Skocz do zawartości

Ciekawostka z Allegro


RobertK
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, young napisał:

No cóż odkąd mam panele zużywam więcej prądu i płacę tylko opłaty stałe. Oby tak było jak najdłużej:)

Panele zasilają u Ciebie tylko  pompę ciepła, czy też zwracasz część energii do sieci ? Jaka jest powierzchnia paneli i ile kosztowała, mniej więcej, cała instalacja ? Bardzo jestem ciekaw.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku oddaję i odbieram :).

Pompy ciepła nie mam bo droga a stopa zwrotu inwestycji bardzo długa. Więc póki co ogrzewanie gazem. Gaz wygrywa co do kosztów w okresie 10 lat bezapelacyjnie. Jak wejdą nowe technologie (gaz zdrożeje, pompy będą bardziej przystępne to kupię a mieszkam w domu z początku lat 60).

resztę zapytaj na priva...

 

dodam ze pv zwróciło mi sie na zero poniżej 3 lat. Teraz tylko odcinam kupony. W przypadku PC musiałbym rozbudować znacznie PV i zrobić przeróbki w domu, cudów nie ma, a przypadkowym handlowcom już kilkakrotnie podziękowałem ze względu na ich niewiedzę.

PS. Mam też klimatyzację z 3 jednostkami, i jedną na zewnątrz mówią na to multisplit na.pompie ciepła czy jakoś tak ale używam to okazjonalnie .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, latacz napisał:

legionella -problem praktycznie nie występuje jeśli jest ciągły przepływ wody.

 

I to jest wlasnie szwedzki problem! Szwedzi posiadaja bardzo duzo domkow letniskowych i czesto zostawiaja

(moze bardziej pasuje ZOSTAWIALI, bo prad byl tutaj jeszcze rok temu tanszy jak w Polsce, a teraz znacznie skoczyl) bojler wlaczony, bo sa tam co tydzien, dwa, a w tum czasie nikt z wody nie korzysta. Wiekszosc ma te programy, o ktorych kolega pisze wyzej. Raz na jakis czas idzie na 70 stopni i jest spokoj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się na ile jest to realny problem. Wyczytałem, że " W Polsce, pomimo że choroba ta rozpoznawana jest sporadycznie (20-40 przypadków rocznie) występuje znacznie częściej i może być rejestrowana w grupie atypowych zapaleń płuc. W krajach UE, każdego roku rejestrowanych jest co najmniej kilka nowych zachorowań, które związane są z pobytem w hotelach na terenie Polski" (pierwszy wynik z brzegu). Zatem chyba nie ma co panikowac i o ile regularnie korzystamy z wody to ok? Czy może Problem jest nie tylko na papierze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hotele w Polsce często korzystają z pomp ciepła... zbiorniki CWU są tam duże -kilka tys litrów. Jak jest obłożenie gośćmi -to jest przepływ wody. Jak gości mało  -to przepływ maleńki. A woda nastawiana najniżej jak się da -żeby prąd oszczędzać. (zazwyczaj na 42*C)  Wygrzewanie/dezynfekcja -często wyłączone bo to koszty a przecież nic nie powinno w zbiorniku "urosnąć" bo korzystamy z wody... 200miejsc - 5ciu gości przez kilka dni... i po tygodniu w zbiorniku jak w praoceanie życie wewnętrzne kwitnie...

 

a 99% legioneli nie jest nigdzie diagnozowane... ot ktoś kaszle, dusi się -no przeziębienie przecie. Chyba, że nastąpią komplikacje, powikłania i jednocześnie trafi się dociekliwy lekarz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.