Skocz do zawartości

Zdjęcie

E-flite Radian 2,6 meterka

piankolot szybowiec motoszybowiec winglety majestat hamulce aero spojlery

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 AMC

AMC
  • Modelarz
  • 1702 postów
  • SkądWarszawa/Pułtusk
  • Imię:Andrzej

Napisano 16 maj 2017 - 17:38

Witam Szanownych Panów !

Czy ktoś z Was miał bliżej do czynienia z tym szybowcem ? Obejrzałem na YT chyba wszystkie materiały w tym temacie, ale jeden z filmów szczególnie zwrócił moją uwagę : https://www.youtube....h?v=piWounG6uHE

W moim odbiorze doskonale przedstawiony model, bez słów - bo nie są potrzebne  ;).

Model nie posiada lotek, ma za to hebelki aero na skrzydłach. Płytowy ster wysokości i trójelementowe skrzydła zespalane na śrubki. Da się przewozić czymś innym niż truck.

Występuje w kilku wersjach sprzedażnych, m.in. z odbiornikiem Spectrum z wkomponowaną stabilizają ponoć specjalnie do tego ustawioną lub bez tego Rx-a. Różnica ceny to ok. 220 złotówek.

Po ponownym przemyśleniu poznanych szczegółów podjąłem decyzję :D.

W końcu to Dzień Dziecka nadchodzi :P.

Ale rzecz oczywista podzielę się zlepianiem tych kawałków w samolot, jeżeli to kogoś będzie interesowało - a myślę, że tak bo na Naszym Forum nie znalazłem ani słowa o tym szybowcu, którego nie należy mylić z innymi o tej samej nazwie.

Ten jest trochę inny jakby...   

• 0

#2 skippi66

skippi66
  • Modelarz
  • 410 postów
  • SkądŁódź
  • Imię:Michał

Napisano 07 czerwiec 2017 - 19:02

Ino czy te hebelki aby na pewno są lepsze od lotek? Ja rozumiem ideę: 2 in 1, ale aerodynamicznie chyba gorzej. Chętnie posłucham opinii jakiegoś dyplomowanego speca od tuneli i dmuchania. :)

A tak w ogóle to siemasz Andrzej :) Kupa lat.

• 0

#3 JacekK

JacekK
  • Modelarz
  • 770 postów
  • SkądŁódź
  • Imię:Jacek

Napisano 07 czerwiec 2017 - 21:05

Te hebelki to hamulce. Nie zastępują lotek. Pozwalają skrócić podejście, ten model lotek zresztą nie potrzebuje...

Taka niby jotka ino piankowa :)  i ciężka w cholerę

• 0

#4 skippi66

skippi66
  • Modelarz
  • 410 postów
  • SkądŁódź
  • Imię:Michał

Napisano 08 czerwiec 2017 - 05:32

Że te hebelki to hamulce, to ja wiem. Dlatego byłem zdziwiony, bo zrozumiałem że, poza swoją przyrodzoną funkcją, również zastępują lotki.

• 0

#5 stema

stema
  • Modelarz
  • 1241 postów
  • SkądWarszawa
  • Imię:Stefan

Napisano 08 czerwiec 2017 - 09:27

Takie są skutki gdy pisze się "ma za to hebelki aero na skrzydłach", a nie jak rozumny znający się na lotnictwie modelarz hamulce aerodynamiczne.

Użytkownik stema edytował ten post 08 czerwiec 2017 - 09:34

• 0

#6 AMC

AMC
  • Modelarz
  • 1702 postów
  • SkądWarszawa/Pułtusk

Napisano 08 czerwiec 2017 - 09:57

Że te hebelki to hamulce, to ja wiem. Dlatego byłem zdziwiony, bo zrozumiałem że, poza swoją przyrodzoną funkcją, również zastępują lotki.

Nie, nie zastępują lotek - na filmie widać to wszystko dobrze. To jeden z lepiej zrobionych materiałów poznawczych o modelu RC z tych, które oglądałem lub próbowałem oglądać...

