Skocz do zawartości

Ubezpieczenie OC modelarza


-==PEGAZ==-
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

OC to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilno-prawnej za szkodę nieumyślną spowodowaną na mieniu drugiej osoby, lub uszczerbku na zdrowiu drugiej osoby. Najprościej mówiąc, latasz sobie modelem, i z przyczyn niezależnych od Ciebie model wbija się przez boczna szybę samochodu kalecząc kierowcę i pasażera. W przypadku takiego zdarzenia twój ubezpieczyciel pokrywa koszt naprawy samochodu (wstawienia szyby) i koszty leczenia/ rehabilitacji osób znajdujących się w tym pojeździe. Mimo to te osoby mogą domagać się i tak zadość uczynienia za doznany uszczerbek na zdrowiu, jak również nie każdy ubezpieczyciel zechce zapłacić im odszkodowanie. Zależy to przede wszystkim od OWU (ogólne warunki ubezpieczenia), jak również okoliczności powstania zdarzenia (czy na pewno Ty nie zawiniłeś np poprzez zaniedbanie bo wiedziałeś ze serwo kierunku jest do wymiany lub pakiet za słaby a i tak latałeś).

To wszystko nie jest proste tak jak płacenie składek. Polska to dziki kraj, gdzie każdy kasę łatwo i chętnie przytuli (ubezpieczyciel), ale w drugą stronę nie jest skory jej przekazać do wypłaty ubezpieczonemu lub podmiotowi będącemu świadczeniobiorcą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam,

W aeroklubie wygasa nam kilka polis i szukamy nowych opcji. Jesli ktos prowadzi taka dzialnosc i ma cos ciekawego do zaproponowania to prosze o kontakt. Jesli ktos juz podpisal nowy cyrograf na 2013 i jest zadowolony to prosze o publikacje namiarow i warunkow.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć,

okresowo daje się znaleźć rozsądne oferty, Kolega "Krzywy" w wątku:

http://pfmrc.eu/inde...ie/page__st__20

pisze :

""Nowy rok minął więc może już warto pomysleć na dubezpieczeniem ( w szak u nas niektórzy latają cały rok, łącznie z zimą).

Dla tych latających planktonem udało mi się znaleźć ubezpieczenie obejmujące w OWU:

"Czynności życia prywatnego w wariancie MINIMUM obejmujące posiadanie i użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem:

-zdalnie sterowanych, bezzałogowych modeli pojazdów, statków powietrznych i wodnych , o ile ciężar nie przekracza 5 kg".

Za coś takiego zapłaciłem w Allianz na Mościckiego 23, tylko 65 zł za rok. Na ten rok myślę że to mi wystarczy.

Zapytałem też o cięższe modele i uzyskałem taką odpowiedź:

 

"zgodnie z naszą rozmową informuję, że w razie potrzeby będzie możliwość rozszerzenia naszej odpowiedzialności za modele latające

o wadze 5-20 kg składka dodatkowa 150 zł/rok

o wadze 20-25 kg składka dodatkowa 215 zł/ rok

to są składki dla Pana z uwzględnieniem zniżek jakie udzieliłam.

 

Dla pozostałych osób składka będzie wyliczona indywidualnie i wyniesie od 65 zł do 300 zł w zależności od zakresu i rodzaju posiadanych i użytkowanych modeli. W każdym razie będę mogła uzyskać zgodę na ubezpieczenie modeli nawet do 25 kg"".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może wie, czy jest opcja wykupienia zdalnie takiego ubezpieczenia przez internet (na zasadzie poświadczenia prawdy) ? Byłbym bardzo zainteresowany, z racji że w kraju jestem okazjonalnie chciałbym to już załatwić i mieć z głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kacper - zapisujesz się - internetowo do Polskiego Stowarzyszenia Paralotniarzy. W tym momencie obejmuje ciebie grupowe ubezpieczenie. Wypełniasz odp rubryki i na maila i pocztę przysyłają tobie certyfikat polisy. Ceny - przynaleznosc do PSP - 30zł rocznie - ubezpieczenie - ja wybrałem za 70zł czyli OC do sumy 350 tys zł. Ubezpieczenie to jest ważne na cały świat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może wie, czy jest opcja wykupienia zdalnie takiego ubezpieczenia przez internet (na zasadzie poświadczenia prawdy) ? Byłbym bardzo zainteresowany, z racji że w kraju jestem okazjonalnie chciałbym to już załatwić i mieć z głowy.

