Skocz do zawartości

FrSky TARANIS


Wojtass_nt
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie o to mi chodzi, a do głowy mi nie przyszło że może to mieć związek z aktualizacją (obecnie mam bodajże 2.0.7) a słysząc w locie alarm rssi modelu szybowca o wadze 3 kg raczej nie da się latać spokojnie. Dla tego moje kroki poszły w stronę wymiany anteny - może się okazać że niepotrzebnie.

Tak czy siak, jeśli nie potwierdzi się ten fakt do czasu ulotnienia modelu, to sprawdzę zasięg z wersją obecną i tą przed 2.0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam test jaki ja zrobiłem .. model na mniej więcej 3 czy 4 metry w górę (balkon itp.) i wędruj w pole sprawdzając co się dzieje. Najlepiej jakby ktoś inny był przy modelu z krótkofalówką (telefonem). Obecne wskazania RSSI są dla mnie co najmnije bzdurne, żeby gorzej nie nazwać ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja napiszę swoje doświadczenie z moim taranisem kilka dni temu otrzymałem paczkę z brc ta z walizką i odbiornikiem x8r firmware było chyba 1.9 ale dokładnie tego nie sprawdzałem i jak zacząłem walkę z mikserem i wszystko było na wierzchu tzn. Odbiornik leżał na skrzydle to cały czas mi krzyczał ze zanik telemetri krytyczny zasięg wiec zrobiłem upgrade do wersji najnowszej 2.0.8 bodajże i nic się nie zmieniło ale jak już się uporalem z miksami i schował em wszystko do środka anteny równolegle przy sobie wszystko ucichlo. Niestety nie sprawdzałem na odległość w sobotę jak wiatr zmaleje i nie będzie padało to sprawdzę jak będzie z dystansem i czy będzie dalej krzyczeć.

 

note3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To normalne, że Ci zanika link jak masz nadajnik przy odbiorniku. Anteny odbiornika to raczej prostopadle - temat wałkowany x razy, poszukaj. Przed lotem zrób test naziemny ze zmniejszoną mocą co by czasem nie ganiać po okolicy  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, tylko ponoć te antenki pcb poprawiają zasięg o ok. 20% - nie sprawdziłem, nie potwierdzę. Dla mnie ich wymiana na zwykłe jest trochę bez sensu, chyba że te odbiorniki są przeznaczone do latania przy nodze o czym nigdzie nie jest napisane  ;) albo jest to zabieg marketingowy mający tylko poprawić sprzedaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to dobry pomysł. Przypomniało mi się o tym jak wspomnieliście o wyprowadzeniu antenek na zewnątrz. Jak kadłub węglowy to dwie dziurki, PCB przyklejamy do kadłuba a antenki przeprowadzamy przez i wtykamy w odbiornik ;) Druga rzecz .. myślę, że te odpinane będą mniej narażone na uszkodzenia. W razie kraksy raczej się wypną z gniazda niż ukręcą. Przez moje niedopatrzenie lekko poturbowałem Phoenixa, który zaraz po starcie stracił kontrolę. Po późniejszych oględzinach zauważyłem, że antenka była obruszana przy samej obudowie i przerwany był ekran po całym obwodzie. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam do dyskusji moje "trzy grosze". W maju tego roku opisywałem moje problemy z zasięgiem (wklejałem filmik itp itd) i "powiesiłem wszystkie psy z okolicy" na Taranisie bo rozbiłem model i jakoś tak trochę odechciało mi się... Parę tygodni temu jednak zabrałem się za naprawę tego uszkodzonego modelu i okazało się, że to nie kwestia nadajnika czy odbiornika tylko...

USZKODZONE SERWO powodowało zwarcie i wyłączanie odbiornika na parę, paręnaście sekund co powodowało brak kontroli nad modelem. Serwo zamieniłem i wszystko wróciło do normy (oprogramowanie radia nie zmieniane od stycznia). 

