Skocz do zawartości

Czarne skrzynki w samochodzie


Marcin83
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi



Taa... Pegasus też był kupiony "dla dobra ogółu"...  Tylko potem tak jakoś korciło... icon_wink.gif
Dostęp do kont (nawet bez wszczęcia postępowania) też jest "tak sobie"... icon_twisted.gif
Albo OC za mandaty. Hipotetycznie - nałapiesz mandatów "za przekroczenie" dozwolonej o 10-15 km/h (np w Warszawie o to nietrudno), ale masz zero stłuczek czy wypadków od 30 lat, więc Ci walną składkę "boś pirat".  Za to drugi "nie przekracza", ale co chwilę klepie samochód swój lub uczestnika bo jeździć nie potrafi, ale składki mu nie podniosą bo grzeczny. Jest tu sens?


Każdy dostęp online w sensie bieżący jest z natury zły. I zły jest Pegasus bo umożliwia nadużycie tak jak np. monitoring z wlaczonym audio. Tutaj jednak dane mają być offline, ograniczone do kilku sekund przed zdarzeniem. Zatem jest proporcjonalne do celu. Dostęp do kont i Pegasus to tak jakby klucze do naszych domów i portfeli i jest to z założenia złe.

A co do mandatów. Trochę masz racji, szybsza jazda nie musi się przekładać na większą szkodowość, ale ryzyko jest niewątpliwie większe. O ile większe oceni ubezpieczyciel. Jeśli natomiast ktoś jeździ wolno ale klepie co chwilę kolizje to przecież jego składka pójdzie do góry tak samo jak dzisiaj tyle że nie od ryzyka prędkości tylko od wysokiego stopnia szkód.

Też podzielam obawę, że może to pójść za daleko, ale krytykując postęp zami z niego korzystamy. Latamy dronami, korzystamy z telemetrii, komputerów (pilotów) pokładowych etc. Osobiście jestem za działalnością EU w zakresie poprawy bezpieczeństwa, liczy się każde życie i zdrowie, a praktyka pokazuje, że wielu ma w nosie te wartości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, FockeWulf napisał:

Tutaj jednak dane mają być offline, ograniczone do kilku sekund przed zdarzeniem.

No właśnie, cały pic w słowie "mają", a jak znamy życie, to dyktatorskie zapędy pewnych ludzi (i służb) mogą to pojąć całkiem inaczej... Ja nie dowierzam żadnej władzy, a zwłaszcza takiej jak ta która może wszystko bez jakiejkolwiek kontroli suwerena...

2 godziny temu, FockeWulf napisał:

O ile większe oceni ubezpieczyciel.

Na jakich wzorach? Niestety u nas panuje pewna akcyjność oceny zdarzeń, jak jeden Frog narobił medialnego szumu swoimi wyczynami, to dołożono wszystkim, a co..

nawet policyjne statystyki nie są wiarygodne, bo znakomita większość zdarzeń diagnozowana jest uniwersalną przyczyną - "nadmierna szybkość". Bo to pasuje do narracji (i zdobywania funduszy na nowe policyjne zabawki, droniki, podwyższanie mandatów, itd)

I wiem co mówię, wydarzył się u nas ciężki śmiertelny wypadek( https://torun.naszemiasto.pl/tragedia-w-skepem-na-dk-10-trzy-osoby-zginely-w-wypadku/ar/c16-4360905 ) który oczywiście policja(a jakże) bezrefleksyjnie zakwalifikowała do tej jedynej przyczyny, a gołym okiem było widać po śladach(sam byłem i widziałem te ślady), że prawdziwą przyczyną było najechanie kołem samochodu na rant wystającej pośrodku jezdni wysepki ze strzałką, i odbicie na barierkę na poboczu która wybiła go półbeczką w powietrze, po czym uderzył tyłem w skarpę rowu.

 

zdj.thumb.jpg.122050a0a6e3860d4b2c5abae5092042.jpg

 

Ale "organy" ani się słowem nie zająknęły(w mediach: "Na razie nie wiadomo dlaczego kierowca stracił panowanie nad pojazdem i zjechał z drogi. Auto kilkukrotnie koziołkowało."..), że to droga jest niebezpiecznie zbudowana... (to nie pierwszy wypadek w okolicy z udziałem wystającej wysepki, jakby nie można ich było tylko namalować), choć to nawet oglądali.

spacer.png

Mamy za to fotoradar... na 90-tce..

