Skocz do zawartości

PZL-130 Orlik TC1


jędrek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Powinno być tak:

Do budowy formy żelkot narzędziowy + żywica o niskim ,,skurczu"

Od wielu lat  do budowy form stosuje popularne materiały ( żywice i żelkoty poliestrowe) Jedynym problemem jest niestety uciążliwy ''zapach'' styrenu, ale dzięki temu oszczędzam na dopalaczach

Dlatego formy staram sie robić latem (w garażu) Żelkot narzędziowy jest twardszy od zwyklego żelkotu, łatwiej go dopolerować ale jest przy tym kruchy  szczególnie na ostrych krawędziach. Przekonałem się że zwykły żelkot jest rownież wystarczająco dobry do budowy form - dla moich potrzeb.

Nie zamierzam jakiejś produkcji i do tych nawet kilkudziesięciu odformowań zwykly poliestrowy żelkot spełni moje wymagania.

Stosując materiały kieruję się prostą zasadą : jak najtaniej i żeby działało!

I na tym z poliestrami koniec. Dalsze prace to już inna bajka... Przechodzimy do dzialu:

Żywice Epoksydowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to miała być docelowa forma do tłoczenia. Może zrobię próbę, ale najpierw muszę z tej formy zrobić laminatowe kopyto do tłoczenia, gdyby coś poszło nie tak. I najprawdopodobniej będę tłoczył na kopycie. Trochę za dużo się rozciąga materiał przy tłoczeniu negatywowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ładnie to wygląda.
 Tylko dwie drobne kwestie:
1. Jak zakładasz wyrób w formie, to po zżelowaniu żywicy możesz obciąć naddatki laminatu nożem. Będziesz miał czystą krawędź i nie będziesz musiał tych frędzli szlifować.
2. Jeśli nie dałeś żelkotu na wyrób lub choćby cienkiej warstwy żywicy, to po zmatowieniu maski przed malowaniem, będziesz miał całe mnóstwo mikrodziurek cholernie upierdliwych do usunięcia.
Kolega herkristo powinien Ci to powiedzieć wcześniej, ale pewnie łobuz zapomniał :P   ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ładnie to wygląda.

 Tylko dwie drobne kwestie:

1. Jak zakładasz wyrób w formie, to po zżelowaniu żywicy możesz obciąć naddatki laminatu nożem. Będziesz miał czystą krawędź i nie będziesz musiał tych frędzli szlifować.

2. Jeśli nie dałeś żelkotu na wyrób lub choćby cienkiej warstwy żywicy, to po zmatowieniu maski przed malowaniem, będziesz miał całe mnóstwo mikrodziurek cholernie upierdliwych do usunięcia.

Kolega herkristo powinien Ci to powiedzieć wcześniej, ale pewnie łobuz zapomniał :P   ;)

Krzysiek, o tym wszystkim wiem. Przed wyciągnięciem z formy laminat był zarysowany nożem po krawędzi. Ze szlifowaniem niema problemu, wszystko jest ładnie przesączone. Na próbę zrobię jeszcze jedną maskę, z podkładem malowanym w formie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiłem, mowiłem... ale nie posłuchał, tak się spieszył ,żeby zobaczyć, co wyszło( wcale sie nie dziwię:)

Ja zamiast żelkotu stosuję szybkoschnącą farbę podkładową Boll---- skoro i tak będzie to malowane...to podkład gotowy. A te mikrodziurki, to zwykle ,,gazowanie" każdego epoksydu. Przed laminowaniem warto poczekać te 5 minut, to trochę się to gazowanie  zmniejszy.

Kiedyś, kiedy miałem jeszcze cierpliwość, to po dodaniu utwardzacza, po np. 10 minutach z zamknietego sloika z żywicą  usuwałem metodą podciśnienioeą te ,,bąbelki'' i dopiero wtedy zaczynalem pracę. Teraz już tego nie robię- z lenistwa..