Ten obejrzałem z przystankami kilkanaście razy i za każdym razem zauważałem jakiś nowy szczegół. 

Pewnie podobnie jak Ty pierwszy raz zetknąłem się z takim rozwiązaniem konstrukcyjnym aerohebelków. Już się cieszę wizją sprawdzenia na żywo ich skuteczności  :).

Tak w ogóle to cześć Panie Michale, może wpadłby Waszmość na oblot i filmiki ?

JacekK - "jotka" to skrót od klasy ? Wiesz, jako początkujący zagubiony prawie modelarz jeszcze się w tym nie mogę połapać ... Tym bardziej nie mam pojęcia, ile standardowo ważą modele tej wielkości, więc nie potrafię ocenić czy ciężka czy jeszcze cięższa ;). Jakby co, to napompuję helem  :). Na "miszczostwa" na razie się nie wybieram, na filmie nie wygląda cegłowato.

Gdybyś mógł dla leniwych dwa słowa o tej jotce ;) ...   

• 0

#7 Rafal B.

Rafal B.

DLG konstruktor :)

• Moderatorzy Forum
  • 465 postów
  • SkądBielsko-Biała
  • Imię:Rafał

Napisano 08 czerwiec 2017 - 13:36

Jotka to popularny skrót od modeli klasy F3J czyli modeli do lotów termicznych.

Takie hamulce spisują się dość dobrze (testowane na 2 metrowym szybowcu). W moim przypadku powodowały szybszy spadek wysokości co w sumie jest dobre bo na prędkości takim modelem lepiej się ląduje.

Od biedy da się nimi również wspomagać zakręcanie :)

• 0

#8 AMC

AMC
  • Modelarz
  • 1702 postów
  • SkądWarszawa/Pułtusk

Napisano 08 czerwiec 2017 - 14:09

Jotka to popularny skrót od modeli klasy F3J czyli modeli do lotów termicznych.

Takie hamulce spisują się dość dobrze (testowane na 2 metrowym szybowcu). W moim przypadku powodowały szybszy spadek wysokości co w sumie jest dobre bo na prędkości takim modelem lepiej się ląduje.

Od biedy da się nimi również wspomagać zakręcanie :)

Dzięki Panie Rafale w imieniu własnym i nie własnym  ;).  Na chwilę obecną moja praktyka latania termicznego jest mizerniutka, ale już nie zerowa - bo znajduję w takim lataniu frajdę nie mniejszą niż w "pyr pyr pyr..."  :D. Więc nawet archaiczny OMEI kiedyś mało mi nie uciekł w kosmos, gdy zacząłem sobie zbyt śmiało poczynać. Pokazał mi, że ma czapkę-niewidkę... Jest jakoś tam widoczny tylko w niektórych pozycjach, w innych znika od razu.

Próbowałem też nieopatrznie lądować nim na zbyt małej prędkości - mocowanie skrzydeł do drobnej naprawy... Przeciągnąłem tuż nad ziemią i się zwalił na skrzydło troszkę.

Ile powinien ważyć taki model , aby był dobrze zdatny do nauki ? Hmm... Się okaże niebawem.

• 0

#9 Rafal B.

Rafal B.

DLG konstruktor :)

• Moderatorzy Forum
  • 465 postów
  • SkądBielsko-Biała
  • Imię:Rafał

Napisano 08 czerwiec 2017 - 15:44

Wagą się nie przejmuj. Model ma aż 61dm2 powierzchni co przy wadze 2300 do lotu jest znośne, mogło by być lepiej ale to nie w tym typie modelu.

• 0

#10 AMC

AMC
  • Modelarz
  • 1702 postów
  • SkądWarszawa/Pułtusk

Napisano 08 czerwiec 2017 - 21:39

Wagą się nie przejmuj. Model ma aż 61dm2 powierzchni co przy wadze 2300 do lotu jest znośne, mogło by być lepiej ale to nie w tym typie modelu.

