Skocz do zawartości

Eindecker .40 ARF - Airline (161cm) - konwersja na EP


Rekomendowane odpowiedzi

A nie mogłeś dać mu po łapach, żeby nie bawił się klapami!??! :P

 

Łapy miałem zajęte kamerą, więc Tomek zrobił co chciał. Powiem tylko, że to model nie łatwy w pilotażu bo szybki o wąskich skrzydłach i musi mieć prędkość. A w dodatku wiatr od czoła na który liczyliśmy w momencie lądowania akurat ustał. Uważam, że Tomek i tak się dzielnie spisał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eindecker podsumowanie

Myślę że przyszedł czas na podsumowanie. Po 2 tygodniach składania i wymyślania powstał całkiem zgrabny modelik.
Jedni znajdą w nim coś z półmakiety, inni model w stylu z epoki a jeszcze inni tylko sympatyczne "latadło" lub trenerka. Ale myślę, że obok stojącego na lotnisku modelu na pewno nikt nie przejdzie obojętnie. Model nie występuje często na naszych lotniskach, więc nie jest jeszcze "opatrzony". 

Zastosowanie napędu elektrycznego wymagało pewnego przemyślenia, ale według mnie bardzo pasuje temu modelowi, ze względu na niewielkie zapotrzebowanie mocy do lotu. Model z tym napędem jest żwawy a z drugiej strony dzięki grubemu profilowi i dużej cięciwie skrzydła potrafi również wolno latać. Możliwy do osiągnięcia czas lotu 15 min jest zupełnie przyzwoity dla tej konstrukcji.

Model nie nastręczał specjalnych problemów w budowie i regulacji. Jest wykonany z dobrych materiałów.  Od samego początku założyłem w nim 50% lotki różnicowe wspomagane sterem kierunku, co przełożyło się na ładne wykonywanie zakrętów. Model miał tendencję zadzierania do góry przy dodawaniu gazu, założyłem więc 5 punktowy mikser Gaz-SW. Dlaczego mixer a nie pochylenie silnika w dół ? Bo reakcja modelu na dodanie gazu nie była liniowa - od zera do połowy gazu model szedł raczej równo, zwiększał swoją wysokość dopiero po wejściu w drugą połówkę gazu. Programowany na kilka % mixer załatwił tę sprawę.

Model "chodzi za ręką", łatwo ląduje (skrzydła zapewniają nośność do końca) , lata z dużą rozpiętością prędkości , zachęca wręcz do wykonywania ciasnych manewrów i jest w tym bardzo bezpieczny. Próbowałem umownie polatać modelem tylko w obrębie samej murawy lotniska, co wykonał bez problemu jak rasowy model typu Park Flyer. 

Myślę, że ten Eindecker może sprawdzić się u początkujących pilotów RC jako pierwszy makieto podobny model i trenerek zarazem.

Ponieważ latanie Eindekerem dla mnie jest bardzo relaksujące, polubiliśmy się od pierwszej chwili co dobrze rokuje nam razem na przyszłość. :)

​Modelu tego będę używał właśnie do lotów rekreacyjnych (nie znaczy to że spokojnych) i jako modelu do "dopalania" moich pakietów 4S - tych kończących powoli swój żywot. Przy okazji filmowania okazało się również, że model jest niezłą platformą dla kamery Mobius A.

 

Jeżeli ktoś jeszce bardziej chciałby zbliżyć się do oryginału, można by pomyśleć o zmianie kształtu usterzenia pionowego na okrągły - w locie poprawi to sylwetkę modelu. Ja tego nie zrobiłem ponieważ w zaproponowanym fabrycznie kształcie płetwa SK wydawała mi się większa a przez to skuteczniejsza. 

I na tym można by było już zakończyć relację o tym modelu. Dziękuję serdecznie wszystkim uczestnikom i kibicom tego tematu

Model został przyjęty do służby. Jeżeli coś ciekawego się jeszcze z nim wydarzy to pewnie o tym wspomnę.

A na razie pozdrawiam
Pioterek

post-5634-0-97704200-1489070449_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe pakiety Foxy:

 

Zakupiłem komplet 2 pakietów 4S 4500 mAh Foxy. Poprzednich używałem przez 3 lata, ale się powoli kończą więc trzeba było uzupełnić.

I tu mała niespodzianka nowe pakiety  4S 4500 mAh mają mniejsze wymiary po długości, większe obciążenie, są lżejsze od poprzednich i mają optyczny wskaźnik naładowania.

 

Porównanie pakietów Foxy stary / nowy:

4S 4500mAh 36/70C,  waga  490g   /  4S 4500mAh 40/80C  waga 430g, krótszy o 20 mm i ze wskaźnikiem diodowym napięcia.

