Skocz do zawartości

Silent-E Pro czy jednak coś innego?


mRqS
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dwa Silenty. Jednego zbudował kolega z modelarni, a drugiego kupiłem od producenta. Ten nieoryginalny jest o ponad 400 gram cięższy od oryginału, głównie ze względu na wzmocnione skrzydło i kadłub mieszczący większą baterię i silnik. Oryginalny Silent waży (z baterią)  coś około 1,3 kg, ten budowany u nas troszkę ponad 1,8 kg. Oba modele latają kapitalnie - cięższy przy mocniejszym wietrze, lżejszy przy słabszym. Ale to takie jakby oczywiste ;) 

Ten oryginalny Silent jest troszkę inny od opublikowanego na stronie. Po pierwsze, kadłub jest w całości z węgla. Ze statecznikiem pionowym i sterem kierunku włącznie. Po drugie, skrzydło na planach ma podwójny wznios, co ułatwia ciasne krążenie. Ja zrobiłem po staremu, to znaczy - skrzydło z pojedynczym wzniosem, ale w razie potrzeby zmieniam dźwigar z prostego na wygięty.

Myślę, że ten mój kadłub węglowy to taka "kosmetyka". Po prostu, dobrze wygląda no i może ma nieco większą sztywność. ale raczej nie wpłynie na właściwości lotne. Oba modele mają swoje wady i zalety, ale dostarczają tyle radości, że latam głównie nimi. 

Kiedyś koledzy startowali Silentami w zawodach. Teraz technologia nieco się zmieniła i Silent "odstaje" od modeli laminatowych, więc już raczej nie spotkasz tych modeli na mistrzostwach, ale na zawodach klubowych - jak najbardziej. Konstrukcja jest dobrze znana, model raczej łatwy w budowie, chociaż nietrudno coś zepsuć niestarannych wykonaniem, części łatwo dostępne w razie "w" - śmiało mogę polecić ten model. I do spokojnego latania, i można się nieco powygłupiać. Profil SD7080 może nie jest jakiś szczególnie wyszukany, skrzydło Silenta ma tylko taki profil bez żadnych zmian czy przejść, ale uwierz mi, że z tym profilem budujemy większość szybowców i te latają bez większych kłopotów. 

Z takich "klasyków" od ArtHobby wziąłbym jeszcze pod uwagę np. Avatara. Warto też zwrócić uwagę na Espace z Modelotu. To pięknie wykonany model o bardzo dobrych właciwościach lotnych.

Moim zdaniem, ale to zależy od konkretnego miejsca, gdzie będziesz latał, warto aby model miał przynajmniej te 3 metry rozpiętości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.06.2023 o 19:32, mRqS napisał:

No dobra.. żeby mi nie było za łatwo - do konkurencji z Silentem stanął Odyssey. Pomijając nowy płat od Patryka - jaka jest różnica między nimi (poza wielkością)?

Dosłownie niczym innym :D

 

12 godzin temu, bjacek napisał:

. Profil SD7080 może nie jest jakiś szczególnie wyszukany, skrzydło Silenta ma tylko taki profil bez żadnych zmian czy przejść, ale uwierz mi, że z tym profilem budujemy większość szybowców i te latają bez większych kłopotów.

Ale w sumie to czemu?

 

Dużo lepsze profile są za darmo w internecie...

To, że kompozyty latają tyle lepiej, to nie kwestia magii kompozytu, to właśnie kwestia tego, że są tam porządne profile.

SD7080 nie był dobrym profilem 20 lat temu, dziś nie jest z tym lepiej.

Jakbyście wstawili dowolne AG to już by te modele latały nieporównywalnie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Patryk Sokol napisał:

Ale w sumie to czemu?

Rdzeń skrzydła jest wycinany ze styropianu. Krótko mówiąc, od lat są stosowane te same wykrojniki, szablony, formy i metody, a próba przekonania do czegoś innego napotyka opór. Nie chcę rozwijać tego tematu, ponieważ problem jest bardzo złożony ;) Wydaje mi się, że brak innowacji to przede wszystkim brak tzw. świeżej krwi, a starsi trzymają się metod sprawdzonych w przeszłości i nie chcą eksperymentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, bjacek napisał:

Rdzeń skrzydła jest wycinany ze styropianu. Krótko mówiąc, od lat są stosowane te same wykrojniki, szablony, formy i metody, a próba przekonania do czegoś innego napotyka opór. Nie chcę rozwijać tego tematu, ponieważ problem jest bardzo złożony ;) Wydaje mi się, że brak innowacji to przede wszystkim brak tzw. świeżej krwi, a starsi trzymają się metod sprawdzonych w przeszłości i nie chcą eksperymentować.

Nie wiem czy stosowanie jednego profilu świadczy o tym, że coś jest sprawdzone.

Raczej świadczy o tym, że ktoś kiedyś podpatrzył jeden profil i tak już zostało :)

 

Jakbyś chciał zrobić coś lepszego to służę pomocą, szkoda żeby ładować pracę w coś, co mogłoby być lepsze (a i to w tych samych pieniądzach przecież, profil skrzydła kosztów nie zmienia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Patryk Sokol napisał:

Raczej świadczy o tym, że ktoś kiedyś podpatrzył jeden profil i tak już zostało

To też jest bardzo prawdopodobne :D Jednak na usprawiedliwienie lubiących starsze rozwiązania mogę powiedzieć, że kiedyś nie było tak łatwego dostępu do wiedzy, jak jest teraz.