 

Kacper a po co Ci polskie ubezpieczenie?

BMFA masz na cały świat za 32 funty

Poczta, telefonicznie, online do wyboru do koloru :)

OC i NW plus kwartalnie magazyn modelarski do domu :)

http://www.bmfa.org/about/join.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

I tak i nie. Należy wziąć do ręki OWU i sprawdzić czy nie ma wyłączeń z ubezpieczenia np. "zabawek elektronicznych sterowanych drogą radiową" i tym podobnych kwiatków. Nigdy nie wierzmy agentom, oni w wielu wypadkach sami nie wiedzą co sprzedają. Zawsze należy czytać co jest zapisane drobnym drukiem w OWU.

Dobrą radę daje Przytek. Chcesz mieć porządne ubezpieczenie to ubezpiecz się za granicą. W ubiegłym roku ubezpieczyłem syna w Hesti na rozszerzenie normalnego OC za coś ponad 250 zł. Suma gwarancyjna ubezpieczenia " modelarskiego" to było 250 tyś. zł. Obejmowało starty w zawodach na całym świecie z wyłączeniem Stanów i Kanady. W tym roku młody zapisze się do niemieckiego stowarzyszenia modelarskiego i bedzie miał ubezpieczenie z sumą gwarancyjną do 3 mln Euro na cały świat. Koszt łącznie wpisowym, składką roczną i ubezpieczeniem coś lekko ponad 200 euro. Za rok kontynuacja to tylko 100 Euro z małym ogonkiem. Nie ważne gdzie się ubezpieczymy, W.Bryt., Niemcy czy Francja to w sumie będzie to lepszy produkt niż nasze swojskie "qasi" ubezpieczenie.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zapisałem się do sekcji modelarskiej Aeroklubu Poznańskiego. Za 100 zł rocznie mogę latać modelami do 20kg również na pokazach i zawodach na terenie całej Europy.

post-10327-0-46310200-1362048286.png

 

Członkowie AP o ile pamiętam zawsze byli automatycznie ubezpieczeni ponieważ tego wymaga FAI tylko.... na jaka kwotę ubezpieczenia ?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

AP ubezpiecz tylko NNW nie OC! Kadrowicze są ubezpieczeni przez Warszawę a reszta powinna być ubezpieczona prze macierzyste aerokluby, ale tak nie jest. Dlaczego? Pytajcie swoich dyrektorów i Zarząd. Mają węża w kieszeni. Rok temu spytałem znajomego prawnika co grozi władzom aeroklubu regionalnego za nieopłacenie NNW. Odpowiedź: Tak naprawdę to nic, a ty tylko połazisz po sądach różnej maści i stracisz pieniądze.

 

Podstawowe pytanie jaka jest suma gwarancyjna ubezpieczenia za te 100 zł ? Warto też zorientować się jak traktują w firmie poszkodowanego i ile trwa czas załatwienia sprawy. Znam firmy, które z zasady nic nie wypłacają a dopiero po otrzymaniu wezwania na rozprawę sądową zaczynają sensownie rozmawiać. Przypominam, że na wniosek poszkodowanego sąd w tempie błyskawicznym (jak na warunki polskie) zasądza odszkodowanie od sprawcy na rzecz poszkodowanego jeżeli nie było wypłaty od ubezpieczyciela. I musimy szybko płacić nie oglądając się na polisę. Potem zostaje "tylko" wyciągniecie pieniędzy od firmy ubezpieczeniowej. Co czasami trwa b.długo lub może zakończyć się przegraną w sądzie. Mają dobrych prawników.

