Skocz do zawartości

gotowanie smigiel APC


dukeroger
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Taki ostatnio padl temat na lotnisku, ktos z kolegow zostal poinformawany w sklepie modelarskim zeby smigla APC najpierw zahartowac - gotujac je we wrzatku i schladzajac w zimnej wodzie. W wyniku tego zabuiegu mniej pekaja. Calosc brzmi smiesznie i wrecz odwrtonie do zamyslu hartowania ale chcialem sie zapytac bardziej doswiadczonych kolegow - ile w tym prawdy?

Dodam ze na stornie APC nie ma tym slowa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

No, chyba sie starzeję, bo przypomniała mi się całą metka do trójłopatowego, czarnego śmigła 200/100, które też oczywiście było wygotowane:

"Wytwórnia Artykułów Modelarskich

Wiesław (albo Henryk) Sobaś

Wrocław, ul. Cierniogajska 10"- numeru telefonu już jednak nie pamiętam.

Pamięta ktoś taką firmę? Robili też kółka do podwozia, zbirniki do uwięzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak w latach 70-80. kupiło sie śmigło kavana to przed lataniem zagotowywało sie wode do wrzątku i na chwile myk do wody , ale bij zabij czy do zimnej wody nie pamietam .gdy się tego nie robiło śmigiełko potrafiło się rozlecieć .ale wydaje sie że obecne wysokoudarowe tworzywa nie powinny potrzebować takich obróbek wodnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcecie mieć elastyczne śmigła to kupcie pomarańczowe gws.

Dla mnie oryginalne APC są takie jak mają być a w porównaniu z "apc like", ee nie ma co porównywać. Sa po prostu lepsze. Mam kilka APC i nie musiałem ich wyważać, pozostałe - zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcecie mieć elastyczne śmigła to kupcie pomarańczowe gws.

Dla mnie oryginalne APC są takie jak mają być a w porównaniu z "apc like", ee nie ma co porównywać. Sa po prostu lepsze. Mam kilka APC i nie musiałem ich wyważać, pozostałe - zawsze.

 

...a ja mam kilkadziesiąt różnych śmigieł :)

Pisałem o latach osiemdziesiątych i wczesnych ‘90 ubiegłego wieku. Teraz bez problemu można nabyć śmigła, jakie tylko się chce! :)

Pozdrawiam,

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Przypadkowo trafiłem na stary wątek ale ponieważ nie padło poprawne wyjaśnienie sprawy postanowiłem "odświeżyć"

Śmigła APC i nie tylko, robione są z PA6 lub z PA66.Są to poliamidy i jako takie wymagają w procesie produkcji kondycjonowania tzn nasycania tworzywa wodą.

Chyba że są modyfikowane np elastomerem.

Dlatego gotowanie ma sens jeśli chcemy zwiększyć elastyczność i wytrzymałość, a najlepiej przeprowadzać to w parze wodnej (są do tego profesjonalne parowarki). Szybkość przesączania parą nie jest jednak liniowa i jeśli koniec smigła jest gotowy po pół godzinie to 6mm dopiero po 8 w temp 80 stopni.

Wrzucanie do zimnej wody nie ma sensu bo nie jest to hartowanie.

Dlaczego producent tego nie robi .Proste nie opłaca się (zużycie energii) i nie ma takiej potrzeby ponieważ tworzywo wchłonie wodę w ilości wystarczającej z powietrza, w czasie przechowywania w magazynie.

Wydaje mi się że całkowite przesączenie śmigła woda mogłoby spowodować że będzie za miękkie mimo stosowania w nich wypełniacza z ciętego rowingu. :ph34r:

Tak dla ciekawości wrzucę w pracy ( jak będziemy przeprowadzać taki proces) śmigła APC do parownika i opiszę co wyszło po częściowym kondycjonowaniu i po pełnym,tzn uwzględniając średnią grubość śmigła i grubość podstawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.