 

Ogólnie wprowadzanie innowacji napotyka opór. Długo musiałem przekonywać np. do drukarki 3D, za pomocą której łatwo zrobić kołpak do modelu, oponę, szablon do ustawienia czegoś tam względem czegoś przy montażu czy klejeniu, hak do szybowca lub holownika, adapter itd. Wiele osób nie udało się przekonać nawet wtedy, gdy zrobiłem obsady na bagnety skrzydeł, których wykonanie metodą tradycyjną z zachowaniem odpowiedniego kąta wymaga nie lada oprzyrządowania i precyzji, i prawie zawsze powtórzenia, bo coś nie wychodzi. A maszyna robi je ot tak z marszu, powtarzalnie i dokładnie.  

 

39 minut temu, Patryk Sokol napisał:

Jakbyś chciał zrobić coś lepszego to służę pomocą

Dziękuję za chęć pomocy :) Na razie jest lotna pogoda, więc korzystam i mało przesiaduję w warsztacie. No i... gdyby nie ta konieczność zarabiania kasy...

Co prawda, aktualne plany warsztatowe nie zawierają szybowca, ponieważ bardzo tęsknię do modelu F3A, do którego kupiłem nowy kadłub i trzeba poprzekładać graty (szybowce są super, ale inne modele też potrafią być fajne ;)), jednak sytuacja jest bardzo dynamiczna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za opinie i rady.

Ze względu na budżet musiałem trochę zrewidować plany i z Silent'a zrobił się Odyssey.

Zamówienie poszło. Czekam na dostawę.

 

Silent może będzie następny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Ares napisał:

Marku , to może nawet lepiej: najpierw radość z Odyssey a potem z Silenta. 

Będzie 2 razy więcej frajdy.

Powodzenia i jak będziesz składał zestaw to koniecznie wrzucaj relacje . Trzeba rozruszać forum:)

 

No chyba, że Patryk "wymyśli" nowy płat także do Odyssey'a więc wtedy tylko upgrade ;) haha

No niestety... priorytety zżarły mój budżet (przebudowa warsztatu aby był gdzie klepać modele..hehe).

 

A relację jakąś postaram się zrobić. Dawno już tu niczego nie wrzucałem (z 10 lat albo i więcej) :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Marcin83 napisał:

Marku, ja pierwszy model AH składalem w malym pokoju I powiem ci ze lata🤣🤣🤣.

Powodzenia. 

Ja też kiedyś miałem bardzo mało miejsca (np budując 2.7m Spacewalker'a z SIGa w pokoju 3x2m :) ). Teraz po prostu nie mam czasu zacząć wczesniej niż po skończeniu odnawiania warsztatu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marcin83 napisał:

Możesz wierzyć lub nie ale ja w tym roku poskładałem Cobre z Royal zmodel 3400mm w pokoju 2mx4.5m. Było ciasno ale lata jak trza. No ale rozumiem, sam bym chciał wiekszy warsztacik. Powodzenia. 

Marcin, problem w tym, ze ja aktualnie nie mam nawet takiego małego pokoju :) Warsztat jest rozdłubany. Pół godziny temu wstawiłem nowe okno :) jeszcze ściany i podłoga :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mRqS napisał:

Warsztat jest rozdłubany. Pół godziny temu wstawiłem nowe okno :) jeszcze ściany i podłoga

No ale jak skończysz to już będziesz miał luksus. Posiadanie nawet małej modelarni to jest super sprawa: można sobie składać/budować i nie trzeba za każdym razem wszystkiego sprzątać a i żaden domownik nie uszkodzi przez przypadek modelu.

Powodzenia i pochwal się warsztatem jak skończysz.

Twojego Space Walkera pamiętam z "Przeglądu Modelarskiego" taki czerwono czarny zdaje się? To chyba był Twój?

Opisywałeś jescze Waco , Falcona.

Pozdrawiam i powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Ares napisał:

No ale jak skończysz to już będziesz miał luksus. Posiadanie nawet małej modelarni to jest super sprawa: można sobie składać/budować i nie trzeba za każdym razem wszystkiego sprzątać a i żaden domownik nie uszkodzi przez przypadek modelu.

Powodzenia i pochwal się warsztatem jak skończysz.

 

Tak, taki był plan aby mieć swój kąt. W sumie miałem go tez wcześniej ale był to stan "zastany" po poprzednich właścicielach domu więc w końcu trzeba było to przerobić. Głównie nowa podłoga, ściany i okno. Na to wjadę ze stołem montażowym, drukarkami 3d itp. Nic wielkiego bo całe pomieszczenie ma 3.5x2.5m, ale zawsze coś.

 

23 minuty temu, Ares napisał:

Twojego Space Walkera pamiętam z "Przeglądu Modelarskiego" taki czerwono czarny zdaje się? To chyba był Twój?

Opisywałeś jescze Waco , Falcona.

Pozdrawiam i powodzenia.

 

Tak, dokładnie ten :) Parę innych rzeczy też (graupner mc-19, mała Cobra i coś tam jeszcze) :)

 

image.png.792b7278341f417fd63936582ad63656.png

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja modelarnia ma 2x5m i jest pomieszczeniem na poddaszu. Czasem jest troszkę ciasno ale jestem bardzo zadowolony ze swojego warsztatu i niejeden model od podstaw tam zbudowałem. Zresztą czego ja tam nie robiem: cięcie rdzeni , laminowanie w worku próżniowym , nawet malowanie:)

Także myślę,że będziesz również ze swojego kątka zadowolony.

Powodzenia i pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, robas69 napisał:

Marcin, napisz coś o Cobrze w wątku o niej.

Robert, może napisze ale po wakacjach. I raczej bez zdjęć bo maszkara w srodku z kablami narobiłem. Ale powiem jedno, jak się eklei wtegi przed natarciem i za spływem to jest pancernik z kadłubie. Nic go nie rozwali😆 

Napisze ale po wakacjach Robert. 

Pozdrawiam Marcin 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.