Skocz do zawartości

przeróbka Pike'a na electro


pietka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy. Potrzebuję rady doświadczonych szybowników. Chcę przerobić szybowiec F3J Pike ne elektryka.

Potrzebuje rady w temacie doboru napędu; Silnik ( moc, kv ) i śmigło do niego, ewentualnie regler i bateria. Nie mam doświadczenia a cały pomysł staram się rozpatrzeć na razie teoretycznie. Pike należy do mojego przyjaciela, który sam nie wie jak się do tego zabrać. Nie wiem czy sam pomysł ma sens ale chcę zasięgnąć opinii znających się na temacie kolegów. Proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Latam Pike Superiorem elektrykiem

kadłub mam w wersji elektro ( szybowcowy sprzedałem bo leżał)

silnik Mega 22/45/3E

aku lipole 4S 3300mAh nanotech

regler chyba 70A z HK

waga do lotu 2800

lata bajecznie,pięknie czuje termikę

zresztą latam nim w zawodach F3E

śmigła nie pamietam musze sprawdzić

a tu jakiś starszy filmik z lotu :)

https://vimeo.com/22857372

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, dziękuję za odzew ( Kolego Góra- znam wujka Google, sugestiu paniał ;) , ale wolę pogadać z naszymi kolegami i na naszym forum, Jakoś taki dla swoich milszy jestem :) ). Ale ad rem: Kolega Zbyszek (właściciel modelu) niedawno wsiąkł w nasze hobby i tak skutecznie, że jako emerytowany wynalazca, ciągle kombinuje co by tu sobie ułatwić latanie jego ukochanymi szybowcami , zwłaszcza jeśli można bez wyciągarki. Po prostu poprzednia jego jotka była elektro a więc wygodna w użyciu, staruszek nie lubi biegać za holem hihi. Niestety wiek nie daje mu manualnych możliwości do realizacji przeróbki i poprosił mnie o pomoc. Szczerze mówiąc, raczej mi się serce kraje kiedy myślę o cięciu Pika i od razu sugerowałem mu nie ingerowanie w ten kadłub. Tym bardziej, że z powodu samej konstrukcji kadłuba będzie trudno upchać tam choćby lipola (rurki na doważenie na wiaterki mocniejsze powodują ogromną ciasnotę, będzie je raczej trudno usunąć w jakiś elegancki sposóB). Ale kto wie?!Moim zdaniem powinien jednak kupić gotowy kadłub pod elektro. Ale zobaczymy co będzie. Jak wspomniałem, temat na razie rozpatrujemy czysto teoretycznie, tylko po to, żeby nie zrobić głupoty i ewentualnie nie skaleczyć dobrego modelu. Wasze wskazówki są dla mnie bardzo cenne, dziękuje bardzo za nie. Jak się zdecydujemy to dam znać.

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 lat później...

Witam Was,

pozwolę Sobie na wciśnięcie się ze Swoją sprawą w Kolegi wątek z daaaaalekiej przeszłości.

 

Zakupiłem z drugiej ręki model Pike Perfection i jest to wersja F3J przerobiona na F5J. Sęk w tym, że serwa, silnik i regiel zostały a pakiety (jeden dla elektroniki 2S a drugi dla silnika i regla 3S) musze ponowni wmontować na dobranej listwie, która w oryginale u Sprzedającego miała chyba z 50 cm (wpuszczana w tył kadłuba)tak jak na foto.

 

Zakupiłem pakiety i teraz pozostaje mi wszystko po podłączać. Czy Ktoś z Was ma schemat jaki mogę zastosować ? W innym modelu/modelach miałem taki standardowy jak na załączonym drugim foto a przecież teraz będą dwa pakiety. 

Wiem, że serva KST MIni i odbiornik Futaba R7008SB,mogą pracować na 7,2 V (czyli na pakiecie 2S), więc nie potrzebuję zewnętrznego UBEC'a. Nigdy takiego schematu nie miałem , więc poproszę o poradę jak spiąć te wszystkie kabelki.

