Jump to content
Zapi29

Jaka aparatura na pierwszy raz

Recommended Posts

Witam przygode z modelarstwem dopiero co zaczynam i dlatego zastanawaim sie nad zakupem aparatury w granicach 400 zl max a takze chcialbym do niej dokupic symulator lotow aby troszeczke pocwiczyc latanie co by sie nie skonczylo rozwaleniem samolotu. I tu moja prosba do was abyscie mi zaproponowali jaki zestwa jest najlepszy w tych pieniazkach i jakie czesci potrzebne sa do sumulatora

Dziekuje i pozdrawiam:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Turnigy Tx9 lub klon i do tego kabelek audio lub kabelek do usb.

W polskim sklepie zamkniesz się w 400 zł a radio ma dużo możliwości starczy na długo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proponuję, by każdy kto ma ochotę pomóc wpisze Swoje propozycje podając aparaturę, cenę, zalety, wady, ilość kanałów + cena odbiornika itd. Dzięki temu nowy modelarz po przeczytaniu podejmie odpowiednią decyzję. Ponieważ temat został podpięty, wszelkie OT, publiczne wątpliwości co do zakupu itd. będą usuwane. Czysty i przejrzysty temat mile tutaj będzie widziany.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dostosowując się do wymagań moderatora podaję propozycję 339 + 25 PLN za transport: http://allegro.pl/ap...3670150783.html 9 kanałów, odbiorniki do 50 PLN, wady to toporne wykonanie i jakość plastików, nie wszystkie egzemplarze pracują poprawnie (większość, sądząc po opiniach w granicach 98% egzemplarzy pracuje OK), koszyk na baterie który podobno czasami nie łączy więc lepiej zakupić i podłączyc akumulator LiPo, dla niektórych niezrozumiałe programowanie nadajnika, zasięg za mały do sterowania dużymi modelami (w praktyce mało kto wykorzystuje tak duży zasięg), kiepska jakość potencjometrów na drążkach - znam 2 osoby które wymieniły nadajnik na innej firmy nie mogąc tym nadajnikiem precyzyjnie sterować quadrokopterami. Zalety to tani sprzęt którego nie żal zostawić czy też wozić gdziekolwiek i jakkolwiek, możliwość zmiany oprogramowania, opis wielu przeróbek itp. Sprzęt ma wielką rzeszę fanów, którzy chętnie pomogą w razie problemów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najlepszym opisem będzie instrukcja w j. polskim. Link do instruckji udostępniony dla wszystkich przez Kolegę "Artu" http://www.sendspace...f/turnigy-9x-pl

 

Może to coś ułatwi początkującym, pewnie już coś takiego było na forum ale spisałem z głowy na szybko.

 

 

Zasady doboru aparatury RC:

 

 

 

Aparatura dla początkującego modelarza lotniczego musi spełniać następujące wymogi:

 1. Aparatura pracująca w systemie 2,4 GHz (nie kupujemy starych technologii bo potem nie odsprzedamy nikomu nadajnika jak nam się znudzi hobby lub będziemy chcieli wymienić nadajnik na lepszy).
 2. Mode nadajnika. Czyli w skrócie wychylenie którego drążka powoduje uruchomienie konkretnych funkcji jak gaz silnika, lotki, wysokość, kierunek. Najpopularniejsze są nadajniki w mode 2, czyli gaz i np. kierunek w lewym drążku a lotki i wysokość w prawym drążku. Musisz się upewnić, czy nadajnik który zamierzasz zakupić ma gaz silnika po właściwej-preferowanej pzrez Ciebie stronie oraz jeżeli uważasz to za potrzebne istnieje możliwość prostej zmiany mode. Niektóre nadajniki wymagają zmiany model w serwisie, w niektórych mode można zmeinić samodzielnie a niektóre nie posiadają możliwości zmiany mode.
 3. Nadajnik posiadający minimum 6 kanałów (silnik, lotki, kierunek, wysokość, klapy zużywają 5 do 7 kanałów). Jeżeli ktoś chce instalować bajery typu zrzut skoczków, holowanie szybowca itd. to minimum 7-8 kanalów. Mówimy cały czas o nadajniku na początek.
 4. Niektóre nadajniki mają bardziej rozbudowane funkcje sterowania śmigłowcami niż inne, dotyczy to również szybkości przesyłania poleceń sterujących przez nadajnik. Jeżeli chcesz latać śmigłowcami weź to pod uwagę a najlepiej zapytaj na forum użytkowników śmigłowców, czy Twój wybór nadajnika będzie prawidłowy.
 5. Nadajnik komputerowy czyli ekranik LCD i ustawienia przyciskami menu a nie przełącznikami na obudowie typu włącz/wyłącz funkcję. Trymowanie drążków przełącznikami a nie suwaczkami.
 6. Nadajnik musi być popularny wśród modelarzy. Im popularniejszy nadajnik tym łatwiejszy dostęp do serwisu, części zamiennych, porad modelarzy, akcesorii itd. Kupując nadajnik mało popularny skazujesz się na samotną walkę ze sprzętem i problemy z odsprzedażą oraz drogim serwisem – analogia do zakupu samochodów.
 7. Kupując nadajnik zawsze patrz na cenę odbiorników oraz czy odbiorniki będziesz mógł użyć w bardziej zaawansowanych nadajnikach tego samego producenta. Sprawdź, czy istnieją na rynku zamienniki odbiorników. Istnienie zamienników jest miarą popularności nadajnika. Do nadajników firm Hitec, Futaba, Spektrum są produkowane zamienniki.
 8. Sprawdź przed zakupem, czy jest dostępna instrukcja w języku polskim jeżeli nie znasz języka angielskiego, niemieckiego lub innego w którym jest napisana instrukcja. Jeżeli masz znajomego który pomoże Ci w tłumaczeniu to nie przejmuj się tym wymogiem.
 9. Czy jest łatwo dostępny serwis do Twojego nadajnika w kraju lub państwie ościennym? Typowy czas naprawy to ok. 1 miesiąc wliczając czas transportu.

 

Dodatkowo:

 1. Jeżeli chcesz latać szybowcami z wąskim kadłubem (np. DLG) zwróć uwagę, czy producent sprzedaje odbiorniki, które zmieszczą się do Twojego modelu!
 2. Jeżeli chcesz używać telemetrii to koniecznie sprawdź ceny i dostępność akcesorii do telemetrii oraz konkretnych czujników które Cię interesują.
 3. Są nadajniki 6-cio kanałowe o 5 kanałach proporcjonalnych a są 6-cio kanałowe o 4 kanałach proporcjonalnych. Kupuj świadomie, jeżeli chcesz proporcjonalnie wychylać klapy w samolocie zakup nadajnik z 5-ma kanałami proporcjonalymi.
 4. Czy będziesz potrzebował używać timer odliczający czas lotu? Większość nadajników posiada timer ale nie jest to regułą.
 5. W sprzedaży są nadajniki pulpitowe które z reguły wiesza się na uprzęży i operuje drążkami dwoma palcami każdej ręki, cechą charakterystyczną jest również umiejscowienie wszystkich przełączników i suwaków na górnej powierzchni nadajnika. Są też nadajniki do trzymania w rękach (pasek mocujący na szyję też jest dostępny w sprzedaży) gdzie z reguły operuje się drążkami za pomocą kciuków a pzrełączniki i suwaki są umiejscowione na górze i bocznych ścianach obudowy. Nie wszystkie nadajniki przeznaczone do trzymania w rękach są wyważone tzn. zawieszone na uprzęży utrzymują się w pozycji poziomej – jeżeli denerwuje Cię zakup i montaż a potem widok dodatkowego uchwytu umoąliwiającego wwyważenie nadajnika to zwróć na to uwagę przed jego zakupem. Zastanów się jakiego nadajnika chcesz używać pulpitowego czy też do trzymania w rękach.
 6. Nadajniki są większe, mniejsze, o lepszej jakości plastików, z ekranami dotykowymi lub pzryciskami. Nie każdy nadajnik musi pasować do Twoich rąk. Ciężko będzi Ci operować dużym topornym nadajnikiem jeżeli masz małe ręce. Weź to pod uwagę kupując nadajnik.
 7. Ostatnio jest tendencja do ukrywania anten nadajników w rączce lub obudowie nadajnika. Jeżeli jednym z ważniejszych dla Ciebie kryterium wyboru jest jak najmniejsza ilość elementów wystających które mogą spowodować uszkodzenie nadajnika to taki nadajnik jest dla Ciebie.

 

 

Masz fundusze i Chcesz zakupić nadajnik zaawansowany? Zwróć uwagę na kolejne aspekty:

 1. Dobry, funkcjonalny nadajnik dla osoby lubiącej latać i korzystającej z różnych modeli to minimum 9 kanałów.
 2. Nowoczesne nadajniki posiadają możliwość dowolnego przypisania funkcji do wszystkich ewentualnie prawie wszystkich przełączników i suwaków a niektóre z nadajników zmianę funkcji kanałów (np. jeżeli podpiąłeś serwo steru wysokości do kanału lotki w odbiorniku to nie musisz przepinać kabla a tylko zmienić funkcję kanału w nadajniku)
 3. Nowoczesny nadajnik posiada gniazdo karty SD, mikro SD umożliwiający zapis sporządzenie kopii lub wgranie ustawień modeli oraz w update softwaru nadajnika.
 4. Dobry Nadajnik posiada wbudowany głośnik i możliwość komunikowania danych telemetrycznych poprzez wspomniany głośnik co podnosi bezpieczeńśtwo latania poprzez brak potrzeby odrywania wzroku od modelu aby odczytać wskazania wyświetlane na ekranie nadajnika.
 5. Jeżeli zamierzasz latać makietami to zwróć uwagę, czy nadajnik posiada funkcje grupowania serw aby pracowały razem będąc sterowane jednym przełącznikiem lub suwakiem oraz czy jest dostępna funkcja spowalniania pracy serw tak potrzebna do podwozia, czy też dużych powierzchni sterowych.

 • Like 1
 • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chyba najtańsza opcja to przeznaczyć na apkę do tych 350 zł.

Jeśli już mówimy o tej kwocie, to najlepsza jest Turnigy 9x polecana przez wielu, wielu modelarzy ( w dodatku tematy o niej były wałkowane przynajmniej kilkanaście razy na naszym forum, starczy poszukać ).

Zawsze możesz zainwestować w Turnigy 9xr, jest to nowa wersja 9x. Mam ją, sprawuje się idealnie ( jak na razie :rolleyes: ) i jest warta swojej ceny.

Turnigy 9x z firmowym modułem - http://www.hobbyking..._Firmware_.html - możesz ją dostać za podobne pieniądze na aledrogo.pl

 

Turnigy 9xr - http://www.hobbyking...No_Module_.html

Moduł z odbiornikiem, który używam w 9xr - http://www.hobbyking...V8FR_II_RX.html

Co do 9xr to razem z przesyłką z hongkongu powinieneś zmieścić się w 390zł.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja polecam od siebie hk t6a mam ją 3 rok i nic sie z nia nie dzieje :) A za soba mam wiele modeli oblatanych także polecam ; p

Share this post


Link to post
Share on other sites

a co powiecie o tym wynalazku

$T2eC16NHJGwFFZR(uhsJBR5l+hkKZ!~~60_12.J

 
 

Details about  2.4GHz FS-CT6B 6CH Radio Model RC Transmitter Receiver

troche danych

Features:
Super active and passive anti-jamming capabilities.
Very low power consumption.
High receiving sensitivity.
8 model memory, digital control.
Can be programmed by PC with included software.
Full range 2.4GHz 6-channel radio.
4-Model Memory.
4 Type (Airplane, Heli90, Heli120, Heli140).
Integrated timer.
Contrast Adjustment.
Throttle cut.
Computer Programmable.
USB Socket.
Use a linear spread of fine paragraph by exces antenna.
It covers the entire band width of he antenna bandwidth range.
High quality and stability.

Specifications:
Transmitter/Receiver: 2.4GHz
Mode type: Airplane, Helicopter, Glider
Stick mode: Left Hand or Right Hand
Modulation: Frequency Modulation
Antenna length: 115cm/26mm
Code type: PPM/GFSK
Power: 12V DC
Certificate: CE FCC
RF power: Less Than 0.8w
Color: Black + Blue
Item weight: 575g
Item dimension: 180x220x70mm
Package size: 365x250x112mm
Package weight: 968g

Package including:  RM176
1 x Transmitter
1 x Receiver
1 x USB Cable
1 x Software CD

Share this post


Link to post
Share on other sites

i dlatego kupilem FlySky 6 kanałową :)

 

No wybrałeś powiem średnio, zresztą sam za jakiś czas do tego dojdziesz.

 

Nie no ludzie, szukamy jak najlepszego czy jak najgorszego ( :ph34r: ) sprzętu do danej kwoty ? Nie ma za bardzo wyboru, jest Turnigy 9x i 9xr oraz kopie typu FlySky. Potem z tych "tańszych" jest Taranis ... a potem to już trzeba samemu zarabiać i odkładać parę miesięcy ;)

 

Mam Turnigy 9x już 3 lata z oryginalnym modułem - nic się z nią nie stało, ładuję sobie pakiet 2650 mAh raz na dobry miesiąc (w sumie nie ładuję a doładowuję, rozładowuje go tak do połowy góra 60%). Nic się nie pierniczy, boli mnie jedynie to, że są tylko 3 rodzaje odbiorników do tego modułu tzn. duży 9ch, mały 6ch i jakiś tam 3ch.

 

Można dokupić za niewielkie pieniądze moduł FrSky, sam tego jeszcze nie zrobiłem bo na razie jakoś daję radę na tym co mam.