 

post-5634-0-83909400-1489507416_thumb.jpg

 

post-5634-0-26866000-1489507418_thumb.jpg

 

 

Ciekawy jestem również jak będzie z pojemnością rzeczywistą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ciekawe czy (ew. jak) zmieni się kondycja tych nowej generacji pakietów. Obecnie wyglądają na najlżejsze pakiety na rynku w tym przedziale pojemności. Leciutkie (ale niestety niezbyt wytrzymałe) Nano-Techy ważą ok. 430g a mają mniejszą pojemność (4000mAh) i mniejszą wydajność (35-70C). O ile kojarzę, te Foxy byłyby dużo lżejsze od porównywalnych SLS-ów X-tron (4000mAAh, 40/80C - 465g).

 

Jak Foxy w trakcie eksploatacji będą trzymać fason, to będą bardzo mocną konkurencją.

 

Edit:

Doczytałem, że Foxy większe od tych pokazanych przez Ciebie o 500mAh czyli mające 5000mAh ważą 820g! Te swoje ważyłeś, czy to dane producenta/sklepu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy (ew. jak) zmieni się kondycja tych nowej generacji pakietów. Obecnie wyglądają na najlżejsze pakiety na rynku w tym przedziale pojemności. Leciutkie (ale niestety niezbyt wytrzymałe) Nano-Techy ważą ok. 430g a mają mniejszą pojemność (4000mAh) i mniejszą wydajność (35-70C). O ile kojarzę, te Foxy byłyby dużo lżejsze od porównywalnych SLS-ów X-tron (4000mAAh, 40/80C - 465g).

 

Jak Foxy w trakcie eksploatacji będą trzymać fason, to będą bardzo mocną konkurencją.

 

Edit:

Doczytałem, że Foxy większe od tych pokazanych przez Ciebie o 500mAh czyli mające 5000mAh ważą 820g! Te swoje ważyłeś, czy to dane producenta/sklepu?

 

Temat tych nowych Foxy jest obecnie rozwojowy - prowadzę aktywną dyskusje - reklamację z dostawcą. Ale póki nie zakończę sprawy nie będę podawał  szczegółów. Potem podzielę się oczywiście uwagami. Dokonuję obecnie pomiaru  pojemności moich wszystkich pakietów przed nowych sezonem - jak to skończę to również się podzielę tą informacją. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam dwa niewielkie pakiety 450 mAh do niedużego samolociku. Jeden to Ray, mały i lekki ( prawie to samo co Foxy ), drugi to Gens Ace, dużo większy i cięższy. Ray przy Gensie to jakiś badziew i strychnina. Na Gensie daje się polatać prawie dwa razy dłużej. Jednak pakiet musi mieć masę i wymiary. Podejrzewam że podobnie jest z Foxy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa niewielkie pakiety 450 mAh do niedużego samolociku. Jeden to Ray, mały i lekki ( prawie to samo co Foxy ), drugi to Gens Ace, dużo większy i cięższy. Ray przy Gensie to jakiś badziew i strychnina. Na Gensie daje się polatać prawie dwa razy dłużej. Jednak pakiet musi mieć masę i wymiary. Podejrzewam że podobnie jest z Foxy.

 

Masz 100% racji. w dodatku Gens ma dobrą opinię potwierdzoną przez paru moich Kolegów. Często stosują te ogniwa w kopterach z racji trwałości.

 

Liczę w przyszłości na postęp technologiczny, co możne zaowocuje lżejszymi ogniwami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odpowiedź na post z dn. 25.03.2017

 

Mogę w końcu podsumować sprawę nowych pakietów Foxy 4S 4500 mAh 40/80C zakupionych w Modelemax.

 

Nowe i mniejsze gabarytowo pakiety 4S 4500 mAh, ale o takiej samej pojemności znamionowej zadeklarowanej na etykiecie, wykazały znacznie mniejszą pojemność niż wymagana 4500 mAh. Pakiety te zareklamowałem dokumentując odpowiednim opisem i relacją fotograficzną. Trochę sprawa potrwała bo pakiety zaczęły wędrować pomiędzy poszczególnymi odpowiedzialnymi za dostawę, ale w końcu firma Modelemax uznała reklamację i zwróciła mi pieniądze za pakiety.

 

Do tej pory nie narzekałem raczej na Foxy, ale widać kiedyś musiał przyjść ten pierwszy raz. Składam więc tą drogą podziękowanie firmie Modelemax. za rzetelne i uczciwe załatwienie sprawy.

 

Poprzedni i nowy model pakietu Foxy 4S 4500 mAh

 

post-5634-0-82621100-1495889151_thumb.jpg

 

Następnie zabrałem się za pakiety GENS ACE - więcej wniosków pod adresem w p.  #78

 

http://pfmrc.eu/index.php?/topic/32997-modele-pioterka/page-4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.