Niestety ciąg nieszczęść mnie nie omija bo w ubiegłą sobotę podczas lotu zapalił mi się regler w szybolku... Cudem wylądował i uratowałem model. Z elektroniki została kupa złomu i kabina od środka wypalona. Jak będzie trochę czasu to zmontuję parę fotek i wstawię - na dziś muszę odreagować. Pozdrawiam wszystkich

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wyznaję zasadę, że anteny w odbiorniku powinny być zamocowane jak najtrwalej,  a pomysł z wypinaniem i wpinaniem anten w odbiornik nie jest dobry - ich złącza po kilu spięciach/rozpięciach przestają trzymać i możemy mieć niezłą niespodziankę np. w locie, a dodatkowo wiąże się to z otwieraniem odbiornika. Przezorni wręcz lutują anteny bezpośrednio do płytki i zalewają to jeszcze hotglutem.

 

Wg mnie te antenki pcb to jakaś porażka jeśli chodzi o możliwości ich montażu poza modelem, a długość samych przewodów raczej nie pozwala zamontować ich jakoś dalej od odbiornika i reszty kabli. Jeśli okaże się że te antenki pcb to pic na wodę to je zastąpię ogonkami ale nieco dłuższymi co by wystawały z modelu i raczej na stałe.

Pewno pojawią się zaraz głosy że wszystko możemy poprawić/dopracować ale my tu nie o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. zmieniając rozkład wyposażenia lub samo wyposażenie albo np. remontując model po krecie? Myślę, że gdyby producent przewidział i chciał nam ułatwić ich wystawianie za model to zapodał by jakieś sensowne rozwiązanie. Ja mam odbiornik z reguły za wszelkimi bebechami i ląduje on w kadłubie dość głęboko bez jakiegoś łatwego dostępu do niego.

Myślę, że tu nie ma jakiegoś jednego najlepszego rozwiązania dla wszystkich. Lepiej mieć tylko świadomość pewnych rzeczy zanim się coś zrobi a prawda jest taka że te złącza nie są jakieś szczególnie trwałe ani mocne.

Każdy zrobi jak chce, ja tylko napisałem jaką wyznaję zasadę i na tak newralgiczne rzeczy jak anteny może i jestem uczulony  ;)  ale prawda jest taka że nie latam piankami tylko modelami 3kg i to kilkaset metrów nad głową więc kwestie bezpieczeństwa mają u mnie priorytet nad takimi rozwiązaniami.

 

Rżniemy nieźle offtopa - skasuj jak uznasz za stosowne ;)

 

Priorytetem dla mnie jest teraz potwierdzeni Twojej teorii o problemach ze wskazaniami rssi po aktualizacji, gdyż szukam jakiegoś rozwiązania tej kwestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie teoria, absolutnie nic nie insynuuję tylko piszę o swoich doświadczeniach po aktualizacji ;) Żeby nie było, że sieję panikę ... 

 

Nie, nie to miałem na myśli :)

Nie spotkałem się z taką informacją nigdzie i nie przyszło mi to nawet do głowy a traktuję taką możliwość jako bardzo prawdopodobną. Wiec jak ktoś tu coś sensownego wyklaruje w tej kwestii to będę happy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po aktualizacji do 2.08 nie zauważyłem zmiany w alarmach RSSi. Jak na razie sprawdziłem tylko na czterokanałowym odbiorniku w małym depro elektryku. Sprawdzałem też logi zapisane przed aktualizacją i zakładając , że latam w podobnych odległościach to odczyty rssi są prawie takie same.

A teraz pytanie z innej beczki do speców od dzwięków. Po aktualizacji( z 1.52 do 2.08) trochę rozjechały się dzwięki odliczania czasu. Wszystko już prawie ogarnąłem oprócz zaginionego słowa "dwie". Taranis zamiast mówić "dwie minuty" gada tylko "minuty".  W katalogu z dzwiękami jest plik w którym jest słowo "dwie" ,ale nie chce go odczytać. Może ktoś już przerobił ten problem ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.