Pokazują w mediach (także policyjne filmy z dronów) pewne przejścia dla pieszych przez dwupasmówkę w Gdańsku i Bydgoszczy na których dochodzi do najechania na pieszych, albo nieudzielenia pierwszeństwa przez rozpędzone samochody, rzucając gromy na "drogowych piratów", a ja pytam: "Dlaczego na tych przejściach(w środku miast notabene) nie ma jeszcze świateł ? Ile jeszcze osób musi zginąć by przyszło to komuś do głowy?

https://www.bydgoszcz.com/wiadomosci/7723,policyjny-dron-obserwowal-zachowanie-kierowcow-w-rejonie-przejsc-dla-pieszych-w-bydgoszczy

spacer.png

 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma sie niby zmienić ? po kolei stwarza sie punkty kontroli w imię postępu i dla dobra obywateli na wzór chiński a mniej bystrzy temu przyklaskują, A weźmy taki przekład jedzie auto z przepisowa prędkością i wbiega pieszy wpadając pod koła  z wiadomym skutkiem i  co zarejestruje skrzynka ? ze nie hamował a może nawet przyspieszył ?  bo mógł przyspieszyć np. w nocy przed przejściem zgodnie z przepisami. Sławku co jest trafne ? to ze nie widxzisz w jakim kierunku to zmierza to nie znaczy ze tak nie jest.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, możemy dyskutować czy to jest postęp i co to jest postęp. Ale tak jak nowinki techniki nie zastąpią myślenia tak czarna skrzynka nie zastąpi innych środków dowodowych. Będzie tylko jednym z wielu obok zeznań świadków, nagrań z kamery pokładowej lub monitoringu wizyjnego ulicy etc. Dlaczego zatem w opisanej sytuacji czarna skrzynka ma pogorszyć pozycje kierowcy?

Gdyby bronić się przed postępem to nie byłoby leków i szczepionek na wiele chorob, pasów bezpieczeństwa etc. Mam wrażenie że negacja postępu cyfrowego następuje przy jednoczesnej aprobacie innych wynalazków j krytyka jest wybiórcza. Po to właśnie jest prawo w tym np. RODO aby nie dochodziło do nadużyć. A niestety jest przez wielu obśmiewane... Temat rzeka, nie zamierzam przekonywać, chciałem jedynie wyrazić swoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w swoim samochodzie asystenta kierowcy, ostrzega (na przedniej szybie + sygnał) przed kolizją jeśli nie zaczniesz na czas hamować, a w skrajnym przypadku sam hamuje(raz mi tak zrobił jak pies mi wyskoczył), nadto w razie dużej kolizji sam nadaje sygnał SOS do służb. I to rozumiem jako narzędzie chroniące przed wypadkiem, a nie jak w proponowanej formie która nie pokazuje całości sytuacji(gdyby do tego plik wideo z tych sekund)..

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dawno gdzieś czytałem, nie znam źródła ze samochody będą dużym luksusem i będą na nie stać tylko ci najzamożniejsi. Co z tym idzie, dla tych mniej zamożnych będzie opcja wynajmu auta. W Szwecji już od jakiegoś czasu jest opcja abonamentu samochodu. Czarne skrzynki to kolejny krok w tym żeby człowieka zmusić do kontroli. Nie uważam ze to złe, ale jeśli auto jest moje, prywatne, za moje pieniądze kupione, po czorta ktoś chce mnie ,,kontrolejszyn,,?

Marcin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy to czarna skrzynka służy inwigilacji lub ma służyć. Przecież czarna skrzynka nie ma połączenia satelitarnego ,ani nawet zwykłego radiowego. Kasuje automatycznie starsze nagranie w zależności ,jak jest ustawiana ,a otwierana jest tylko w razie kolizji i na dodatek sprawdza się ,czy nikt w nią nie ingerował. Dziwne - telefony komórkowe, to dopiero inwigilacja ,ale jakoś nikomu to nie przeszkadza, ale czarna skrzynka bez połączeń zewnętrznych ,już tak. Jej nawet namierzyć nie można, chyba ,ze po wypadku ,sama zacznie nadawać automatycznie

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tej dyskusji. Asystenty kierowcy tak, SOS tak, automatyczne hamowanie wbrew woli kierowcy tak, ale problem z nagraniem kilku sekund poprzedzających wypadek. Przecież to nie będzie jedyny środek dowodowy, a jedynie dodatkowy. Wiesz ile czasu i pieniędzy kosztuje opinia biegłego aby ustalić, czy kierowca hamował i z jaką prędkością jechał? Dzisiaj będzie to od ręki po zczytaniu skrzynki.

