Skocz do zawartości

Aurora 9 - pojawiła się instrukcja po angielsku


Jakub_RC

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy i Koleżanki, nie ma potrzeby się denerwować. Teraz ja czuję się niezręcznie, jakbym wsadził kij w mrowisko i nie wiedział co dalej z tym począć.

Sam zdaję sobie sprawę, że za te 1,5 kzł nie mogę oczekiwać wodotrysków rodem z Las Vegas. Ot taki trochę kompromis, pewnie każdy z nas to ma, choćby nie wiem jak był zamożny.

Ja jedynie chciałem się upewnić czy miły Pan w sklepie nie próbuje wcisnąć mi czegoś co tylko sprawia pozory "PORZĄDNEGO SPRZĘTU".

Widzę po waszych wypowiedziach, że zakup tej aparatury wcale nie jest taki bezsensowny. Ma ona swoich zwolenników, ma i zalety (póki co nie wiem czy wykorzystam nawet 50% możliwości) pewnie też i wady, choćby to, że trzeba kombinować z rysikiem czy nie za każdym razem "paluch" wystarczy. Jak znam siebie, to pewnie JEDEN dosłownie model będzie na stanie, może jakaś kamerka, może GPS, po rozbiciu tego będzie następny, albo i nie.

Właściwie jestem zdecydowany i przed świętami (by mieć czas w okresie świątecznym na rozgryzienie tych wszystkich beyerów :wink: ) po prostu drogą kupna stanę się posiadaczem wyżej w tytule wymienionej aparatury nadawczo-telemetryczno odbiorczej :jupi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 538
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Właściwie jestem zdecydowany i przed świętami (by mieć czas w okresie świątecznym na rozgryzienie tych wszystkich beyerów :wink: ) po prostu drogą kupna stanę się posiadaczem wyżej w tytule wymienionej aparatury nadawczo-telemetryczno odbiorczej :jupi:

 

Słuszny wybór ,witaj w klubie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomajk, słuszny wybór, nie będziesz żałował. Jakby co daj znać to podpowiem w przypadku problemów lub niewiedzy. A z tym rysikiem to nie panikuj, paluch też wystarczy, nawet kciuk :jupi: . Ja po prostu tak z przyzwyczajenia. Mam laptoka z dotykowym ekranem to i na apke mi przeszło, takie małe zboczenie po prostu.

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie wiem czy dobrze odebrałem informacje na temat SPC. Ta funkcja jest po, to aby mieć kontrole nad pakietem zasilającym silnik modelu elektrycznego ? Rozumiem , że można zamiast odczyty z pakietu głównego podłączyć np przez V kabel zwykły pakiet nimh/nicd i mieć kontrole nad napięciem zasilania samego odbiornika ?.We wszystkich przypadkach konieczne jest podłączenie z funkcją SPC dodatkowo zasilania normalnie aku w wolny kanał lub wejście bat.

 

Czy wejscie SPC dodatkowo działa jak listwa zasilania wspomagając zasilanie serw ?

 

PS w nabliższym czasie stanę się posiadaczem tego sprzętu mam nadzieję, że będę zadowolony i podzielę się wrażeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1). Nie wiem czy dobrze odebrałem informacje na temat SPC. Ta funkcja jest po, to aby mieć kontrole nad pakietem zasilającym silnik modelu elektrycznego ? Rozumiem , że można zamiast odczyty z pakietu głównego podłączyć np przez V kabel zwykły pakiet nimh/nicd i mieć kontrole nad napięciem zasilania samego odbiornika ?.We wszystkich przypadkach konieczne jest podłączenie z funkcją SPC dodatkowo zasilania normalnie aku w wolny kanał lub wejście bat.

 

Czy wejscie SPC dodatkowo działa jak listwa zasilania wspomagając zasilanie serw ?

 

PS w nabliższym czasie stanę się posiadaczem tego sprzętu mam nadzieję, że będę zadowolony i podzielę się wrażeniami.

