Skocz do zawartości

TS-11 Iskra 1400mm balsa+video


Tomek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No i do brnąłem do takiego etapu , że dalej bez turbiny nic już nie zrobię.

A turbiny nie mam i na razie nie będę miał , aż do połowy kwietnia mniej więcej.

Oprócz turbiny zostało zainstalować 4 serwa i okleić resztę :)

Szkoda , bo nabrałem ochotę na szybki oblot.

To co na zdjęciach widać waży równo 990gram.

 

11026002_407856079376470_776268556410263

 

1907453_407856309376447_4425057796159138

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja iskierka już ma nowy wlot powietrza i jest   pokryta podkładem wypełniającym, jeszczcze tylko szlifowanie, szlifowanie..... jak ja to kocham. V  Silnik wymieniony na 1400 kv i od razu  cug wyższy o 50% ,  na razie jest 1600 gr mierzone metoda wiszącego  na wadze kadłuba i z  baterią rozłądowaną do połowy,  ostre kanty na wlocie do turbinki  wyrównane i wygładzone niewielką ilością   plasteliny.  Poza tym paczka z Chin wciąż leży w Warszawie. Nijak sięzabrać  za podwozie.  Stery kierunku i wysokości, klapy i lotki  już oklejone białym oracowerem. Zakupiona aluminiowa siatka na osłonienie wlotu powietrza, aale chyba zastosuję siatkę z osłony głosników samochodowych, nieco cięższa ale dużo sztywniejsza i ma wieksze oczka. Za godzinkę idę szlifować. Poza tym wzmocnienie statecznika pionowego i montaż poziomego ze sterem wysokości. 

 

post-2373-0-33990100-1426344764_thumb.jpg

post-2373-0-02000400-1426344868_thumb.jpg

 

post-2373-0-71509600-1426344891_thumb.jpg

 

post-2373-0-12010000-1426344915_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

post-2373-0-06975700-1428176711.jpg

 

Moja iskra niemal ukończona, choć trochę pracy jeszcze zostało. Po zważeniu wszystkich gratów wyszło 3560 gram do lotu. Trochę za mało cuga chyba  będzie (1,8 kg) ale może metoda  pomiaru błędna bo bez skrzydeł,  na pełnym gazie  kadłub niemal stoi na ciągu jakby chciał do góry się wyrwać. Właśnie dostałem 5 łopatkowy wirnik do turbinki, spróbuję wymienić za  istniejący 8 łopatkowy, powinno się wkręcić na wyższe obroty,  a co za tym  dać parę gram cuga więcej . Koledzy EDFiarze twierdzą, że wystarczy stosunek wagi do ciągu ok 2:1 to może poleci jednak...... . Zobaczymy.  Serwa i popychacze + większość kabli zainstalowana. Pozostaje pomalować, zamontować podwozie i zrobić kabinkę. Potem tylko w górę. 

Proszę Kolegów o pomoc, to jest  podesłanie  (jeśli ktoś ma i ma ochotę pomóc) wzoru malowania Biało Czerwonych Iskier. Posiadane przeze mnie foty są beznadziejne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że słaba. Na wcześniejszym zdjęciu jest pierwsza wersja. Musiałem się nauczyć jak to zrobić, nie miałem zupełnie pomysłu ani doświadczenia. Po prostu wziąłem materiały jakie miałem i coś zrobiłem na szybko. Drugi jest już  dużo lżejszy i lepiej wykonany. Nie zwracam uwagi na to, żeby wyglądał jak z profesjonalnej formy a raczej aby był jak najbardziej funkcjonalny i możliwy do szybkiego demontażu i wymiany na inny. To w końcu pierwsza moja próba zbudowania edfa z balsy, a więc ten egzemplarz modelu jest bardziej do zbierania doświadczeń i wskazywania Tomkowi jak i co trzeba już poprawiać na etapie projektowania . Sądzę, że ciąg jest za niski z powodu za małej powierzchni wylotu strumienia powietrza, albo z niedoskonałości pomiaru. Również wirnik jest chyba niezbyt efektywny. Poza tym robiłem pomiar na częściowo wyładowanym  aku i to też na pewno miało wpływ na niższą wartość pomiaru. Co do oceny czy cuga będzie za mało, to mam dużego F-18 ze styro krytego tkaniną i cug ma wartość dokładnie 50% wagi i lata . Nie jest demonem prędkości ale daje radę, także mam nadzieję, że Iskra też da radę,  ale i tak będę jednak dalej walczył o powiększenie ciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciabym dodać otuchy w związku z małym ciągiem TS-11:

1.Oryginał wyposażony w silnik SO-3 latał "prawie na rzęsach", dopiero silnik SO-3W (różnych serii)dał nieco wytchnienia ale w żadnym razie nie można mówić o jakimś istotnym "nadmiarze ciągu". TS-11 osiągami lotnymi przypomina raczej dobry współczesny samolot turbośmigłowy niż odrzutowy i z tego powodu realizm lotu i podobieństwo dynamiczne jego modelu jest łatwe do odtworzenia...