Tak jak przedmówca powiedział, jest tyle narzędzi inwigilacyjnych, jak choćby telefon i mail. Wszyscy używają darmowych skrzynek, a tam przecież pewności nie ma, w szczególności w przypadku usługi Gmail.

Nie popadałbym w paranoje. Świat się rozwija, dotychczasowe problemy znikają ale pojawiają się nowe, które trzeba jakoś zaadresować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nadal nie rozumiecie tego ze kolejne urządzenia to kontroli człowieka, potem nastąpi rozbudowa urządzeń i kontrola a władcy świata będą z tego korzystać, co do radosnego postępu no cóż nie zgodzę się z tym tak do końca jak to radośnie pisze  Sławek bo niektóre sprawy zaczynają wychodzić dopiero teraz a potem będzie reszta. Samochody które maja być wypożyczane to następna kontrola. System ostrzegania czyli radar to tylko kolejne urządzenie ułatwiające życie i pomoc jak nawigacja czy ABS  to inny temat. Telefon komórkowy jest takim kontrolerem gdzie jesteś, system bankowy dokładnie wie gdzie i ile płacisz itp. Dlatego twierdze ze wszystko zmierza do stworzenia systemów kontroli obywateli. Proponuje poczytać czy obejrzeć coś na ten temat. I to nie paranoja a fakty bo tez zauważyłeś o kontroli robotów które na podstawie tego jakie strony przeglądasz przesyłają np. reklamy

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku, rozumiem, że masz telefon stacjonarny i komórki nie używasz? Samochodem jeździsz pewnie starym, w sensie stronisz od nowych?

Ryzyko, o którym piszesz jest realne, dlatego realne są obawy z tym związane i pracę prawodawcze. Nie da się tego powstrzymać bo nie powstrzymasz postępu technologicznego.. . A postęp jest pokusą do używania wynalazków niezgodnie z ich pierowtnym przeznaczeniem. Zawsze tak było i będzie bo taka jest natura ludzka. Zatem mówienie o problemie jemu nie zapobiegnie. Możemy jedynie wdrażać mechanizmy kontroli tej kontroli, o której piszesz, mając nadzieję, że to wystarczy i nie będzie przedmiotem nadużyć. Życie przestało być zero jedynkowe już dawno temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co tu daleko szukać. Plastikowy pieniądz i wirtualne pieniądze w banku.

A potem słyszysz kryzys na Cyprze i jakieś ograniczenia w ilości wypłacanych swoich własnych pieniędzy, a na koniec ciach, cześć pieniędzy została ludziom zabrana.

Jeśli dobrze pamiętam to pod koniec lutego u nas tez były ograniczenia w wypłacaniu gotówki z baknkomatu.

Więc patrząc na to pod kątem spisku NWO to juz to się dzieje.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, FockeWulf napisał:

Świat nie jest czarnobiały, a większość nie zawsze ma rację... Dla mnie temat zakończony.

no po tobie nic innego nie należy się spodziewać i jednocześnie przeczysz demokracji która twierdzi ze mniejszość ma się podporządkować większości wiec jak to jest ?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Demokracja_pośrednia

 

1 godzinę temu, Granacik napisał:

Ciekawe skąd takie parcie na e-sim wśród operatorów. A ludzie walą drzwiami i oknami bo mają nowiutkiego ajfona co dwa lata. Przypadek?

no właśnie a stare są zupełnie dobre i nie sadze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Granacik napisał:

Przypadek?

Błazej, a czy Ty wierzysz w przypadki ???

bo ja nie, za stary juz jestem ...

nie mam aplikacji , FB, Telegrama, TiKToka. Bloków , sryków i innych cudów na kiju...

telefon mam , normalny używany zgodnie z przeznaczeniemi nie zmieniam go co rok....jak przestanie działac to go naprawię ( jest naprawialny) lub wyrzucę

 

12 godzin temu, FockeWulf napisał:

a większość nie zawsze ma rację

hmmmm....a co powie  ta oszalała  mniejszośc...kiedy

zabawa w 2035.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.