Skocz do zawartości

Broń czarnoprochowa, karabin Tennessy kal. 45


Irek M
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za Witku za foto.

 

Gwint Henrye'go został zbudowany na bazie gwintu 6-kątnego gwintu Witwortha uchodzącego za najbardziej celny (najlepsze uzyskiwane efekty strzału na odległość) , ale też bardzo kłopotliwego w użyciu. Pociski używane przy w tym gwincie były sześciokątne i owijane cienką smarowana bibułą.  Nie było też miejsca na zabrudzenia lufy jakie powstają przy spalaniu czarnego prochu. Dlatego przed kolejnym załadunkiem lufa musiała być dokładnie oczyszczona.

 

post-5634-0-51244500-1480252860_thumb.jpg

 

 

Henry zmodyfikował gwint Witworth'a dodając mu bruzdy i garby nadające pociskowi obrót. Pozwoliło to stosować pociski okrągłe a sam gwint nie zapychał się już przy spalaniu prochu tak szybko jak w oryginale.

 

Na zawodach strzeleckich czas oddania serii strzałów jest limitowany, więc fakt  że można ładować broń raz za razem bez konieczności czyszczenia lufy  i groźby zakleszczenia pocisku w lufie jest b.ważny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja dobrze wiem jak wygląda gwint czy pocisk Henry'ego. Założyłem - przyznam, że ryzykownie - iż Ardesa  nie wykonuje takiego gwintu. Jest to jedna z najsłabszych jakościowo firm. Założyłem więc, że pomieszałeś coś opisując go w ten sposób. Po koronie na wylocie też nie można stwierdzić, że to gwint Hwnry'ego. Dlatego wolałem się upewnić, że wiesz Piotrze o czym piszesz. Sorki z mojej strony - za to mogę ciebie przeprosić.

Witek - ten rysunek przedstawia tylko jeden z rodzajów gwintu Henry'ego.

Wracając do skrzynki Piotra. O wiele bardziej podoba mi się taka stylowa skrzynka/stolik niż nowoczesne pojemniki. Ale jak się ma 5 sztuk karabinów to nie zawsze jeden wymiar wewnętrzny będzie odpowiedni. Ja nie miałbym gdzie postawić takiej skrzynki,stolika dlatego moje wiszą na ścianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę Irku że kochamy najbardziej long rifle, mnie też się najbardziej podobają, dodam że jest to najdłużej produkowana bez przerwy broń długa na świecie.

Co do gwintu heksagonalnego to królowa Wiktoria otwierając wystawę światową w Londynie strzeliła z karabinu Witworth'a do celu o średnicy bodajże 15cm z 300yardów.

Oczywiście karabin był zamocowany w imadle ale celność tego typu broni poszła w świat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, że długa broń ciągnie do siebie chyba bardziej niż krótka ;). O mało nie kupiłem Sharps sporting za ...2200zł z gilzami, kulolejką muszką tunelową i diopterem . Przecież to jak za darmo i to właśnie bardzo mnie zastanawiało. 

 

No to grzech nie kupić, do Sharpsa mam mieszane uczucia bo z jednaj strony bardo mi się podoba, jest ''mocno historyczny'' a z drugiej wymaga dużo pracy

żeby wyeliminować przedmuchy i celnie strzelał na duże odległości.

Za dużą wodą są zawody na 1000y, u nas nie ma takich strzelnic, miałem kiedyś kawaleryjskiego i sentyment pozostał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pierwsze strzelanie z użyciem kolby. Niestety nie jest zbyt poręczna w celowaniu: za krótka więc zlewa mi się muszka ze szczerbinką. Ale przedłużę ją kilkanaście cm jak w zestawach nierozbieralnych .

