Skocz do zawartości

Zimowe, wiosenne, letnie i jesienne latanie w Krakowie


Callab
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem pozdrowić kolegę modelarza (chyba), który w niedzielę koło 18.00 wykonywał radosne loty FPV Phantomem na bulwarach wiślanych na wysokości Wilgi, tyle że po tej dość uczęszczanej stronie. Gratuluję wyobraźni i mam nadzieję, że przynajmniej kompas kolega skalibrował przed lotem. Ja tam bym się bał tak latać kilka metrów obok i nad nieświadomymi zagrożenia spacerowiczami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Nie pisałem tu kilka lat, więc na początek witam serdecznie wszystkich starych i nowych znajomych :-)

 

Ale do rzeczy... :-)

Mocno nagłaśniany jest ostatnio incydent z dronem na podejściu do Okęcia. Zainspirowany tymi informacjami chciałem sprawdzić jak jest ze strefami lotów w okolicach Krakowa.

Wg zamieszczonej poniżej mapki praktycznie cały Kraków po północnej stronie Wisły, z przyległymi gminami jest w strefie CTR Balic. Oczywiście lotnisko w Czyżynach też.

Jak sobie z tym radzicie?

 

GAN

 

CTR_Balice.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zdziw się, jeśli nie otrzymasz żadnej odpowiedzi na swoje pytanie... ;) Każdy lot powinien być poprzedzony zgłoszeniem do PAŻP na przynajmniej 5 dni przed lotem z prośbą o zgodę, dokładnym określeniem lokalizacji, wysokości i czasu lotu. Resztę sobie dopowiedz... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie z tym radzicie?

 

GAN

 

CTR_Balice.png

Ja, jak widzisz na zdjęciach z mojego wpisu powyżej, nawet szybowcem latam na wysokości oczu i stojąc na granicy CTR-u wyrzucam model poza jego obręb. W zasadzie frisbee jest bardziej niebezpieczne, bo nie jest sterowane ;)

 

A poważnie, to każdy z aparaturą w ręku i odrobiną oleju w głowie dba o to, żeby sobie i kolegom nie zrobić na złość. Niestety zdarzają się idioci, którzy za fajne ujęcie lądującego samolotu zaryzykują zniszczenie delikatnej równowagi panującej obecnie między przepisami i rozsądnym lataniem.

Moim zdaniem, tacy nadają się do komisyjnego ogolenia śmigłem 12x6...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy ktoś jeszcze chodzi. Przejeżdżam obok dosyć często i nikogo latającego nie widać. Na szczęście mieszkam na południu poza strefą i mam fajną łąkę do latania. Osobiście nie sądzę aby ktokolwiek latający modelem piankowym występował o pozwolenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynym plusem czyzyn jest betonowy pas albo to co z niego zostalo.

Latem jest tam masa spacerowiczow, biegaczy, rowerzystow, rodzin z psami czesto goniacych za modelem...

Czyżyny zostają jak już naprawdę człowiek nie ma czasu żeby jechać na inne lotnisko.

Frajdę z latania może szybko zepsuć matka z dzieckiem na środku pasa podczas lądowania i to jest powód że teraz jest tam pusto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejście na Czyżyny najlepsze jest od ulicy Ugorek, jest tez gdzie postawić samochód. Najlepiej przejść potem przez "kółko" - fragment przy muzeum i latać sobie koło nogi po drugiej stronie pasa, gdzie już jest trawa. Od strony Krakusa nie polecam, gdyż do ulicy 2 pasmowej w każdym kierunku na pasie jest naprawdę niedaleko. Osobiście pod czas biegania widziałem jak ktoś rozbił spory śmigłowiec na asfalcie, cud że nie jechał tamtędy akurat żaden pojazd. Można także zaparkować na parkingu osiedla przy ul Cieślewskiego, po przejściu przez dziurę w płocie jest miejsce z fajną dużą trawą (tam ćwiczyłem starty i krążenie) gdzie można pobawić się spokojnym dronem, bez szaleństw i najlepiej nie wyżej niż drzewa. Można także przejść przez pas i ćwiczyć przed wałem, też na trawie.

Warto jednak mieć świadomość, ze jest to CTR, nigdy tam jeszcze policji, czy straży miejskiej nie widziałem ale jak się znajdą jacyś nadgorliwi tudzież bardziej świadomi (po ostatnich incydentach i komunikatach w prasie) to mogą napsuć zdrowia :/.

 

Ech, lotnisko.. a takie było fajne, haustryjackie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

 

 

W następny weekend będziemy mieli możliwość uczestnictwa (jako zawodnicy lub widzowie) w prestiżowej imprezie: Mistrzostwach Polski Modeli Redukcyjno-Latających. Więcej informacji tu:

 

http://pfmrc.eu/index.php?/topic/55527-mp-modeli-redukcyjno-lataj%C4%85cych-krak%C3%B3w-2015/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Kilka zdjęć z sobotniej porannej kolejki lotów.

Ten Albatros wyposażony jest w silnik Kolm - po prostu bajka dla uszu :)

 

Wojtek sfotografowany po pierwszym locie, w którym musiał lądować ze złożonym podwoziem, na szczęście udało mu się naprawić.

 

Wyniki: http://www.aeroklubkrakowski.pl/pl/mistrzostwa_polski_f4_2015_wyn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Od czasu zawodów makiet w Krakowie sporo się w modelarskim światku wydarzyło. Koledzy startują w różnych imprezach ale relacje na forum są rozproszone i można je znaleźć w różnych wątkach.

Troszkę szkoda, bo modelarze z Krakowa są aktywni i powinni w tym wątku prezentować swoje osiągnięcia.

 

Wracając do latania w Krakowie, prezentuję krótki filmik z wypadu nad wodę:

https://picasaweb.google.com/lh/photo/mvAmrneT5s3Wu_t6p_O4pNMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink

lub inaczej:

https://picasaweb.google.com/111364731422052630499/Loty_2015#6195905148934003826

 

film jest w HD i warto skorzystać z tej opcji.

ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Ostatnio znalazłem fajne miejsce do polatania, jak ktoś mieszka na południu poza miastem to jest bliżej niż "śmietnik"

 

Jest to średniej wielkości kawałek terenu obok Szpitala Babińskiego:

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=z4DjBILSqUJs.kaFOF3fKTHO0

Na większe modele się nie nadaje, ale spokojnie można tu polatać jakimś piankowym motoszybowcem lub akrobatem do 2m.

Zdecydowanym plusem jest łatwa możliwość legalnego polatania - teren ten znajduje się poza CTR'em i dyrektor szpitala otwarcie powiedział nam że pozwala na latanie w tym miejscu.

 

Plusy:

- Poza CTR'em i zgoda dyrektora na latanie;

- Łatwy dojazd samochodem i parking tuż obok "łąki";

- Jest także kilka ławek i betonowa ścieżka dla pieszych, da się z niej wystartować ale tylko bardzo małym modelem i jest to niebezpieczne bo trzeba przelecieć pomiędzy dwoma drzewami.

 

Minusy:

- Wjazd na parking jest niestety płatny 5zł;

- Na północnym końcu jest ulica;

- Póki co nie skoszona trawa, jak jest mokro to kicha - nie wystartuje się z niej także lekkim modelem.

 

Nie jest to idealny teren ale da się polatać, jeśli ktoś mieszka poza miastem na południu i ma mało czasu to może tam pojechać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.