu który miał całą instalację 7,4V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz to zrobić kupując gotowe UBECe 5V 3-5A i zastosować układ do 2-3 serw.

Zasilanie UBECa możesz podpiąć bezpośrednio do pakietu lub do odbiornika. Parę minut lutowania i gotowe. Ja jako BECe liniowe stosuję układ LM1084 też jest dobry.

zasilanie _serw_UBEC.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ja mam pytanie do kolegów, którzy stosują te diody:
Co będzie jak napięcie w pakiecie spadnie do np 6.8-5.9V? Np taki Lion vtc5x ma wtedy jeszcze spory zapas energii. A serwo za diodami, gdzie spadnie mu zasilanie poniżej 4.2V, co zrobi?

A. Ruch serwa będzie prawidłowy ale prędkość będzie bardzo niska.
B. Serwo zostanie w pozycji w jakiej było.
C. Serwo poruszy się w pewną stronę na pewien zakres i tam zostanie.
D. Serwo zacznie trzepotać.
E. Serwo zacznie pobierać duży prąd, doprowadzając do spadku napięcia na całej instalacji.

To są przypadki, które przetestowałem ja. I tym samym nie robię regulacji napięcia na diodach. Używam bec tam gdzie się da, a tam gdzie nie to robię układ ze stabilizatora albo przetwornicy z dodatkowym kondensatorem.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasy kiedy napięcie zbijało się diodami to chyba już minęły.

Przykład przetwornicy

https://abc-rc.pl/product-pol-4518-Przetwornica-MP1584EN-max-3A-4-28V-na-0-8-20V-micro-2-gramy-Step-Down-do-FPV.html

Ta  jest regulowana ale są też inne z stałym napięciem np. 5V

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, d2f napisał:

A ja mam pytanie do kolegów, którzy stosują te diody:


 

 

Ja miedzy innymi pisalem o tych diodach i podalem ten przylkad jako "ekstremalny " i ciekawostke. Kolega, ktory pytal chcial tanio...

 

To rozwiazanie dziala i to dobrze, tylko ze to tak jak zasilanie elektroniki bezposrednio z pakietu.  Teraz w epoce wszelkiego rodzaju BEC-ow i Powerboxow  wydaje sie to dziwne...

 

Nasi dziadowie i ojcowie latali przez lata, nawet duzymi makietami zasilajac elektronike z czterech akumulatorow NiCd i nic sie nie dzialo. Trzeba bylo po prostu pamietac, zeby pakiet byl przed kazdym lotem naladowany (pakiet po naladowaniu 6V a w duzym stopniu rozladowany powiedzmy 4V). 

 

Aha,

 

Sytuacja Piotrka w pierwszym poscie jest troche specyficzna. Gdyby zasilil wszystko z regulowanego BECa a zbilby napiecie diodami na serwach L Voltage, byloby po bozemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.11.2021 o 09:28, enter1978 napisał:

Ja elektronikiem nie jestem więc oczywiście mogę nie miec racji, ale z tego co wiem to jedna dioda prostownicza urywa 0,8V ,  dioda schottky sporo mniej bo 0,3V,  ale montowałem diody tak jak pokazał wojtek-a  i sprawdzałem miernikiem i uzyskiwałem około 6V.

I jedno serwo zasilane max 6V  bez problemu pracowało w modelu który miał całą instalację 7,4V.

Wiesiek, spadek napięcia na diodzie będzie uzależniony od natężenia prądu przez nią przepływającego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.