Skocz do zawartości

Funbat - superprosty model z pianki


Air
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Adamie! , nic mi nie poradziłeś, bo chodzi o Fun Bata i moje pytania? 

Także Rob Roy,  w tym silniku nie ma osi aby założyć prop saver

 

Ale, aby nie siedzieć bezczynnie i poczytaniu trochę tematu , postanowiłem że zasilanie będzie zmienione na pakiety 3S o pojemności 1000 lub 1400mAh W tym celu w przedniej części kadłuba powzmacniałem odpowiednio miejsce  paskami depronu na pakiet 1400 i aby w razie czego także pasował 1000mAh

Co do silnika pomyliłem kv ,a to jest ten silnik

https://www.rc4max.com/silnik_bezszczotkowy_2204_2400kv_cw,2489,487.html

z tym  że, został przewinięty po jego spaleniu i przy zasilaniu 2S kręcił ładnie ale słabo, dopiero na 3S przy prądzie  4.35 A i śmigle 3-łopatki 6x45" uzyskalem 46W a  przy 5A uzyskałem 51W na śmigle 6x4. nie miałem innego większego śmigła chociażby jakieś 7" może będzie jeszcze lepiej.Ciąg sprawdzę wagą z odwrotnym założonym śmigłem.

Pozostało mi wkleić łoże silnika do kadłuba i gdzieś pomieścić regulator 12A.

Waga gotowego do lotu uległa zmianie i z pakietem 1000mAh wyniesie -269gram , przy 1400mAh - 294 gramy.Czy to dużo, czy mało !?

Może jakaś sugestia  gdzie dać regulator !!!!!

 

100_1999.JPG

100_2000.JPG

100_2001.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przespałem się z tematem  i ostatecznie zadecydowałem że z pakietem 3S 1000mAh model wyważa się bez zbędnego balastu/ z możliwością przesunięcia pakietu po 9m/m do przodu i do tyłu/.Blokowanie pakietu i regulatora przed wypadnięciem zrobiłem bambusowymi patyczkami .Regulator będzie miał swobodny przepływ powietrz do jego chłodzenia. Na próbę założyłem śmigło GWS 6 x5". Do sprawdzenia  CG w modelu, w ten punkt wbiłem dwie szpilki z dużymi łebkami które można wyczyć palcami i mieć pewność że to jest ten punkt. Spód przodu kadłuba można zakryć np sklejką 1m/m na magnesach chroniąc pakiet przed uszkodzeniem.

Model jest gotowy  i teraz czeka mnie oblot  i jak się model sprawdzi napewno będzie drugi z innym wyposażeniem i bardziej starannie.

 

100_2002.JPG

100_2003.JPG

100_2004.JPG

100_2005.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszy dzień od samego rana zapowiadał się pięknie i bezwietrznie. Zabrałem model na jego pierwszy lot. Moje obawy że silnik nie wydoli a może i będzie kret nie sprawdziły się. Model  w pierwszym locie na śmigle GWS 6x3" wystartował całkiem przyzwoicie  ale miałem za duże wychylenia sterów i wylądowałem tak że jedyne śmigło poszło do lamusa. Przełożyłem na śmigło APC 6x5, model dla mnie był za szybki do opanowania.Poustawiałem wychylenia lotek na minimalne i założyłem śmigło drona 6x4.5" Po tej regulacji model zaczął pięknie latać i pozwalałem sobie na idealne beczki, pętle na połowie drążka. Miałem nagrywane telefonem filmiki ale żaden z pięciu nagranych nie nadaje się do pokazania/ praktycznie model jest poza kadrem.Ale film na pewno będzie!!!!

Naprawdę jestem z niego bardzo zadowolony . Myślę że metrowej rozpiętości byłby jeszcze lapszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj skończyłem drugi egzemplarz funka z poprawkami.

tym razem poszerzony kadłub wykonałem z balsy /boczki z 3-ki, góra i dół 2.5m/m, końcówka kadłuba boczki 2.5m/m, spód i góra 1m/m z wklejonym wewnętrz rzepem na pakiet. W przód kadłuba wkleiłem balsę grubości 5m/m dla łoża silnika na podkładce ze sklejki owocówki. Silnik jest przykręcony 4-ma małymi wkrętami / łatwa wymiana silnika/.

Skrzydło jest wykonane z 6-ki depronowej wzmocnionej dzwigarkiem węglowym 6x0.5m/m i pokryty folią. Silnik i śmigło jak w pierwszym modelu, serwo SG92R- lotki i SG51 na wysokość, regulator 20A. Model da się wyważyć pakietami 2S od 1100- 1300 i 3S 1000- 1300 mAh / takie mam/. Odbiornik jak w pierwszym modelu umieszczony w wgłębieniu na płacie wtykami do wewnętrz zabezpieczony gumką.

Co do modelu wielkości 1-go metra się wstrzymuję ,bo nie mam możliwości rozcięcia 3 cm grubości XPS.

100_2016.JPG

100_2013.JPG

100_2014.JPG

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzisiaj drugi Funbat miał próbny oblot. Pomimo ładnej pogody był znaczny wiatr i obawiałem się że modelik nie podoła tym warunkom.Moje obawy były jednak płonne bo modelik wyszedł swobodnie w powietrze  ładnie reagując na polecenia z nadajnika. Były pętle, beczki, lot na plecach.Filmy nie powalają jakością  ponieważ miałem postronną osobę do filmowania.Ale dowód z lotów jest.

Mam nadzieję że pakiet 1100mAh wystarczy na lot 10-cio minutowy bo modelik latał na połoweie gazu w całkowitej ciszy, jakby leciał bez napędu.

W sumie jestem bardzo zadowolony z tych modeli.:)

100_2053.JPG

100_2056.MOV

100_2057.MOV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Koledzy. Mam kilka pytań. Po prześledzeniu tego wątka nabrałem chęci na własnego Funbata. Problem z tym, że jestem nowy na forum po długiej przerwie w modelarstwie i wiele nowszych technologii dopiero odkrywam. Np. nie wiem jak zdobywac plany modeli. Te stare linki z poczatku watku zwykle mówią, ze nie ma takiej strony. Skąd zdobyć jakiś PDF z planami Funbata?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki. Jeszcze małe pytanko bo nie widzę jaka miałaby być grubość tego depronu. Mam wrażenie, że typowe podkłady pod panele są 5 mm grubości a na zdjeciach gotowych modeli wyglądało jakoby był ten materiał grubszy. Czy może się mylę i to złudzenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.