 

Jeżeli prawię herezję to proszę wyprowadzić mnie z błędu.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na mocy obowiązującej ustawy o sporcie AP i aerokluby regionalne mają obowiązek ubezpieczyć każdego członka od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. OC jest dobrowolne. Jak chłopaki z Aer. Poznańskiego chcieli to się ubezpieczyli, ich wola. AP jako całość nie ubezpiecza z automatu członków sekcji modelarskich od OC. Jest to wewnętrzna sprawa każdego aeroklubu.

Nie mylmy pojęć , należy rozróżnić to co jest dobrowolne od tego co nakazują nam przepisy. A i tak po 18.03.2013 prawdopodonie wszyscy latający sprzętami powyżej 5kg będą potrzebować ubezpieczenia OC (o ile ULC w między czasie nie wymyśli czegoś nowego). Jak to bedzie wyglądać w praktyce to czas pokaże.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Na mocy obowiązującej ustawy o sporcie AP i aerokluby regionalne mają obowiązek ubezpieczyć każdego członka od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. OC jest dobrowolne. Jak chłopaki z Aer. Poznańskiego chcieli to się ubezpieczyli, ich wola. AP jako całość nie ubezpiecza z automatu członków sekcji modelarskich od OC. Jest to wewnętrzna sprawa każdego aeroklubu.

Nie mylmy pojęć , należy rozróżnić to co jest dobrowolne od tego co nakazują nam przepisy. A i tak po 18.03.2013 prawdopodonie wszyscy latający sprzętami powyżej 5kg będą potrzebować ubezpieczenia OC (o ile ULC w między czasie nie wymyśli czegoś nowego). Jak to bedzie wyglądać w praktyce to czas pokaże.

 

pozdrawiam

 

Aeroklub Poznański nie ubezpiecza członków sekcji modelarskiej od NNW tylko od OC. Napisałeś Wojtku, że cyt.:" Na mocy obowiązującej ustawy o sporcie AP i aerokluby regionalne mają obowiązek ubezpieczyć każdego członka od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków." Czy mógłbyś mi to wyjaśnić dlaczego AP zrobił od NNW odstępstwo skoro twierdzisz jak powyżej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aeroklub Poznański nie ubezpiecza członków sekcji modelarskiej od NNW tylko od OC. Napisałeś Wojtku, że cyt.:" Na mocy obowiązującej ustawy o sporcie AP i aerokluby regionalne mają obowiązek ubezpieczyć każdego członka od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków." Czy mógłbyś mi to wyjaśnić dlaczego AP zrobił od NNW odstępstwo skoro twierdzisz jak powyżej?

To raczej Ty powinieneś napisać tutaj wytlumaczenie. Jesteś z Poznania. Mój aeroklub nie ubezpiecza mnie, nawet nie chce zapłacić obowiązkowego NNW. Jak orietuję się to jest tak w większości Aeroklubów. I chyba mieszasz definicje: AP i Aeroklubu regionalnego. AP to ogólnie rzecz biorąc "centrala" a aerokluby to jej samodzielne i samorządne częsci składowe z własnymi statutami, często i gesto stające okoniem Warszawie. Poplątane to, ale tak to funkcjonuje. Wiec tłumacz jak to rozgrywają w Poznaniu.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli aeroklub bez względu czy AP czy regionalny jest związkiem sportowym to zgodnie z

art. 38. ust. 1. Zawodnik uczestniczący we współzawodnictwie sportowym organizowanym przez polski związek sportowy oraz zawodnik kadry narodowej podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków w uprawianym sporcie. To jedyne postanowienie ustawy, które znalazłem, a mogące nas dotyczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.