AAAA właśnie doczytałem , że Jędrek mnie posłuchał i dal podkład...No i będzie GIT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiłem, mowiłem... ale nie posłuchał, tak się spieszył ,żeby zobaczyć, co wyszło( wcale sie nie dziwię :)

Ja zamiast żelkotu stosuję szybkoschnącą farbę podkładową Boll---- skoro i tak będzie to malowane...to podkład gotowy. A te mikrodziurki, to zwykle ,,gazowanie" każdego epoksydu. Przed laminowaniem warto poczekać te 5 minut, to trochę się to gazowanie  zmniejszy.

Kiedyś, kiedy miałem jeszcze cierpliwość, to po dodaniu utwardzacza, po np. 10 minutach z zamknietego sloika z żywicą  usuwałem metodą podciśnienioeą te ,,bąbelki'' i dopiero wtedy zaczynalem pracę. Teraz już tego nie robię- z lenistwa..

AAAA właśnie doczytałem , że Jędrek mnie posłuchał i dal podkład...No i będzie GIT.

Jeszcze nie dał, ale da. Muszę zrobić próbę. Skoro u Ciebie wyszło, to u mnie pewnie też :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za namową kolegi Krzyśka (herkristo), postanowiłem zrobić nową maskę jego metodą. Najpierw rozdzielacze na formę, po wyschnięciu malowanie formy farbą podkładową Boll ( moim zdaniem i nie tylko, znacznie lepsza niż Motip) i na to później laminat. No i tak zrobiłem.. . ale.. człek byłem niecierpliwy no i się udało, ale nie do końca. Za bardzo się pośpieszyłem z malowaniem podkładówką, a jak się okazało w szczelinie podziałowej formy nie wysechł jeszcze dobrze rozdzielacz, no i się miejscami lekko farba złuszczyła w formie. Ale wylaminowałem, bo i tak będzie wszystko malowane podkładem. W międzyczasie zrobiłem wydechy z turbiny :) . Myślę, że fotki wszystko wyjaśnią .

 

post-270-0-27839600-1439825695_thumb.jpg

 

post-270-0-78183100-1439825698_thumb.jpg

 

post-270-0-22380100-1439825703_thumb.jpg

 

post-270-0-59642400-1439825708_thumb.jpg

 

post-270-0-17778400-1439825714_thumb.jpg

 

post-270-0-01325500-1439825734_thumb.jpg

 

post-270-0-82805000-1439825737_thumb.jpg

 

post-270-0-42551700-1439825742_thumb.jpg

 

post-270-0-37689900-1439825747_thumb.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarł wreszcie mechanizm przedniego podwozia ( o problemach z wcześniejszym już pisałem). Co niektórzy koledzy mieli obawy co do składania podwozia przedniego przy skręconym kole. Kawałek blaszki aluminiowej, sprężynka i śrubki M2 załatwiły sprawę, 15 min roboty.

 

post-270-0-24371600-1440355222_thumb.jpg

 

i krótki filmik, jaki efekt działania

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Powolutku dłubię. Mocowanie maski silnika, jeszcze niekompletne. Maska dopasowana. Do napędu miała być Webra 61, ale mam Os Maxa 75 AX i taki motorek założę. Tym bardziej, że chcę zastosować większe śmigło. Zrobię też próby na czterołopatowym. Mam nadzieję, że zda egzamin.Trzeba jeszcze tylko dorobić tłumik, zeby zmieścił się pod maską.

 

post-270-0-19230100-1442069578_thumb.jpg

 

post-270-0-86534600-1442069583_thumb.jpg

 

post-270-0-12651900-1442069592_thumb.jpg

 

post-270-0-09074100-1442069611_thumb.jpg

 

post-270-0-37042000-1442069621_thumb.jpg

 

i jeszcze mała zagadka :) , zrobiłem mały przyrząd, do czego to ma być?

 

post-270-0-66697200-1442069631_thumb.jpg

 

post-270-0-74607300-1442069641_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.