Skocz do zawartości

Messerschmitt Bf 109 G-10/K-4 Skala 1:5


Byczek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 316
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Ja proponowałbym zrezygnować z tego aluminium i zastąpić go pasami lamelowanej sklejki lub lamelowanej cienkiej sosny (aluminium może posłużyć za kopyto). Z klejeniem nie będzie kłopotu a wytrzymałość równie duża.

 

Pozdrawiam Mirek

 

Dzięki ja jednak pozostane przy alu, rozklejanie tych profilii z tymi wręgami wydaje mi się spowoduje uszkodzenie wielu części i połowa pracy nad modelem pójdzie na marne, łączenie sklejka/alu wzmocnie takimi kątownikami częściowo wkrętami i nitami jak podpowiada kol. WZ

9be341112bb233c8med.jpg

 

Dalsza cześć budowy to wykańczanie skrzydeł czyli wpasowywanie wnęki chowanego podwozia, wykonałem ją z plastiku ładnie się nie prezentuje ale za to super się wygina i wpasowuje do żeber.

Wyciananie profila dla lotki tak jak w poprzednim poście:

c1c61caa0e635132med.jpg

Po wycięciu

b622328e5ad3edbamed.jpg

Z tego plastiku wykonałem ścianki wnęki chowanego podwozia:

33e75901c8eaae1amed.jpg

Tak wygląda na planie:

27e1c4423c79d5cemed.jpg

A tak wygląda w skrzydle modelu myśliwca:

9afe2630ee6feae5med.jpg

A tu zdjęcie przedstawia drugiej wnęki przy dugim skrzydle podczas schnięncia:

7e18938e67739be2med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przyglądam się budowie twojego 'mesera' podejrzewam , że efekt końcowy będzie ekstra. Jeśli chodzi o te aluminium z przodu no to skoro ma tak być niech będzie jednak ja na twoim miejscu zamiast tych stalowych kątowników do połączenia sklejki z alu użył bym zrobionych z alu(np. pocięty kątownik alu ). Te stalowe są chyba zbyt 'stalowe' a gram do grama i wiesz jak to się kończy. Pozdrawiam Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przyglądam się budowie twojego 'mesera' podejrzewam , że efekt końcowy będzie ekstra. Jeśli chodzi o te aluminium z przodu no to skoro ma tak być niech będzie jednak ja na twoim miejscu zamiast tych stalowych kątowników do połączenia sklejki z alu użył bym zrobionych z alu(np. pocięty kątownik alu ). Te stalowe są chyba zbyt 'stalowe' a gram do grama i wiesz jak to się kończy. Pozdrawiam Darek

 

Dzięki Darek, ja też mam nadzieje że wyjdzie ekstra model choć do tego jeszcze sporo zostało a miałem nadzieje że skończe w tym roku a już zapasem idzie Grudzień. Jesli chodzi o kwestie tych kątowników, jeśli wyjdzie cięższy model niż zakładają plany to wymienie te kątowniki a postaram się umieścić je tak aby można je było póżniej z łatwością wymienić.

Dziękuje za rade oraz pozdrowienia i również pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast tych kątowników stalowych użyłbym tego - tylkp pociąć na odpowiednie długości , pogiąć , i powiercić - i masa mniejsza http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=474

 

Ok, propozycje mile widziane. Te kątowniki nie są ze stali, to jest jakiś stop wygląda na mosiądz a czymś nie wiem czym, a każdy jeden z nich waży 7 gram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciananie profila dla lotki tak jak w poprzednim poście

Każdy wycina sobie jak tylko zechce, ale gdy zobaczyłem szkic (ładny czarny prostokącik na deseczce), to mnie zaciekawiło: czy może teraz myśli się jakoś inaczej niż w czasach popularnego "Zrób to sam" ?

Czy łatwiej (nie potrzeba czegoś ciąć) i taniej (mniej zużytego materiału) to tylko przy budowie zabawek?

A może porada A. Słodowego przy budowie Bf 109 G-10/K-4 ma jeszcze jakiś sens (coś od 0:45 filmu): http://www.joemonster.org/filmy/7535/Adam-Slodowy-Samolocik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciananie profila dla lotki tak jak w poprzednim poście

Każdy wycina sobie jak tylko zechce, ale gdy zobaczyłem szkic (ładny czarny prostokącik na deseczce), to mnie zaciekawiło: czy może teraz myśli się jakoś inaczej niż w czasach popularnego "Zrób to sam" ?

Czy łatwiej (nie potrzeba czegoś ciąć) i taniej (mniej zużytego materiału) to tylko przy budowie zabawek?

