Skocz do zawartości

TS-11 Iskra 1400mm balsa+video


Tomek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Bartek

Ten tunel wylotowy to właśnie ten tunel który ciąłem aż w końcu całkowicie go wywaliłem i zrobiłem nowy na którym mam95%

Niestety skutkuje to tym,że oryginalne wymiary iskry musiały troszeczkę zostać zmienione (szerszy wylot niż w oryginale)

Tunel przed turbiną ma 90mm średnicy i tyle mniej więcej ma kołnierz na turbinie.Sama turbina to 80mm średnicy.

 

Hubert

Punkt A.

Tak jak pisałem powyżej Bartkowi, turbina to 80 a kołnierz turbiny to 90mm średnicy. Wręga zasłania jakieś 1mm kołnierza.

Punkt B.

Turbina w tym miejscu jest kompletnie zabudowana , a wszelkie szpary przy kablach wypełnione szczelnie klejem na gorąco.

Jedyne co przeszkadza bezproblemowo przepływać powietrzu to tylko kable od silnika.

Wewnątrz tuneli przejścia są tak wyszlifowane ,że ledwo je można wymacać palcyma.

A sama sklejka z której zbudowane są tunele to fińska 0,6 albo 0,4 mm nie pamiętam, bardzo gładka, jakby była polakierowana i wypolerowana :)

A zdjęcia nie ma bo zapomniałem zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej iskrze tunel wylotowy ma 85 mm średnicy. Wlot powietrza jest skietowany w dół i ma większą pow przekroju niż pow czynna turbinki. Ciąg na przyrządzie z HK wyszedł mi trochę ponad 2,2 kg przy zasilaniu 22v, czyli przy wadze ok 3,6 kg do lotu jest ponad 50% ciągu do masy. Kanał wylotowy rownież powiększył u mnie rozmiar tyłka iskierki. Boczne wloty powietrza dawały mi tylko 1,5 kg co było nie do przyjęcia. Być może jeszcze je dorobię ale bez przekonania.

 

Wysłane z mojego D2203 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja Iskra waży teraz 2200g.

Dojdą 4 serwa po 29g tunele boczne (pewnie z 80g ) ,kabina , oraz drobna galanteria.

Wyjdzie 2600-2800 gram do lotu więc ciągu do wagi będzie jakieś 0,65 do 0,75, czyli całkiem nieźle jak na trenerkowatego EDF-a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model ważyłem tak jak robiłem testy ciągu.

Czyli z baterią i odbiornikiem, koła mam nie chowane i trochę teraz żałuje że nie zrobiłem chowanego .

A może w sumie to dobrze wyszło, bo bardzo dawno temu latałem EDF-em (gotowiec z HK jakiś nieduży)

Lżejszy model będzie więcej wybaczał.

Liczę na to ,że dzięki temu będę mógł mniej łojić gazem i dłużej polatać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz rozumiem - masz na turbinie pierścień wlotowy i do niego dopasowałeś część wlotową.

 

Nigdy tak nie robiłem i wydaje mi się to błędem, zwłaszcza w przypadku Iskry.

Pierścień wlotowy (warga) podnosi sprawność gdy jest na wlocie, a u Ciebie wlot będzie w skrzydłach - tam powinny być zaokrąglenia.

Powierzchnia wlotów w Iskrze pewnie jest i tak za mała, czyli masz sytuację strat/zaburzeń wlotowych związanych ze zmianami przekroju: mała powierzchnia (wloty) - duża (przed pierścieniem) - mała (sama turbinka).

Nie mam pojęcia na ile to wpłynie na osiągi, ale ja zrobiłbym układ bez pierścienia wlotowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdej chwili mogę przetestować mniejszy tunel wlotowy.

Ale najpierw zrobię boczne wloty i zobaczę co będzie się działo.