SPC: Łączenie kabelkiem Y nie ma sensu, tu chodzi o zasilanie inną baterią o napięciu nawet do 35 v. Tyle wytrzyma elektronika odbiornika ale nie serwa oczywiście. Możesz dołączyć oczywiście zasilanie odbiornika do gniazda SPC bezpośrednio np z Lipola 11v ale będzie on tylko zasilał odbiornik, nie działa jak listwa zasilająca , trzeba zasilać serwa przez BEC lub z oddzielnej baterii, podłączając do jednego z gniazd (kan 6 / BAT) . Moim zdaniem ta funkcja w przypadku zastosowania 2ch baterii jest dość użyteczna, w przypadku spadku napięcia zasilającego serwa wciąż masz pełne zasilanie odbiornika i jeśli dość szybko zareagujesz to wylądujesz bez szkód, aby tylko prundu wystarczyło na ostatnie ruchy serwami i bezpieczne przyziemienie. Ale aby się w tym zorientować masz funkcję ustawiania poziomu alertów napięć zasilających, zarówno alertu napięcia odbiornika jak i nadajnika. Przy spadku napięcia odbiornika poniżej poziomu ( o ile pamiętam to chyba 4,5 V) bezpiecznego dla jego działania , serwa zaczynają działać "skokami" i po jakimś dość krótkim czasie system traci łączność TX z RX . Przetestowane w kilku awaryjnych sytuacjach. Ale to już extermalna sytuacja, do której raczej nikt nie dopuszcza, Dzięki SPC unikniesz "rozbindowania się" systemu i zaniku łączności pomiędzy RX i TX. Ale z doświadczenia 2 letniego używania, jeszcze mi się nie zdarzyło aby w modelu z jedną baterią stracić łączność, raz zdarzyło mi się tylko roz..ć model z powodu zwarcia w serwie i wydojenia baterii z tego powodu. Ogólnie rzecz biorąc - rzadko używam SPC ale jak już to sobie chwalę.

A co do samej Aurory - - - Bedzie Pan zadowolooooonyyyy!!!! :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SPC: Łączenie kabelkiem Y nie ma sensu

To chyba zależy w jakim przypadku :

 

1. Model spalinowy z silnikiem żarowym lub benzynowy

 

Tutaj widzę, sens łączenia z jednej baterii zasilania z SPC.Zyskuję możliwość kontroli nad stanem naładowania pakietu w odbiorniku.

 

2. Model elektryczny z becem wbudowanym w regulator.

 

W tym przypadku nie potrzebuję kontroli zasilania napięcia odbiornika, gdyż robi to bec

 

3. Model elektryczny z osobnym zasilaniem odbiornika

 

Hmmm.. tutaj mogę mieć podgląd na napięcie z Beca, który utrzymuje mi stałe napięciei w razie jego awarii zostanie o tym poinformowany i znam przyczynę kraksy. Nie mam pretensji do Hiteca, tylko wiem, że padł mi bec. Mogę też zaufać becowi zakładając, że trzyma mi 5 v i mieć podgląd na aku główny silnika.

 

Pytanie jak działa alert gdy napięcie spadnie do zadane wartości chwilowo np przy pełnym gazie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sprawdzałem to tylko na spalinkach z bateriami NiMh i w elektrykach z drugą bateryjką do oświetlenia i jednocześnie zasilania odbiornika przez Bec ( regulator bez beca). Było OK.

co do pytania nr 3_ ano zależy jak sobie ustawisz poziom alertu. Jeśli spada chwilowo poniżej ustawionego to włącza się alert na chwilę, po podniesieniu poziomu napięcia milknie. Kiedy już jest bardzo blisko poziomu alertu włącza się na stałe ( z moich obserwacji naziemnych to alert zaczyna się o ok 0,1 V powyżej wartości ustawionej). Ale właśnie dzięki temu wiemy wcześniej, że napięcie odbiornika zaczyna spadać. Poza tym telemetria pokazuje na wyświetlaczu nadajnik napięcie odbiornika (możesz ustawić wskazanie w % lub w V) w formie graficzki podobnej do bateryjki AA z wartością wpisaną w środeczek :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SPC to nic innego jak podłączenie do swoistego "voltomierza" w odbiorniku.

Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie co chcesz mierzyć i po co.

1. Pakiet szybowca, spaliny, serwa i odbiornik. Zworka wsadzona i jest pomiar napięcia pakietu. nie trzeba łączyć kablem Y, ta zworka załatwia sprawę. Masz odczyt napięcia z tego co podajesz na piny w odbiorniku w typowy sposób.

Odbiornik ma swoje ograniczenia zasilania, jak i serwa.

Jak podepniesz pakiet 14 V pod piny serw, rzecz jasna wszystko się zdymi.

Aby był pomiar trzeba:

2. No i tu mamy tą drugą opcję, kiedy chcemy mierzyć coś co ma więcej lub mniej niż to co wytrzymują serwa i odbiornik. Odłączamy zworkę z gniazda SPC. I w to gniazdo podajemy kable do pomiaru zasilania wybranego przez nas pakietu. Zasilanie serw i odbiornika musi zostać oddzielnie podłączone, czyli normalnie w piny serw, lub jak wolisz gniazdo BAT.

 

Można np. pod SPC podłączyć pomiar napięcia pakietu napędowego modelu. Czyli wpinam się w kable prądowe, jakimiś cienkimi, zwykłymi kablami od serw, i podłączam odpowiednio do SPC. Mam wtedy pomiar napięcia pakietu napędowego i mam orientację kiedy odetnie mi napęd. Z wyjścia BEC regulatora podłączam w gniazdo BAT, lub w CHx gdzie serwa. I wszystko.

I tu UWAGA !!!

Nie sprawdzałem na sobie ale uważam że:

Drugie rozwiązanie jest najbardziej korzystne dla elektryków, z jednym pakietem (napęd i zasilanie serw z BEC z regulatora). Dlaczego ?

Jeśli już regulator nam odetnie napęd, czyli napięcie pakietu jest minimalne dozwolone, lub ustawione na regulatorze napięcie odcięcia (zależy od regulatora), mamy do czynienia z sytuacją gdzie BEC daje na wymagane 5 V, a źródełko już wysycha, a na wskazaniu mamy 5 V. Nie wiem ile taka sytuacja może trwać, czy regulator nie odetnie napięcia na BEC i czy nie zostaniemy z modelem w górze. Tego nie sprawdzałem. Ale wynika z instrukcji regulatorów i zasad dobrej praktyki modelarskiej, że w sytuacji jak silnik zaczyna zwalniać powinniśmy jak najszybciej lądować.

Zatem reasumując, a chęcią się dowiem jak długo jeszcze regulator daje napięcie z BEC po całkowitym odcięciu napędu. Oraz nie musimy juz używać Timera, do orientacyjnego oceniania zapasu mocy w pakiecie, i do ocenienia co jeszcze możemy zrobić. Mamy już niezawodne wskazanie napięcia, w sytuacji nr 2.

 

....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Przedchwila podlaczylem do optimy 9 pakiet 3s przez SPC. O ile dobrze pamietam dioda czerwona swieciala cialgle natomiast niebieska rzadko i nieregularnie. Po uplywie krótkiej chwili nadajnik zaczal piszczec.

Powylaczalem wszystko i sprobowalem normalne podpiac [bec + serva, "zawleczka" spowrotem do spc]

Teraz niezaleznie co probouje zrobic- czy zbindowac, czy przytrzymac guziczek 6s obydwie diody swieca, a odbiornik nie reaguje na nic.

