Jump to content

DragonFly na plywakach


dukeroger
 Share

Recommended Posts

Witam

VA DragonFly to pierwszy samolot RC jaki budowalem i oblatywałem. Styrodurowy górnopłat napędzany dzwonkiem który wszystko wybaczy i da dużo frajdy przy kolejnych modelach wypadal coraz bardziej blado. Niedawno kolega sprawdzal na nim swoje poczatkujace możliwości jako pilota RC co zakonczylo się szukaniem kreta. W czasie odbudowy powstal pomysl – a może toto nauczyć plywac. Zakupilem plywaki od EasyCub’a, sa ciut za duże (EasyCub ma 1,4m a mój DragonFly 1,2m) ale stwierdziłem ze najwyżej je trochę przytnę. Cale nowe podwozie wazy 150g i daje się dopasować

bez większych przerobek. Samolot otrzymal ster wodny skonstuwany jako przedluzenie osi obrotu steru kierunku do którego tuleja z dwoma srubami mocowany jest wygięty drut z wklejonym kawałkiem depronu na końcu (jest to czesc zestawu plywakow EasyCuba). Spisuje się ten patent umiarkowanie dobrze; na początku się sam skrecal, potem sprawę udało się opanować.

Plywakow niczym nie oklejałem ani nie impregnowałem. Maja dość prosty kształt – plaskie dno, co niestety nie ulatwia utrzymania kursu (widać na wideo). Po kilkunastu probach udało się wystartować, pierwszy lot niestety w zla strone bo zabrakło miejsc na manewry i skonczylo się lupnieciem w drzewa i kapotarzem na trzciny. Modelowi nic się nie stało. Nastepny start (widoczny na wideo 3.13) od razu po oderwaniu posadzilem. Wiedzac ze można ustawiłem model na skraju jeziorka i samolot poleciał (niestety skonczylo się miejsce na kamerze i nie ma zapisu). Po zrobieniu kolka na jeziorkiem model dal się spokojnie posadzic. Ogladajac zapis widze ze chyba zle prowadze samolot na wodzie, powinienem chyba sterem wysokości opuscic dziob to szybciej by wyszedł na redan. Wydaje mi się ze ster jest tam gdzie być powinien ale pływakom przydal by się jakiś element stabilizacji kursu (mysle o wklejeniu w dziobowej części wystających na 10mm zawiasow akrylowych – takich zyletek). No i dla tego zestawu ten dzwonek to chyba za dużo. Mysle o wymianie na 2408-21 (ma wieksza moc, KV1400 i w opisie funkcjonuje dla trenerkow do 1kg), mysle ze ten silnik da tak z 20% więcej ciągu (moze jakis inny silnik polecicie). Proszę o komentarze osoby z doświadczeniem z wodnosamolotami. Mogę tylko powiedzieć ze swietna zabawa. Trzeba pontonik kupic ;) Na wszelki wypadek

 

Zalaczam kilka zdjęć i wideo z oblotu.

 

zdj1190cie_zps74564227.jpg

 

image4_zpsccdc8a63.jpeg

 

image2_zpsfbf68335.jpeg

 

image_zps23937a07.jpeg

 

Link to comment
Share on other sites

Problemem uciekania modelu od prawidłowego kursu nie jest dno pływaków a brak łączenia poprzeczką pływaków, między sobą.

Moment odśmigłowy zawsze powoduje większe obciążenie jednego pływaka a ze wzrostem prędkości i zanurzenia pływaków w wodzie powoduje to zmianę kierunku.

Ustaw nieco zbieżnie pływaki przodem, ustal wzajemne ich położenie poprzeczką a nie będzie problemu ze startem.

Poniżej link filmu ze startem mojego Easy Cub-a. W tym przypadku miałem założony ster wodny ale nie jest on konieczny dla uzyskania prawidłowego i prostoliniowego rozbiegu.

 

https://picasaweb.go...900051111402866

 

ms

 

EDIT

Udało mi się oglądnąć film i mam wrażenie, że położenie redanu względem SC jest nieprawidłowe. Dlatego model bardziej przypomina motorówkę niż hydroplan :-)

 

ms

Link to comment
Share on other sites

>>dzieki za komentarz

 

Udało mi się oglądnąć film i mam wrażenie, że położenie redanu względem SC jest nieprawidłowe. Dlatego model bardziej przypomina motorówkę niż hydroplan :-)

 

>>czyli jakie byc powinno?

Link to comment
Share on other sites

na przełomie pierwszej i drugiej stronie tego wątku: http://www.rcclub.eu...&p=72781#p72781

jest ciekawa dyskusja na ten temat i wszystko wyjaśnione.

Na moje oko powinieneś przesunąć pływaki nieco do przodu i oraz zmienić o kilka stopni kąt ich zaklinowania względem płata tj. wydłużyć nieco tylny pręt mocujący.

 

Jeżeli model nadal będzie miał problem z oderwaniem się od wody spróbuj wychylić klapolotki, to zwiększa siłą nośną przy małej prędkości i model łatwiej wychodzi z wody.

ms

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.