 

I pytanie czemu synchronizacja wizja dźwięk rozjeżdżają się po załadowaniu na youtube?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Alle... kiedyś sprzedawali taką przyssawkę "diopter" do okularów. Marek, tu nie chodzi raczej o same szkła korekcyjne tylko o to, że muszka jest zbyt blisko szczerbinki - w karabinach jest ona ,muszka, daleko od szczerbinki. Gdy trzymam pistolet, tak pistolet nie rewolwer - przymocowany do innej kolby to wszystko jest ok bo szczerbinka jest daleko od oka. No i gdy rewolwer trzymam bez kolby czyli dalej od oka to też wszystko jest OK. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Przypominam, ze juz w te niedziele odbeda sie zawody westernowe w Ostrodzie

2452db5e0673a291.jpg

 

Regulamin do pobrania tutaj https://sites.google.com/site/wasbanditospl/01-aktualnosci/zawody2017

Mapa dojazdu na strzelnice https://www.google.com/maps?hl=pl&q=53.736194,+19.955054

Informacje w kalendarzu https://sites.google.com/site/wasbanditospl/03-kalendarz

Zaznaczam, ze jest kategoria dla poczatkujacych z jednym rewolwerem SA, nitro czy czarnoprochowym, na miejscu mozliwosc uzyczenia levarka (rewolweru tez) i strzelby z amunicja (w sprawie uzyczenia kontakt do mnie przed zawodami, moze byc przez PW).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zawody "BLACK POWDER ONLY II" , druga edycja zawodów czarno-prochowych

 

Mozna juz sie na zawody rejestrowac pod nastepujacym linkiem:


Rejestracja pomaga oszacowac ilosc zawodnikow, a wiec i ilosc jedzonka, obsade sedziowska i generalnie umozliwia wlasciwe przygotowanie sie logistyczne do zawodow   :)

 

Organizator Stowarzyszenie „WAS Banditos” , Klub Strzelecki ,,Garda’’.

 

Termin: 08 Kwiecień (sobota) godz. 10:00 - 19.00 (zapisy od 9.30)

 

Miejsce: strzelnica KS Garda , Ostróda

 

Uczestnictwo: sympatycy strzelectwa i posiadacze broni historycznej oraz replik tej broni.

 

Klasyfikacja broni:

 Broń krótka – rewolwer pochodzący konstrukcyjnie z przed 1885 r. kal. .32 - .45. Pociski lub kule wyłącznie ze stopu ołowiu. Dowolne mechaniczne przyrządy celownicze, dowolny rodzaj zapłonu.

 Broń długa – broń długa pochodząca z przed 1885 r. w postaci karabinków powtarzalnych (lever action), karabinów jednostrzałowych oraz strzelb gładkolufowych. Pociski lub kule wyłącznie ze stopu ołowiu. Dowolne mechaniczne przyrządy celownicze, dowolny rodzaj zapłonu.

 

Konkurencje :

 karabin tarczowy-50m

 rewolwer tarczowy 25m

 rzutki 10 szt.

 3 tory westernowe WAS-CAS

Western Action Shooting: Startując wg kolejności zgłoszeń, zawodnicy ostrzeliwują kolejno cele rozmieszczone na stanowiskach.

 

Cele, ilości strzałów, sprawy różne:

 tory W.A.S. - cele metalowe - 10 szt. karabin, 5 szt. na jeden rewolwer, 4 szt. strzelba na każdy z 3 torów.

 karabin tarczowy 13 szt.

 rewolwer tarczowy 13 szt.

 rzutki 20 szt.

 

Opłaty :

 Startowe w zawodach wynosi 70 PLN. Za wszystkie konkurencje, lub 20 PLN za każdą.

 W trakcie zawodów przewidywany jest 1 ciepły posiłek w trakcie przerwy. Opłata za posiłek jest zawarta w opłacie startowej.

 Zakwaterowanie oraz wyżywienie ponad w/w posiłek we własnym zakresie.

 

Ubiór: Zawodnicy muszą posiadać przynajmniej 3 elementy historycznie nawiązujące do używanej broni (np. chusta, kapelusz, koszula, spodnie, kurtka, buty, wyposażenie itp.). Współczesne sportowe lub wojskowe elementy stroju (kurtki strzeleckie, czapki bejsbolowe, rękawice strzeleckie, dresy i bluzy sportowe, wojskowa odzież maskującą itp.) są zabronione.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Myślałem, że wystarczy, że dam mniejszą naważkę prochu  strzelając na 40m i już coś uzyskam ale wszystko wysoko, nawet 30 cm od p. celowania. Naważkę zmniejszyłem z 1,6g do 0,87g i nie dawało efektów. Ale jak mówisz postrzelam to ro rozkminię. A wiesz może jak czytać te podziałki na diopterze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.