Oryginalnie wymyśliłem wloty zamocowane w sklejce przy kadłubie ,ale teraz myślę wywalić te uszy i zrobić kanały o większym przekroju a nawet powiększyć je w stosunku do oryginału, ostatecznie to nie makieta i odrobinę większe wloty niewiele zmienią.

 

Mam jeszcze pytanie o FSA .

Kalkulator wyliczył mi FSA na 4064,4355 i prawie taki mam przekrój na końcu tunelu wylotowego.

Ale dopiero teraz zauważyłem że po prawej stronie są podane średnice wylotu dla pojedynczego wylotu i tam wynik podaje pole 71,93747285.

Nie bardzo rozumiem o co chodzi.

Czego jedne jednostki są 4 liczbowe przed przecinkiem a drugie 2 cyfry przed przecinkiem?

Czyżby wylot miałby być prawie dwa razy większy niż pole pracy turbiny???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wychodzi na to samo i mam na wylocie 95% czy patrząc po polu czy średnicy. :)

Jednak nadal mnie zastanawia dlaczego tylko 1700g jak producent daje 2300.

To jest 600g różnicy.

Coś jeszcze mogę poprawić czy to może bateria nie wyrabia , a może brak pierścienia na wlocie zmniejsza sprawność.

No chyba ,że producent leci sobie w jajo z podaniem zawyżonych osiągów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba ,że producent leci sobie w jajo z podaniem zawyżonych osiągów?

Pewnie producent trochę zawyża, a w sumie to nawet nie wiadomo jak mierzy.

Ty masz układ konkretny w modelu i staraj się go optymalizować.

Czasami szkoda dodatkowej pracy, a czasami nawet nie można z powodów konstrukcji.

W każdym razie ja uważam, że układ Iskry bez powiększania wlotów i wylotu jest trudny do odwzorowania w EDF ==> powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent mozewyliczyl ciag w teorii, a nie zmierzyl? Kto wie.

Tomek, moze jedynym wyjsciem zeby wiedziec czy uklad w iskrze jest wydajny, bylo by zbudowanie idealnego zestawu do pomiaru wykluczajacy samolot, czyli prosty tunel wlotowy i wylotowy, zmierzyc ciag w ten sposob. Po tym bys wiedzial czy turbina jest problemem czy konstrukcja Iskry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz teoretycznie tak , ale to ma właśnie latać w Iskrze więc nawet jak w idealnych warunkach będzie te 2300 to i tak mi to nic nie daje.

Jutro robię kopyto na wloty , za 2 dni będę wiedział czy mam problem czy nie, bo to co mam w tej chwili 1700 g ciągu w zupełności mi wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie mogę już ulepszyć poza zmniejszeniem tunelu wlotowego tak jak sugeruje Hubert, bo model jest jaki jest.

 

Właśnie zmierzyłem na planach wloty kanałów bocznych i pole to ok 24cm2.

Gdybym zrezygnował z sklejkowych ramek które miały trzymać tunele i zrobić je sztywniejsze tak ,żeby same trzymały kształt to pole wynosi aż prawie 35cm2. Powiększając w stronę kadłuba (normalnie wloty odstają, ale niewiele wzrokowo zmieni jak nie będą odstawać) to mam każdy wlot o powierzchni prawie 41 cm2.

To razem mam ponad 81cm2 wlotu przy 50cm2 polu turbiny i 63 cm pole powierzchni wlotowego tunelu.

Zastanawiam się czy jest sens tak powiększać wloty skoro już 2 wloty po 35 to 70cm2 czyli więcej niż główny tunel i prawie o polowe więcej niż pole FSA.

Co proponujecie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli suma pow. wlotów jest 2x24cm2 - wlotów nie musisz powiększać.

Chyba, że będziesz potrzebował później zmienić turbinę na większej średnicy np 90mm

 

Ja bym wloty dopasował do popularnej turbinki o średnicy 90mm, czyli to co piszesz około 35cm2 każdy i w razie potrzeby wymiany na tą EDF90 martwił się tylko przeróbką wylotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wrzucam zaległe zdjęcie mocowania turbiny .