Noo, spore ma skrzydła :) ...

Radian unbox 018.jpg

Gdy wziąłem do ręki centralny segment skrzydeł, od razu poczułem jego spory ciężar. Ten elapor jest drobniejszy strukturalnie i twardszy od znanego mi dotąd EPP Multiplexa. Jest także wyrażnie sztywniejszy. Trochę jakby pancerna wersja zagęszczenia pianki.

Skrzydła składa się z trzech segmentów - centralnego i skrajnych ze znacznym wzniosem, dwustopniowym. Po dwa pancerne szkłoepoksydowe wzmocnienia ustalenia kąta wzniosu i po jednej śrubce na stronę. Trzy minuty montażu bez pośpiechu, jedno wspólne serwo napędu hamulców aerodynamicznych jest umieszczone pośrodku centropłata i nie trzeba go demontować do transportu, jedynie kabelek odłączyć.

Radian unbox 006.jpg

Radian unbox 016.jpg

Radian unbox 017.jpg

cd. za chwilkę...

• 0

#11 Adam_S

Adam_S
  • Modelarz
  • 434 postów
  • SkądŁódź
  • Imię:Adam

Napisano 09 czerwiec 2017 - 06:08

Właśnie będę składał szybowca w zbliżonym rozmiarze (2,5m) również tylko wysokość, kierunek i hamulce. Tylko waga finalna 650-700g a nie 2000+g
  • 0

#12 AMC

AMC
  • Modelarz
  • 1702 postów
  • SkądWarszawa/Pułtusk

Napisano 09 czerwiec 2017 - 10:05

Właśnie będę składał szybowca w zbliżonym rozmiarze (2,5m) również tylko wysokość, kierunek i hamulce. Tylko waga finalna 650-700g a nie 2000+g

No to powodzenia  :) , z czego takie piórko majstrujesz ? Nie obawiasz się zakłóceń lotu z powodu komarów ?

Radian rzeczywiście piórkiem nie jest, ale napisali w manualu, że to celowo dla możliwości znoszenia dużego obciążenia i znacznych przeciążeń. Dość enigmatycznie... Pod FPV z kamerą TV go pomyśleli czy jak ? Że go objuczę któregoś razu jakimś sprzętem - to mam w planie, zobaczymy jak to znosi.

W zasadzie to jest bardziej samolot niż szybowiec, tak to widzę na tę chwilę. 

• 0

#13 Adam_S

Adam_S
  • Modelarz
  • 434 postów
  • SkądŁódź
  • Imię:Adam

Napisano 09 czerwiec 2017 - 10:13

Skrzydła styro-fornir, kadłub szkło i rura ogonowa z węgla, stery i stateczniki balsa kryta szkłem. Silnik z tego co leży luzem w domu, jakiś 40g outrunner. 
Oryginalnie miał być Hacer z przekładnią, ale waga podobna do tego co u mnie leży a 300zł w kieszeni zostanie.

A co do Twojej pianki. To nie będzie to latało źle, ale szybowiec termiczny z tego będzie słaby. Gruby profil może i da niską prędkość i fajną siłę nośną, ale z penetracją pod wiatr będzie sobie radził słabiutko. 
Waga: Mam akrobata 1,55m, który z pakietem 6S2200 waży ~2050g ;) 

• 0

#14 AMC

AMC
  • Modelarz
  • 1702 postów
  • SkądWarszawa/Pułtusk

Napisano 10 czerwiec 2017 - 23:16

Radian - bliżej 007.jpg

Radian - bliżej 014.jpg

Radian - bliżej 006.jpg

Radian - szczegóły 024.jpg

Radian - szczegóły 028.jpg

Radian - szczegóły 029.jpg

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: piankolot, szybowiec, motoszybowiec, winglety, majestat, hamulce aero, spojlery

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych