Skocz do zawartości

Projektowanie w AutoCAD


rajaner
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

chciałbym zabrać się za zaprojektowanie rysunków pod ploter w programie AutoCAD. Mam doświadczenie w projektowaniu pod plotery, ale w przestrzeni 2D i w programach grafiki wektorowej, AutoCAD, jest dla mnie nowym środowieskiem, choć interfejs na pierwszy rzuk oka wydaje się prosty i zrozumiały - pracując na softach od Adobe i w Maxie Autodesku, jednak widzi się wspólne mechanizmy dla wszystkich ich produtów, to ułatwia nieco 'wprowadzenie'.

 

Moje pytanie do osób które projektują modele pod plotery, czy możecie polecić jakieś poradniki zorientowane na zagadnienia związane pośrednio lub nawet stricke z tematem modelarskim? Mam tutaj na myśli to jak tworzyć w oparciu o posiadane plany, jak wymiarować maszynie tnącej bryły o konkretnym profilu w przestrzeni 3D (czy jest to możliwe? czy pozostaje mi zaprojektować uproszczoną bryłę, a dopiero potem poddać ją własnej obróbce?). Byłbym wdzięczny nawet za nakierowanie na jakieś konkretne strony które ten temat poruszają.

 

Andrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

To może w skrócie, nie projektuje się modeli pod ploter. Ploter jest tylko narzędziem wycinającym to co zaprojektujesz. Tak naprawdę pod ploter wysyłasz grafikę wektorową 2d - czyli kontur lini cięcia w którym musisz uwzględnić tzw ofset czyli grubość narzędzia. Chociaż z tym bywa różnie ponieważ może być i tak, że ofset cięcia zostanie automatycznie uwzględniony na ploterze.

Jeśli już będziesz chciał projektować model w 3d to i tak geometrią dla plotera będzie rysunek tej bryły na płaszczyźnie - chyba że będziesz obrabiał w przestrzeni - wówczas dostarczasz bryłę 3d.

Geometrię 3d na podstawie planów można tworzyć na parę sposobów, najprościej - rysujesz na płaszczyźnie szkic detalu, a następnie wyciągasz go w kierunku prostopadłym do zarysu lub wzdłuż dowolnej linii.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej zadaj bardziej precyzyjne pytania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, chociaż generalnie stworzyć kontur projektu nie stanowi dla mnie większego problemu, to jednak nie dokońca rozumiem pewną mechanikę działania pliku dla bryły 3D.

 

Z tego co napisałeś, rozumiem że po stworzeniu powiedzmy, bryły kadłuba modelu z miejscowymi wypukłościami, zaokrągleniami itp, po zapisie go do pliku pod ploter (spłaszczenie i rozłożenie bryły na profile), maszyna tnąca będzie wiedziała że te z pozoru płaskie profile to wypuklenia etc? Jak dobrze wnioskuję, plik do którego zapiszę projekt pod maszyne będzie te informacje dla niej zawierał? Nie muszę takich elementów jakoś dodatkowo oznaczać?

 

Jest jeszcze jedna kwestia, pracując w 3dsMaxie mogłem sobie zaimportować bitmapy planów modelarskich i na ich podstawie tworzyć model, pytanie jest następujące - czy AutoCAD również to umożliwia? Jeżeli tak to czy ustawienie skali odbywa się w podobny sposób jak ustawienie dla czystego, nowego dokumentu?

 

Andrzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rajaner

Podejrzewam, że mylisz obróbkę 2D (cięcie na laserze czy frezarce - płaskie elementy) z obróbką 3D ( zaokrąglenia, wypukłosci itp.)

Jesli chodzi o import bitmap, mój ZW3D posiada taką mozliwośc to i pewnie Autocad to oferuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zacznijmy od tego co to za ploter i jakie modele. Czy chodzi Ci o laser, frezarke i modele balsowe, czy o ploter do styropianu, styroduru i modele z pianek (styropian, sturodur, epp, depron)

 

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

rozumiem że po stworzeniu powiedzmy

...

 

Nie całkiem tak.

Modelując w 3D modelujesz pełną bryłę modelu, i taki obiekt (cyfrowy zapis zamodelowanej bryły) możesz wykonać na frezarce CNC, w zależności od tego jak taką bryłę podzielisz można to wykonać na maszynie 2.5, 3 lub pięcioosiowej, a następnie skleić klocki w całość.

Ploter to narzędzie tnące w płaszczyźnie profile, których krawędź wycinana jest prostopadła do obrysu, czyli plasterki o pewnej grubośći. Teoretycznie bryłę można pociąć na takie plasterki wyciąć ploterem a następnie skleic i obrobić profil.

Odmienna metoda to zaprojektowanie bryły modelu , a następnie bazując na niej wykonanie odpowiednich przekrojów i na ich podstawie stworzenie elementów konstrukcyjnych np wręg, żeber itd., wycięcie ich i budowa modelu klasycznie.

To skrócony opis - jeśli chcesz pogadać na ten temat to prześlij mi na PW swój nr telefonu.

Jak znajdę trochę wolnego czasu to może popełnię krótki elementarz,

 

Kojanni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z autocada plik 3D trzeba zapisać w formacie STP, IGS lub innym , który odczyta kolejny program typu CAM. W programie CAM otworzysz Twój rysunek 3D i na nim dokonasz programowania obróbki, jakimi frezami, jakimi przyborami, prędkościami i obrotami . Program CAM przez odpowiedni Postprocesor wygeneruje plik do maszyny. Musisz wiedzieć wiele rzeczy i czy daną bryłe da się wykonać na 3 osiach czy może na 4 a może na 5? Samo narysowanie jest najprostsze , zabawa zaczyna się jak trzeba tą obróbke ustawić, tu bez praktyki na maszynach jesteś w 90 procentach skazany na klęskę no chyba że to pianka czy balsa gdzie maszyna wybaczy błedy. W twardym nie wybaczy niewiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem chwilę i skrótowo opiszę możliwości oprogramowania CAD 3D do uzyskania komponentów do budowy modelu.

Celowo napisałem o oprogramowaniu CAD ponieważ nie będę się odwoływał do konkretnego programu, tak czy inaczej pierwszą i podstawową sprawą jest zapoznanie się z posiadanym oprogramowaniem i nauczenie się korzystania z niego w stopniu przynajmniej średnim.

No to zacznijmy.

Możliwości przedstawię na bazie kadłuba do modelu szybowca. Zakładamy trzy możliwości wykonania - wykonanie gotowego kadłuba z tworzyw spienianych, do wykorzstania jako końcowy element, lub do wykorzystania jako rdzeń do wykonania skorupy laminatowej metodą wytracenia rdzenia - wykonanie na frezarce CNC, wykonanie kadłuba w celach jak powyżej przy wykorzystaniu plotera 2D (frezowanie lub cięcie laserem), wykonanie kadłuba metodą konstrukcyjną.

Mając plany modelu na ich podstawie modelujemy bryłę w programie CAD, otrzymujemy np. coś takiego

post-4916-0-81788200-1392550672_thumb.jpg

Jeszcze tylko wycięcie miejsca pod kabinę i mamy kadłub wyjściowy

post-4916-0-09064300-1392550872_thumb.jpg

Wycięcie takiego kadłuba na frezarce CNC jest oczywiście możliwe, ale ekonomicznie nieuzasadnione.

Dlatego też lepiej podzielić kadłub na dwie połówki

post-4916-0-80933700-1392551051_thumb.jpg

I teraz po położeniu takiej połówki na płaszczyźnie podziału

post-4916-0-79441300-1392551137_thumb.jpg

możemy to frezować na CNC 2,5 osiowym wyjdzie znacząco taniej.

Poźniej wystarczy tylko obie połówki skleić i mamy kadłub.

Następna metoda to wykonanie kadłuba przy wykorzystaniu plotera 2D ( może to być frezowanie lub np cięcie laserem).

W tym celu generujemy szereg płaszczyzn prostopadłych do osi wzdłużnej modelu ( ich rozmieszczenie jest dość istotne i zależy od charakteru zmian krzywizn kadłuba wzdłuż osi podłużnej, generalnie im zmiana ta jest większa tym bardziej zagęszczamy płaszczyzny - tutaj dla demonstracji - płaszczyzny zostały wygenerowane ze stałą podziałką) posłużą one do uzyskania przekrojów kadłuba w tych miejscach.

post-4916-0-62191500-1392551482_thumb.jpg

Teraz pozostaje nam wygenerowanie przekrojów bazując na płaszczyznach

post-4916-0-84884400-1392551586_thumb.jpg

Mając wygenerowane przekroje przenosimy je na formatkę 2d zapisujemy w formacie dxf i zlecamy do wycięcia. W rezultacie otrzymamy niejako splasterkowany kadłub, teraz wystarczy plastry złożyć i kopyto po obrobieniu schodków będzie gotowe

post-4916-0-46648400-1392551780_thumb.jpg

Tutaj pokazałem takie plastry w dwóch miejscach kadłuba ponieważ wymaga to małego komentarza, spójrzmy jak wygląda to bliżej

post-4916-0-82156900-1392551871_thumb.jpg

Jak widać plastry z prawej strony są z naddatkami i wystarczy je tylko oszlifować w celu uzyskania gładkiej powierzchni. Z lewej strony już tak pięknie to nie wygląda. Wszystko zależy od tego jakie są krzywizny powierzchni kadłuba w płaszczyznach poziomej i pionowej, nie zawsze uda się uzyskać plastry zapewniające pokrycie całego przekroju, wówczas pozostaję uzupełnienie niedoborów i szlifowanie.

I na koniec kadłub konstukcyjny - bazując na przekrojach wycinamy wręgi i budujeny kadłub konstrukcujny. Nie wchodząc zbyt głęboko w temat możemy oczywiście wstępną bryłę wyciąć profilami wzdłużnic i wówczas uzyskane przekroje będą już posiadały wycięcia na wzdłużnice w odpowiednich miejscach. Oddzielnym tematem jest oczywiście przemyślenie sposobu montażu - często potrzeba wykonać we wręgach elementy ułatwiające ich umieszczenie w właściwej pozycji względem siebie,

Oczywiście mając zamodelowany kadłub możemy uzyskać przekroje w dowolnych miejscach i pod dowolnymi kątami w zależności od potrzeb

post-4916-0-76261000-1392552771_thumb.jpg

post-4916-0-30527000-1392552787_thumb.jpg

To taki skrótowy opis możliwości i zalet jakie daje zamodelowanie bryły 3D wykonywanego modely. Dodatkowymi zaletami jest możliwość precyzyjnego zaprojektowania kształtów i położenia np. dźwigni napędowych oraz symulacja ruchu połączeń umożliwiająca wykrycie ew. kolizji.

Gdyby były potrzebne dodatkowe wyjaśnienia to pytajcie.

 

Kojani

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję wszystkim za odpowiedź.

 

Jako że AutoCAD nie do końca jest jeszcze dla mnie zrozumiały, podjąłem się nawłasne ryzyko próby wymodelowania przykładowego kadłuba w programie 3D Studio Max i zarówno dla testów ja i nauki podesłać do znajomego pod przeliczenie przez procesor jego maszyny. W 3DMaxie dla ułatwienia modelowałem w trybie edycji siatki poly, po czym przekonwertowałem ja na Mesh i dalej na NURBSy, gdzie te ostatnie nadają 'właściwości' modelowi takie jakie są konieczne by widział je program obsługujący format DXF. Jednak jak się okazało po imporcie modelu w formacie DXF, jego siatka jest zupełnie nieczytelna, plątanina linesów uniemożliwia jakie kolwiek działania, kilka screenów poniżej:

 

Model podczas tworzenia:

 

Untitled-_ehwpaeh.jpg

 

Siatka przed konwersją na NURBSy:

 

3jpg_ehwpaee.jpg

 

I siatka po konwersji - nieczytelna:

 

dsfjpg_ehwpawq.jpg

 

Tak więc wracam do początku, rezygnuję z 3DMaxa a przesiadam się na turboCAD, będę miał mocno na uwadze wasze uwagi i czuję że pomału do tego dojdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co te DXF? Daj ten obiekt zapisany w formacie STP, IGS, temu koledze on dalej w CAMIE sobie obrobi to i wygeneruje plik 3D na maszynę. DXF to płaski obiekt. A taki model , który narysowałeś można na 3 osiowej maszynie zrobić z 2 połówek z kawałka materiału. Chyba planujesz na około niepotrzebnie robić to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DXF to płaski obiekt.

 

Oj, oj, mylisz pojecia.

DXF to nie zaden "plaski obiekt", lecz format pliku. Nie mniej i nie wiecej. Plik DXF moze oprocz elementow podstawowych, jak punkty, linie i co tam jeszcze zawierac siatki, plaszczyzny, jak tez obiekty 3D (u nas mowia na to "Körper", czyli w tlumaczeniu "cialo"). Zatem sam format DXF zupelnie nie wskazuje na zawartosc pliku. No, moze za wyjatkiem tego, ze jest to plik grafiki wektorowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z DXF-efami to różnie bywa, jeżeli chcemy zapisać bryłę solid czy powierzchnię 3D jako dxf to trzeba to zrobić w formacie ACAD2000 lub wyższym bo w ACAD 14 to się nie uda (przynajmniej mnie się nie udało- po otworzeniu zostały tylko polylinie) Zauważyłem że różne programy różnie interpretują powierzchnię czy bryłę. Robiąc w Trialu TC 18 bryłę 3D i otwierając ją w licencjonowanym TC 15 Deluxe powierzchnia wygląda zupełnie inaczej. Zapisywanie w innych formatach które dopuszcza TCAD nie polepsza tej sytuacji.

 

Nie jest prawdą iż DXF nie nadają się do zapisywania 3D. Przykładem jest rysunek poniżej zapisany jako DXF w formacie ACAD2005

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

Witajcie,

Pytam tutaj bo nie chcę zakładać nowego tematu. 

Mimo że autocad nie jest mi obcy i jeśli chodzi o projektowanie wektorowe od podstaw to sobie radzę, jednak chciałbym się Was zapytać czy da się w Autocadzie (bądź  np freecad) wrzucić rysunek w formacie jpg i z poziomu programu "odrysować" tak aby można go było już w programie dalej edytować?. Chodzi mi o to aby np rysunek z jakimiś planami przenieść do programu i dalej przerabiać edytować już w programie?. Czy jest autocad w stanie takie coś zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, mar_io napisał:

Witajcie,

Pytam tutaj bo nie chcę zakładać nowego tematu. 

Mimo że autocad nie jest mi obcy i jeśli chodzi o projektowanie wektorowe od podstaw to sobie radzę, jednak chciałbym się Was zapytać czy da się w Autocadzie (bądź  np freecad) wrzucić rysunek w formacie jpg i z poziomu programu "odrysować" tak aby można go było już w programie dalej edytować?. Chodzi mi o to aby np rysunek z jakimiś planami przenieść do programu i dalej przerabiać edytować już w programie?. Czy jest autocad w stanie takie coś zrobić?

Tak, możesz. We FreeCAD wykorzystujesz Workbench: Image, kikasz w ikonę: Create a planar image in 3D space. Jest wiele tutroriali jak to robić.(np: 

 

 

 

 

Tak robiłem Me-262 z 3 rzutów.

818366594_Zrzutekranu2021-05-31o18_35_59.thumb.png.701b835b25153c0188a2baeaebbb2041.png

 

Wersja 0.19 obrabia też pliki dat profili skrzydeł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna możliwość "importu" rysunku do CAD'a, ale zależy to od jakości rysunku.

Jeśli masz rysunek dobrej jakości to można go importować do dxf'a, a następnie wczytać go do programu.

Z reguły taki import jest obarczony różnego rodzaju "śmieciami" im lepsza jakość rysunku tym śmieci mniej.

Ale wczytując taki rysunek na warstwę pomocniczą masz już elementy na których możesz bazować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niektórych acadach, np w ACAD2021, działa komenda wpisywana na dole w okienku komend "PDFATTACH", -enter- i wybierasz plik pdf, najlepiej w dobrej jakości. Dalej to proza....obrysować, dopasować, przekształcić w polilinię itp/itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.05.2021 o 20:09, mar_io napisał:

 czy da się w Autocadzie (bądź  np freecad) wrzucić rysunek w formacie jpg i z poziomu programu "odrysować" tak aby można go było już w programie dalej edytować?. Chodzi mi o to aby np rysunek z jakimiś planami przenieść do programu i dalej przerabiać edytować już w programie?. Czy jest autocad w stanie takie coś zrobić?

 

Generalnie AutoCAD nadaje się do rysunków 2D - wystarczy wersja LT. Do modelowania 3D Autodesk zrobił Inventora (ale nie na kieszeń amatora) oraz Fusion 360 (wersję komercyjną i niekomercyjną). Żaden program CAD nic sam nie zrobi, to żmudna praca. Ja dopiero oswajam Fusion. Na pierwszy ogień poszła taka prosta łódka. Zacząłem od tego

 image.thumb.png.eb20f7c6b4a0f7eb5f9a055e4807733b.png

Na razie mam model 3D, który posłuży mi do zaprojektowania elementów (komponentów) konstrukcyjnych.

image.thumb.png.6f557750b09cb6ac7498fbe786836d0e.png66514106_Policja_fc.thumb.png.6ed6ef47d64483043b057d218056f81a.png259932531_Policja_lc.png.8ce4392a25d38b3a3646c437c4cf97d5.png1853534119_Policja_tc.thumb.png.70a2e20d8858aeb43904db113845014a.png

 

Dalsze postępy projektowania będę zamieszczał w moim wątku Zaprojektuj i zbuduj. w dziale Różne.

Na marginesie - projektowanie 3d nie jest bardzo skomplikowane, ale nie jest to bułka z masłem i wymaga godzin praktyki. Rysowanie w 2D także, ale to zupełnie inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie nie chodzi znowu o aż takie zaawansowane projektowanie aby z projektu zrobić projekt 3d. Tutaj chylę do Was czoła bo robicie kawał dobrej roboty. 
Raczej o to aby z np. planów w formacie pdf. po których wrzuceniu do programu mógłbym je oprócz wyskalowania do skali 1:1 poszczególne np wręgi odrysować i przenieść gdzieś na bok abym potem je sobie wydrukować/eksportować do np frezarki itd... . Dotychczas robiłem to tak że po "chamsku" wrzucałem plik, robiłem skalowanie i odrysowywałem po linii element. Dało to efekty dobre, ale myślałem że z poziomu programu da się takie coś zrobić automatycznie aby on już wydzielił poszczególne linie (ew do poprawki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.