Dziś cały czas poświęciłem na przygotowanie formy na tunele dolotowe. Myślałem ,że szybciutko zrobię szablony a na ich podstawie formy.

Ale okazało się , że pasowanie i dobieranie odpowiednich zakrętów i trzymanie jednakowego przekroju na całej długości nie jest takie proste.

Na koniec gotowe formy ze styroduru obsmarowałem szpachlą. Jutro trochę szlifowania i biorę się za laminowanie.

Bardzo ciekawy jestem jak te tunele wpłyną na osiągi turbiny, ale to dopiero w czwartek będę wiedział.

 

12924604_543356075826469_125660307103886

 

12919677_543356092493134_375797640024422

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tunele zalaminowane wczoraj wieczorem, jednak do dziś wieczór żywica jest miękka, nie lepi się ale zrobiła się gumowata.

Składniki odważałem co do grama na wadze.

Żywica od Havla 285. Może to wina starej żywicy???

 

Dziś korzystając z tego że tunele wciąż nie gotowe , to zabrałem się za montaż bowdenów i sklejkowych wzmocnień części skrzydeł przy kadłubie.

Zapomniałem je wyciąć laserem i musiałem piłeczką ładnie wyciąć.

 

12932905_544662612362482_876513191493907

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny dzień spędzony w modelarni.

Pierwsza rzecz za którą się wziąłem to wywalenie tunelu wylotowego.

Po pierwsze wyszło mi jajko na wylocie, po drugie udało mi  się krzywo tunel wkleić (jakieś 7stopni w lewo) i nie za bardzo mi się podobał ogólny kształt Iskry z takim wylotem jaki zrobiłem z balsy.

Po wywaleniu wylotowego okazało się że połączenie z tunelem środkowym było zwalone, bardzo poszarpane, z jakimiś kawałkami sklejki nie wiem skąd.

Nowy wylot zrobiłem z cieńszej sklejki , zamiast 0,6 to dałem 0,4mm. Tym razem udało mi się uzyskać idealne koło. Dodatkowo listewki na których leżu poszycie balsowe zeszlifowałem na klin i optycznie udało mi się uzyskać zwężenie kadłuba niemal identyczne jak w dużej Iskrze.

Teraz skrupulatnie sprawdziłem gładkość tuneli i wyszło bardzo dobrze, nauczka na przyszłość ,żeby wszystko dokładnie sprawdzać, bo wieczorami człowiek już ze zmęczenia potrafi robić babole.

Obciąłem też część kadłub z góry, uzyskując wersje dwu miejscową. Zrobiłem tak dlatego ,że wybrałem malowanie Iskier z Dęblina , a te były dwu miejscowe.

Po tym zabiegu w kadłubie powstało słabe miejsce , bo tunele wymagały wycięcia kilku listewek w dolnej części kadłuba, a w górnej jest dziura na kabinę.

Ze sklejki 4mm fińskiej zrobiłem listewkę wzmacniającą główna prowadnicę u dołu modelu.

 

Na koniec w 15 minut zrobiłem papierowe rurki na bagnety skrzydła.

Metoda bardzo prosta , kawałek zwykłego papieru do drukowania nawinąłem na rurkę aluminiowa (ważne żeby nie była węglowa lub drewniana) 2 warstwy.

Potem wsunąłem to w żebra , a następnie przesączyłem CA średnim. Potem szybko spryskałem przyspieszaczem i gotowe. Rurki są sztywne i bardzo ładnie pasują do bagnetu.

 

12933137_545170795644997_115136525945335

 

11217659_545170812311662_809493591416224

 

12670900_545170838978326_384697648405563

 

11148772_545170868978323_743436509736688

 

12417572_545170905644986_798824071894532

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.