2.Silniki SO-3W były o wiele za słabe niż powinny były być. Nawet I-22 Iryda wyposażona w dwa silniki SO-3W nie chciała dobrze latać. Dopiero nowe polskie silniki K-400 Kaszub dały jej szansę na polatanie (Dwa silniki K-400Kaszub= Trzy silniki SO-3W, chodzi o siłę ciągu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oryginale to było 1:3, a z pełnym wyposażeniem to jeszcze mniej , na nasze standarty modelarskie strasznie cieniutko.

Ale Iskrę można lżej zrobić niż Piotrka wersja , bo Piotrek musiał sporo ekesperymentować przy modelu, bo przecież to są prototypy i nie wiadomo było co i jak włożyć , żeby wyszło hahaha

Moja do lotu nie przekroczy 2200 i takie były założenia , żeby sprawdzić jak model sprawuje sie w różnych konfiguracjach i wyposazenia i obiciążenia płata. :)


Środek ciężkości wychodzi mi 134mm od natarcia ,ale liczonego jako schodzącego się w środku kadłuba.

Drugi program podaje 130 wiec  pewnie wynik jest w miarę wiarygodny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Turbinki z natury są ciężkie mają słabe silniki i krótko latają.

 

Chyba żartujesz. Pozdrawiam chłopaki i kibicuję. Nie jakość wlotu jest słaba a jego idea...chociaż uważam, że model będzie latał - może nawet całkiem dobrze :)  Wg mnie powinieneś właśnie zastosować rotorek o większej wydajności ciśnieniowej (tzw. wielołopatowy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, zgadzam się z tobą co do tej  idei wlotu.  Wybór takiego sposobu zassania  był chyba jedynym, ciut chociaż sensownym. przy tej konstrukcji kadłuba nie ma szans żeby zrobić wloty z boku bez znacznego osłabienia konstrukcji czy wykorzystać te istniejące. One są po prostu za małe. Boję się co prawda efektu "przysysania" przy pełnym gazie ale  cóż............. bracia Wright też uczyli się na błędach. :) . Chodzi mi po głowie jeszcze zrobienie wlotów zasysających powietrze nad centropłatem ale jakoś rozważam , rozważam i nijak nie leży mi zrobienie takich dziur na widoku. No cóż, czas pokaże co będzie. 

Pozdrawiam

Piotrek

P.S.  Waga ponownie wykazała tyle samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że tak zapytam...latasz głównie w locie odwróconym? Bo jakoś wątpię aby przy normalnych lotach dodatkowe wloty nad skrzydłem były widoczne z ziemi, a chyba budujesz model latający a nie redukcję, która stoi na podstawce w gablocie. Ja jakbym cokolwiek robił to tak bym kombinował, aby w locie nie rzucało się w oczy a nie na ziemi z odległości 50cm, to nie redukcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, aluzju paniał. Wybór takiego sposobu umieszczenia wlotu to był kompromis pomiędzy samą konstrukcją modelu i koniecznością  dużej ingerencji w nią, a moim poczuciem estetyki i przekonaniem, że model ogląda się głównie na ziemi,  a lata się w powietrzu, nieprawdaż?  co nie zmienia faktu, że wszystko jest jeszcze możliwe. Przeróbka na wloty na górze również, ale nie teraz. Chyba, że dodatkowo do tego co jest. Po prostu nie chciałbym aby stojąc na ziemi, Iskra wyglądała jak nie Iskra. Pomyslimy z Tomkiem jeszcze  nad całością.  Na pewno powiekszę wylot powietrza, choc już  raz to uczyniłem. Moze jeszcze tak z 5-10 mm średnicy dojdzie. Dupka zrobi się pękata ale trudno.  Po pierwszych testach na lotnisku bedzie jakiś konkretniejszy obraz  tego czy założenia  projektowe się sprawdziły.  Dzięki za uwagę. Obserwujcie prosze wątek , zawsze coś można z Waszych wskazówek wnieść do projektu. Każda jest cenna.

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Zamówiłem dziś w HK turbinę :

https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=63510

regiel:

https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=28226

pakiet:

https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9955

i serwa na lotki i wysokość (jedno na zapas kupione)

https://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=19957

 

Mam marne doświadczenia z turbinami, mam nadzieje ,że w/w wyposażenie okaże się dobre samo w sobie i dobre do Iskry.

W ciąg 2,6kg nie chce mi się wierzyć, ale jakbym osiągnął 2kg to bym był zadowolony.

Najbardziej obawiam się o regulator  i trochę sobie pluje ,że nie kupiłem jakiegoś bardziej markowego,ale teraz już trudno.

 

Nadal planuje wykorzystać oryginalne wloty , nie wiem czy to wystarczy ,ale zrobię pomiary na sucho ,a potem z tymi wlotami, okaże się czy ciągu wystarczy.

No nic ,czekam niecierpliwie na paczkę z Chin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.