Skocz do zawartości

PZL-130 Orlik TC1


jędrek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Popracowałem troszkę w Corelu nad przygotowaniem oznaczeń Orlika i przygotowaniem do zrobienia kalkomanii. Będzie jeszcze więcej znaczków technicznych w żółtym kolorze, ale numer boczny samolotu będzie malowany farbą. Z drukarki nie uzyskam właściwego koloru.

 

post-270-0-15956900-1423661799_thumb.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak napisałeś, to jest wydruk testowy na zwykłej kartce. Podkład celowo szary, żeby były widoczne białe elementy. Docelowo wszystko będzie drukowane na specjalnej kalkomanii do druku na drukarkach laserowych, atramentowe nie wchodzą w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robiłem tego jeszcze, ale kolega robił i wyszło bardzo dobrze. Koszt kartki A4 około 8-10 zł. Według opisów , drukujesz na drukarce laserowej potrzebne rysunki, wycinasz z małym naddatkiem lub po krawędziach, wkładasz do letniej wody, folia oddziela się od papieru, naklejasz folię z nadrukiem na przedmiot, wyciskasz pozostałą wodę i odczekujesz do wyschnięcia. Podobnie nakładało się kalkomanie na modele plastikowe. Niestety nie wiem jeszcze jaki jest koszt wydruku na laserówce, ale przeżyjemy :). U siebie na modelu będę pokrywał dodatkowo kalkomanie lakierem bezbarwnym, ze względu na napęd spalinowy . Więcej szczegółowych informacji u wujka Gogola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kalkomanie są bezbarwne ?, bo jesli tak to jak masz zamiar uzyskać kolor biały ?

Witam

O tym nie pomyślałem hmm... ale poradzimy sobie. W takim razie część będzie drukowana na folii o której pisałem, część na folii białej, a szablony pod napisy będą wycięte na ploterze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są kalkomanie białe i przezroczyste. Sam stosuję z powodzeniem, takimi oklejałem wszystkie praktycznie przemalowywane przeze mnie modele. Białe używam tam, gdzie zależy mi na grafice, wszelkie szachownice, krzyże, brytyjskie kokardy, litery kodowe RAF, jakieś kolorowe panienki na maskę silnika... Przezroczyste stosuję z kolei głównie na czarne (czy może lepiej) ciemne litery, napisy, znaczki. 

 

To ma sens, ale też generuje pewien problem. Niestety... Drobne napisy robione białą farbą trzeba robić ręcznie - zwyczajnie nie da się wykroić malutkich literek i jeszcze potem równo je poprzyklejać. Można to też obejść tak, że nakleja się te "białe na białym" (czyli białe napisy wydrukowane na białej kalkomanii, z cieniutką konturówką wokół liter) i potem niechciane tło zamalowuje. Problem się zaczyna, gdy litery są przyklejone na kamuflażu malowanym aerografem, zrobienie płynnych przejść barw pędzelkiem to wyższa szkoła jazdy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ma sens, ale też generuje pewien problem. Niestety... Drobne napisy robione białą farbą trzeba robić ręcznie - zwyczajnie nie da się wykroić malutkich literek i jeszcze potem równo je poprzyklejać.

Paweł, a  takich literek innych drobiazgów nie wyciąłby ploter?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ploter ma jakąś tolerancję, trzeba się z tym liczyć. W sumie... pewnie, że by wyciął. Może by nawet nie poszarpał na brzegach. Ale czy wyobrażasz sobie, jak byś się spocił naklejając pod kabiną w swoim Corsair napis "Lt. Jg. Kepford" ? Albo "POLAND" pod szachownicą naklejoną na dziób Spitfire'a o rozpiętości 1200 mm? Miałem raz literki wycinane ploterem i powiem Ci, że się poddałem. Wydrukowałem jeszcze raz na białym tle, obmalowałem dookoła i zajęło mi to o wiele mniej czasu i wyszło o wiele ładniej niż układanie puzzle. 

 

Ideałem by było zamówić gdzieś kalkomanie "profesjonalne", na przezroczystym, ale z białym nadrukiem. Nigdzie nie znalazłem takiej usługi która by kosztowała jakieś normalne pieniądze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Paweł za podpowiedź co do białej kalkomanii (ewentualnie jakiś namiar). Rozwiązuje to część problemów, choć wycięcie szablonów do malowania szachownic nie jest żadnym problemem. Co do małych napisów a nawet bardzo małych i co najważniejsze czytelnych, dowiedziałem się dzisiaj o jeszcze jednej metodzie. Zrobię próby to dam znać o efektach.

Edit

Namiar na białą kalkomanię już mam :), rozmawiałem, jest dostępna bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupuję tu:

http://www.swiatmodeli.eu/pl/p/Papier-do-druku-kalkomanii-laser-bialy/1531

 

Mają białe i transferowe, pod laser i do drukarek atramentowych. Ja używam pod laser. Niestety, trzeba się liczyć z tym, że toner może się ścierać. Dlatego ja zawsze po pomalowaniu i oklejeniu dodatkowo jadę lakierem bezbarwnym po całości, dzięki czemu toner się nie ściera, nie ma różnicy w "świeceniu" różnych kolorów kamuflażu, całość wygląda jakoś lepiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zrobiłem próbki malowania znaczka PZL i napisu Orlik wyciętych na ploterze. Ploter z lekka już "rozjechany", ale nie wyszło źle. Malowane na okładkach płyt CD Motipem podkładowym.

 

post-270-0-76525700-1424291881_thumb.jpg

Kółko ma średnicę 20 mm

 

post-270-0-77238400-1424291886_thumb.jpg

 

Na żywo wygląda to znacznie lepiej :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie, uzywaj dodatkowo foli transferowej :)

Kilka lat temu mój kolega, udowodnił modlelarskiemu światu że cały model moźna pomalować przy pomocy szablonów, to znaczy prawie cały bo napisy elsploatacyjne się nie udały. Model był w skali 1/72, a poziom złożoności i ilości elementów graficznych wybiegał znacznie dalej niż na Orliku. Ja natomiat bardziej wolę kalkomanie, w tym wątku efekt użycia kalkomani wydrukownych łącznie z kolorem białym:

 

http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=12&t=14914&start=105

 

Pozdrawiam Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Folia samoprzylepna i to taka nie pierwszej świeżości. Napisy techniczne będą wycinane u kogo innego. Mają 3mm wysokości. Mam nadzieję, że coś z tego będzie :).

Tak małe napisy lepiej wydrukować na papierze typu kalkomania.możesz sobie sam wydrukować. Papier można kupić na allegro za parę złotych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.