Skocz do zawartości

FUTABA


czester
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie tak się zastanawiam nad radyjkiem z firmy Futaba i zalazłem kilka ciekawych np.futaba T10J w moim sklepie mają dobrą cenę ,co prawda to bardziej pasowała by mi 16 -tka ale budżet mam ograniczony jakieś z dwa tysiaki i co tu szukać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pewnie zaraz usłyszysz czemu Futaba ? , że drogie odbiorniki, że są lepsze obecnie i tańsze radia z telemetrią i innymi bajerami ... Ale to nie istotne, ważne że Twoje nowe radio będzie niezawodne, nie będziesz miał obaw o utratę linku i napis Futaba na radiu trzymanym w ręku bezcenny ;).

Zupełnie poważnie to jeśli nie masz wygórowanych wymagań sprzętowych to taka 14 SG to dobry wybór mieszczący się w Twoim budżecie i działająca w systemie Fasst Test a nie mniej popularnym typu T-FHSS w którym działa T10 J którą proponujesz.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj nadajników Futaby pracujących wyłącznie w modulacjach FHSS/S-FHSS/T-FHSS  to pieniądze wyrzucone w błoto. Wiem bo miałem te nadajniki.

Tak jak pisze Rafał, najtańszy z sensownych nadajników Futaby to T14SG nawet, jeżeli będzie używany. Ja jeżeli kupowałbym ponownie Futabę to kupiłbym minimum T16SZ - wiem, że dużo kosztuje ale miałem wiele Futab do półki cenowej T18SZ włącznie i wiem który był najlepszy cena/możliwości/odbiorniki.

A jeżeli nie masz na T14SG to szczerze polecam Graupnera MX-20 którego jeszcze można dorwać i to w cenie ok. 1250pln  https://modelemax.pl/pl/graupner/18165-graupner-sj-aparatura-mx-20-hott-3312416en

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Graupner odpada miałem mc 20 nie dość że pulpitowe to programowanie tragedia przez 15 lat miałem spektrum z dziecinnym softem więc jak wyskoczyłem z mc20 to się załamałem ??futaba jest też troszkę  skomplikowana ale łatwiejsza od graupnera.

Futaba 16 to rewelacja pod względem wyświetlacza ale jeszcze kosztuje a ja bardzo rzadko latam ,jak nie nówkę to może jakąś 2/3 letnią uda się namierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma szczątkową, obrazkową instrukcję obsługi. Jeżeli są jakieś poradniki na internecie to ok. Trzeba wymienić akumulator na przynajmniej 2 razy pojemniejszy bo kolorowy ekran szybko zjada prąd. Może ten będzie pasował, trzeba zapytać w sklepie https://modelemax.pl/pl/li-pol-gens-ace-tattu/29671-gens-ace-37v-3500-mah-tx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Cie.

Jestem posiadaczem T8J i Futaba 18SZ. W międzyczasie przez około 3 lata użytkowałem Futabę 14SG (odkupioną).

Tak jak pisał Rafał i Piotr. Nie warto kupować "protezy" Futaby. Lepiej kupić, nawet z drugiej reki 14 SG niż bawić się w 10.

8 jak i 10 to radia budżetowe. Niestety po bardzo krótkim czasie, dojdziesz do wniosku, że lepiej było kupić 14.

Przemyśl, zaczekaj/zbierz kasę i kup porządne radio. U mnie 8 służy do symulatora.

Jeżeli podoba Ci się to hobby, to "modele będą się zmieniały", ale twoje radio (system) pozostanie z Tobą na długie lata.

 

"futaba jest też troszkę  skomplikowana ale łatwiejsza od graupnera." - no tak do końca to nie wygląda. Posłużę się starym powiedzeniem. „Wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe. Sukces odnoszą ci, którzy potrafią zmusić się do pracy.”
Wolfgang Goethe

Parę godzin spędzonych na "chodzeniu" po Meni i powinieneś ogarnąć.

 

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

Od bodajże pół  roku użytkuję futaba 18sz i jestem generalnie niedzielnym lataczem . Wcześniej latałem na spektrum dx7. Przeskok jest ogromny  A ja z futaby jestem mega zodowolony i to pod każdym względem. Jest kilku Kolegów,  którzy również to radio mają i mi pomogli w ustawianiu (zresztą baaaaardzo im dziękuję). Poza tym mam już instrukcję PL w radzie czego. Moja rada jest taka byś dozbierał  kasę i kupił sprzęt piętro  wyżej by starczyło Ci na lata. O baterię się nie martw bo jest wystarczająca A najwięcej zjada prądu nie latanie A ustawienia i uczenie się jej, to które robimy najpierw w domach A w domach jest I prąd i czas ,zwłaszcza o tej porze roku. 

Zatem powodzenia i miłej zabawy .

ROLAND 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Oto plusy oczami niedzielnego użytkownika:

 

- brak problemów z zasięgiem (w dx7 je miałem oj miałem)

- prostota bindowania/linkowania 

- mnogość ustawień i kombinacji "różną drogą" 

- ilość kanałów 

- czytelny (nawet w słoneczne dni) i intuicyjny ekran (nawet jak długo nie bawię się w ustawieniach to od razu przypominam sobie drogę do danego nastawu)

- ergonomia przełączników ( każdy ma inne paluchy,  wiec to plus pode mnie na tle dx7)

- smuklejsze odbiorniki na tle tych do dx7 (to ważne przy szybowcach)

- no i bardzo dobrze opisana instrukcja PL którą dostałem z demobilu (choć przyznam,  że najpierw pomogli koledzy z forum a potem instrukcja okazała się przydatnie logiczna )

 

To tyle, ale ja jestem tylko użytkownikiem radia i modelu  a nie modelarzem z krwi i kości.

