samolocik Opublikowano 28 Listopada 2023 Opublikowano 28 Listopada 2023 Cześć, jaką zaciskarkę polecacie do własnoręcznego wykonywania przedłużaczy/skracania przewodów serw? Poproszę o konkretny model/link do produktu. na szybko znalazłem taką: https://www.lindinger.at/en/SUPPLIES-MISC/TOOLS/Hand-Tools/Robbe-Modellsport-Crimp-Zange-JR-Futaba-JST-XH-SM....-0.08-0.5mm2/9792109 Poproszę również o rekomendację przewodów do serw tych mniejszych oraz o większym poborze prądu. Pamiętam jak parę lat temu wykonywałem przedłużacz i nie mogłem wcisnąć kabelka z zaciśniętym konektorem do wtyczki, ponieważ giął się przy konektorze ? Pozdrawiam Piotr
Patryk Sokol Opublikowano 28 Listopada 2023 Opublikowano 28 Listopada 2023 Odradzam dodawanie wtyczek, przedłużaczy etc. Zamaist tego - kable rozcinam i lutuję. Oczywiście - na połączeniu skrzydło-kadłub nie idzie tego uniknąć, wtedy polecam używać te wtyki: https://sklep.modelarnia.pl/p10623,zlacze-mpx-wtyk.html https://sklep.modelarnia.pl/p10622,zlacze-mpx-gniazdo.html Jeśli chodzi o kable, to używam tych: https://sklep.modelarnia.pl/p1163,przewod-kabel-trojzylowy-serwa-skretka-3-x-0-25-mm2.html Czasem tych (jak serwa są z gatunku bardziej prądożernych, a kable dłuższe): https://sklep.modelarnia.pl/p4863,przewod-kabel-trojzylowy-serwa-skretka-3-x-0-34-mm2-1mb.html Ogólnie - używanie przedłużaczy, to proszenie się trochę o problem, widziałem wiele modeli (również moich) rozbitych przez skorodowane przełużacze (szczególnie, że ich jakość jest bardzo losowa). Zdarza mi się nawet lutować serwa do odbiornika, ale to już wyjątkowe przypadki (głównie modele FPV). 1
samolocik Opublikowano 28 Listopada 2023 Autor Opublikowano 28 Listopada 2023 Dzięki Patryk za poradę wynikającą z własnych doświadczeń. No to zostaję przy lutowaniu choć mi się średnio chciało bawić z lutownicą. Jest jednak pozytyw, zaoszczędzone na niedoszłej zaciskarce pieniądze mogę przeznaczyć na kabelki ?
Ryszard_I Opublikowano 28 Listopada 2023 Opublikowano 28 Listopada 2023 Do zaciskania złączy wtyków serw JR i Futaba używam i chwalę sobie praskę Engineer PA-09. Używam jej również do zaciskania złącz JST. Ma ona jednak jedną wadę a mianowicie nie zaciska skrzydełek wokół izolacji tylko odizolowany odcinek linki. Jednak jakość zaciśniętego przewodu jest doskonała. Do zaciskania skrzydełek wokół izolacji używam drugiej praski Miracle. Do łączenia centropłata z uszami używam złączy Deans Micro 4R. Przedłużaczy unikam jak tylko mogę. Jednak w niektórych sytuacjach wtyki być muszą aby umożliwić szybką wymianę uszkodzonego serwa np. na zawodach. Nie znaczy to jednak, że nie można wymienić lutowanego serwa na lotnisku. Oczywiście, że można ale zajmuje to więcej czasu. Złącza MPX które używa Patryk są jak najbardziej OK ale pod warunkiem, że są to oryginalne produkty firmy MPX a nie chińskie podróbki. Unikajcie chińskich złączy MPX. Po pierwsze - bardzo niechętnie się lutują. Po drugie - część żeńska bardzo słabo sprężynuje i po kilu połączeniach i rozłączeniach nie daje pewności prawidłowego kontaktu. Na pierwszy rzut oka jeszcze przed zakupem podróbki można poznać po niskiej cenie.
Sage Opublikowano 28 Listopada 2023 Opublikowano 28 Listopada 2023 Ahoj, Jeśli przewody serw przedłużam to zawsze lutuję. Do zaciskania wtyków Futaba / HiTec korzystam z takiej zaciskarki od lat i jestem zadowolony. Wydaje mi się, że każdy modelarz powininen mieć na stanie . Zaciskowe kleszcze na konektory (NA3627) (scorpio-polska.pl)
Francka Opublikowano 28 Listopada 2023 Opublikowano 28 Listopada 2023 Nasza najlepsza zaciskarka .Koledzy bardzo chwalą , cena wysoka , ale warta ceny.
stan_m Opublikowano 28 Listopada 2023 Opublikowano 28 Listopada 2023 1. Nie używam zaciskarki. Korzystam z fabrycznych przewodów zarobionych wtyczką lub gniazdem, które lutuję do wiązki elektrycznej serwa (spoiny przewodów są przesunięte względem siebie w oddzielnych koszulkach termokurczliwych a potem cały kabel w jednej koszulce termokurczliwej). Lutuję starannie wg temperatury lutowia aby uniknąć tzw. zimnego lutu. Zaciskanie dostępnymi zaciskarkami nigdy nie dorówna jakością i niezawodnością fabrycznego krępowania np.skrzydełek kołka czy gniazda nie mówiąc już o tym, że dostępne ich półfabrykaty są przeważnie "no name" i zaciskarka może je zacisnąć z mikropęknięciem. 2. Złącza MPX są dobre tylko jako oryginały ale nawet one wymagają płytki lutowniczej, aby uzyskać max. pewność połaczeń. KAVAN PŁYTKA LUTOWNICZA (KAV36.902/2) do złącza MPX 8 PIN ( 2 sztuki ) (modelemax.pl)
sbogdan1 Opublikowano 28 Listopada 2023 Opublikowano 28 Listopada 2023 Piotr zobacz sobie jeszcze na ofertę przewodów z firmy Muldental Dostępne w Modelemax, używam od dłuższego czasu, wszak wszystkie przedłużki na konkretny rozmiar robię samemu, tylko lutowanie. Poniżej link do pierwszej lepszej oferty... https://modelemax.pl/pl/przewody-do-serw/487-przewod-do-serw-3025mm-1mb-plaski-jr-54043-germany
Rekomendowane odpowiedzi