 

Moglem go jakos rozprogramowac? Zjarac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coz... Najprawdopodboniej jest spalony. Uwielbiam od tak wyrzucać 400zl.

 

Po podlaczeniu beca, w piny z serv regulator wogole nie reaguje.

Diody zapalaja sie jedynie pod DATA i SPC.

Po podlaczeniu pod DATA, nadajnik podaje ze napiecie w odbiorniku wynosi 1.7V. W zadnej konfiguracji nie dzialaja serva.

 

Szkoda. Planowalem kupic drugi odbiornik 9 kanlowy. W tym wypadku wole kupic fryska i kilka takich odbiornikow niz dwa z hiteca.

 

Pozdrwaiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem diagram w oryginalnej instrukcji i wydaje się, że podłączyłeś jak należy. Pytanie czy nie zamieniłeś kabelków przy dorabianiu małej wtyczki do lipola ( tak na wszelki wypadek pytam) ?

U mnie działa. Przykro mi, że coś Ci się stało, ale nie wyrzucaj odbiornika tylko wyślij może do serwisu? Jest duże prawdopodobieństwo, że wymienią na nowy. Mój kolega dostał zupełnie nową apke po jakiejś awarii softu. Na innych forach również czytałem, ze raczej wymieniają, trochę to trwa ale jednak to robią. Pozdrawiam

Piotrek

Popatrzę jeszcze na innych forach, może coś znajdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michał zajrzyj tu:podłączenia spc i inne

 

Wydaje się, ze chyba to tzw czeski błąd. Podłączyłeś lipola do spc ale nie podłączyłeś reszty układu, czyli beca, regulatora i silnika . Myślę, że powinieneś zrobić upgrade odbiornika i wszystko powinno wrócić do normy. Powinno zadziałać, ale poczytaj tam dalej bo ja już muszę lecieć. Według info z rc forum, najpierw podłączamy zasilania do spc a potem do BAT/ lub innego wolnego złącza pin podłączamy napięcie z Beca . Daj znać jeśli coś pomoże> acha - i doczytałem się, że często użytkownicy mylą gniazda i podpinają pod DATA, a wtedy?, żegnaj Gienia!!! :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sciagnalem 20 min temu plombe zeby do srodka zajrzec, wiec odslyanie odpada :lol:

 

Nie, nie, kabelkow nie zmienilem [na 99% ta wtyczka byla dolaczona wraz z odbiornikiem], biegunowosc rowniez zachowana -tych najprostszych bledow staram sie nie popelniac, bo to one najbardziej bola ;f

 

EDIT

Po zalaczonych zdjeciach i schemacie wnioskuje ze dobrze podlaczylem.

Ale jednak cos sie stalo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłeś dobrze to jedno jest pewne, spójrz na mój rysunek na stornie 26.

Diody zapalaja sie jedynie pod DATA i SPC.

Po podlaczeniu pod DATA, nadajnik podaje ze napiecie w odbiorniku wynosi 1.7V.

Jeżeli potem podpinałeś akumulator do gniazda DATA to mogłeś go wtedy uszkodzić.

Spróbuj wgrać ponownie oprogramowanie.

Czy wewnątrz widać jakieś upalone ścieżki, czy elementy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogladalem pod lupa i wszystko wydaje sie byc ok.

 

Jedynie gdzie podpiolem bezposrednio akumulator to gniazdo SPC. Wyzej opisana sytuacja dotyczy podlaczenie za pomoca BECa.

 

Pozdrawiam i bardzo dziekuje za zainetersowanie i pomoc.

 

EDIT

 

Korzystając z rysunku od rewia2006

 

Dokładnie tak to podłączyłem jak niżej na schemacie.

 

Dołączona grafika

 

Jutro- tak właściwie to dziś- zamówię w takim razie HPP-22. Lepszy taki wydatek niż nowy odbiornik. Oby tylko słuszny.

 

Dobranoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.