 

Jeżeli wiesz już teraz, że będziesz za parę lat "wydziwiał" z modelami i nie skończy się na motoszybowcu to bierz 9xr - masz już dobry software z naprawdę ogromnymi możliwościami ... w sumie to już są cuda na kiju dla haha "chorych" ludzi ^_^ no ale czasami ma się focha na nietypowy mikser sterów a 9xr to umożliwia. Na razie 9x mi wystarcza. Pooglądaj filmy-przeglądy na youtube o tych aparaturach, wiele Ci rozjaśnią a jest tego sporo. Pokazują tam jak wygląda menu, jak się coś ustawia itp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla mnie jak na razie najlepszym zakupem w dziedzinie modelarstwa jest Taranis ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja polecam od siebie hk t6a mam ją 3 rok i nic sie z nia nie dzieje :) A za soba mam wiele modeli oblatanych także polecam ; p

 

Z ograniczeń budżetowych też zastanawiałem się nad ta apką, ewentualnie nad Turnigy 6x. Oczywiście wszyscy polecają mi t9x i wiem ze jest fajna i z chęcią bym ją kupił lecz jej koszt przy zamówieniu z HK to około 280zł z przesyłką, a nadajnik HK lub 6x to z przesyłką mniej niż 150 co jest kuszące. 

 

Co możesz powiedzieć o tej apce, jak działa itp. Prosiłbym o jakąś recenzję.

 

Planuję we wrześniu/październiku dokonać w końcu zakupu (a nie zastanawiam się tylko i zbieram od 4 miesięcy i nadal ledwo stać mnie na 6x ). 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem przede wszytskim trzeba brać komputerową. Do helików i innych wynalazków wystarcza 6ch wtedy za nei duże pieniądze możesz meić Spektrum DX6 albo tak jak wszyscy polecają TGY 9X.

 

Zalety 9x to 8 kanałów za 300-400zł

Zalety DX6 to standard, który będziesz mógł wykorzystać jak 9x będzie za cienka. Wtedy tylko zmienisz nadajnik.

 

A w jednym i drugim przypadku jak Ci się znudzi to hobby to opchniesz za jakąś (znaczną) część ceny zakupu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tyle że T9x kosztuje własnie jakieś 300zł, o Spektrum za 800 nie wspomne. A turnigy 6x czy HK 6 to koszt do 150zł maxymalnie i to jest kuszące. Owszem brak programowania, tylko do samolotów, ale myślę że nadała by się... Jakby ktoś kto taką ma by podał swoją opinie, jakąś recenzje zapodał byłbym wdzięczny. T9x ma kolega i wiem ze sprzęt fajny. Spektrum też widziałem u innego znajomego i obydwoje mnie namawiaja na t9x lecz mój portfel mówi NIE :] Przynajmniej nie w tym roku... 

 

Czy w tej Apce HK da się zrobić klapolotki? Co można tam w ogóle zaprogramować przez komputer... Chyba ta HK wyjdzie nawet lepiej od Turnigy 6x bo tam w ogóle nie ma opcji programowania....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Szybko Ci się ta stówa różnicy "odezwie" niczym sobotni poranny kac i powiesz sobie, że zrobiłeś debilny zakup. Od zawsze był z nią problemy z programowaniem przez komputer - pełno o tym tematów tutaj i na innych forach. Do głupiej bzdury będziesz potrzebował peceta - to po co komu taka aparatura jak połowę roboty odwala za nią oddzielny komputer do którego trzeba ją podpinać ? Poszukaj używki T9x, widziałem takie od 250 zł. Moja tam ma już 3 lata i śmiga idealnie, jak ktoś dba to raczej nic się tam nie psuje choć czasami można trafić na gorszy egzemplarz (jak przy każdej aparaturze każdej firmy).

 

No i kolejna sprawa - jak Cię teraz ledwo stać na aparaturę to za co kupisz model ? Jak kupisz nadajnik przed zimą to model kupisz w zimę ? Moim zdaniem poczekaj z zakupem i dozbieraj, nigdzie się nie pali, sezon powolutku się kończy więc niektóre rzeczy powinny stanieć. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Popieram przedmówcę. Aparatura to twoja jedyna kontrola nad modelem, jedyna z nim komunikacja, wrota do jego poprawnego działania.

Oszczędzanie na nadajniku zawsze się mści.

Każdy modelarz ci powie, że nie raz, nie dwa, trzeba coś poprawić na miejscu, w terenie. Czasem jest nawet głupi rewers serwa.

Dziś komputer w nadajniku to prawie jak klimatyzacja w samochodzie. Jak nie ma, to jednak wesoło nie jest.

Poza tym, bardziej zaawansowany komputer pozwala na więcej kombinacji i konfiguracji modelu.

Początkujący może tego nie doceniać, ale bardzo szybko się okaże, że czujesz się ograniczony.

Zostaniesz z nadajnikiem, którego już nikt nie będzie chciał kupić, a i tak będziesz musiał kupić następny. I będziesz tylko stratny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Tyle że T9x kosztuje własnie jakieś 300zł, o Spektrum za 800 nie wspomne."

 

 

 

Dlatego o niej napisałem ponieważ możan ją kupić już od około 400zł

Share this post


Link to post
Share on other sites

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.