 

Wyposażenie modelu to:

serwa  kst x10 mini na skrzydłach i MKS 6100HV kadłub a silnik Powerline 1025 micro z przekładnią , Regulator  Castle Creations 50 edge lite, śmigło i kołpak węglowy GM 16x8
 

Z góry dziękuję za pomoc.

Roland

listwa.jpg

2045276986_regulatoribecipakiet.thumb.JPG.9b2ae3c48bf81d883d92ff8ff47fb8f7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, flyszman napisał:

W innym modelu/modelach miałem taki standardowy jak na załączonym drugim foto a przecież teraz będą dwa pakiety. 

 

A po co te dwa pakiety? Czemu nie zastosowałeś zasilania z jednego pakietu? Pakiet 2S 1600 mAh to niepotrzebna dodatkowa masa. Poza tym trzeba pamiętać o pilnowaniu napięcia tego pakietu.

 

Co do podłączenia to sprawa prosta. Napięcie z pakietu 2S dajesz na odbiornik, a z wtyczki z regulatora wypinasz czerwony przewód i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat ok, przy okazji pakiet lipo 2s to 8,4V ale w tym przypadku to szczegół.

Sama koncepcja dwóch źródeł zasilania w takim modelu jest już dziś trochę bez sensu z racji obecnych lepszych i wydajniejszych bec-ów. Natomiast sam pomysł na takie wykonane zasilania, z tak długim kablami i na tak pokaźnej listwie to już w ogóle bym przerobił - ale to moje zdanie. Jakoś nie chce mi się wierzyć że nie można inaczej modelu wyważyć, zapodając jeden pakiet. Jaki duży przekrój pakietu ci tam wchodzi? Bo na długość to widać że i pół metra 😀😉 Ile waży model rtf?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, robas69 napisał:

Krzysztof, ale 2s to nie 8,4 V jak poprawiłeś kolegę, tylko 7,4 V.

 

Obaj macie rację - 7,4 to nominalne, a 8,4 maksymalne. Tyle tylko, że to napięcie maksymalne decyduje o tym czy coś się sfajczy z powody przekroczenia maksymalnego dopuszczalnego napięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, robas69 napisał:

Krzysztof, ale 2s to nie 8,4 V jak poprawiłeś kolegę, tylko 7,4 V.

 

Ciekawe. Jednak zostanę przy 8.4V 😉

Pojedyncze ogniwo li-po ma znamionowe napięcie zasilania równe 3,7V - w okolicach tej wartości "pracuje" najdłużej. Maksymalna wartość napięcia na jednym ogniwie to 4,2V, a minimalna to 3V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.  Model ważył z tymi dwoma paietami u poprzedniego właściciela 2400g a ja ślepo próbuje skopiować ówczesne rozwiązanie.  

Spróbuję wyważyć z pakietem 3s  1800mah jak przyjdzie. Oczywiście na zewnetrznym bec'u.

Miejsca tam mało ale popróbuję...

Screenshot_20230919-184920.png

20231011_131754.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź ile ciężaru potrzeba aby wyważyć model bez pakietów w obecnej konfiguracji. Potem sprawdź czy są takie pakiety i czy wejdą do kadłuba.

Wygląda jakbyś miał za ciężki przód i dlatego te pakiety idą tak głęboko w tył. Myślę że i 3s 2200 by wszedł ale zgaduje bo nie wiem ile się tam da włożyć. Ile amper ciągnie napęd? Podejrzewam że pewnie i z 40.

 

A było Jantara nie sprzedawać 😀😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe byl  Jantar do kupien, ale nie chciałem na tym etapie swojej przygody RC. Jantar to będzie później lub przy okazji (miałem już jantara themisto bodajże i on praktycznie dam latał). Chyba jestem retro bo preferuję dość starawe modele i nie zawsze łatwo latające...

Zamówiłem pakiet 3s 1800 i 2200 i zobaczymy  co z tego będzie. 

Dzięki za wszelkie info.

20231008_142852.jpg

f5j-pike-perfection-1-3956.png

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.