A może porada A. Słodowego przy budowie Bf 109 G-10/K-4 ma jeszcze jakiś sens (coś od 0:45 filmu): http://www.joemonster.org/filmy/7535/Adam-Slodowy-Samolocik

 

 

No fakt, mogłem zaoszczędzić materiał, otóż dalej się myśli o zaoszczędzeniu materiału tylko hubert_tata"] zdażył się mały przypadek przy pracy połączony z pośpiechem budowy :wink: potraktuj to jako małe niedopatrzenie przy budowie na szczęście nie groźne :wink:

 

P.S.

A ten plan tego samolociku co prezentuje pan Adam Słodowy mam w książce pt. "Lubię Majsterkować" :wink: właśnie autorstwa Pana Słodowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krok po kroku pracę brną do przodu, na tym etapie budowy myśliwca czas zająć się układem sterowania modelem, czyli serwa, cięgna orczyki które to zamontuje w tym tygodniu. Na razie prace do tej pory skupiły się przy okeljaniu balsą części ruchomych w modelu czyli stery wyskości i kierunku.( oklejonona jest na razie 1 strona sterów aby umożliwić dostęp do prętów węglowych)

Fotosik szwankuje, na razie brak fotek postram się zamieścić foto wkrótce.

Pozdrawiam Byczek.

okejanie steru wysokości (z jednej strony)

c805b2917e28d880med.jpg

164d969562ff92d0med.jpg

804b9ae516583e0bmed.jpg

Steru kierunku:

01295e34c0be09c0med.jpg

wpasowywanie cięgien sterów, pancerzy do wręg (Cięgna użyłem węglowego z uwagi na wagę)

c83edca0377e57damed.jpg

ce8172e8440baeb4med.jpg

c3a80a4db82966d6med.jpg

Posłuchałem kolegi sławka i wymieniłem bagnet mosiężny na bagnet węglowy różnica wagowa znaczna

b728aa6e95280f4amed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalsza częśc budowy modelu, wklejanie regulacji do pręta cięgna steru wyskości oraz wbudowanie serw.

Wklejanie regulacji do cięgna klejem pieciominutowym żywicznym:

f042c70903ea6ee5med.jpg

montaż pierwszego serwa dla steru kierunku:

8cec41f063729334med.jpg

Wiercenie otworów pod serwo dla przepustnicy silnika (kanał 3):

5a099ddcb44215e8med.jpg

montaż gumowych podkładek na serwa:

ab9770ca8df42164med.jpg

serwa kierunku i wyskości przykręcania "sposobem na ukos":

ba43b4e8b7cad2femed.jpg

7023a6f469cdd79bmed.jpg

Schowane cięgno steru wysokości oraz regulacja, już w modelu:

4f6b939eacf1583dmed.jpg

ustawienie prawidłowych kątów wklejenia sterów wysokości, w tym celu pomogłem sobie poziomicą :wink:

36e1f5b4c3042c82med.jpg

mierzenie ekierkami kątów, wiadome jest że ster wysokości zwęża się do szczytu a ustawienie ekierkami jest mało precyzyjne ale starałem się ustawić je w tej samej odległości:

69296a0edf5d9449med.jpg

Oraz efekt końcowy tej całej dłubaniny :? : Na razie mam mieszane uczucia czy tak ma być, ale to już chyba każdy modelarz budujący swój model chyba tak ma :? (stery były klejone nie w powietrzu zaznaczam)

5392b85417a8b101med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i jeszcze tulejki mosiezne przy serwach - zalozyles je odwrotnie.

 

Żartujesz?

Co do tulejek , to każdy montuje je jak chce i każdy sposób jest o.k.

 

Ster wygląda faktycznie przenoszony ,ale zdjęcie też nie jest z tyłu więc może to złudzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tulejek , to każdy montuje je jak chce

Pewnie prawda, ale :crazy:

...i każdy sposób jest o.k.

Niestety to błąd :)

 

Wysokość, kształt tulejki i sposób jej mocowania jest ściśle określony.

Część spłaszczona tulejki umieszczona z odpowiedniej strony ma zapobiegać wbijaniu się jej w drewno i zgnieceniu/odkształceniu gumowego elementu amortyzującego.

Wkręt o odpowiednim kształcie (płaski i duży spód łba) dociska tylko tulejkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również popieram,akżdy mocuje tulejki jak chce i nie ma to większego znaczenia,aczkolwiek ja stosuję i preferuję przykręcanie tego tak jak zrobił to kolega Byczek,czyli spłaszczoną częścia tulejki do góry.

Możesz wkładać tulejki kołnierzem do góry, ale od tej pory bądź pewien, że robisz to niepoprawnie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.