 

Pozdrawiam.

ROLAND 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałbym jeszcze że nie koniecznie trzeba kupować drogie oryginalne odbiorniki. Dużo jest na rynku wtórnym, są też chińskie zamienniki. Mam jeden w halówce (4 kanaly i chyba 1,5g wagi) i działa bez zarzutu. Do drozszego modelu wolę zakładać oryginalne, ale w mniejszych piankach-dobra opcja. Też używam T14SG i jestem bardzo zadowolony. Wcześniej miałem dx8, do spektrum już bym nie chciał wracać.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam co pisze Piotrek. Znakomicie z nadajnikami Futaby współpracują "podróby" odbiorników typu Orange czy Fr Sky.

Sam na odbiorniku Orange w kominie wywindowałem się Respectem na ok. 1000 m, polatałem i szczęśliwie  wróciłem... 

Tak samo w halówce Fr Sky sprawował się bez zarzutu. W 3 metrowym akrobacie zdecydowałem się jednak na oryginalny R6208SB  dla 99% pewności działania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Shock napisał:

Potwierdzam co pisze Piotrek. Znakomicie z nadajnikami Futaby współpracują "podróby" odbiorników typu Orange czy Fr Sky.

Sam na odbiorniku Orange w kominie wywindowałem się Respectem na ok. 1000 m, polatałem i szczęśliwie  wróciłem... 

Tak samo w halówce Fr Sky sprawował się bez zarzutu. W 3 metrowym akrobacie zdecydowałem się jednak na oryginalny R6208SB  dla 99% pewności działania ;)

Niestety nie jest to prawda przy 16SZ/18SZ. Miałem Orange i Frsky do 10-tki, z 14-tką też działa a jak kupiłem 18SZ to niby wszystko ok (oczywiście przy ustawieniu na FAAST), ale co kilka sekund machając drążkami serwa się zatrzymują na ok 1-2 sekundy.

Potwierdzili to wszyscy znajomi, którzy zmienili radio na 16/18SZ. Coś pokombinowali i niby FAAST a nie działa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem, do małych pianek zamiennik zda egzamin, do większych modeli lepiej oryginał.
Z drugiej strony odbiorniki z s-fhss nie są aż tak drogie i dużo jest na rynku wtórnym. Nie miałem nigdy Orange, ani frsky, kupiłem najtańszy 4ch od majfrendów do modeli do latania przy kolanie i nie zawiodłem się, a nowy odbiornik kosztował 4dychy.
Telemetria futaby jest droga, więc jak kolega chce z tego korzystać, to może się niemile zaskoczyć.
Dla mnie T14sg - super sprzęt, kupiłem używkę i nie mam potrzeby zmiany nadajnika, aczkolwiek T18MZ bym przygarnął.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i Panowie wszystko samo się rozwiązało półtorej godzinki w dwie strony i jest nadajnik (co będzie to będzie a i jeszcze kaska została z budżetu) Nadajnik zakupiony w listopadzie rok temu, cały  komplet po taniości bez jakich kolwiek śladów użytkowania ,teraz tylko zmian mode ,dokupić jeszcze dwa odbiorniki i trzeba się na nowo nauczyć obsługi .No chyba jak nie okiełznam tego oprogramowania to kupie jakąś nie starawą 14 sg...

IMG_20211204_181811202.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

3 godziny temu, Chuck Yeager napisał:

Niestety nie jest to prawda przy 16SZ/18SZ. Miałem Orange i Frsky do 10-tki, z 14-tką też działa a jak kupiłem 18SZ to niby wszystko ok (oczywiście przy ustawieniu na FAAST), ale co kilka sekund machając drążkami serwa się zatrzymują na ok 1-2 sekundy.

Potwierdzili to wszyscy znajomi, którzy zmienili radio na 16/18SZ. Coś pokombinowali i niby FAAST a nie działa...

 

 

Cale to zamieszanie wynika z zaimplementowania przez Futabe  protokołu LBT w nowszych wersjach software nadajników przeznaczonych na rynek europejski

T14 z nowym/updatowanym  oprogramowaniem tez ma problem ze starymi odbiornikami  FrSky czy tez Orange właśnie z tego powodu.

Odbiorniki takie sa nadal robione  tzw.  wersja non EU/non LBT , dla nas  rozwiązanie to kupienie odbiornika w  wersji na EU lub wgranie odpowiedniego oprogramowania, żeby być w zgodzie z unijna norma

Wtedy powinno wszystko działać, a przynajmniej teoretycznie.

 

JD

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, qbapfmrc napisał:

Flyszman a mozesz napisac dlaczego Futaba jest lepsza od Spektrum? Mam dx8 i ogolnie jest ok, nie mam problemów z linkiem. Pytam z ciekawości 

niestety Spektrum ma problemy z linkiem gdy w powietrzu jest kilka modeli, mamy potwierdzone przypadki  na lotnisku,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.